Депутат Київської облради Леонід Джужик: Я вже 15 років займаюся справою життя
Про спортивні досягнення юних футболістів, політичну ситуацію у країні та на Київщині, а також про досягнення в якості депутата обласної ради "Моя Київщина" поговорила з відомим підприємцем, меценатом, заступником голови Київської обласної федерації футболу Леонідом Джужиком
- Леоніде Петровичу, Ви є одним із відомих та найбільш авторитетних персон на Київщині. Як відомо, Ви – засновник і президент ФК "Любомир". Розкажіть про академію футболу, яку створено в Ставищі.
- Футбол – моя стихія і пристрасть ще з дитячих років. У 2004 році я з однодумцями заснував у Ставищі дитячо-юнацьку академію футболу "Любомир". Паралельно зі створенням команди у Ставищі ми провели реконструкцію місцевого стадіону, який зараз сміливо може приймати матчі обласного рівня. Сьогодні наша академія – одна з найкращих у Київській області.
У "Любомирі" навчаються діти не лише з Київщини, а й з інших областей. Окрім тренувань вони освоюють шкільну програму, а також забезпечені харчуванням і житлом – мешкають у гуртожитках. Головне, що для батьків наших вихованців немає фінансового навантаження, адже вони займаються футболом абсолютно безкоштовно. Більше того, діти забезпечені усім необхідним: спортивним інвентарем та формою, повноцінним харчуванням і транспортом для виїздів на змагання. Я свідомо інвестую у розвиток футболу, адже для когось це буде путівкою у життя. Колись підрахував, що близько третини зароблених мною коштів йде на фінансування спорту, і не тільки його…
Зараз у планах розширити гуртожиток для можливості проживання більшої кількості гравців. Аби покращити умови для тренувань, будується новий стадіон зі штучним покриттям у Ставищі. Це все фінансується за мій рахунок.
Паралельно з юнацьким футболом я підтримую дорослу аматорську команду "Любомир", яка є старожилом обласного чемпіонату у Вищій лізі. У школу футболу були запрошені професійні та досвідченні тренери. У нас займається 5 вікових груп, з яких менші приймають участь у Чемпіонаті області, а старші у Чемпіонаті області та Чемпіонаті України Першої ліги. Окремо я підтримую студентську команду U-19 на базі НУБіП України, адже майбутні професійні спортсмени повинні здобути вищу освіту. Вони старанно навчаються, а я зі свого боку безкоштовно надаю тренувальну базу, екіпіровку, спортивний інвентар, медичне страхування, спортивну стипендію, харчування, проживання у гуртожитку, транспортні перевезення та багато іншого. Це вже дає свої результати, адже команда ФК "Любомир" U-19 у цьому році зайняла третю сходинку в чемпіонаті, поступившись клубам "Оболонь-Бровар" та "Колос".
- Ви – успішний бізнесмен, маєте родину і хобі. Чому ви свого часу вирішили йти в політику та як потрапили до Київської обласної ради?
- Справа в тому, що вже 15 років я займаюся справою свого життя – опікуюсь футболом в Ставищі та Київській області. Тому хотілось на новому рівні відстоювати ті речі, які я роблю. За моєї ініціативи в обласну програму "Київщина спортивна" було внесено пункт щодо фінансування безкоштовного перевезення дитячих команд, які приймають участь в обласних змаганнях. Завдяки цьому Київщина стала рекордсменом України по кількості команд, які приймають участь в обласних змаганнях. Якщо ж повернутися до питання, чому пішов у депутати…
Я завжди казав: якщо переможу – то на одного злодія в раді стане менше. Ніколи не розцінював депутатство як спосіб збагачення. У мене завжди в пріоритеті були питання, які стосувалися громади. Зараз багато хто так говорить, але ті, хто мене знають, давно в цьому переконалися.
- Як вам працювалося 4 роки в облраді, будучи фактично в опозиції?
- Це взагалі нонсенс. Ти – представник провладної партії, а знаходишся в опозиції. Нічого в цьому хорошого немає, адже фактично ти стаєш заручником ситуації. Зі своєї сторони ми намагалися підтримувати всі напрямки, які потрібні області, але та більшість, яка була створена в облраді заради політичних дивідендів, постійно намагалася все нівелювати.
- Які Ваші досягнення у Київській обласній раді?
- Як я вже казав, мені вдалося внести зміни до програми "Спортивна Київщина". Загалом, ситуація зі спортом за останні 4 роки значно покращилася. Раніше, коли я приїздив нагороджувати дітей, то вручав одну медальку, а іншим нічого не діставалось. Зараз ми це змінили.
Футбол – це добре, але окрім нього є й інші напрямки роботи. Коли я став депутатом, почав більше уваги приділяти питанням культури. З метою виявлення юних талантів та їх підтримки з великим успіхом уже 20 років в Ставищенському районі проходить районний дитячий конкурс "Ранкова зірка". У квітні 2019 року, у приміщенні районного будинку культури, відбувся ювілейний 20-річний тур конкурсу "Ранкова зірка", у якому прийняли участь юні таланти з усього Ставищенського району, а це 240 учасників.
Цей конкурс упродовж всього часу свого існування дає можливість юним талантам спробувати себе у вокальному, танцювальному, театральному та інструментальному мистецтві й розкрити свій талант. Багатьом конкурс навіть дав путівку в життя. Таким переможцям як Єві Стрельніковій, яка зараз працює режисером на телеканалі "СТБ"; Надія Бондарець стала професійним звукорежисером; Ольга Бондарець та Юлія Павлівська знайшли себе у творчому напрямку; Ірина Кравчук зараз працює у Ставищенському РБК керівником Народного фольклорного колективу "Червона калина"; Аліні Замші є методистом у Ставщенському РБК та солісткою хору "Червона калина", а також радує усіх глядачів сольними виступами.
Останні п’ять років я є генеральним спонсором конкурсу і з великим задоволенням підтримую юних учасників, які постійно отримують від мене подарунки, а переможці та їхні керівники ще й грошові премії. Також я посприяв тому, щоб переможці та учасники конкурсу мали змогу відвідати виставу в театрі ім. Саксаганського в місті Біла Церква та Всеукраїнський дитячий фестиваль "Яскраві діти України" у Києві.
Окрім того, були й суто господарські питання. Так, у мене була задача максимально сприяти направленню обласних коштів на заходи з енергозбереження – утеплення шкіл і садочків. І з цим завданням ми успішно впоралися.
- Як відомо, за Вашої ініціативи було відкрито сміттєвий полігон твердих побутових відходів у Ставищенському районі. Ви тривалий час лобіювали це питання, тож розкажіть, з якими труднощами довелося зіштовхнутися, аби нарешті відкрити довгоочікуваний полігон?
- Як обласний депутат, я займався даним питанням дуже активно. Ще в 2005 році була розроблена проектна документація та розпочато будівництво, яке з рештою затягнулося до 2019 року. За ці роки траплялися проблеми із тендером, фінансуванням, проектною документацією тощо. Будучи ще кандидатом в депутати Київоблради, ми зустрічалися з головою Київської ОДА Володимиром Шандрою стосовно цього полігону. Вже тоді виникла проблема: попереднім депутатським складом було вже проголосовано виділення коштів, але вони так і не пішли на будівництво полігону, тому роботи не велися.
Тільки-но я став депутатом облради, то побачив причини, через які полігон не будувався. Справа в тому, що на саме будівництво не було проведено електрику через застарілий проект, який треба було переробити. Я включився в цей процес разом із депутатами облради та Ставищенським селищним головою, нам вдалося переробити документацію і розпочати будівництво. Але різні причини повсякчас не дозволяли швидко та повноцінно виконувати роботи.
То виникали проблеми з проведенням тендеру, то в обласній раді не встигали освоїти кошти, то підрядник відмовився проводити електрику та брати на себе відповідальність. Справа в тому, що це завдання "Київобленерго", котрим відповідно спочатку треба було заплатити гроші, яких не було. З огляду на це у підрядника, котрий тільки по факту виконаних робіт отримував свої кошти, був острах залишитися ні з чим. Тому я був вимушений перерахувати свої кошти та домовитися з "Київобленерго".
Загалом двічі виходило так, що я проплачував свої кошти, аби процес не зупинився. Звісно, гроші мені потім повертались. Тепер, коли нарешті ми відкрили полігон, мені дуже приємно, адже за останні десять років такого сучасного об’єкту не відкривали не лише в Київській області, але й, можливо, навіть по всій України. Цей проект вартістю 18 мільйонів гривень являє собою полігон площею 3,7 га. Тривалість його експлуатації становить 20 років. Його вже назвали зразковим проектом, який може служити прикладом для інших територій.
- У чому полягає Ваш бізнес, адже Ви сплачуєте до бюджету досить солідні податки?
- Ще в студентські роки я розпочав займатися торгівлею освітлювальним обладнанням, чим заробляю і до тепер. Самостійно розвивав свій бізнес, а зараз моя компанія входить у п’ятірку найкращих. Приміром, в українських мережах гіпермаркетів "Епіцентр" та "Нова лінія" ми – №1.
Так, я справно та чесно сплачую податки. Проблема ж нашої держави полягає в тому, що одні їх не сплачують, а інші – розкрадають. Впевнений, що треба розпочинати такі речі з себе. З 2014 року, коли в Україні почалася війна, моя позиція як людини – бути на своєму місці і робити те, що я можу найкраще – сплачувати податки. За ці 5 років я приблизно вдвічі збільшив суму коштів, які як підприємець перераховую у державний бюджет. Свого часу рух "Чесно" досліджував декларації обласних депутатів і виявилося, що я показав найбільшу кількість доходів. Проте я розумію, що в облраді є багатші люди, але, схоже, до податків в них інше ставлення…
- Ви балотуєтеся до Верховної Ради. Яку ставите перед собою мету, та чим би хотіли займатися, аби змінити ситуацію в Україні на краще?
- Ми зараз живемо в такий час, що потрібно робити все можливе і неможливе, а не сидіти осторонь. Я люблю свою країну, малу батьківщину та справу, якою займаюсь. Щиро вірю, що зміни розпочинаються із себе, і ніколи не чекаю, що їх зробить хтось інший. Моя мала батьківщина – Ставище та Ставищенський район – де я більше 15 років займаюсь розвитком футболу. Місцева громада в 2015 році це оцінила і підтримала мене, обравши депутатом Київської обласної ради. Там я отримав досвід, можливості для роботи і побачив усі проблеми з середини. Я пишаюсь тим, що як депутат зробив свій внесок у розвиток спорту на Київщині. Лише за цей рік кількість дитячих футбольних команд, які приймають участь у Чемпіонатах області, зросла з 132 до 176, що є історичним рекордом.
На мій погляд, потрібно першочергово навести порядок з доходами та видатками, а також надати можливість меценатам розвивати культуру і спорт. По-друге, необхідно включитись в активну боротьбу з тіньовими схемами на митниці, адже через це наша країна втрачає сотні мільярдів гривень податків. Це, окрім шкоди для бюджету, призводить до того, що порядним підприємцям, які хочуть працювати чесно та відкрито, просто неможливо нормально розвиватися та конкурувати. Власне виробництво стає нерентабельним, що у свою чергу тягне за собою зменшення робочих місць і неможливості створення нових. По-третє, необхідна максимальна і прозора приватизація державного сектору, адже такі підприємства – це чорна діра для бюджету, бо більшість із них збиткові, проте у приватних структурах вони почнуть приносити прибутки, а держава отримає додаткові надходження у вигляді сплачених податків.
Якщо реалізувати ці три речі – рівень життя в Україні без будь-яких шалених кредитів почне поступово зростати. Я готовий наступні 5 років наполегливо працювати у Верховній Раді, аби змінити ці напрямки…
Надія Савчук, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Telegram