Депутат Київської облради Максим Запаскін: Раніше в облраді була опозиційна більшість, тепер – опозиційна меншість
Кореспондент порталу "Моя Київщина" поспілкувався з депутатом Київської обласної ради Максимом Запаскіним. Депутат розповів про причини проблем з екологією в регіоні, політичні розстановки в Київській облраді в зв’язку зі створенням міжфракційного об’єднання "Єдність", а також про історію з хабарем, яка сталася минулого року
- Розкажіть про стан ситуації з кримінальною справою відносно Вас, на якій вона стадії?
- Кримінальна справа по суті за рік рухатися не почала. Справа у тому, що я є спецсуб’єктом, розслідування щодо якого має розслідуватись Національним антикорупційним бюро України. Стаття 36 Кримінального Кодексу забороняє доручати будь-яким іншим органам досудового слідства проводити розслідування, якщо така справа підслідна НАБУ. Усі докази, хоча їх там як таких немає, зліпили з порушенням підслідності, і це - недопустимо. Це позиція сформована вже декількома рішеннями суддів. У нашому випадку заступник прокуратури Києва чомусь доручає слідчим районної прокуратури міста займатися депутатом Київської облради. Я вважаю, що це робиться для того, щоб саме через тиск на мене зібрати та легалізувати якісь докази неправомірних дій голови облради, для того, щоб я уклав угоду зі слідством і мав свідчити проти голови облради.
Я відмовився від цих пропозиції, оскільки я не збираюсь давати будь-яких свідчень, які не відповідають дійсності. Всі докази, які зібрані проти мене, не мають жодного підтвердження щодо будь-якої неправомірної діяльності з мого боку. А до тих коштів, які були знайдені у мене, я не маю жодного відношення. Чомусь з мене не брали змиви спеціальної фарби, якою зазвичай позначають грошові купюри. Мабуть, тому, що вони прекрасно знали, що тих коштів я ніколи не брав. Справа розглядається Печерським судом, і відповідно до Кримінально-процесуального кодексу має слухатися в складі трьох суддів. У даному випадку трійку суддів не призначено, а є лише один. Наразі відбулося лише одне підготовче слухання, на якому зачитувався обвинувальний акт.
- Хто, на Вашу думку, Вас підставив?
- Ноги ростуть від Служби безпеки України і пропрезидентських сил, які намагалися максимально обґрунтувати зупинення фінансування програм Київської області, а також для того, щоб змусити піти у відставку керівництво Київської обласної ради. Якщо кримінальне провадження відкрито стосовно мене, то чому йшли до голови облради, вибивали їй двері і намагались провести якісь обшуки. Це була така собі загальна спецоперація, аби створити видимість того, що в облраді відбуваються якісь порушення і ще аби завдати удар по "Батьківщині". Служба безпеки України зараз на жаль обслуговує виключно одну політичну силу.
- Останнім часом лунають постійні нарікання на ситуацію з екологією на Київщині. З чим пов'язана бездіяльність відповідних органів влади?
- Все дуже просто – недостатнє фінансування. Ми спостерігаємо за постійним намаганням щось реорганізувати, а фінальної частини ми не бачимо. Наприклад, Держекоінсперкція – це орган, якому надані всі можливості для контролю за екологічною ситуацією. Зараз у Держекоінспекції Київської області відсутні приміщення та можливості нормально функціонувати, тому що вони заборгували за приміщення, яке орендували у територіальної громади Київщини в м. Києві. Заборгованість становить декілька мільйонів гривень. Внаслідок цього управління власності Київської обласної ради було вимушене виселити їх з цих приміщень, допоки не буде погашено борг. Причому борг не тільки за користування приміщенням, а й за енергоносії. На жаль, державного фінансування в них немає, тому невідомо яким буде вирішення цієї проблеми. Працівники фактично працюють "на дому", тому що держава не виділяє коштів, погасити заборгованість немає можливості, орендувати інше приміщення також немає можливості.
Державна служба в Київській області є представництвом основного контролюючого органу з перевірку порушень екологічного законодавства, і по факту не може працювати. Що каже на це міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак? Він сказав, що ми будемо реорганізовувати Держекоінспекцію, але у що реорганізовувати та у які терміни це має відбутися, досі не встановлені. Фінансування відсутнє, інспектори зараз, певно, взагалі працюють на якихось громадських засадах, але все одно намагаються щось робити. Хоча, що можна робити при відсутності фінансування?
Напевно, ми мали б в Київській області розробити Програму підтримки Держекоінспекції, якщо цього не може створити держава, і покласти на себе такі зобов’язання, тому що насправді порушень дуже багато. Останнє порушення, яким ми займались, це була історія "Гаврилівських курчат". Виїжджали в село Гаврилівка, я був на тому засіданні, після чого були славнозвісні рішення Печерського районного суду про арешт співвласників цього підприємства. Як ви знаєте, внаслідок проблем з електропостачанням в них виникла ситуація, коли померло 1200 тон курчат, і підприємці все це викинули на поля, де воно і гнило. І це було системно: у них цех не запрацював, його не ввели в експлуатацію, відповідно не могли утилізувати.
- Повернемося до політики. Коли очікувати вибори до ОТГ в Білій Церкві? Чи може статися ситуація, коли Біла Церква опиниться між кількома ОТГ - Терезинською та Шкарівською?
- Може скласти така ситуація, але зараз напрямок такий – після прийняття відповідного закону та визнання міста обласного значення апріорі спроможними громадами виникла можливість короткого шляху для утворення і збільшення територій Білої Церкви, тобто це приєднання суміжних сіл без проведення виборів. Зараз ведеться робота щодо приєднання Піщанської та Дроздівської сільських рад до Білої Церкви, але питання щодо Шкарівської і Терезінської не знято.
У цьому випадку залишаються питання, чи захочуть ці сільські ради приєднуватися? Тому що всеодно процес проводиться в декілька етапів. Це прийняття порядку громадського обговорення, аби вирішити, чи є бажання у громади цих сіл приєднуватись до Білої Церкви. Це можливо, якщо вони побачать, що Біла Церква запропонувала їм достатньо вигідні умови - збереження їм їхнього рівня, збільшення повноважень, якісне надання послуг освіти, збереження шкіл, можливість навчатися в міських школах, забезпечення лікарнями, які мають вищий рівень, ніж ті, які є там, збереження ФАПів тощо.
Але я не впевнений, що, наприклад мешканці села Піщане згодні на приєднання. Чесно кажучи, тамтешні люди негативно ставляться до цього і вважають, що міський голова Дикий спокусив сільського голову с.Піщане для того, аби вирішити свої проблеми із сміттєзвалищем. Адже якщо вони приєднаються, то розпорядження землями перейде до міської ради, тобто її віддадуть під сміттєзвалище. Мешканці села це розуміють. Як ви знаєте, сміттєзвалище в Білій Церкві переповнене, і потрібно розпочати процес рекультивації, припинення його використання, а також запустити нове і безпечне. Знайти для нього новий майданчик є правильним виходом, але я не впевнений, що мешканці Піщаного згодні, щоб у них там з'явилося це сміттєзвалище. Перспективи: 50 на 50, а може навіть менше, що Піщанська сільська рада погодиться.
Однозначну позицію займає Шкарівська сільрада, яка хоче об’єднатися із Озірним та іншими сусіднями селами. Вони хочуть створити свою ОТГ і чекають висновків Київської обласної державної адміністрації про те що їх громада є спроможною, і сподіваються що на 28 жовтня будуть оголошені вибори Шкарівської об'єднаної громади. Це завдасть певного удару по інтересах Білої Церкви. Село Терезине теж не хоче приєднуватись, воно знаходиться десь на середині цього шляху, і тут ще можна щось вирішити. А от Шкарівську громаду, певно, ми вже втратили.
- На останній сесії облради більшість депутатів проголосувала за зміни до бюджету? Звідки така одностайність?
- Ми - фракція "Свобода" - не голосували за зміни до бюджету, і я Вам поясню декілька причин. Так, ми не голосували за деякі програми, де не враховані наші пропозиції, зокрема йдеться про програму енергозбереження. У минулому році була передбачена можливість відшкодування за впровадження енергозберігаючих технологій і заходів багатоквартирних будинків, тобто відшкодовувалось 20 відсотків. Дуже була цікава схема, коли багатоквартирний будинок мав бажання заощадити на опаленні, природному газу. Я можу назвати два ОСББ у Білій Церкві, які в минулому році намагались отримати і не отримали кошти, тому що Департамент регіонального розвитку не уклав відповідні договори з банківськими установами. Але якщо минулого року був саботаж, то цього року взагалі викреслили цю програму. Більшість від нашої фракції, яка представлена в облраді – депутати від м. Біла Церква. Як ми можемо голосувати за програму, в якій не враховані інтереси білоцерківчан? Більшість населення Білої Церкви на відміну від інших міст та сіл проживає в багатоквартирних будинках. І у нас в місті, на жаль, в порівнянні з іншими містами є лише один багатоквартирний будинок на вул. Леваневського, який провів це утеплення.
Але білоцерківського лоббі в облраді недостатньо для того, аби забезпечити в повному обсязі ті інтереси і блага, які необхідні містянам. Нам важкувато, але ми намагаємося йти до призначеного президентом голови облдержадміністрації Горгана, аби хоч щось вибити для Білої Церкви. Це вдається, але відсотків на 70, не більше.
- Чи можна говорити про створення нової більшості в облраді? Чи призведе це до змін у президіумі облради?
- Якщо буде перерозподіл голів комісії, то можливо це може бути. Але я не впевнений, що є бажання зробити перерозподіл голів комісії. Тому що я на своєму досвіді вже впевнився, що, будучи головою комісії, додаткових благ це не дає, лише додаткові обов’язки без будь-яких додаткових позитивних моментів. Доводиться їздити тричі на тиждень в столицю, у той час як інші депутати можуть спокійно приїздити від сесії до сесії, від комісії до комісії.
Робота насправді дуже велика, навантаження також, я не впевнений що депутати, які в ББП в більшості залучені від бізнесу, мають бажання їздити, формувати і займатися роботою комісій і постійних комісій обласної ради.
- Яка позиція "Свободи" у даному процесі? Чи увійде фракція у нову більшість?
- Ми не увійдемо в нову більшість. Це - 100%. У першу чергу, ми є політичною партією, а не політичним проектом, і в нас є певні засади. Наші політичні погляди і світогляди не співпадають із поглядами і позицією президента і пропрезидентської політичної сили. Таким чином ми не можемо переступити через свої переконання, тому ніколи ми не ввійдемо в провладну більшість і готові бути в опозиції. Раніше в нас була опозиційна більшість до пропрезидентської сили, а зараз в нас буде опозиційна меншість.
Спілкувалася Надія Савчук, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Facebook