#

"Джунглі" від Кудрика: як у Борщагівській ОТГ дерибанять "золоту" землю

01.06.2021 07:58
"Джунглі" від Кудрика: як у Борщагівській ОТГ дерибанять "золоту" землю
Фото з мережі Інтернет

Нещодавно у Борщагівській ОТГ під забудову роздерибанили понад 200 га землі. Інформаційний портал "Моя Київщина" провів розслідування та дізнався, хто із забудовників із "барського плеча" депутатів та голови громади Олеся Кудрика отримав ласий шматок землі під Києвом для зведення чергових бетонних коробок

Про об’єднання Софіївської та Петропавлівської Борщагівок і села Чайки в єдину ОТГ розмови точилися останні п’ять років й, нарешті, у  2020 році була створена Борщагівська об’єднана територіальна громада із центром у Софіївській Борщагівці. Варто зауважити, що об’єднання в ОТГ стало альтернативою примусовому приєднанню до Вишневого. Що цікаво, тодішній очільник Софіївської Борщагівки Олесь Кудрик та голова Петропавлівської Борщагівки Олексій Кодебський тривалий час чинили опір об’єднанню сіл в ОТГ, розглядали різні варіації та максимально затягували процес децентралізації. У коментарях ЗМІ вони зазначали, що питання розглядалося по-різному. Софіївка могла бути разом з Вишневим і Білогородкою, а Петропавлівка не хотіла єднання з Вишневим. Однак головною причиною небажання сільських голів йти на зустріч реформі децентралізації, з їхніх слів, – це бюджети сіл. Мовляв, реформа значно зменшить фінансові можливості. Утім, схоже, мотивація полягала в тому, що а ні Кудрик, а ні Кодебський не хотіли поступатися владою. Врешті-решт, об'єднатися довелося.

Однак постало питання:хто ж стане головою потужної громади поблизу Києва, яку називають однією з найбагатших та найперспективніших. Зведений бюджет громади становить кількасот мільйонів гривень. Тож не дивно, що на місцевих виборах 25 жовтня за крісло голови Борщагівської громади вирішили поборотися представники різних кланів та політичних еліт. Серед головних претендентів на посаду голови громади називали Олеся Кудрика від "Європейської Солідарності", Романа Гаха від "Слуги народу" та самовисуванця Олексія Кодебського.

Зауважимо, що основна боротьба розгорнулася не тільки за колосальний бюджет громади. Варто пам’ятати, що ОТГ межує з Києвом, тож недивно, що це підсилювало інтерес до зведення тут чергових багатоповерхівок. Не секрет, що в боротьбі за спинами кожного з кандидатів стояли великі забудовники. Наприклад, у Петропавлівській Борщагівці будуються житлові комплекси компанії "BD Holding", власниками якої називають Юрія Кватерчука та Володимира Родіна. Подейкують, що свою частку має і Кодебський. Цьому тріо закидали організацію схеми продажу нерухомості, що зводилася без відповідних документів. Натомість Олеся Кудрика звинувачували у повномасштабному дерибані землі та хаотичній забудові Софіївської Борщагівки протягом останніх 15 років. А претендент від "Слуг" Роман Гах тісно пов’язаний із непублічним забудовником Андрієм Мартиновим - чоловіки навіть ходять до однієї церкви.

Як відомо, на виборах очільника ОТГ зафіксували чимало фальсифікацій: підрахунок голосів тривав не один день й зрештою переміг той, хто організував "виборчий туризм" – Олесь Кудрик. За даними Державного реєстру виборців, у Борщагівській громаді різко зросла кількість громадян, які приїздили з різнихрегіонів України, аби проголосувати за свого "фаворита".


Однак на масовій фальсифікації виборів у Борщагівській ОТГ скандали не закінчилися. Кудрик почав працювати - і робить це у своєму "фірмовому" стилі.

Показова історія - дерибан понад 200 га землі, які розподіли між забудовниками з орбіти "Слуг народу" та "Європейської солідарності". Затвердити немаленьку кількість питань про надання дозволів на розробку детального плану територій громади борщагівській владі не завадив навіть карантин. За словами мешканців громади, їх на сесійні засідання не пускали, а рішення стосовно земельних питань приймали без обговорень. Натомість новоспечений сільський голова запевняє, що ніякої проблеми немає і все "по закону".

Окрім рішення про незаконне розміщення багатоквартирної житлової та громадської забудови в районі вулиць Соборна та Островського в селі Петропавлівська Борщагівка, на квітневій сесії борщагівські депутати прийняли ще кілька рішень щодо "золотої" землі під Києвом.

На засіданні ради також без обговорення прийняли зміни до ДПТ багатоквартирної житлової та громадської забудови в селі Софіївська Борщагівка в районах вулиць Соборної – 21,5 га землі (проєкт1), Будівельників, Санаторної, Фруктової, Дмитрівської – 150 га землі (проєкт2) та проспекту Героїв Небесної Сотні – 12 га землі (проєкт3). Три відповідні проєкти рішення були розроблені після розгляду заяв депутата від "Європейської Солідарності" забудовника Імана Гулієва. Однак, наразі не відомо, де власне громада взяла 183,5 га землі, якими зараз так вільно розпоряджається. Адже не секрет, що території сіл громади щільно прилягають одна до одної. Ймовірно, це були якісь аморфні державні землі, які "під шумок" відали під забудову.

На жаль, у ділянок відсутні кадастрові номери, а обговорення з громадськістю ніхто не проводив, тому зрозуміти, про яку точно землю йдеться - неможливо.

21,5 га на вулиці Соборній та 12 га по проспекту Героїв Небесної сотні, до ДПТ забудови на яких внесено зміни, це, ймовірно, територія ЖК "Софіївська Сфера", забудовником якої виступило ТОВ "Сфера Житлобуд". Зауважимо, що підприємство входить до складу азейбаржанської групи компаній Nyu Sfera. Окрім цього, ТОВ "Сфера Житлобуд" зареєстрована за тією ж адресою, що й компанія Імана Гулієва ТОВ "ГІА Сфера".

Варто зазначити, що Іман Гулієв – депутат Сумської обласної ради від фракції "Європейська солідарність", його повне ім’я – Гулієв Іман Араз Огли. Він має нерухомість та бізнес, зареєстровані у Софіївській Борщагівці.

Разом із батьком він тримає ТОВ "Ан-Фабер", у повній його власності – ТОВ "Гіа-Сфера", БФ "Благосфера" та ТОВ "Сфера Секьюріті", має частку 89% у ТОВ "Бренд Стейк". Усі компанії зареєстровані на одну й ту саму адресу у Софіївській Борщагівці. Цікаво, що народний депутат на 95 окрузі від "Слуги народу" Олександр Горобець, який також є одним із забудовників Софіївської Борщагівки, станом на 2019 рік працював заступником директора у ТОВ "Сфера Житлобуд", тому не виключено, що під час мега-дерибану земельних ділянок врахували і його інтереси.

Борщагівська рада ухвалила також ще два рішення про надання згоди на розробку ДПТ на два клаптики землі у Петропавлівській Борщагівці: перше – на1 га землі в межах кварталу вулиць Херсонська, Запорізька, Зелений Гай та Одеська; друге – в районі вулиці Олександра Довженка та проспекту Героїв Небесної Сотні площею38 га.

Відповідні заяви направила громадянка Верес Людмила Іванівна. Що цікаво, людина із таким же ім’ям помічена в кудриківському дерибані землі у 2006-2010 роках. Є інформація, що тоді громадянці Верес Людмилі Іванівні, яка проживає у селі Червона Мотовилівка, було відведено сім земельних ділянок, які належали громаді села Софіївська Борщагівка. Окрім цього, людина з таким же ім’ям є уповноваженою особою у ПРАТ "Жміївське" кінцевими бенефіціарами якого є Віктор Верес (проживає у Червоній Мотовилівці, на тій же вулиці, що й Людмила Верес, тому, ймовірно, це подружжя) та забудовник АндрійМартинов, із яким, як ми писали раніше, дружить депутат Борщагівської ОТГ Роман Гах. Окрім цього, подружжя Вересів також є партнерами Гаха. Зауважимо, що Гах – голова фракції "Слуг народу" у сільраді, а на виборах жовтні 2020 року Андрій Мартинов підтримав кандидатуру на пост голови громади. Схоже, посаду заступника Гах не отримав - а от з землею ситуація склалася значно краще. Отже, маємо ще одну коаліцію, яка зацікавлена в землях під забудову, – Вереси, Гах і Мартинов.

На ці рішення звернув увагу журналіст Дмитро Гнап. На його думку, сільрада влаштувала дерибан землі громади, віддавши "своїм" людям понад 200 га.

Як бачимо, у земельних питаннях палке протистояння "Слуг народу" та "Європейської солідарності" випаровується. Поки Зеленський та Порошенко розігрують лютих ворогів під "куполом" ВР, жодного політичного підґрунтя у земельному дерибані в Борщагівській ОТГ шукати не варто. "Трофеєм" є виключно дуже цінна земля під Києвом. До того ж, зауважимо, що за останні роки Софіївська та Петропавлівська Борщагівка стали лідерами за кількістю зведених ЖК. Що дивувати, адже це – майже столиця, тому й ціни на житло тут київські, а із землею під забудову, як бачимо, проблем взагалі не виникає.

А от мешканцям ОТГ, яких не влаштовують вічні затори на виїздах з громади, варто задуматися, що на виборах-2020 вони самі проголосували за посадовця, який праворуч і ліворуч роздає землі під чергові забудови, що відповідно призводить до перетворення колись зелених місць на суцільні кам'яні джунглі.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Марія Мельничук
журналістка