#

Вибори в Борщагівській ОТГ: хто переміг – незрозуміло

29.10.2020 09:08
Вибори в Борщагівській ОТГ: хто переміг – незрозуміло
Фото з мережі Інтернет

Минулі місцеві вибори дійсно можна назвати одними із найбільш складних за всю історію нашої країни, адже нововведення із заповненням виборчих бюлетенів та брудні технології зробили свою справу. "Моя Київщина" дослідила ситуацію в Борщагівській ОТГ, де за крісло голови громади зійшлися представники різних кланів та політичних еліт

Цьогорічний дозвіл голосувати не за місцем прописки створив серйозні перешкоди для встановлення реальних результатів волевиявлення. У різних регіонах країни спостерігалося явище масового підвозу громадян, які не мають жодного відношення до того чи іншого регіону. Зауважимо, що за даними Державного реєстру виборців на користь столичного регіону змінили місце голосування 18 964 людини. Безперечно, частина з них вимушені переселенці та просто ті, хто не проживають за місцем реєстрації, але… чимало серед них "гастролерів"…

Низька явка цього року, яка в кращому випадку сягає 35%, дає підстави розуміти, що використання "гастролерів" серйозно вплине на кінцеві результати. За даними різних джерел, у Борщагівській ОТГ проголосували більше тисячі людей, які подекуди були вперше в Київській області.

Як відомо, серед головних претендентів на посаду голови громади називали Дмитра Гусятинського від ВО "Батьківщини", Олеся Кудрика від "Європейської Солідарності", Романа Гаха від "Слуги народу" та самовисуванця Олексія Кодебського. Були й інші претенденти, але їх фінальні результати не вражають.

Зауважимо, що основна боротьба розгорнулася за 800 млн грн бюджету Борщагівської ОТГ, який після децентралізації тільки збільшиться. Також не варто забувати, що громада межує з Києвом, тому ціна на землю відповідає столичним міркам. Ще один аспект – бажання звести чергові багатоповерхівки, тому в боротьбі за спинами кожного з кандидатів стоять великі забудовники.

Олексій Кодебський

Кудрик і Кодебський – представники старих еліт, які вже багато років поспіль були головами Софіївської та Петропавлівської Борщагівок відповідно. Прогнозовано, що обоє включилися у виборчу боротьбу, адже залишатися без посад не хотів жоден із них. Кодебський із 1983 року обирається головою Петропавлівської  Борщагівки, тому перебуває у тісних стосунках із забудовниками.

За 37 років роботи Кодебського на посаді голови сільради члени його родини стали власниками багатьох земельних ділянок. Відтак, депутатський корпус причетний до дерибану Вумівського лісу, якому незаконно змінили категорію, у результаті чого землі отримали "щасливчики", серед яких сільський голова. Згодом ця ділянка була подарована фізичній особі, через яку продавалися квартири на об’єктах будівельної компанії "Building Development Holding".

За даними ЗМІ, покровителями Кодебського є представники силових відомств (чимало з них живуть саме у Петропавлівській Борщагівці). Кодебський мав непогані контакти з ексголовою СБУ Василем Грицаком, який прикривав земельні оборудки Кодебського. Відтак, теща Грицака отримала від сільрада землю, де згодом почали зводити багатоповерхівки.

У селі також будуються житлові комплекси компанії "BD Holding", власниками якої називають Юрія Кватерука та Володимира Родіна. Подейкують, що свою частку має і Кодебський. Цьому тріо закидали організацію схеми продажу нерухомості, що зводилася без відповідних документів.

Свого часу "Квартал 95" на чолі з чинним президентом Зеленським  рекламував скандальну "Європейку" забудовника "BD Holding". Родіна неодноразово називали тіньовим гравцем у Офісі Президента, де він обіймає посаду радника першого заступника Сергія Трофімова. Зауважимо, що з такими зв’язками Кодебський міг бути висуванцем "Слуг народу", але чомусь вирішив балотуватися самовисуванцем.

Олесь Кудрик

Варто додати, що сільський голова Софіївської Борщагівки Олесь Кудрик не менш знаменита особистість. Офіційно він став головою у 2012 році, але головним земельним «рішалою» на селі був з весни 2006-го, коли став заступником тодішнього софіївсько-борщагівського сільського голови Сергія Кременця. На виборах 2010 року Кудрик планував стати головою села, але програв Юрію Денисенку.

Останній, на прохання громади села, домігся рішення новообраних депутатів Софіївсько-Борщагівської сільради про створення тимчасової депутатської комісії з перевірки законності та доцільності виділення земельних ділянок у 2006 – 2010 роках. Перевірка продемонструвала гігантські зловживання та безпосередню відповідальність за земельний дерибан і хаотичну забудову в Софіївській Борщагівці саме Кудрика. У громади було вкрадено понад 100 га землі, що у перерахунку на гроші складало приблизно 150 млн грн.

Кудрик розумів, що йому треба за будь-яку ціну прибрати Денисенка, тому влаштував у липні 2011-го рейдерське захоплення сільради. Тоді спеціально завезені представники приватних охоронних фірм та інші "тітушки" захопили адмінбудівлю, де лояльні депутати оперативно прибрали Денисенка з посади сільського голови. Новим в.о. голови сільради Кудрик поставив свою маріонетку Василя Перегинця, але він зненацька почав вести свою гру, що цілком зрозуміло, адже земля під Києвом дійсно на вагу золота.

Проте трапився форс-мажор – Перегинець несподівано помер у робочому кабінеті від серцевого нападу, хоча ніколи не скаржився, а просто перед цим випив із опонентами кави. У травні 2012-го Кудрик від "Партії регіонів" переміг на дострокових виборах сільського голови Софіївської Борщагівки, але не без допомоги завезених "тітушок", які влаштувавши в селі фальсифікації небачених масштабів.

Після повалення режиму Януковича Кудрик заручився підтримкою політсили Петра Порошенка – "Солідарності" на виборах у 2015 та 2020 роках. Саме тому голову Софіївської Борщагівки можна назвати класичним та безпринципним флюгером, який зробить усе, аби залишитися на посаді.

Дмитро Гусятинський

Ще один гравець передвиборчих перегонів – Дмитро Гусятинський, який до недавнього часу не був фігурою у пристоличному регіоні. Його кар’єра починалася в 2002 році, коли у 18-річному віці він став заступником директора Українського агроторгового дому "Колос", який очолював його батько. Варто додати, що співвласником цієї структури був Микола Гончар – помічник колишнього нардепа від "Батьківщини" Сергія Буряка. Останній добре відомий жителям Макарівщини, адже там за покровительства одіозного екснардепа діє незаконний гранітний кар’єр у селі Соснівка.

Додамо, що Петро Гусятинський – батько Дмитра – був помічником народного депутата Петра Мельника від "Партії регіонів", колишнього ректора Ірпінської податкової академії. Останній свого часу сприяв кар’єрі дерибанщика Біличанського лісу Володимира Карплюка, який був міським головою Ірпеня та напрацював на десятки кримінальних проваджень. Цікаво, що . Гусятинський з 2010 року працював провідним фахівцем і асистентом кафедри менеджменту в Національному університеті державної фіскальної служби України, який очолював згаданий Мельник.

У 2015 році Гусятинський успішно балотувався до Києво-Святошинської райради від партії "Укроп" – одного з політичних проєктів Коломойського, який наразі втратив свою рентабельність. Зауважимо, що він був одним із учасників заколоту проти Олександра Тигова, якого незаконно позбавили посади голови Києво-Святошинської райради. Хоч суд визнав незаконними дії депутатів, повернутися до обов’язків останньому так і не вдалося.

Тоді головою ради найбагатшого району області став Вадим Гедульянов, якого потім підозрювали в корупції та отриманні "відкатів" від забудовників. Уже після перемоги Зеленського на виборах президента почалися зачистки людей Порошенка на місцях. Зауважимо, що з першого разу звільнити Гедульянова з посади голови райради не вдалося. Тоді на підкріплення приїхали народні депутати Олег Дунда та Олександр Дубінський. Завдяки флюгерству та підлабузництву Гусятинський отримав посаду голови райради, адже за нього особисто агітували народні депутати.

За досить короткий час перебування на посаді Гусятинський зрозумів, що таке бюджет і як його "правильно" освоювати. Свідченням цього є офіційна декларація чиновника, де за декілька років з’явилися Porsche Cayenne, власний будинок на 115 квадратних метрів та двокімнатна квартира у Святопетрівському. Також Гусятинський позичив третім особам 40 тисяч доларів та майже 500 тисяч гривень. Зауважимо, що жодного бізнесу родина Гусятинських не декларує, а всі дорогі придбання декларуються за цінами, що в декілька разів нижчі ринкових.

Роман Гах

В офіційній біографії  Романа Гаха йдеться про те, що він з 1998 по 2009 рік займався приватним бізнесом в сфері пасажирських перевезень. Після цього очолив приватне підприємство "Жилсервіс "Софіївка" (Комплексне обслуговування об'єктів), яке очолює по даний час. Із 2012 року за сумісництвом очолив приватне підприємство "Жилсервіс "Софіївка Клубний".

Наразі Роман Гах – керівник обслуговуючих компаній ЖК "Софія", ЖК "Клубний", ЖК "Резиденція". Співзасновник компаній ТОВ "Укрлінк Груп" та ТОВ "Віздом Груп". У біографії йдеться про те, що Гах із 2014 року займається волонтерською діяльністю. Зокрема, їздив на Донбас, де в 2015 році надавав допомогу постраждалим цивільним.

За даними соціологічних опитувань різних компаній, що проводилися за тиждень до виборів, лідером виборчих перегонів був саме Роман Гах, який переганяв своїх конкурентів щонайменше на 5%. Проте тотальні фальсифікації серйозно спотворили результати виборів, дійсність яких зараз встановити буде майже неможливо. Наразі немає достовірних даних, адже дільничні виборчі комісії не здали бюлетені та протоколи до ТВК, яка знаходиться у Петропавлівській Борщагівці.

Народна депутатка та лідерка виборчого списку до Київської обласної ради від "Євросолідарності" Вікторія Сюмар особисто їздила до Петропавлівської Борщагівки, де заявляла про фальсифікування виборів. Тоді ж втрутилися в ситуацію правоохоронці, які виявили та вилучили записи з підписами осіб, де вказувалися суми коштів, що може свідчити про фальсифікації. Сюмар також заявила, що секретар сільської ради вносила відомості з протоколів на свій комп’ютер, але ця особа не була членом ДВК. Як відомо, Сюмар має зв’язки з Міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, тому це може пояснити активність правоохоронців у Борщагівській ОТГ.

Зрозуміло, що об’єктивних результатів волевиявлення ми не побачимо, адже зацікавлених у фальсифікаціях було дуже багато. Без підвозу, вкиду бюлетенів, адмінресурсу та тиску на бюджетників – ім’я голови громади було б відоме вже сьогодні. Враховуючи безліч порушень, єдине правильне рішення – провести перевибори з жорстким контролем дотримання чинного законодавства, адже наразі встановити результати голосування неможливо…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст