#

Директор Київського обласного ліцею фізичної культури Володимир Балясніков: Я б хотів, аби знову повернулась мода на спорт

30.05.2018 05:05
Директор Київського обласного ліцею фізичної культури Володимир Балясніков: Я б хотів, аби знову повернулась мода на спорт

"Моя Київщина" поспілкувалась із директором комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний ліцей-інтернат фізичної культури і спорту" Володимиром Балясніковим. Заслужений тренер України, Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, він розповів про навчальний заклад, який забезпечує розвиток спортивних здібностей та обдарувань дітей та молоді з метою підготовки спортсменів до національних збірних команд України з видів спорту

- Володимир Матвійович, розкажіть про себе, як давно ви очолюєте цей спортивний заклад та яку роль відіграє спорт у Вашому житті?

- Я працюю директором із дня створення ліцею. Спочатку працював заступником директора із спортивної роботи а з кінця 1996 року став директором ліцею. Спорт відіграє у моєму житті основне місце. Свого часу я повністю присвятив себе спорту, починав я займатися легкою атлетикою та досяг рівня кандидата у майстри, був членом юнацької збірної команди України, приймав участь у міжнародних змаганнях, а потім став тренером, заслуженим тренером України. За цей час підготував Анжелу Балахонову, найвідомішу спортсменку, чемпіонку Європи, срібну призерку Чемпіонату світу, у якої більше 10 рекордів Європи - стрибки із  жердиною. Також підготував Людмилу Терещук, чемпіонку Спартакіади школярів Радянського Союзу, яка зайняла перше місце у дисципліні стрибки в довжину. Я повністю живу спортом із самого дитинства і весь час працюю тільки в спортивних організаціях. 

- Розкажіть, кого сьогодні готує ліцей, за якими напрямками, скільки він налічує учнів і звідки вони приїхали навчатись?

- На даний час в ліцеї навчається 200 найкращих, талановитих дітей, переважна більшість яких родом з Київської області - близько 85 % дітей. Ми працюємо за 9 напрямками: це такі види спорту як легка атлетика, важка атлетика, баскетбол (юнаки), баскетбол (дівчата), художня гімнастика, греко-римська боротьба, вільна боротьба, лижні гонки. Також в нашому ліцеї планується вже з 1 вересня відкриття відділення хокею із шайбою. В цьому є зацікавленість Федерації хокею України та місцевого професійного клубу "Білий Барс", які підняли питання перед облдержадміністрацією про створення відділення хокею із шайбою в нашому закладі. Наразі ведеться підготовча робота, підписуються папери. Вже орієнтовно в червні місяці розпочнеться робота щодо набору.

- Тобто Ваш ліцей готуватиме і хокеїстів. А стосовно фігурного катання питання не стоїть?

- Все упирається в тренерські кадри. Перед закладом стоїть завдання -  підготовка найближчого резерву до збірних команд України. На жаль, на даний час про фігурне катання мова не йде.    

- За роки існування ліцею, скільки підготовлено заслужених майстрів спорту в тому числі і міжнародного рівня.

- За час роботи ліцей підготував 4 заслужених майстра спорту України, 33 майстри спорту міжнародного класу, 193 майстри спорту України, понад 350 членів юнацької, юніорської молодіжної національної збірної команди України. Вихованцями нашого ліцею встановлено 1 рекорд Світу, 2 рекорди Європи, 4 рекорди Європи серед молоді, 10 рекордів України, 48 рекордів України серед юнаків, юніорів та молоді. Також серед вихованців ліцею-інтернату 13 учасників Олімпійських ігор, з них 2 чемпіона. Зокрема, понад 50 випускників відділень ігрових видів спорту (баскетболу, волейболу) були і є гравцями команд суперліги та вищої ліги України. Сьогодні із впевненістю можна сказати, що наш ліцей твердо крокує до своєї мети , робить значні успіхи у вирішенні головної задачі – підготовки олімпійського резерву із представників фізично обдарованої молоді. 

- Як відомо 9 травня в місті Марракеш (Королівство Марокко) завершилась всесвітня літня гімназіада, з якої повернулися ваші ліцеїсти. Хто брав участь і які здобули результати?

- У Всесвітній гімназіаді збірна України приймає участь вже другий раз із перервою в 10 років. Ця гімназіада проводиться 1 раз на 2 роки, де приймають участь найкращі школярі із всього світу. В цьому році 58 країни направили туди свої делегації. Наш ліцей представляло двоє спортсменів,  це Наталія Дишлюк (легка атлетика), яка виграла 1 місце на 400 метрів , показала дуже хороший результат і другою була в складі естафети. Другий представник нашого ліцею – Шишко Владислав (греко-римська боротьба) виборов друге місце. Це дуже пристойні результати.  В 2020 році наступна всесвітня гімназіада буде проводитися в Китаї  і ми активно готуємося до цього, адже сподіваємося від нас буде більше представників.  

- Ліцей має фінансування з області, розкажіть, скільки щорічно виділяється коштів та на що їх вистачає.

- Даний спеціалізований навчальний заклад створений для найбільш обдарованих дітей, які пройшли попередні підготовки в дитячо-юнацьких спортивних школах, тому що діти виконують тренувальні навантаження від 5 до 7 годин на день, що поєднується зі школою та відновлювальними заходами. Тому фінансування таких закладів відбувається під контролем обласного та державного рівня.  На даний час можна сказати що фінансування гідне, і його достатньо. На всі змагання де необхідна підготовка і навчально-тренувальні збори – ми всіх дітей відправляємо. В цьому році закупили новий спортивний інвентар та форму, забезпечуємо медико-відновлювальними засобами, проводимо вітамінізацію. Зокрема, на харчування виділяється достатня кількість коштів тож ми виконуємо всі  натуральні норми на 100%.

- А як ви на сьогодні оцінюєте рівень спортивної культури в Білій Церкві?

- Треба сказати що рівень достатньо високий, але….  Коли ми говоримо про це, то необхідно звернути увагу на спортивні майданчики і бази для підготовки спортсменів які можуть виступати на міжнародному рівні. На даний час в нас жодної такої бази не існує. Тому для тренувань ми використовуємо найкращі бази, такі як спортивний клуб армії: там тренується волейбол, греко-римська боротьба і художня гімнастика. Не погані бази ДЮСШ 1, де в нас тренуються плавці. В ДЮСШ Богатир в нас тренується вільна боротьба. А от лижники тренуються  в посадках, лісі, коли є сніг. Якщо говорити про спорт загалом,  за межами нашого закладу, то цікавість до нього серед дітей дуже зменшується в зв’язку із різноманітними цікавинками і новаціями, а також появою нових клубів для дозвілля дітей. Мабуть дається взнаки і неякісна їжа і атмосфера, яка не дозволяє дітям бути гармонійно та фізично розвинутими для того щоб з них «ліпити» олімпійських чемпіонів.   

- І все ж таки, чого нині не вистачає спортсменам, як вашого закладу та і на державному рівні

- Загалом, якщо говорити про наш ліцей, то наші спортсмени забезпечені майже всім. Але світ не стоїть на місці і екіпірування спортсменів, тим більше для виступів на міжнародному рівні, дійсно постійно йде вперед.  Без спеціального взяття, одягу тощо досягти високих результатів дуже важко. Тому якщо ми купуємо екіпіровку для спортсменів то це може бути так би мовити вчорашній день. І якщо вчорашній, то це ще добре, а якщо позавчорашній, то це вже не дозволяється. На жаль, в нашій країні такий серйозний інвентар не виготовляється. А якщо й виготовляється, то це коштує дуже серйозні кошти. 

- Назвіть які на вашу думку є критичні моменти в спорті?

- Перша проблема, як я вже казав, це спортивні бази, а точніше їх відсутність. В нашому місті навіть немає міського стадіону. Є навчально-тренувальна база "Трудові Резерви", яка відноситься до Міністерства освіти, державного підпорядкування. Так, на даний час ведеться дуже плідна робота, завдяки народному депутату України Хвичі Мепарішвілі, який вибив кошти для оновлення цієї спортивної бази. Мова йде про легкоатлетичні доріжки та футбольне поле. Наразі роботи вже розпочалися. Невдовзі буде розкриття тендерних пропозицій і ми плануємо що за рік приведемо цю базу до достойного міжнародного рівня. Друга проблема – це тренерські кадри, а точніше заробітна плата яка не дозволяє після закінчення інституту чи університету працювати в цій галузі. Зарплата дуже низька, тому тренеру доводиться дивитись десь в іншу сторону. Варто сказати що в нас дуже  велика нестача тренерських кадрів як в Білій Церкві такі в Україні.  Третя проблема – відбір. Без відбору найкращих дітей дуже важко підготувати дійсно хорошого  спортсмена.

Я б хотів, аби знову повернулась мода на спорт,  і даний напрямок був не політизований, бо як ми знаємо, більше під час виборів політиками піднімається питання про допомогу. А треба щоб ця допомога була постійною, закономірною, для того щоб  впевнено можна було дивитися в майбутнє і готувати олімпійських чемпіонів.

Спілкувалася Надія Савчук, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram