#

Директор "Термо-Пак" Яків Усенко: Якби я добре ставився до влади, то не йшов би в депутати

15.10.2020 08:12
Директор "Термо-Пак" Яків Усенко: Якби я добре ставився до влади, то не йшов би в депутати
Яків Усенко

"Моя Київщина" продовжує рубрику, у якій знайомить читачів із кандидатами на місцеві вибори. Сьогодні спілкуємось із заслуженим працівником промисловості України, генеральним директором потужного Білоцерківського підприємства ТОВ "Завод пакувального обладнання "Термо-Пак" Яковом Усенком, який наразі балотується в депутати Київської обласної ради

- Пане Якове, Ви багато років очолюєте потужне підприємство. Хотілося би насамперед дізнатися історію успіху, із чого все починалося?

- "Термо-Пак" був заснований у 1995 році, із того часу я й очолюю підприємство. Коли розвалився Радянський союз, ніякої роботи не було, відповідно довелося чимось займатися. Тож я започаткував підприємство – завод "Термо-Пак" у своєму гаражі, де ми з командою однодумців виготовили першу пакувальну машину. Відтоді й почався бізнес "Термо-Пак". Про це підприємство було голосно заявлено, але ця мрія здійснилася вже в 2017 році, коли ми закінчили будувати новий справжній завод, а не те гаражне виробництво, яке було в 1995 році. Зараз, як бачите, це сучасне європейське підприємство.

- Тож Ви вирішили балотуватися до Київської  обласної ради. Від якої політсили йдете на вибори та чому?

- Балотуюся від партії "Європейська солідарність". Насамперед хочу розповісти чому я обрав цю партію. Я обїздив дуже багато країн і особливо багато бував у Європі, маю там партнерські відносини та експортую туди продукцію. Побувавши на багатьох тамтешніх підприємствах, я бачив який уклад життя їхніх працівників і який в нас. Я переконаний, що Україна повинна бути проукраїнською державою і йти до Європи.  Вважаю, що єдина проукраїнська партія, яка нас веде в Європу, це саме "Європейська солідарність". Власне, тому я і обрав цю політсилу.

- Ви багато років ведете успішний бізнес. Чому вирішили займатися політичною діяльністю і що хочете змінювати?

- Я не є членом жодної партії та балотуюся до Київської обласної ради вперше. Єдине, що в 2000-х роках був два рази депутатом районного скликання, тоді саме була "мажоритарка". Чому я йду в політику? Чим більше виборів ми переживаємо, тим більше перебираємо владу, і весь час обираємо все гірше і гірше. Я пам’ятаю ті часи, коли депутатами міської ради були директори та керівники великих підприємств, поважні люди. На сьогодні в нашій Білоцерківській міській раді 30% безробітних, або ж людей без вищої освіти. І як з таким фахом депутати можуть представляти інтереси людей у громаді?

Але балотуюся я ще й тому, що незабаром буду покидати крісло директора підприємства, адже в наступному році виходжу на пенсію. Тому треба поступитися дорогою молодим. У мене за плечима досвід і багаж знань за 25 років керування підприємством, а також я заслужений працівник промисловості України. Вважаю, що для громади буде корисно використати мій досвід – як життєвий, так і практичний.

- Ви готуєтеся до виходу на пенсію, отже вже є гідний наступник?

- Поки що ні. Не так просто взяти й поміняти, адже це підприємство високотехнологічне.

- Чим збираєтеся займатися в облраді, який напрямок для себе обрали? Можливо, хочете увійти в якусь конкретну комісію?  

- Я зустрівся із державними чиновницькими перепонами при будівництві заводу щодо дозвільних документів, здачею в експлуатацію та підключення до мереж, пройшов великий шлях і маю тут хороший досвід, тож міг би увійти в комітет по будівництву. Я би попрацював над тим, щоб спростити нашому бізнесу та підприємництву всі сходинки, які треба пройти в чиновницьких коридорах для того, щоб що-небудь побудувати. Якщо ми будуватимемо лише магазинчики на вулиці, то в нас не буде робочих місць і бюджету.

Приміром, завод "Термо-Пак" сьогодні приносить до бюджету міста 1,5-2 млн грн на місяць. Це великі гроші, а тут працює лише 200 людей. І це один із мотивів для того, щоб контролювати, як використовуються ці кошти в нашому бюджеті. Тому я би міг попрацювати й у бюджетному комітеті.

- Ви останнім часом слідкували за роботою облради? Знаєте, які там є проблеми?

- Поки я не планував йти до облради, не слідкував за її роботою, але зараз починаю це робити. Дивлячись на те, що там двічі поміняли голову обласної ради, нічого там хорошого для області не було.

Наскільки я знаю, там була затримка по бюджету. Цього року дуже довго приймали бюджет, були такі політичні суперечки, що навіть змінили голову облради. На мій погляд, туди треба приводити більш кваліфікованих фахівців, а не тих, що займаються там партійною роботою.

- Ви, якщо пройдете в депутати облради, будете представляти Білу Церкву. Як, на Вашу думку, необхідно розвивати місто та які йому необхідні для цього інвестиції?  

- Інвестицій ніколи не вистачає, а зайвими вони не бувають. Звісно, Білій Церкві потрібні інвестиції. Насамперед інвестиції – це інфраструктура міста. Приємно приїхати на новий завод, який буде забезпечений усім необхідним, зокрема дуже важливий зовнішній вигляд підприємства, адже це візитна картка міста. Якщо б усі підприємства в Білій Церкві були такі, то молодь могла би заробляти тут і не тікати з міста.

Навіть не важливо, що в нас заробітна плата нижча, ніж в Європі, але якби інфраструктура міста була комфортною, то і людям було би комфортно проживати тут, а не тікати в Польщу, Німеччину на заробітки. Тобто їх там тримає не лише зарплата, яку можна й тут заробити, але й ті умови, у яких вони там проживають. Тому ми повинні якось впливати, щоб мер міста та його команда створювали нам такі умови тут. Тим паче, що після децентралізації наші податки залишаються в місті.

- Ви багато говорите про заводи. Як ви ставитеся до цієї ситуації, що відбувається з заводами в Білій Церкві, зокрема їх закриття? Чи можна їх відродити і яким чином?

- Приміром, навпроти нас знаходиться державний завод "Еталон". Чому він досі державний? Держава ним взагалі не переймається. Нехай вже його продадуть комусь за 1 гривню та будуть мати податки. Тим більше, що на сьогодні цей завод тільки здає щось в оренду, а нічого не виготовляє.

Таких заводів у Білій Церкві багато, і це лише один із прикладів. Я завжди вважаю, що держава – неефективний власник. Таких малих заводів державі треба позбутися шляхом продажу і так вони хоч якось будуть заробляти, окупати себе та платити податки в місто. Ще залишилися у нас здорові заводи, де немає ефективного власника і вони не працюють, робочих місць немає. Проблема, зокрема, у тому, що бізнесу в місті потрібно створити дуже комфортні умови. Йдеться про фіскальну політику та дозвільну систему, яка працює в нашій громаді.

Наразі в місті більш-менш нормальні умови для створення та відкриття бізнесу, його розвитку. Я вже казав, що останнім часом після реформи децентралізації податки залишаються в місті. Навіть мер міста вже дзвонить і цікавиться скільки цього місяця нам "Термо-Пак" заплатить податків. Відповідно в нас теж уже є право подзвонити мерові та сказати, що в нас за парканом не вивозять сміття чи ще щось треба зробити.

У Білій Церві є великі заводи, де залишилися тільки бетонні приміщення, у яких щось виробляти вже неефективно. Скоріше за все їх треба буде повністю зносити та будувати нові. Тому що дешевше буде побудувати нове, чим відремонтувати старе. Це проблема, яка нас чекає через 5-10 років.

- Якщо Ви пройдете до Київської обласної ради та станете депутатом, то які першочергові завдання перед собою ставите?  Із чого розпочнете роботу?

- Дивлячись у яку комісію я потраплю і де доцільніше мене використовувати з моїм досвідом. Для Білої Церкви питанням №1 буде проблема медицини. Це боротьба з коронавірусом і робота з медичними закладами, у яких немає коштів не тільки на зарплату, а й на медикаменти. Коли медична сестра отримує заробітну плату 4 тис грн, то вибачте, за які кошти вона повинна там працювати. Коли їм пообіцяли на 300% підняти зарплати під час епідемії, а не підняли, це ганебний стан. Я вважаю, що ця проблема в нас тільки починається. Треба буде об’єднати всі зусилля,  щоб завести кошти на ці лікарні, зокрема їх обладнання. Усі депутати повинні об’єднатися, перерозподілити бюджет і кинути на медицину.

- Як Ви як підприємець оцінюєте роботу фіскальної системи в області?

- Оскільки ми підпорядковані Київській області, я вам скажу, що вони нас не чіпають. Ми платимо всі податки і до нас питань ніяких не виникає. Питання в мене є до фіскального законодавства.

Кожна нова влада обіцяє зміни, а нічого не робить. Але є питання й щодо малого бізнесу. Приватним підприємцям вносили зміни до їхнього оподаткування та запровадили фіскальні чеки. Тобто маленькому бізнесу буде ще важче. Якщо ми пройдемо в облраду, то виходитимемо на Верховну Раду, щоб робити зміни для податкового законодавства. Загалом підніматимемо питання малого-середнього бізнесу, який обкладають такими податками, що вони не можуть витримати, а ще й в умовах пандемії, де приватний підприємець працювати не може, а податки треба платити.

- Ви йдете з партійною передвиборчою програмою. Назвіть основні її напрямки

Одні з основних напрямків моєї передвиборчої  програми:

-  економічний розвиток Київської області;

-  унеможливлення корупції в наших місцевих органах влади і зловживання бюджетом;

-  розвиток нашого села;

-  розвиток інфраструктури, залучення інвестицій.

- Як Ви ставитеся до нинішньої  центральної влади?

- Якби я добре ставився до нашої центральної влади, то не йшов би в депутати. Я йду туди, щоб щось змінити, адже бачу, що щось не те робиться. Ми обираємо весь час зовсім нефахівців, людей без вищої освіти та навіть безробітних. Яку ці люди користь можуть принести для нашого суспільства, для України? Добре, що зараз вибори проходять вже з відкритими партійними списками, тобто людина може подивитись за кого голосує. Але й зараз ще в цих партіях багато позаписували безробітних,  людей без освіти, або з такою освітою, яка зовсім не освіта.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка