До переходу в Генпрокуратуру: як працював Максим Крим на Київщині

У червні цього року Максим Крим завершив півторарічну каденцію на посаді керівника Київської обласної прокуратури, очоливши новий напрям у Генеральній прокуратурі. Його робота в одному з ключових регіонів країни припала на особливо напружений період – повномасштабна збройна агресія росії, численні внутрішні виклики та критичний запит суспільства на справедливість і результат. "Моя Київщина" підсумувала роботу Крима на посаді головного прокурора області – від боротьби з воєнними злочинами до відшкодування мільйонних збитків державі
Одним із найгостріших напрямів діяльності прокуратури у цей період стала документація та розслідування воєнних злочинів російських військових. Із лютого 2022 року в області зареєстрували понад 19,6 тис. злочинів, пов’язаних з агресією, жорстоким поводженням із цивільними та порушенням законів і звичаїв війни.
Результативність слідчих дій підтверджують цифри: у 68 провадженнях повідомили про підозру 118 особам, 98 із них – уже на лаві підсудних. Серед гучних справ – судовий процес над командиром штурмового загону "Шторм" російських десантників (за розстріл автівки цивільних у Бучанському районі, унаслідок чого двоє людей загинули, ще двоє отримали поранення). Загалом уже ухвалено 11 вироків щодо 19 осіб, що свідчить не лише про ефективний процесуальний супровід, а й про прагнення доводити справи до кінця.
Водночас із протидією зовнішньому агресору прокуратура продовжувала боротьбу з організованою злочинністю. За перше півріччя 2025 року правоохоронці знешкодили 19 злочинних угруповань, до суду направлено справи щодо 95 обвинувачених. Вони фігурують у справах про розкрадання коштів, виділених на відбудову, контрабанду, наркотики та інші правопорушення. В одному з гучних проваджень викрито постачання продуктів харчування незаконним збройним формуванням та використання потужностей "Донецького металургійного заводу" в інтересах рф – підозрюють 11 осіб.
Не залишилися поза увагою і справи, пов’язані з ухиленням від мобілізації. 2025 року прокуратура скерувала до суду вчетверо більше обвинувальних актів, ніж за аналогічний період 2024-го (42 проти 11). Така динаміка свідчить про активне реагування правоохоронних органів на чутливі суспільні виклики.
Також у Київської обласної прокуратури є конкретні результати роботи у сфері захисту бюджету. Упродовж 2025 року пред’явлено більше трьох сотень позовів на суму 650 млн грн, із яких у бюджетній сфері – на суму 262 млн грн, у земельній сфері – на суму 232 млн грн щодо земельних ділянок площею 3 385 га, із питань державної та комунальної власності – на суму 133 млн грн. Реально виконано судових рішень та добровільно сплачено коштів на суму майже 1 млрд грн, повернуто у державну та комунальну власність та попереджено незаконне надання земельних ділянок загальною площею 643 га. У кримінальних провадженнях Бюро економічної безпеки відшкодовано 163,4 млн грн.
Особливо резонансними стали кримінальні провадження, пов’язані з розкраданням коштів на облаштування укриттів і відновлення пошкодженої інфраструктури. За цими фактами до суду скеровано 7 обвинувальних актів, загальна сума встановлених збитків – 8,9 млн грн.
Окремий фокус роботи Максима Крима – захист прав дітей, що традиційно залишається на периферії уваги правоохоронців. До суду скерували 100 обвинувальних актів за фактами домашнього насильства, ще 58 – із потерпілими неповнолітніми. За 2025 рік частину справ у сфері охорони дитинства вдалося довести до добровільного відшкодування збитків на суму 6 млн грн.
Важливо, що дисциплінарна відповідальність самих представників правоохоронної системи також не залишалася поза увагою. Зокрема, до відповідальності притягнули 102 посадовців, також 15 незаконно утримуваних осіб звільнили з дисциплінарних ізоляторів.
Загалом прокуратура Київщини під керівництвом Крима демонструвала системність роботи — від боротьби з корупційними правопорушеннями та кіберзлочинами до охорони довкілля та земельних правовідносин. Його перехід до Генеральної прокуратури є свідченням високої оцінки діяльності на регіональному рівні. Та головне питання залишається відкритим – чи зможе управлінський досвід Крима трансформуватися у реальні зміни вже на національному рівні?
Біографічна довідка:
Максим Крим народився 1988 року в місті Самарканд, Узбекистан. Закінчив Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого за спеціальністю "Правознавство".
Починав службу у військовій прокуратурі ВМС, Кримського та Західного регіонів. Із листопада 2014 по лютий 2018 року – старший прокурор відділу, заступник начальника та начальник підрозділів у Головній військовій прокуратурі Генеральної прокуратури України.
У 2018–2020 роках обіймав посаду першого заступника військового прокурора Центрального регіону, а потім – першого заступника керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону.
Із листопада 2020-го – заступник керівника Київської обласної прокуратури, а з січня 2023 по червень 2025 року – її очільник.
Нагороджений медаллю "За бездоганну службу" ІІІ ступеня, відомчими відзнаками та нагрудним знаком "За сумлінну службу в органах прокуратури".
Читати "Моя Київщина" у Telegram