#

Доручення прем'єра: місцева влада має навести лад із тарифами

14.03.2019 14:17
Доручення прем'єра: місцева влада має навести лад із тарифами
Фото з мережі Інтернет

Ціна на теплопостачання в першу чергу залежить від дій органів місцевого самоврядування по енергозбереженню, обліку споживання та зниженню вартості виробництва енергії

Опалювальний сезон добігає завершення, тож зараз – найкращий час для того, щоб зробити необхідні висновки та ретельно підготуватись до наступного. Питання тарифів на тепло, ціна якого складає до 79% витрат українців на житлово-комунальні послуги, залишається важливим. Справа у тому, що ціна газу для всіх теплопостачальних організацій в Україні – однакова. А ось тарифи на послуги ЖКГ у деяких містах можуть відрізнятися дуже суттєво. Чому так відбувається, і як подолати диспропорції? На це питання Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман запропонував звернути особливу увагу органам місцевої влади.

"Вартість тепла й води залежить від технології виробництва, обліку та заходів енергозбереження. При однаковій ціні на газ маємо різницю 30-40% на вартість тепла. Я розумію, що різниця може бути. Але через те, що технології виробництва різні. І тут виникає питання: а що зробили місцеві керівники, адже більшість ТКЕ належить муніципалітетам", - звернувся голова Уряду до керівництва місцевих громад.

Прем’єр-міністр навів кілька прикладів, як саме коливається вартість однієї гКал тепла в різних містах. Так, у Києві кГал тепла коштує 1 317 грн, у Житомирі – 1 389 грн, разом з тим у Чернігові – 1 737 грн, а у Луцьку – вже 1 847 грн.

Також Володимир Гройсман зазначив, що для підготовки до опалювального сезону 2018-2019 років Уряд виділив 12,5 млрд грн. Ці кошти органи місцевого самоврядування мали спрямувати на ремонт тепломереж, відновлення систем водопостачання, встановлення енергоефективного обладнання. Проте, з цієї суми на перераховані цілі було витрачено лише 3 млрд грн. Отже, з поставленими завданнями впорались далеко не всі муніципалітети.

У місцевої влади є можливості знизити вартість тепла

Чому саме місцева влада несе відповідальність за подекуди необґрунтовано завищені тарифи. Справа у тому, що сьогодні з 1644 підприємств теплокомуненерго, тільки 26 – ліцензіати Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг, всі інші, а це 98%, підпорядковані органам місцевого самоврядування.

Як зазначив з цього приводу заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк: "Формування тарифної політики на послуги з теплопостачання належить до компетенції органів місцевого самоврядування). Тому я ще раз хочу наголосити, що органи місцевого самоврядування несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах, які мають бути 100% справедливими".

Місцева влада відповідає і за 20 тисяч км тепломереж. Третина з них, 7 тис км, перебувають в аварійному стані, фактично опалюючи грунт та повітря. Проте за весь минулий рік органи місцевого самоврядування відремонтували лише 240 км, а втрати тепла при його транспортуванні становлять до 15%. Фактично ж, споживачі щомісяця сплачують за відсутність енергозбереження.

Ще один важливий момент – облік теплової енергії. На сьогодні рівень встановлення лічильників тепла по Україні становить 80%. І знов-таки, у різних регіонах до цього питання влада поставилася по-різному. В Хмельницькій, Вінницькій, Харківській, Черкаській і Запорізькій областях – обік майже стовідсотковий. А ось у Кіровоградській, Луганській і Донецькій – стан справ ще далекий від задовільного.

До речі, Уряд вже зобов’язав НАК "Нафтогаз" та теплопостачальників безкоштовно встановити громадянам близько 3,5 мільйонів лічильників, щоб ліквідувати корупцію в газовій сфері та зменшити кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів.

Тож підбиваючи підсумки ситуації у комунальній сфері Володимир Гройсман закликав міських голів подати чіткий план модернізації й розвитку ЖКГ на 2019-2020 роки. Він також наголосив, що чекає від місцевої влади, аби більшість виділених Урядом коштів були проінвестовані в оптимізацію виробництва тепла та його постачання.

Крім того, голова Уряду доручив Нацкомісії з регулювання ринку електроенергетики та комунальних послуг, Антимонопольному комітету, Державній службі з питань захисту споживачів провести ретельні перевірки організацій, що постачають енергоресурси та накласти відповідні штрафи, що захистити громадян від необґрунтованих платіжних вимог.

Сергій Потапчук для інформаційного порталу «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram