#

Довіру можна повернути лише тяжкою, чесною, професійною працею – голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов

05.08.2019 05:04
Довіру можна повернути лише тяжкою, чесною, професійною працею – голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов

Про те, як відбувається боротьба з організованою злочинністю, ситуацію з розслідуванням найбільш резонансних справ, - про це та багато іншого в інтерв’ю порталу «Моя Київщина» розповів очільник поліції столичного регіону Андрій Нєбитов.

- Розкажіть насамперед про себе. Як Ви прийшли в правоохоронну систему, які досягнення в професійній діяльності можете назвати та як опинились на Київщині?

- Народився я у місті Донецьку, після закінчення школи дуже хотів бути лікарем, але в результаті вирішив обрати шлях правоохоронця: поступив до Донецького інституту внутрішніх справ і після закінчення навчання пішов працювати в оперативний підрозділ карного розшуку. Працював у підрозділах боротьби із злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми, а також в підрозділах управління боротьби із кіберзлочинністю, від оперуповноваженого до керівника цих підрозділів.  Далі я виїхав до Києва, де також працював в Департаменті карного розшуку, звідки вже приїхав на Київщину працювати заступником начальника кримінальної поліції Головного управління в Київській області.

- Поговорімо про останню резонансну справу, а саме обшуки і затримання в Білій Церкві. Як давно злочинні угруповання діяли на території міста? Чи причетні вони до низки подібних злочинів на території області?

- Нам вдалося встановити, що це угруповання діяло на території Білої Церкви щонайменше із 2016 року.  Про цю групу нам стало відомо на початку цього року, приступили до розробки, зібрали докази, притягли всіх до відповідальності. Наразі триває слідчо-оперативна робота, піднімаються всі факти, котрі раніше були належним чином не досліджені. Зараз проводиться додаткова перевірка і причетним особам обов’язково інкримінують і ті злочини, які вони скоїли протягом 2016 – 2018 років.

- Чи правда, що серед затриманих є представники верхівки правоохоронних органів?

- Так це правда – є представник керівного складу Білоцерківської поліції.  Наразі він затриманий, йому оголошена підозра. Є матеріали і відносно інших правоохоронців, але слідство наразі не готове оголошувати їм підозру.  Прізвищ ми звісно не розголошуємо, адже це таємниця слідства. Після того як буде складено обвинувальний акт і кримінальне провадження буде направлено до суду, тоді можливо ви почуєте, хто ці люди. Однак скажу відверто, багато керівників будуть відсторонені і не будуть далі перебувати на своїх посадах. Їм на заміну прийдуть зовсім інші люди, які будуть переформатовувати роботу білоцерківської поліції.

- Питання Білої Церкви дуже цікаве, тому що ніхто не заперечував, що був досить великий підвіз «тітушок» з Білої Церкви в період Революції гідності. Але ніхто з них не поніс реальної відповідальності крім хіба що сумнозвісного Вадима Тітушки. Звучало лише одне прізвище, але ані організаторів, ані фінансистів, ані керівництво цих «тітушок» не притягнуті до відповідальності. За нашою інформацією  близько  500-700 людей перебувають, так би мовити, у постійному  режимі готовності до будь-яких протиправних дій. Вони знаходяться в Білій Церкві, де організовуються та тренуються. Яка робота ведеться саме по цьому напрямку?

- Оперативна робота ведеться. Насамперед хочу відзначити, що  розслідуваннями відносно злочинів під час Майдану займається Генеральна прокуратура України і оперативне супроводження здійснюють інші підрозділи. Але ми, як поліцейські Київщини, робимо усі попереджувальні заходи задля недопущення загострення цієї ситуації та використання «тітушок» в різного роду суспільних заходах. Приміром, до нас надходила інформація щодо використання таких осіб під час виборчої кампанії на 94 виборчому окрузі. Ми вжили превентивних заходів, в тому числі і оперативно-розшукового характеру, завдяки яким, як бачите, жодних серйозних порушень з використанням молодиків спортивної статури не зафіксовано.  Було зупинено автомобіль, в якому знаходилось три молодика з бейсбольними бітами тощо. Вони були затримані і відпрацьовані. Відповідно, вказані особи не зробили жодних протиправних дій і ми запобігли усім негативним явищам.  Що стосується Білої Церкви, затримання ватажків організованих злочинних груп дозволить нам декриміналізувати Білу Церкву. Спортсмени повинні залишатись спортсменами, а якщо вони використовуються в протиправних цілях, то повинні відбувати покарання в місцях позбавлення волі…

- Які цілі ставите на посаді? Чи плануються подібні заходи на території усієї області?

- Якщо говорити про цілі, то, перш за все, вважаю важливим налагодження роботи блоку превентивної діяльності, а також співпрацю з громадою. Загалом, бачу необхідність наближення поліцейського до людини.  Головний принцип – служити і захищати. Тому громадянин має бачити в поліцейському, перш за все, захисника і особу, яка може надати поліцейські послуги.  Все інше – другорядне. Рівень розкриття злочинів, затримання злочинців в Київській області, дякуючи Богу, перебуває на належному рівні, але є в нас проблеми в превентивному блоці. Тому моя діяльність буде спрямована на реагування на вчинення злочинів, повернення на вулиці пішохідних маршрутів, збільшення нарядів, які будуть патрулювати міста і села, в тому числі за допомогою Національної гвардії України. 

- Як зазначають наші джерела, міністр Аваков не дуже хотів призначати саме Вас на цю посаду через Ваші непопулярні кроки для наведення порядку та боротьби із бандитизмом. Чи це дійсно так?

- Я думаю що ця інформація не відповідає дійсності, тому що призначається керівник Головного управління наказом голови Національної поліції за погодження з  міністром внутрішніх справ.  Якщо є призначення,  відповідно міністром воно погоджено. 

- Як просувається розслідування в справі вбивства 5-річного хлопчика з Переяслава-Хмельницького?

- Це жахлива трагедія,  яка суттєво змінила думку громадськості Київщини щодо роботи поліції.  Власне тому, повторюсь, блок превентивної діяльності – моє головне завдання,  яке має показати зовсім інший рівень надання поліцейських послуг і забезпечення прав громадян. Коментувати зараз розслідування не можу через те, що його здійснює безпосередньо Державне бюро розслідувань. Ми усіляко сприяємо, готові надати будь-яку інформацію задля об’єктивного розслідування цього кримінального провадження і притягнення винних до кримінальної відповідальності.

- На вашу думку, чи там були спроби приховати цей злочин?

- Ні, особисто вам заявляю – не було. Володів цією інформацією від початку інформування про травмування хлопчика і до того часу коли від лікаря, що прибув з Києва, дізнався, що в голові дитини є куля. Тоді ніч була безсонна: одразу почали займатися встановленням осіб, котрі могли бути причетні. І на ранок ми вже вийшли на підозрюваних, які були доставлені до відділку. Державному бюро розслідувань ми одразу повідомили, як тільки дізнались, що до справи можуть бути причетні поліцейські. Тому ми усіляко сприяли розслідуванню, передали всі матеріали в ДБР.

Можливо приховати якісь деталі цієї історії і можна було б, але тодішній керівник поліції Переяслав-Хмельницького Андрій Медуниця вчинив як чесний офіцер і не став приховувати цей злочин. Поліцейські  зібрали перші речові докази: предмети по яким стріляли, гільзи, сліди, які вели безпосередньо до будинку, а також зібрали перші покази. Так, тоді були деякі інсинуації стосовно подачі інформації до ЗМІ, а саме на сайт Головного управління національної поліції в Київській області. Оскільки ми розуміли, що близьке оточення затриманих осіб намагається приховати предмет злочину, а саме рушницю, подача інформації була дуже обережна і з запізненням на декілька годин, аби не здійснити розголос цієї інформації серед родичів підозрюваних.

Поліцейські,  які є підозрюваними у даній справі, під час доставлення до відділку навіть не розуміли, що вони під час гулянь та випивань вбили Кирила. Тільки під час допитів вони зрозуміли, що сталось…

- Вас називають борцем з кримінальними авторитетами, і гучні затримання відбулися не без Вашої участі. Як буде продовжуватися робота у цьому напрямку?

- Така робота тільки підсилиться, адже на посаду заступника начальника і начальника кримінальної поліції призначено серйозного фахівця – Олександра Шляховського, який все своє життя працював в карному розшуку і дуже вболіває за цю роботу. Тому я впевнений, що цей напрямок буде тільки підсилений, а я як керівник буду усіляко цьому сприяти.  Однозначно, криміналу на Київщині – ні!

- Скажіть чи були спроби виходу на Вас, як заступника голови Нацполіції у Київській області, з боку кримінальних елементів з метою домовитись або як кажуть «порішать»?

- Були певні спроби, ще з самого початку,  в 2017-2018 роках, але, зрозумівши, що компромісу не буде, такі спроби припинялись. Я отримав чітке завдання від голови Нацполіції (Сергія Князєва - Ред) зробити  Київську область безпечною, позбавитись від розбійників, зменшити кількість скоєння злочинів загально-кримінальної спрямованості, тому я його виконував. Я – офіцер і звик до того, що якщо отримую команду, я її виконую в повному обсязі.

Власне тому ми маємо результати: 214 розбійних нападів було зареєстровано у 2016 році, а приміром, у 2018 таких нападів було 90. Тобто більш ніж у два рази зменшилась кількість таких злочинів. Якщо в 2016 році розкривалось близько 70 розбійних нападів, то у 2018 році нам вдалося розкрити 80 розбійних нападів із 90. Криміногенна ситуація вже більш-менш стабілізувалась, але є далі над чим працювати.

- Є недолугі статті, які дозволяють судам відпускати злочинців. Приміром злочинець краде елітні автомобілі і за 5 копійок може вийти сухим з води, щоб наступного дня займатись тим самим. Що можна зробити в тих законодавчих умовах які нині є?

- Як правило, ми їх ловимо знову. Оперативники – це така каста людей, яка  ніколи не опускає руки і не прощає злодіям скоєний злочин. Якщо злодію навіть судом обрано запобіжний захід із заставою, повірте, ми продовжуємо над ним працювати. Адже якщо це викрадач елітних авто, то він ніколи не припинить своєї злочинної діяльності. Національна поліція України та Міністерство внутрішніх справ були ініціаторами певних законопроектів, але через певні, можливо, політичні причини, вони не прийняті. Є сподівання на нову Верховну Раду та депутатів, які будуть в змозі приймати закони,  які дадуть змогу правоохоронним органам більш ефективно боротися зі злочинністю.

- У поліції є велика проблема з нестачею кадрів. Як до лав Нацполіції залучити зацікавлену молодь?

- Так, є така проблема. Особливо від нестачі страждають групи реагування патрульної поліції. Але Міністерство внутрішніх справ та національна поліція розроблюють різні програми, які дають змогу залучити молодь до роботи в поліцію. Йдеться, зокрема, про лізингову програму отримання житла, де передбачені чудові умови, які дадуть змогу молодій сім’ї поліцейського отримати своє житло в лізинг, працювати добросовісно, чесно, сміливо і потім це житло отримати у власність.

На цю програму державою виділені відповідні кошти. Особисто міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та голова Нацполіції Сергій Князєв презентували цю програму по областях. Для цього створені відповідні квартирні відділи, які займаються оформленням усіх необхідних документів. Такий відділ працює і в Київській області: я особисто підписую договори на придбання квартир для поліцейських. Таких договорів, до речі вже укладено 8. Зокрема, залучаємо і мотивуємо перспективою кар’єрного зростання, майбутнім соціальним пакетом, ну, і звичайно – суто патріотичними почуттями. Адже дуже легко щось писати в Facebook, або коментувати на сайтах, а піти і спробувати боротися зі злочинністю – це зовсім інше.  Тому ми працюємо з молоддю, випускниками Нацгвардії і пропонуємо вступити до лав Національної поліції.

- Як можна ефективно боротися з рейдерством? Наприклад, проблема у Вільшанській Новоселиці триває уже третій місяць, хоча там відбулися затримання озброєних молодиків?

- Вільшанська Новоселиця – дещо унікальний випадок. Ми намагаємось там тримати паритет, адже є старі і нові власники, які сперечаються. І нарешті ці суперечки перейшли у цивільне провадження, чого раніше не було. Тим не менш, є і кримінальне провадження. І поліція, на їх думку, повинна  зайняти одну зі сторін.

Але є формальні ознаки того, що одна сторона має свою правду, і друга сторона маю свою правду. Тому ми в рамках кримінального провадження наклали арешт на весь урожай, техніку тощо і зараз намагаємось організувати заходи щодо збору цього урожаю, аби він не пропав.  Його збиратимуть безпосередньо працівники СВК «Новоселівське» власною технікою і складатимуть у власні ангари.

На жаль, в СВК «Новоселівське» все не так однозначно як це було з житловим комплексом «Чайка», де було грубо та зухвало зроблено перереєстрацію корпоративних прав та зміна власника, що є злочином. Наразі одна особа вже отримала підозру, іншій особі підозру вже підготовлено. Загалом ми плануємо притягти до відповідальності близько 9 осіб за скоєння цих кримінальних правопорушень.

На відміну від ЖК «Чайка» у СВК «Новоселівське» ситуація значно складніша: там є члени даного комплексу з обох сторін, які не можуть між собою розібратися, хто буде керувати.  Кримінальне провадження є, і поліція зробить  так, щоб ніхто не зміг розтягнути та обікрасти цей СВК. 

- Надзвичайно гостро стоїть питання ігрових автоматів у пристоличному регіоні. Люди переконані, що правоохоронці покривають нелегальний бізнес. Чи може поліція побороти цей вид злочинності?

- Думаю, що може, але покарання за цей вид злочинності, на жаль, таке, що не відповідає сьогоденню. Є приклади по Бориспільщині, де відбулася низка закриттів гральних автоматів з вилученням техніки. Але це ефект трьох днів, адже знову закуповується техніка і по об’ємам затрачених коштів на її закупку вона себе виправдовує. Тому власники гральних автоматів і організатори цього бізнесу не переймаються закриттям цих салонів.  Є в нас і випадки притягнення до відповідальності організаторів цих мереж і на це витрачається чималий ресурс. Управлінням захисту економіки доводиться проводити тривалі відпрацювання, аби вийти на організаторів і задокументувати їх злочинну діяльність. Це не так швидко, адже треба зібрати серйозні докази, аби в суді вони були дійсно притягнуті до кримінальної відповідальності.

Утім, якщо говорити щодо ситуації на Бориспільщині, то там  активні громадяни повідомили поліцію, яка виїхала із невідкладними обшуками за адресами салонів. Потім ті ж самі громадські активісти контролювали, аби в зали знову не завозились гральні автомати. Саме такі дії – найбільш ефективні, коли поліція працює разом із громадськістю.

- А як ви ставитесь до тієї інформації що організатори грального бізнесу інколи «домовляються» з правоохоронцями ?

- Така інформація є, і я вважаю що її повинні відпрацьовувати і відпрацьовує відділ внутрішньої безпеки. Якщо є змова правоохоронця з організаторами грального бізнесу, однозначно треба таких працівників притягати до відповідальності. Різниці немає, чи це вимагання, чи це незаконний обіг зброї, чи це торгівля наркотиками. Якщо до цього причетний правоохоронець, він стає одним із членів організованої злочинної групи і повинен також притягатися до відповідальності. 

- Ігрові автомати – системний багатомільйонний бізнес.  Але не менш великий бізнес – це газові та дизельні заправки. Не секрет, що вони масово з’являються по усій області, без необхідних документів та дозволів. Попри те, що про це постійно пишуть журналісти та активісти, заправки далі будуються та функціонують. Днями в Києво-Святошинському районі вибухнула одна з таких заправок. Чого не вистачає сьогодні аби люди почувались в безпеці?

- Дійсно, сталась трагедія.  Але маю сказати, що це не може бути роботою тільки однієї поліції, тут мають бути задіяні  декілька служб: екологічна, з питань безпеки, ДСНС тощо, адже приїхати і просто вилучити бочку з газом або дизельним пальним технічно не можливо. Оскільки газ треба відкачувати, для цього має бути задіяний спеціальний автомобіль, який його закачуватиме. Тоді саму бочку без газу вилучають для її транспортування.  Технічно це дуже складний процес. Всі ці моменти не дають змоги поліції боротися самостійно з цим явищем. 

Якщо говорити по даний конкретний випадок, то оскільки в сільраді ніхто не виділяв жодного метра землі під цю заправку, ми спробуємо  здвинути цю справу з мертвої точки – почнемо їх вилучати на систематичній основі.  Почнемо з Києво-Святошинського і потім швидко перейдемо на інші райони.  Нами це рішення було  прийнято за погодженням з обласною прокуратурою.  Долучимо місцеві органи влади ДСНС і вилучатимемо такі автозаправні комплекси або модулі. Перш за все, визначимось, де буде зберігатись  вилучене пальне як речовий доказ, де буде зберігатися скраплений газ тощо.

- Чи відомі вам випадки того, що власники таких заправок, які хотіли б легалізувати свій бізнес, але через корупцію в державних органах та вимагання держслужбовцями непомірно високої нагороди, тобто хабара, який сягає інколи 30 тисяч доларів, попросту не в змозі цього зробити.  Вам не здається що таких «нелегалів»  системою штовхають на ведення незаконного бізнесу?

- Таких заяв про вимагання від держслужбовців немає. Утримання автозаправних станцій є серйозним бізнесом, який потребує серйозних капіталовкладень та серйозних дозволів і місця розташування, адже автозаправний комплекс – об’єкт підвищеної небезпеки.  Через те, що треба дуже багато дозвільних документів, що тягне за собою купу витрат і матеріального ресурсу,  люди для здешевлення цього продукту роблять такі незаконні речі.  Приміром, часто такі модулі встановлюють на приватній земельній ділянці, чи взагалі, де їм заманеться. Це серйозний системний структурний бізнес, тому порівнювати осіб, які відкривають такі модулі і власників легальних АЗС, неможливо. Але повторюсь, жодної заяви про те що людина офіційно не відкрила автозаправну станцію через те, що були перешкоди з боку чиновників, не було. 

- Проституція є невід'ємним видом діяльності протягом усього існування людства. З древньою професією треба боротися чи узаконювати?

- Я  вважаю, що потрібно її легалізовувати, тому що це зніме криміналізацію цього виду заробітку, питання корупції, сутенерства та іншого. Треба легалізовувати… Але не зараз і не сьогодні в нашій країні. До поліпшення рівня життя населення це робити неможливо, адже більшість людей зараз знаходяться в тяжких соціально-економічних умовах та перебувають в уразливому стані, тому будь-якій дівчині прийняти виважене рішення щодо «легкого» заробітку цих грошей – неможливо.  Таке рішення буде несвідомим, а під впливом обставин, тому наразі я противник цього. А в перспективі вважаю – так, разом з підняттям рівня життя населення це допустимо, як і в європейських країнах…

- Довіра до Нацполіції після резонансного вбивства Кирила Тлявова значно впала. Як можна її повернути та збільшити?

- Тяжкою, чесною, професійною працею, наданням поліцейських послуг, реагуванням на злочини, розслідуванням кримінальних справ, притягненням осіб до кримінальної відповідальності. Тільки так, кожного дня, кожної години та хвилини ми повинні працювати над підняттям рівня цієї довіри.  При цьому мова йде не тільки про реагування на злочин, а й забезпечення результату. 

Всі правоохоронці Київської області розуміють що сталося, і як би ми не працювали до цього, зрозуміло що цей випадок зганьбив наше ім’я.  Так, рівень довіри до поліції Київської області було знижено, але ми працюватимемо далі і зробимо все, щоб виправдати довіру громадян і мешканців Київщини до поліції. Треба, щоб поліцію сприймали як захисників, а не як осіб, які можуть дозволяти собі негідні вчинки і скоювати злочини.

Одне можу запевнити: жодного ганебного вчинку  поліцейського я прикривати не буду. Це позиція міністра внутрішніх справ, голови національної поліції та моя особиста. Заради збереження посади і честі я ніколи не стану прикривати жодного поліцейського, який  вчинив злочин або ганебний вчинок. У випадку з вбивством хлопчика у Переяслав-Хмельницькому, то підозрюваного колеги не прикривали, а засудили. Більш того, поліцейські першими його і викрили в скоєнні цього злочину.  Це і є різниця між міліцією і поліцією,  різниця між Врадіївкою і Переяслав-Хмельницьким.

- Ні для кого не секрет, що були певні шорсткості у стосунках попереднього керівництва обласної поліції та обласної прокуратури. Як сьогодні вибудовуєте роботу з прокуратурою, які є проблеми в співпраці і що потрібно покращити для того що б було швидше, оперативніше і якісніше розслідування, притягнення до відповідальності злочинців?

- Можу констатувати, що на сьогодні комунікація є. В мене ранок починається із розмови з керівниками правоохоронних органів, в тому числі і з прокурором Київської області для координації зусиль.  Говоримо про резонансні справи, чого нам не вистачає, як ми повинні йти далі, де або поліція або прокуратура не допрацьовує, де потрібна наша підтримка або підсилення слідчо-оперативні групи для досягнення результату.  Наразі ця співпраця є, тому сподіваюсь що в подальшому все буде гаразд.

Чому немає оперативності в розслідуванні кримінальних проваджень?.. Якщо ви побачите будь-яке кримінальне провадження, ви зрозумієте, що для доведення вини повинні проводитись експертизи.  А експертизи – це самий тривалий період у розслідуванні, який не дає змогу швидко оголосити підозру і спрямувати до суду обвинувальний акт.  Це економічні, будівельні, психіатричні, балістичні експертизи, всі вони займають  60-70% часу.  Тому я впевнений, що з прокуратурою області в нас питань ніяких не буде, а якщо і  з’являться, то ми їх вирішимо в робочому порядку.

- Чи є якісь дані відносно правоохоронців, які за час реформи прийшли на службу і були звільнені через невідповідність займаній посаді?

- Звісно, як і в будь-якому колективі, в будь-якій професії є люди, які не відповідають займаній посаді. Якщо такі особи в нас з’являються, відносно них проводиться відповідна службова перевірка, комісійно приймається рішення щодо доцільності перебування на посаді конкретної особи. Якщо особа, за своїми моральними, діловими або професійними якостями не може надалі проходити службу в поліції, ми її звільняємо. Тобто ми за кожного не тримаємось. Краще менше але якісніше. Ми не підраховували скільки за цей час звільнено, адже є ті, що пропрацювали 10-12 років та були звільнені. Можу сказати що зараз молоді, яка приходить до поліції і звільняється через рік-два, дуже небагато. Коли вони приходять, то  бачать мотивацію, але,  на жаль, цю мотивацію перестають бачити саме старі працівники, які пропрацювали більше 15 років.  Є багато прикладів, коли люди, звільнились за власним бажанням, рік попрацювали приміром в комерції,  повертались на службу в поліцію. Офіцери, переживаючи під час роботи певні емоції та адреналін під час затримання злочинців, патрулювання, надання допомоги тощо, вже ніколи не забудуть цього. Це те, що залишається в серці і якщо це людина професії – а саме поліцейський – вона обов’язково повернеться і буде працювати все своє життя.

- І в кулуарах, і в пресі неодноразово говорили про тривале протистояння між керівництвом обласної ради і КОДА. Було певне нерозуміння відносно проблем поліції, що на практиці трансформувалося у неголосування за програму «Безпечна Київщина». Було і так, що через свої політичні мотивації колишній заступник голови ОДА казав поліцейським: мовляв, ми з вами на різних сторонах барикад. Наскільки на сьогодні є розуміння з боку обласної ради та адміністрації?

- Коли керівники заявляли, що ми по різні сторони, то це в них були політичні погляди, а в поліції була чесна принципова робота. Ми не дотримувались жодних політичних поглядів, а виконували свою роботу.  З новопризначеним головою КОДА в нас склалися ділові робочі відносини, вже відбулась не одна нарада, де я перший наголосив про проблему «Безпечної Київщини», адже саме Київщина була першою з областей, де було впроваджено цю  інтелектуальну систему. Вона була запущена, на що було витрачено 8 мільйонів гривень. Відповідно було встановлено 180 камер відео спостереження, але наразі їх працює лише 18. Гроші, які виділялися в подальшому на обслуговування цих камер з незрозумілих причин були перерозподілені на інші потреби інших правоохоронних органів. З чим це пов’язано, не хочу коментувати.

Я наголошував, що цим рішенням Київську область за рівнем забезпечення безпеки саме по цим камерам опустили з першого місця на останнє.  Тобто ми впроваджували це першими, а зараз вже і Хмельниччина, і Кіровоградщина має свої камери та систему відео-спостереження, тоді як ми їх тільки наздоганяємо.

Проте на нещодавній сесії за участі усіх силових структур, голови КОДА та Київоблради, де розглядалось питання щодо виділення коштів для перезапуску цієї системи, депутати проголосували «за». Тобто я бачу перші кроки на зустріч одне одному. Тому я сподіваюся, що 1 вересня ми повинні перезапустити цю систему, що стане першим кроком для нашої співпраці. Наголошую: забезпечення безпеки громадян Київщини це спільна робота органів влади, громади і поліцейських. Якщо щось одне випадає з цієї трійки, ми отримуємо негативний результат.

- Зараз споглядається величезний ріст населення Київщини і невідповідність чисельності поліції. Приміром в Приірпінні в 3-4 рази збільшилась кількість населення, а кількість поліцейських, навпаки, зменшилась. За свідченнями місцевих, матеріально-технічна база також незадовільна. Що потрібно зробити для того, аби поліцейських було достатньо і матеріально-технічне забезпечення було на належному рівні?

- Дійсно, у всіх районах, прилеглих до Києва збільшилась чисельність населення, але в зв’язку з тим, що вже давно не відбувався перепис населення, ми не можемо розрахувати кількість і аргументувати, чому нам треба збільшити штат в тому чи іншому регіоні. Але разом з тим, при розподілі посад в Київській області ми додавали посади до Ірпінського, Києво-Святошинського відділу поліції та до усіх підрозділів, які знаходяться біля Києва.

Що ж до стану матеріально-технічного забезпечення, то паливно-мастильні матеріали є, але тих правоохоронців, які працюють в Приірпінні  недостатньо для обслуговування такої кількості населення. Тому ми вводимо додаткові наряди. Національна поліція зараз розглядає можливість введення додаткових штатів до підрозділів поліції Київщини, створення додаткових груп реагування, патрулів, збільшення кількості слідчих і оперативних підрозділів. Тому поки що організовуємо роботу, виходячи із тих засобів, які в нас зараз є в наявності.  

- Відносно ще однієї резонансної справи… Поговорімо про перестрілку в Баришівці, коли було вбито працівника поліції, внаслідок чого ніби то було затримано кримінального авторитета «Сєдого». Як іде слідство у даній справі, хто притягнутий до кримінальної відповідальності і чи не повернеться головний фігурант знову до злочинної діяльності?

- Важко це коментувати, адже справу розслідує Головне слідче управління, а супроводжує Департамент внутрішньої безпеки. Стосовно «Сєдого», ми проводили обшукові заходи в рамках іншого кримінального провадження відносно скоєння крадіжок. Так ми вийшли на злочинну групу, якій інкримінується 38 фактів крадіжок, і де фігурує син кримінального авторитета «Сєдого», який і є організатором банди.  Тому на перспективу ми плануємо проводити другу частину затримання причетних до злочинів людей. Що ж до «Сєдого», ми провели в нього обшуки, де в кімнаті його сина вилучили рушницю, яка раніше була викрадена в Баришівці.  Варто сказати, що «Сєдой» давно відмовився від статусу кримінального авторитета і «смотрящого», а також заявив що до кримінального світу мати відношення більше не хоче. Людина зараз активно займається громадською діяльністю, мріє стати депутатом і представляти інтереси громади…

- Поговорімо про місто Українка. За визначенням місцевих жителів, в тому числі депутатського корпусу, активістів журналістів міста,  Українка – це своєрідне Чикаго. За їх свідченнями, бандити відверто залякують людей, фактично захопили мерію, впливають на депутатський корпус тощо. Наскільки ви в курсі цих подій?

- Так, я в курсі цих подій, не тільки в Українці. Є в нас і Ірпінь, і Обухів, і Кагарлик.  Однією з причин рішення щодо зміни керівника Обухівської поліції була саме та негативна інформація щодо неефективного реагування і не притягнення осіб до кримінальної відповідальності за скоєння різноманітних  злочинів. Нереагування поліції привели до безкарності певних груп людей, які почали почувати себе царями у цьому місті. Така ж інформація є і по іншим містам. З серпня минулого року створено управління стратегічних розслідувань, яке займається розробкою таких організованих злочинних груп, що впливають і на криміногенну, і політичну обстановку  в містах і селах у Київській області. Роботу управління розпочало з Білої Церкви, надалі будемо продовжувати нарощувати темпи і об’єми з реалізації цих матеріалів.  У тому числі, буде реалізація і по Обухівському району.

- Яка сьогодні приділяється увага учасникам ООС, наскільки захищені і забезпечені поранені та сім’ї загиблих, і які загалом плани з забезпечення правопорядку і залучення учасників АТО до подальшої служби в поліції?

- Існує в нас підрозділ «Миротворець», який є складовою поліції Київщини і на постійній основі здійснює заходи в операції ООС. До речі, зараз на базі Національної гвардії України у в/ч 3027 триває злагоджене навчання особового складу – костяк складають працівники «Миротворця» та зведений загін інших працівників поліції. Зараз вони проходять бойове злагодження і  найближчим часом планується їх спрямовування в зону ООС.

Звісно, ми нашим бойовим підрозділам приділяємо більше уваги, тому що розуміємо, як це тяжко і боляче втратити годувальника або отримати травму, з якою жити треба до кінця життя. Підрозділ намагаємось пристосувати під сьогодення, тобто під надання поліцейських послуг саме в цивільних місцях цивільному населенню.

Цей підрозділ також залучаємо до проведення спеціальних операцій під час затримання злочинців або забезпечення охорони громадського порядку  під час проведення масових заходів. Тим не менш, «Миротворець» залишається нашим основним бойовим підрозділом, який представляє Київщину в операції ООС. Існувати він буде і надалі, поки триватиме збройна агресія, тому в наших планах підтримувати його бойовий дух, розвивати, робити їх більш професійними. Ми постійно проводимо конкурси, набори і залюбки чекаємо усіх учасників АТО чи ООС в лавах поліції, якщо вони відчувають себе захисниками громадян і готові присвятити своє життя роботі в поліції.

- Як би Ви взагалі оцінили Ваші особисті досягнення? Якими своїми діями Ви пишаєтесь?

- Виділяти окремі кримінальні справи або розробки певних банд я б не став, тому що для людини розкриття крадіжки телевізора може значно більше важити ніж я, наприклад, комусь знайду і поверну Lexus. Так само для когось повернення доньки із сексуального рабства з Туреччини важить значно більше, ніж розкриття вбивства. Тому я вважаю, що роботу правоохоронця і свою особисто треба оцінювати загальними результатами, а саме рівнем розкриття. Тому якщо ми порівняємо кількість скоєних і розкритих злочинів у 2016 і візьмемо для порівняння 2018-2019 рік, то ми побачимо суттєву різницю. Нам вдалося затримати більше десятка організованих злочинних груп, які скоювали майнові злочини: угони, розбійні напади, квартирні крадіжки. Тільки цього року ми вже направили в суд матеріали стосовно 12 організованих злочинних груп. Перші в Україні дві організовані злочинні групи, які скоювали незаконне заволодіння автотранспорту, також направлені до суду.  Зокрема, до суду ми направили банду, яка скоїла 8 розбійних нападів на помешкання громадян, які супроводжувались  вбивством, привласненням коштів та викраденням зброї. Також цього року  направили до суду справи по торгівлі людьми – йдеться про 2 групи, які займались нелегальним переправленням осіб через державний кордон України. 

Зрозуміло, є в мене досягнення, за що я отримав відповідні нагороди. Але на загал треба оцінювати правоохоронців за безпекою і за рівнем довіри громадян.

- Як ваша родина ставиться до такої активної і небезпечної роботи?

- Моя дружина – також правоохоронець, тому вона з розумінням ставиться до моєї роботи. У мене троє дітей, наймолодшому сину – 5 рочків. Він дуже любить поліцейських, а також формений одяг поліцейського та військового. Тому я йому подарував два костюми, поліцейського та військового, які він по черзі бере в дитячий садочок. Тому моя родина ставиться до служби цілком нормально.

- Що ви як новий голова поліції Київщини в першу чергу побажаєте громадянам?

- Я побажаю громадянам бути вимогливішими до поліцейських, не треба їх боятися, а треба вимагати. Ми повинні разом перевернути ситуацію,  щоб поліцейський сумлінно виконував свої поліцейські функції.  Не треба боятися звертатися, не чують – займайте активну позицію – звертайтеся до його керівництва або керівництва обласного управління.  Якщо якась проблема є в Білій Церкві, Баришівці, Бородянці тощо, мені звідси не видно, відповідно якщо громадяни про це не інформують, то мені більш складно виявити того несумлінного працівника і вигнати його з ганьбою з поліції. Тому мені дуже важлива співпраця з громадянами, так само як і їх активна позиція у наведенні ладу, створенні такої поліції, яка дійсно фахово служитиме мешканцям Київщини.

Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook