Два куратори: Чи вдасться команді Зеленського не розгубити до виборів рейтинг на Київщині
Про намір партії влади повторити свій минулорічний успіх на цьогорічних місцевих виборах було заявлено на недавньому з'їзді команди "зелених". Але всередині політсили очікується серйозне протистояння, яке ризикує буквально розірвати партію
Минулого тижня, як вже повідомляла "Моя Київщина", відбулася пресконференція політичних кураторів столичного регіону від парламентської монобільшості – Олександра Дубінського та Артема Культенка, модератором якої був голова партії, народний депутат Олександр Корнієнко. Отже, за дев'ять місяців до місцевих виборів "Слуга народу" оголосила про свої електоральні амбіції на Київщині.
Характерно, що спілкування нардепів і функціонерів правлячої партії з журналістами відбувалося у приміщенні інформаційного агентства УНІАН, яке входить у медіа-холдинг олігарха Ігоря Коломойського - фактичного роботодавця Олександра Дубінського, котрий зробив собі ім'я на телевізійних розслідуваннях зловживань минулої влади, сюжети яких з'являлися не тільки в YouTube, але й в ефірі каналу "1+1", що вважається головною інформаційно-пропагандистською зброєю вище згаданого холдингу.
Якщо "гуру інформаційних технологій" Дубінський (як охарактеризував його Корнієнко під час презентації) переміг праву руку Петра Порошенка – Ігоря Кононенка - на мажоритарному 94-му виборчому окрузі, то його колега по кураторству над регіоном – Артем Культенко - пройшов до парламенту за партійним списком (№ 51) "Слуги народу". Його пов'язують із новими керівником президентського Офісу Андрієм Єрмаком.
Ще наприкінці лютого, як писали масмедіа, правляча партія вирішила поділити столичний регіон навпіл між двома кураторами Олександром Дубінським та Артемом Культенком, що свідчить, як мінімум, про наявність кількох центрів впливу у владній команді.
Утім, під час спілкування з пресою представники правлячої партії говорили не стільки про відмінності між собою, скільки про спільну тактику команди на наступних виборах.
Зауважимо, що попри те, що учасники пресконференції усіляко підкреслювали, що порядок денний місцевих виборів, зокрема загальний дискурс спілкування з виборцями, буде суттєво відрізнятися від риторики загальноукраїнських виборчих баталій. Вочевидь саме загальноукраїнська проблематика, зокрема тріада "ціни-пенсії-тарифи", може суттєво підкосити рейтинг минулорічних триумфаторів на місцях. До того ж не варто забувати про "російське питання", а також про епопею з законом про продаж землі, який є вкрай непопулярним.
Окрім того, у "Слуги народу" є проблеми, пов'язані з роботою самої партійної структури та слабкою розбудовою партії на місцях. "Коли йдеться про дочасні чи місцеві вибори, увага фокусується на особистостях кандидатів. Вибори, які проходили цієї неділі на 179-му Харківському окрузі – цьому – яскраве підтвердження, оскільки вони показали, що є достатньо серйозні проблеми у провладної партії з кандидатами на місцях", - зауважив голова Комітету виборців України Олексій Кошель. Йдеться про відмову кандидатки від "Слуги народу" Вікторії Алєксєйчук від участі в довиборах у Раду по 179 окрузі. "Слузі народу" не залишилося нічого іншого, як підтримати кандидатуру Юлії Світличної, ексгубернаторки регіону часів Порошенка, яку вже за часів нового президента сватали на посаду в РНБОУ…
Той же Олексій Кошель, говорячи минулого місяця про особливості партійного будівництва команди влади, зазначив: "У партії "Слуга народу" немає жодного зареєстрованого місцевого осередку зі статусом юридичної особи. А без такого статусу місцевий осередок партії не може відкрити рахунок у банку. На практиці, якщо партія проводить мітинг і потрібно заплатити 200 гривень за оголошення в газеті, вона це зможе зробити лише через складну систему центральної бухгалтерії партії. Оперативну фінансову діяльність вона на місцевому рівні не може проводити".
Тобто, як пояснює Олексій Кошель, або ця діяльність перебуває в тіні, або партійні структури напівпаралізовані. "Ми маємо всі класичні ознаки віртуальної політичної партії без місцевих осередків із серйозним браком кадрів. Тому зараз їм фактично потрібно будувати партію з нуля", - підсумував керівник КВУ.
Що ж може протиставити організаційній незрілості та вище згаданим об'єктивним ризикам провладна команда? Звичайно, політтехнології. Кожна політична сила перед виборами має публічну тактику та стратегію виборчої компанії, а також закриту від сторонніх очей програму дій. Остання стає відомою вже під час розгортання виборчої кампанії, коли у ЗМІ потрапляють скандальні витоки інформації щодо інтриг та засобів окучення представників місцевих політикуму та бізнесу.
Тож стисло розповімо про відкриту – проголошену тактику "Слуг народу" на місцевих виборах.
Нагадаємо, що офіційно виборча кампанія стартує лише 5-го вересня, але ще минулого місяця, коли проходив партійний форум команди ЗЕ, партія влади проголосила завдання: перемогти й на місцевих виборах.
"Партія візьме активну та всеохопну участь у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року з метою продовження перезавантаження влади та приведення в місцеву владу нового покоління місцевих політиків – відповідальних, професійних і дієвих", - зазначається у резолюції з’їзду.
Передбачалося, що до 1 березня за необхідності Вища рада партії та голова партії можуть ухвалювати рішення щодо перезавантаження обласних партійних структур, до 1 квітня мають бути сформовані партійні організації в районах, селах, селищах та містах, а до 1 травня заплановано розробити стратегію участі партії в місцевих виборах.
На з’їзді лідер партії Олександр Корнієнко (який минулого року змінив на цій посаді спікера Дмитра Разумкова) нагадав однодумцям, що "Слуга народу" - це партія центристів. "Ми можемо стати партією активного центризму", - підсумував він місце правлячої сили на партійній мапі країни.
На самій же пресконференції Олександр Корнієнко комплементарно висловився щодо нашого регіону. "Київська область традиційно є регіоном, де формуються політичні традиції і який має великий вплив на життя столиці. Місцеві вибори – це вибори, які найближче до людей. І ми хочемо вибрати ефективну та чесну владу на місцях, яка буде працювати в межах політики людиноцентризму, проголошеної Володимиром Зеленським", - підкреслив голова партії "Слуга народу".
При цьому він зазначив, що головним критерієм відбору партійних кандидатів будуть їх чесність і професіоналізм, а не партійна приналежність. "Якщо нинішні місцеві депутати й мери пройдуть усі етапи відбору, ми будемо їх висувати. Точно можу вам сказати: ніякої партійної франшизи на місцях не буде, а в Київ їздити, щоб домовитися, буде марно", - заявив Корнієнко.
А про саму технологію відбору говорили політичні куратори регіону.
Артем Культенко зазначив, що незважаючи на зміну центральної влади, на місцях залишилися колишні люди. "Тому на Київщині ми вирішили запустити праймеріз - відбір кандидатів, яких висуватиме партія на місцевих виборах, щоб поміняти не тільки персоналії, а й місцеву політику", - зазначив він.
Передбачається, що спершу голосування на користь тієї чи іншої кандидатури відбудеться на спеціальному сайті, а згодом відбудеться співбесіда керівництва партії з кандидатом, аби рекомендувати партійним осередкам на місцях підтримати ту чи іншу людину.
"Ми обрали модель висування колективом, тому що так ми будемо розуміти, що ця людина вже представляє спільні інтереси, інтереси конкретної громади. І що майбутні місцеві еліти будуть наступні п'ять років працювати саме на інтереси своїх громад, а не виключно для своїх власних потреб. Образно кажучи, таких людей, як колишній мер Ірпеня Володимир Карплюк, у нас не буде. Ми розраховуємо, що ця модель відбору кандидатів буде застосована по всій країні", - підкреслив Олександр Дубинський, додавши, що на наступному тижні він планує презентувати подібний підхід і на Херсонщині.
Він також нагадав про минулорічну кадрову технологію "Ліфт", яку тоді запропонував Володимир Зеленський. Мова йде про кадровий резерв партії, тобто про активістів, які не потрапили в перший ешелон нової влади. Дубінський зазначив, що вже домовився з в.о. голови КОДА Василем Володіним про те, що він надасть кураторам регіону списки потенційних кандидатів на владу на місцях.
За його словами, на підставі публічного відбору кандидатів будуть сформовані списки з виборів обласних рад: "Це будуть політичні лідери округів, а глава списку претендуватиме на крісло голови відповідного облради. Тому що ми розраховуємо перемогти й на цих виборах ".
Крім того, для забезпечення успіху на виборах, як зазначив Дубинський, "Слуга народу" планує запустити процес навчання майбутніх депутатів місцевих рад і голів ОТГ.
Звичайно, про рейтинги політичних сил, які будуть брати участь у місцевих виборах, можна буде говорити ближче до осені, але якщо центральна влада буде множити свої помилки та йти на непопулярні кроки, то про монополію "Слуги народу" на місцеву владу можна буде забути.
Олександр Воронін, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Telegram