#

Екс-«регіонал» як компромісна фігура: хто став новим очільником Київської облради

21.05.2019 05:32
Екс-«регіонал» як компромісна фігура: хто став новим очільником Київської облради

У Миколи Стариченка є серйозне лобі на рівні Верховної Ради, а також серед старої номенклатури області.

Днями Київська обласна рада отримала нового очільника в особі «радикала» Миколи Стариченка, котрий досить прогнозовано отримав посаду голови. Пообіцявши продуктивно працювати на благо Київщини Стариченко, як і годиться, подякував вже екс-очільниці обласної адміністрації  Ганні Стариковій за пророблену роботу, незважаючи на всі мінуси в роботі. Мінусів дійсно не бракувало. Керівництву облради періодично закидали сумнівні дії з присмаком  корупції, розтрату бюджетних коштів, неприйняття  обласного бюджету, кризу в стосунках між КОР та КОДА,гострий і затяжний конфлікт між керівництвом Київської обласної ради і облдержадміністрації.

Так, Ганна Старикова, яка є ставленицею голови Київського обласного осередку «Батьківщина» Костянтина Бондарєва, потрапляла в низку політичних і кримінальних скандалів. Приміром, у березні 2017 року в її кабінет навідалися співробітники СБУ з підозрою керівництва облради у виведенні бюджетних коштів через ряд комунальних підприємств області, які потім нібито йшли на фінансування проплачених мітингів. ЗМІ неодноразово писали про конфлікти між БПП і Ганною Стариковою. Але вихлопу з цього не було – головою облради залишалася представниця «Батьківщини».

Між тим прихід Старикової у владу позитивно відобразився на її фінансовому стані. Враховуючи той факт, що вона ніколи не займалася бізнесом, це не завадило їй задекларувати 2,6 млн грн готівкою, коштовності та акції банку «Велес», який належав Костянтину Бондарєву. У 2015 році жінка придбала три квартири – дві з яких розташовані в Києві, площею 60 та 73 квадратних метрів. У власності Старикової також є чотири авто, серед них три вантажівки та елітний Jaguar F-PACE.

Протягом минулого року в політичних колах кілька разів піднімалось питання про заміну керівництва облради, в тому числі і через загострення політичної кризи що  вже давно спостерігається в обласній раді. Але Старикова знаходила можливість стабілізувати ситуацію і залишитися на посаді. До того ж на її користь грали президентські вибори – на Банковій не хотіли підігравати Юлії Тимошенко гучною відставкою її соратниці. Так тривало до 17 травня 2019 року, коли під час позачергового засідання Київської обласної ради голову було усунено від виконання обов’язків. За звільнення Старикової проголосував 51 депутат із 52 зареєстрованих. Також посади позбувся заступник Старикової Володимир Майбоженко від УКРОПу, який останнім часом демонстрував лояльність Тимошенко.

Згодом депутатами було ухвалено рішення про призначення новим головою Київської облради члена «Радикальної партії» Миколи Стариченка, який до цього працював заступником голови обласної ради. Як стало відомо журналістам, напередодні голосування у кулуарах відбувалися консультації, таємні зустрічі та домовленості щодо кандидатури, яка займе місце голови замість Старикової. Вже тоді стало зрозуміло що з великою долею імовірності головою стане саме Микола Стариченко. Його кандидатуру на посаду лобіював впливовий депутат облради від «радикалів» Анатолій Даниленко, якого ще називають «вічним ректором» Білоцерківського Національного аграрного університету. До речі, Даниленко також відомий тим, що був народним депутатом СРСР 1989-1991 років, а пізніше – депутатом Верховної Ради. Про його вплив на півдні Київської області ходять легенди – за рахунок земельних фондів БНАУ

Ото ж що собою являє персона новообраного голови Київської обласної ради?

Микола Стариченко вважається досить досвідченим, але «зашквареним» чиновником. Його зростання прийшлося на прихід «регіоналів». З листопада 2008 року по 2014 рік працював директором Департаменту капітального будівництва Київської обласної державної адміністрації – однієї з найбільш корумпованого напрямку діяльності в Україні. За даними ЗМІ, він прославився проведенням скандальних тендерів і посібництвом діловим партнерам своєї сім'ї. Саме тоді мав місце і інший серйозний скандал. Мова йде про зведення школи в селі Микуличі Бородянського району, яке триває вже багато років. У 2013 році наближена до родини Стариченків ТОВ «Українська енергетична компанія» виграла тендер на завершення будівництва, яке, згідно договору, мало завершитися до кінця 2015 року, але триває й досі. Минулого року для продовження робіт по цій школі було виділено додатково 105 млн грн. Окрім того, за часів роботи Стариченка в КОДА компанія його батька отримувала підрядів на сотні мільйонів гривень. Окрім того у травні 2016 року слідчі Генеральної прокуратури України провели обшук в будинку тодішнього заступника голови обласної ради. Сам Стариченко тоді назвав обшук в його будинку платою за офшорні скандали і тиском на нього за його політичну позицію.

Саме за часів Януковича Стариченко вперше став депутатом Київської обласної ради від Партії регіонів у 2012 році, коли виграв вибори у Таращанському районі, де встиг чотири роки пропрацювати заступником голови РДА. Депутатом цього скликання він став як перший «радикал» Київщини, де йому пробачили його «регіоналівське» минуле. Він отримав досить серйозний «дах» на рівні керівництва партії в особі нардепа Сергія Скуратовського, який є головою комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.

Наразі Микола Стариченко є помічником Скуратівського, який також має свою порцію «зашквару» у корупційних схемах та допомагає просувати підопічному потрібні проекти. До речі, цього року Скуратівський також відзначився скандальним вчинком – нардеп напідпитку побив сільського голову села Плахтянка Олександра Сорочана. Але за «дивних» обставин правоохоронці не порушили справу проти недоторканого депутата, тоді як в мережі розгорнулася активна робота з дискредитації сільського голови.

До речі, про зв’язки в області: у травні 2015 року Стариченко став асистент кафедри менеджменту Білоцерківського НАУ, який, як ми писали вище, очолює «радикал» Анатолій Даниленко. Він і є його головним лобістом. Як відомо, останній також замішаний у багатьох скандалах, що мали корупційну складову. 

Чимало обговорювалися і дружні стосунки Миколи Стариченка із нинішнім головою Узинської ОТГ Віталієм Грінчуком, який з 2015 по 2017 рік очолював Білоцерківську районну раду VII скликання. Тоді Грінчук балотувався від «Радикальної партії Ляшка», як безпартійний. Грінчук приєдався до «радикалів» не без сприяння Стариченка, який ймовірно допомагав Гринчуку і з фінансуванням виборчої кампанії, адже має особисті бізнес-інтереси на Білоцерківщині. Примітно, що усіх цих персонажів об’єднує колишнє членство в Партії регіонів, а також дружба з Даниленком.

Призначення Стариченка невипадкове: він в політиці зарекомендував себе як досить досвідчений гравець, який вміє домовлятися з ким завгодно. Враховуючи його амбіції – подейкують, що він хоче з плином часу потрапити до Верховної Ради – можна говорити, що облрада для нього є проміжним етапом в його кар’єрі…

Микола Тицький, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook