Фарс чи схема розпилу коштів: чому власники "Білоцерківводи" вчепилися в шматок порожньої труби
Уже п’ятий рік поспіль у протистоянні зі скандальним концесіонером «Білоцерківвода» компанія ТОВ «Новація-1» відстоює своє право розпоряджатися трубопроводом В-3 поблизу с. Глибочка Білоцерківського району. Судові рішення на користь власника та безліч заяв до поліції та прокуратури не допомагають повернути трубу власнику. Натомість стало зрозуміло, чому приватний водоканал так вчепився в шматок абсолютно нефункціональної труби
Як вже раніше писала «Моя Київщина», близько року тому, після численних судових процесів в селі Глибічка приватна компанія «Новація-1», маючи рішення суду, на законних підставах розпочала роботи по викопуванні трубопроводу – своєї власності, яку вони купили понад 12 років тому. Утім, у ТОВ «Білоцерківвода», заручившись підтримкою керівництва Білої Церкви, вирішили втримати контроль над трубами, усяким чином перешкоджаючи їх демонтажу. Нащо вона їм? Дуже просто: керівництво концесійного водоканалу вигадало гарну схему заробляння коштів з бюджету на порожній трубі. Вони (за паперами) кожен рік заливають туди для очистки спеціальну хімічну речовину – гіпохлорид ((так звана лабаракова вода – рідина, яка володіє антисептичними властивостями - Ред)). За інформацією нашого видання, курує цю схему депутат Київської облради від «Самопомочі» Ольга Бабій, яка також є главою наглядової ради Закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного інвестиційного фонду "Титан". Відзначимо, що саме цей фонд володіє компанією "Білоцерківвода", а його кінцевим власником називають одіозного «опоблоківця» Юрія Бойка.
Варто нагадати, що цей водогін ніколи не працював. Взагалі. Його будували ще у 80-х роках, бажаючи завести дніпровську воду на підприємства Білої Церкви через обміління Росі. Утім, проект виявився, як це часто бувало за радянських часів, абсолютно нерентабельним, і до кінця 2005 року труба, яка тягнулася від Дніпра, пролежала в землі, формально належавши Фонду держмайна. Згодом він опинився в комунальній власності, але через відсутність будь-якої можливості запустити даний водогін, його виставили на публічні торги. В результаті, у 2006 році саме приватна компанія «Новація-1» за біржовими контрактами придбала водовід Дніпро-Рось, про що є відповідні договори купівлі-продажу та акти прийому-передачі.
У 1999 році частина водовідводу опинилася у КП «Білоцерківводоканал». У 1999 році комунальне підприємство тихенько поставило собі на баланс частину цього водогону – трубу довжиною 4400 метрів діаметром 1400 мм. Вже згодом наказом від 1 грудня 2011 року вони її списали, а Актом від 15 травня 2013 року, назвавши її «футляром», поставили на баланс вже вартістю 4 819 576 грн. А в концесію ТОВ «Білоцерківвода» цей так званий «футляр» передали 1 квітня 2014 року вже вартістю 5 021 805 грн.
Стрімке зростання ціни у КП «Білоцерківводоканал» пояснили нібито переобладнанням спірної (а фактично – чужої, про що є відповідні рішення суду) частини труби. Нібито у КП за 5 мільйонів грн всередину цього чотирьохкілометрового ділянки труби було заведено три труби маленького діаметру для подачі гіпохлориду. Тут виникає логічне питання: як можна прокласти три труби довжиною 4 км кожна під землею, якщо водогін має лише один колодязь, який розташований посередині? А гроші на це списали з бюджету.
Далі були суди між водоканалом і «Новацією», в яких останні святкували перемогу. Судова тяганина тривала 4 роки, за цей час було пройдено 7 інстанцій судів, і всі судові вердикти були ухвалені на користь ТОВ «Новація-1».
За 4 роки судового слідства було проведено 3 судово-будівельних експертизи, до складу, яких входить найбільш впливова державна установа з судових експертиз НДІСЕ, які зробили висновки на користь ТОВ «Новація -1». При цьому Білоцерківська міська рада, КП «Білоцерквводоканал» та ТОВ «Білоцерківвода», як відповідачі по справі, не надали жодного підтверджуючого документу про право власності на трубу.
Єдине, що було надано до суду – акт введення в експлуатацію, але не всієї ділянки, а лише добудованих 300 метрів діаметром 1000 мм. Проте слідство та експертизи довели, що акт введення в експлуатацію не відповідає нормам чинного законодавства. Як з’ясувало слідство, один із підписантів акту «проектант» МП «Експрес 1», проект не робив, акт цей не підписував і печатку не ставив. Таким чином вищезазначений документ виявився просто підробкою.
Утім, все це виявилося марним: коли 14 лютого 2018 року Державна виконавча служба попередила ТОВ «Білоцерківвода» про початок робіт по виконанню судового рішення з приводу демонтажу труби з боку ТОВ «Новація-1» одразу після початку робіт, вночі, керівництво міста та представники ТОВ «Білоцерківвода» влаштували влаштувати показову виставу біля труби. Вищезазначені особи викликали наряд поліції та повідомили правоохоронців про нібито крадіжку труби невідомими особами.
І хоча білоцерківським судом були зняті всі заборони, дозволено демонтаж, а ТОВ «Новація -1» визнана потерпілою стороною, посадові особи ТОВ Білоцерківвода не дають доступу до вказаного майна, зорганізувавшись у стійке об’єднання, подекуди з невстановленими особами. Більше того, у бізнес-конфлікт втрутилася муніципальна вата, підтримкою якої залучилась «Білоцерківвода», заключивши договір про охоронні послуги. Вже близько року охоронна структура охороняє трубу.
Варто зазначити, що насправді ж тут битва йде не за саму трубу як таку. Адже питання стоїть про крах кар’єри певних посадових осіб та втрата мільйонів гривень. Адже якщо ТОВ «Новація» таки викопає тубу, тим самим довівши що вона не належить «Білоцерківводі», це, по-перше, означатиме кінець концесійному договору та його розірвання через грубе порушення. По-друге, Білоцерківвода за всі ці роки повинна буде повернути мешканцям мільйони гривень, адже тариф залежить від концесійної «маси» (на скільки саме мільйонів гривень майна передано в концесію). По факту це означатиме що всі ці роки тариф на воду був незаконним, що веде за собою перерахунки тарифу та повернення споживачам коштів. Окрім того, для посадових осіб це загрожує строком позбавлення волі. Чи не забагато стоїть на кону?...
Власне, поки триває протистояння, збитки заподіяні приватній компанії «Новація» складають понад 500 тисяч гривень.
Між тим попри супротив міської влади, яка підтримує позицію «Білоцерківводи» представникам ТОВ Новація все ж вдалося залучитися підтримкою деяких депутатів міськради. Одним з таких став Володимир Бабенко, котрий неодноразово направляв депутатські звернення та заяви як до поліції так і до прокуратури аби ті ґрунтовно розібралися в цій ситуації і нарешті поставили крапку в питанні «чия ж труба». Мала місце заява про можливе вчинення кримінального правопорушення до начальника Білоцерківського ВП ГУ НП у Київській області Мельниченка Г.В., начальника ГУ НП у Київській області Д. Ценова, керівника Білоцерківської міської прокуратури Путяти І.В. Як наслідок вищезазначені установи долучили дані заяви до основної карної справи. Натомість наразі позиція начальника Білоцерківської поліції Геннадія Мельниченка достеменно невідома.
Поки ж ситуація залишається без змін. Остання спроба «Новації» дістати своє майно, яка мала місце декілька тижнів тому, знову закінчилась нічим. Бездіяльність місцевих чиновників, які ігнорують рішення усіх вищих інстанцій, лише доводить: якщо почнеться реальна перевірка, можуть полетіти голови…
Надія Савчук, «Моя Київщина»
Читати "Моя Київщина" у Telegram