Феномен будівельного ринку Білої Церкви: чому місто обрало інший шлях розвитку
Тоді коли мало не кожного дня в столиці та області вводять в експлуатацію новий будинок, Біла Церква залишається осторонь цього процесу. Так, сьогодні найбільше місто області залишається найменш розбудованим новими житловими комплексами. Чи потребують ЖК білоцерківці? Що гальмує будівництво житлових комплексів та чи можна вважати такий феномен негативним — читайте у матеріалі.
Біла Церква – найбільше місто Київщини. Згідно з інформацією ГУ статистики Київської області, цьогоріч постійне населення тут становить 205 015 осіб. Інфраструктуру БЦ доповнюють лише 7 нових житлових комплексів, будівництво яких розпочалося в середньому 2 роки тому. Інформацію про їхнє розташування надає ЛУН:
Для порівняння: у Броварах, де населення вдвічі менше, за останні 9 років збудували 17 житлових комплексів. У Вишневому та в радіусі 10-ти км від міста збудовано вже 98 окремих житлових комплексів, які забезпечили квартирами приблизно 50 000 населення. Так виглядає мапа об’єктів, які будуються сьогодні в Білій Церкві, згідно з інформацією, наданою управлінням містобудування та архітектури Київської області:
Детальну карту з описом об’єктів можна оглянути тут.
Чому будівельний ринок Білої Церкви гальмує в порівнянні з "золотим кільцем" навколо Києва?
Важливу роль у будівництві нових житлових об’єктів відіграє місто, в якому вони будуються. Сьогодні забудовники надають перевагу столиці та найближчим містам, що межують з нею. Адже населення Києва постійно зростає, тож попит на нові м² створює сприятливий клімат для будівництва пропозиції.
Біла Церква – одне з найбільш віддалених великих міст області, і розташована за 90 км від столиці.
«Сьогодні забудовникам не вигідно будувати у БЦ, оскільки їх цікавить земля поблизу Києва. Варто враховувати, що левову частку будівельних матеріалів постачають зі столиці, тож у випадку будівництва ЖК далеко за її межами, вартість сировини збільшиться у зв’язку з транспортуванням», – пояснює ріелтор, директор агентства нерухомості «Кайгород» Віталій Кайгородов.
Водночас Біла Церква залишається перспективним місцем для діяльності забудовників. Попит на невелику кількість вже збудованих новобудов в рази вищий, ніж під Києвом, що впливає на ціну 1 м².
«Таким чином, житлових будівель будують мало, а охочих придбати житло в новобудові – багато. Це дозволяє забудовнику підвищити ціну. Також у нас тенденційно будують поодинокі хмарочоси, а не повноцінні житлові комплекси, які вимагають і створення внутрішньої міні-інфраструктури», – додає Віталій Кайгородов.
До слова, ринок цін на "первичку" у Білій Церкві та, наприклад, на Теремках – не суттєво відрізняється. Ось середні ціни на житло різного класу сьогодні:
Клас житла |
Біла Церква |
Теремки |
Економ |
13 800 – 15 500 грн/ 1 м² |
14 000 – 17 800 грн/ 1 м² |
Комфорт |
від 13 000 грн/ 1 м² |
12 700 – 30 000 грн/ 1 м² |
Бізнес |
від 15 800 грн/ 1 м² |
26 000 – 38 930 грн/ 1 м² |
«Сьогодні купівельна спроможність у білоцерківців є. У момент її появи вони зазвичай віддають перевагу житлу в столиці, а не в Білій Церкві. Бо якщо я маю можливість заплатити 14 000 за 1 м² під Києвом, то чому мені платити 13 000 за 1 м² у Білій Церкві? До того ж, левова частка білоцерківців працює в столиці, а проїзд сьогодні теж не дешевий», — розповідає депутат обласної ради Станіслав Поліщук.
До слова, за інформацією Trud.com, середня заробітня плата жителів БЦ за останні 12 місяців становить близько 10 000 грн.
Проте заступник міського голови Білої Церкви Валерій Гнатюк вважає, що справа зовсім не в тому, що попит є, а пропозиції не вистачає. Навіть навпаки: те, що пропонують забудовники, немає кому купувати.
«Сьогодні у Білій Церкві забудовники можуть запропонувати інвесторам житло різного класу. Але ажіотаж на нові м² відсутній. Натомість населення потребує соціального житла, що є найдешевшим на ринку нерухомості. Так, близько 4 000 сімей жителів БЦ перебувають в черзі на поліпшення житлових умов. У населення просто немає фінансових ресурсів на житло в новобудовах», — говорить Валерій Гнатюк.
За його словами, зараз у Білій Церкві можна нарахувати мінімум 5 земельних ділянок, які вже давно були виділені для зведення багатоквартирних будинків. І будівництво там досі не здійснюється лише через відсутність фінансових можливостей місцевих інвесторів.
Існує і ще один фактор гальмування будівництва міста — дивна ситуація з територією міста. За інформацією управління містобудування та архітектури Київської області, Біла Церква має земельні ділянки під будівництво ЖК сумарною орієнтовною площею близько 15 гектарів. І, можливо, мала б ще більше, якби межі міста були чітко встановлені.
Ще Указом президії ВР УРСР 1958 року межі Білої Церкви були встановлені. Проте після проголошення незалежності держави цю петицію знівелювали. Так з’явилося близько 5-ти судових процесів.
«На мою думку, це не справедливо, коли район диктує умови місту, яке намагається розвиватися. Територія Білої Церкви встановили ще 1958 року, і вона на той час складала 5591 га. А сьогодні район вважає, що площа міста всього 3000 га. Чи є це чинником, який гальмує розвиток міста? Так, безумовно», — розповідає заступник міського голови Білої Церкви Валерій Гнатюк.
Так чи інакше Біла Церква має потенціал розвитку та збільшення кількості житлових новобудов. Цьому може ще більше сприяти завершення будівництва автошляху Київ-Одеса та конструювання залізничного сполучення, яке дозволило б жителям БЦ значно швидше діставатися Києва. Можливо тоді земельні ділянки більше зацікавили б і забудовників.
Проте не можна сказати, що низький рівень будівництва житлових комплексів є проблемою для міста. Так місто залишається містом, а не бетонним мегаполісом. Важливо лише те, щоб попит рівноцінно доповнював пропозицію. Тоді Біла Церква сама вирішить, яка оптимальна кількість житлових комплексів їй потрібна.
Тетяна Оксенюк, «Моя Київщина»
Читати "Моя Київщина" у Facebook