#

Генерал поліції Дмитро Ценов: Я хочу організувати поліцейський тиск на злочинність

31.08.2018 05:05
Генерал поліції Дмитро Ценов: Я хочу організувати поліцейський тиск на злочинність

Журналісти порталу «Моя Київщина» зустрілися з очільником Національної поліції Київської області Дмитром Ценовим. Він розповів про успіхи та недоліки реформи поліції на Київщині, перспективи розвитку правоохоронних органів в області. Також поділився своїм ставленням до легалізації короткоствольної зброї в Україні. Про це та інше у сьогоднішньому інтерв’ю

- Розкажіть, як Ви на шляху до генеральської зірки опинилися на Київщині? З чого Ви тут починали?

- Почну з того, що я народився і виріс у Києві. Роботу свою розпочав у Солом’янському районі, та той час - Залізничний райвідділ міліції. Пройшов від опера до заступника начальника поліції залізничної станції «Дарниця». Після чого працював на інших посадах, а в Київську область прийшов начальником міліції Ірпеня. З приходом «злочинної влади» мене попросили піти з посади. Я опинився на теренах Чернігівської області, де пропрацював три роки. Повернувшись до Київської області, очолив Києво-Святошинський відділ поліції. Згодом став заступником начальника поліції Київської області і пізніше вже сам очолив обласну поліцію.

- Як так сталося, що і Ви і Ваш батько – обоє генерали? Це якийсь природній процес?

- Це життя.

- Як родина сприйняла досягнення?

- Звісно, що підтримали. Зі своєю дружиною я живу вже 24 роки. Вона пройшла зі мною від лейтенанта до сьогоднішнього дня. Була зі мною і під час невдач. Виховали з нею дочку і виховуємо сина. Зрозуміло, що родина рада за мене, але це не тільки моє досягнення, а досягнення усієї моєї сім’ї.

- Це правда, що чинного міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Ви знали раніше?

- Ні, це неправда.

- Як так сталося, що Ви користуєтеся його великою прихильністю? З чим це пов’язано?

- Я однозначно не можу відповісти на це запитання. Напевно тому, що я просто сумлінно виконую свою роботу.

- Про процес реформи. Святкували три роки Нацполіції, ланув великий шквал критики від опонентів, противників реформи. Де недопрацьовує поліція?

- Ну, по-перше, що стосується критики. Якось, переглядаючи Інтернет, я побачив такий вислів: «поливают грязью тех, кого не удалось переплюнуть». В цих словах дуже багато сказано. А по недолікам, то якщо ми маємо бажання жити в правовій державі, розвиватися, то кожен перш за все має почати з себе. Кожен з нас повинен віднестися до того покоління, яке ми зараз змінюємо. На сьогоднішній день, ми маємо вибудовувати нашу свідомість, починаючи з того часу, коли ми робимо перші кроки у своєму житті. Ми повинні нашим дітям донести правила поведінки. Саме для цього ми й робимо ці виставки. Колись, як ми приходили в перший клас, то першим уроком була безпека життєдіяльності. Сьогодні цього немає. Це були перші кроки для того, щоб дитина розуміла: існують якісь правила життя, які не можна порушувати. І так ми йдемо до того, що нашому суспільству, точніше дітям, потрібно змалку донести, що дозволено, а що заборонено законом.

Що стосується реформи. Реформа пройшла, і якісь недоліки є скрізь і завжди. Але є й перший результат. Сьогодні це організація роботи детективів. Зараз він поєднує функції опера і слідчого, і якщо взяв справу, то веде її до кінця. «Спихнути» на когось не вдасться – сам працюй. По-друге, ми побачили, що на сьогодні збільшилася кількість патрулів. Київська область має найбільшу кількість слідчо-оперативних груп – цифра досягає 10-12 груп на район. Це наша пропозиція громадськості до співпраці. Ми не хочемо збільшувати якийсь тиск на громадськість, ні. Ми навпаки налаштовані співпрацювати з громадськими організаціями, активістами. Але бувають неприємні випадки. Наприклад, нещодавно  у Борисполі активіст порушив правила дорожнього руху, його зупинила поліція. Він почав вести себе агресивно і в суспільстві думка розділилася. Але більшість дотримується позиції, що він не правий. І якщо він кричить про дотримання законів, то має почати з себе.

- Наслідки реформи помітні в динаміці? Є якісь статистичні дані, які підтверджують успіх?

- Що стосується статистики, то ми від цього відійшли. Але можу сказати наступне – 2016 рік, коли запустилася реформа, була нестабільність в думках, поглядах на подальше своє існування тодішніх міліціонерів. Прийшло дуже багато молоді, яка не розуміла, як використовувати закон. Тобто, був великий сплеск злочинності і в системі завівся хаос. На сьогоднішній день люди побачили, що в поліції вони - соціально захищені, забезпечені усім необхідним. Це нівелює корупційні ризики. Отримали нову техніку, обладнання...

- А щодо розкриття злочинів яка ситуація?

- По-перше, сама кількість злочинів зменшилася на 11%. Це що стосується Київської області. Водночас і розкриття злочинів збільшилося на 25, 5% у порівнянні з минулим роком. Що стосується тяжких і особливо тяжких злочинів є невелике зростання. Ми прийняли область, то було 1500 тисячі нерозкритих злочинів ДТП. Зараз на залишку їх - 70. Ми повинні усім людям, які звертаються до нас зробити послугу, в нашому випадку – це розкрити злочин. І коли розкрили, то справу маємо передати до суду і покарати винного. Є й нерозкриті злочини, від цього ми нікуди не дінемося. Але якщо особу встановили, то бандит повинен сидіти у в’язниці. У нас пішов спад розбоїв за рахунок того, що поліцейським вдалося затримати організовані злочинні групи, в тому числі і банди. Зараз вони знаходяться або в СІЗО, або у в’язниці. Завдяки цьому ми зменшили кількість розбійних нападів на 50%.

- Виникає питання, сама сутність реформи змінити ставлення суспільства до поліції, збільшити довіру – вона досягнута?

-  На це потрібно не один рік.

- От на Ваш погляд, створивши Національну поліцію, скільки потрібно часу, щоб суспільство почало сприймати поліцейських, як надійних захисників, як наприклад в США?

- Багато ще потрібно працювати, щоб внести зміни до законодавчих актів, які регулюють роботу поліції і правоохоронної системи. Що стосується довіри суспільства, то на мій погляд, на сьогодні ми починаємо аналізувати специфіку злочинів, які характерні для визначеної місцевості. Наприклад, для сільської місцевості це дрібні крадіжки, захоплення полів. Для міської – квартирні крадіжки, розбійні напади, угони автомобілів. Але найбільшою проблемою для усіх регіонів залишається наркоманія.  Немає такого району в нас, який був би повністю задоволений боротьбою з наркоманією. На сьогодні, в Київській області це питання стоїть на жорсткому контролі. В кожного є діти і мало хто хоче, щоб вони познайомилися з наркотиками. Тому з цим повинні боротися не тільки поліція, а й суспільство взагалі. Ми запровадили поїздки ВБНОНу по області, де вони проводили відкриті зустрічі з людьми, щоб донести до них цю проблему. Ми створили сайт, гарячу лінію де можна було би повідомити про обіг наркотиків. І сьогодні ми вже  маємо зрушення, коли саме громада повідомляла нас про тих чи інших збувачів наркотиків. Таким чином ми затримали кілька організованих груп, перекрили канал надходження наркотиків з Черкаської, Дніпропетровської області. Тобто, завдяки громаді ми посилюємо боротьбу з наркотиками. Основна задача поліції не ловити хвору людину, а ловити тих негідників, які продають наркотики нашим дітям. Якщо брати статистику, то наркозлочинів в минулому році було 81, а в цьому вже 327 – це саме факт збуту. Тобто, ми не займаємося хворими людьми, а займаємося тими, які труять суспільство.

- Розкажіть про обстановку неформального, так би мовити, протистояння з прокуратурою.

- У нас його немає. Згідно УПК, діями слідчого керує процесуальний керівник – тобто прокурор. І в питанні розкриття злочинів, тому останнє слово за ним.

- Ви вже зустрічалися з новим прокурором області. Які враження від нього, що очікуєте?

- Побачимо. Я бачився з ним вперше. Але по тим відгукам, що я чув, то це порядна людина, професіонал своєї справи.

- Повертаючись до ситуації на Київщині. Оцініть ефективність кущової системи. Вона себе виправдала?

- По цій системі пішли працювати в зв’язку зі змінами закону «Про прокуратуру» коли зменшили кількість прокуратур в області. Київська область була поділена по принципу прокуратури, на мій погляд, не відповідно до дійсності. Наприклад, слідчий з Чорнобиля, Прип’яті, щоб підписати документи, повинен їхати аж в Бровари. Ми втрачаємо час, в тиждень десь два дні. Як може слідчий з Переяслава щодня кататися в Бориспіль до прокурора. А без прокурора оголошення підозри не буде. От в цьому є проблема. Але що стосується нашої системи, то цим об’єднанням ми прибрали порядку 10-15 осіб, які займалися діловодством. Тобто, зменшили бюрократію. В кущовому відділі вона ще трохи залишилася, адже все одно хтось має реєструвати, писати, складувати документи.

- Проте ми чуємо, що зменшилася ефективність доїздів, не так швидко реагують, змінилася пріоритетність виїздів.

- Що стосується виїздів, то у нас є хибні виклики. Тобто наряд, який знаходиться на своєму районі, отримує інформацію про тяжкий, особливо тяжкий злочин, як то угон, вбивство, то наряд який їде по крадіжці, повертає на важкий злочин. Приїжджають туди, а угон виявляється – син машину взяв, вчора випив і забув де машину поставив чи ще щось. Так само буває і з вбивством: телефонують, кажуть, що вбили когось, лежить в калюжі крові. Приїжджають – а «вбитий» п’яний лежить, розбив носа. І отакими от «викликами» в нас зменшується реагування. Крім того, поліцейський не в змозі обслуговати величезну кількість районів. Наприклад, Біла Церква – там працює 500 людей. Кожну хвилину поступає один виклик. Груп реагування там 8, зараз збільшуємо до 15. Порахуйте – кожну хвилину поступає виклик, це різні виклики, навіть сусіди шумлять. На це поліцейський витрачає півгодини, хоча можна було б вирішити цю проблему і без поліції. Тобто, такі хибні виклики зменшують ефективність реагування поліції.

- Питання зброї. Як Ви ставитеся до того, щоб максимально спростити видачу зброї? До чого це призведе?

Тут ми можемо довго дискутувати на цю тему. Але я вважаю, що на сьогоднішній день ми не готові до легалізації зброї. Ми не вміємо поводитися з «резинкою» (травматична зброя, яка стріляє резиновими кулями – Ред.), у нас навіть вбивства відбуваються з цієї зброї, а хочемо дати вогнепальну і короткоствольну. Так, ми дали мисливську і карабіни, але якщо в перспективі видавати короткоствольну і вогнепальну, то потрібно правила видачі зробити більш жорсткими, бо це дуже серйозне питання. Я людина погонах і завжди буду виконувати закон. Але моя думка, що ми сьогодні не готові. Хтось каже, що хоче захистити себе. Будь-ласка, у вас є рушниці – захищайтеся.

- Розкажіть про Ваше перебування в зоні АТО. Ви там деякий час і посаду займали. Але хочеться спитати наступне: що потрібно донести до суспільства, виходячи з Вашого досвіду перебування в АТО, для того щоб люди почали дивитися інакше на ситуацію і на роль поліції у воюючій країні?

- Я своїм бійцям завжди кажу, що там свої задачі. Хлопці іноді виїжджають на місця після артилерійських ударів. Я заходив у райвідділ, де один великий кабінет і там сидять усі і опера і слідчі і розслідують справи. Це я ставлю в приклад Київській області, мовляв, поїдьте, подивіться в яких умовах там працюють. Відношення людей до роботи там інше. Вони більш відповідальні і дисципліновані. Ті мої хлопці, які несуть службу в полку «Миротворець», ми їм намагаємося покращити умови несення служби. А взагалі, кожен має побачити, зрозуміти, та навіть почути від напарника, як службу несуть там. А вже потім говорити про ті умови, які в нас у Київській області. Там йде війна, а у нас своя війна. Усі бандити тягнуться до грошей, а де усі гроші – в центрі. Для того, щоб добратися до центру, потрібно пройти через область. Тому у нас тут своя війна – з бандитизмом. Я не хочу нікого ні в чому звинувачувати, але подивіться – будуються нові масиви і живуть там і донецькі і закарпатські, тобто, схід і захід, якщо можна так сказати. Але поряд з добропорядними людьми приїжджають і ті, яких ми потім відловлюємо. Крім того, бандити і на «заробітках» є. Тобто, приїхали, вдарили і втекли. Через деякий час знову повторили наліт.

- Говорячи про великі райони, наприклад, той самий Києво-Святошинський, де йде невідповідність реального населення зі статистичними даними. Чи розуміє керівництво, що там де відбувається збільшення населення, потрібно підсилювати і поліцію?

- Так, ми це обговорювали неодноразово. Києво-Святошинський район ділиться зараз на п’ять частин. В цьому році, дякуючи нашим партнерам, з їхньої ініціативи, було побудовано відділ поліції Чайка. Туди одразу дали і техніку і транспорт. Потрібно було тільки приміщення. В містах району підсилюємо патрульну поліцію підтягуючи столичні екіпажі. Але дякуючи міністру, сьогодні оголосили конкурс в патрульну поліцію Києво-Святошинського району, яка буде працювати переважно по Житомирській трасі. Як колишній начальник тамтешньої поліції, я як ніхто розумію, що офіційну статистику населення потрібно множити на три та й район буде далі розвиватися. Багато хто думає, що я хочу зробити поліцейський тиск на громадськість. Ні в якому разі. Я хочу зробити поліцейський тиск на злочинність.

- Питання стосується не зовсім законних забудов Києво-Святошинського району. Чому, коли поліція виїжджає на виклики пов’язані з цим, вона звідти їде, практично нічого не зробивши?

- Ті виклики, що стосуються забудови, це здебільшого цивільно-правові відносини між забудовником і громадськості. У нас в суспільстві звикли, що поліція має відповідати за все. Але ми упускаємо той факт, що хтось виділив той шматок землі, хтось підняв за це руку, хтось змінив цільове призначення, хтось зробив будівельну документацію. А поліції приносять вже дозвіл на будівництво. І якщо там немає ознак підробки, наряд приймає заяву від суспільства, але без жодної конкретики. Не секрет також і що псевдоактивісти таким чином заробляють гроші.

- В народі говорять, що є протистояння між Київською облрадою та обладміністрації, що виливається у невиконання обласних програм. Як це впливає на програму «Безпечна Київщина»?

- Ну в липні проголосували за виділення ще 10 мільйонів на програму «Безпечна Київщина». Я не політик, я поліцейський і буду дотримуватися закону в усіх випадках. Що відбувається в раді – це сугубо їхні відносини. Але я ж не миротворець і мирити нікого не буду. В цьому році я звернувся до губернатора і голови облради, щоб програму прийняли і її запустили. Від запуску системи відео нагляду бюджет області навіть буде наповнюватися. Ця система допомагає і розкривати вбивства. На сьогоднішній день починає набирати обертів новий відділ кримінального аналізу, до якого будуть входити представники усіх відділів.

- Які основні пріоритети на найближчий період? Які ви перед собою ставите завдання? Які готові в цьому плані результат показати?

- Перше – це недопущення та профілактика тяжких, особливо тяжких злочинів та їх розкриття. Що вони в себе включають? Вбивство, зґвалтування, тяжкі тілесні ушкодження, розбійний напад, угон автотранспорту, збут наркотиків, ДТП, насамперед ті, що пов’язані з загибеллю людей. У всіх цих пріоритетах кожна ланка влади, що є в області, працює. Є співпраця з облрадою та обладміністрацією.

- Чого не вистачає для того, щоб був кращий результат?

- Я думаю людських факторів. Коли я прийняв область був 36% некомплект, зараз – 16-17%, тобто ми в два рази його понизили. Але текучка кадрів є, ми виявляємо зрадників. Але я завжди казав, що зрадників у системі я терпіти не буду, тих, хто продає інтереси поліції. Не можна заробляти з вбивць, проституції та наркотиків. Я вибачаюсь, що я так сказав, але це правда.

- Як з навчанням особового складу?

- Ми збираємо людей, вивозимо і робимо тижневі курси. Ми відкрили на базі полку невелику школу, училище, і туди ми збираємо людей, проводимо навчання. Розповідаємо, які зміни в законі є, і як їх потрібно застосовувати, як потрібно діяти в тих чи інших випадках. Людей потрібно постійно навчати. Ну й кадрове питання. Мені часто задають це питання. І сільські голови починають говорити "У нас дільничних нема". Але в мене одне питання - а що зробили ви? Коли я оголошував конкурс, коли  я говорив, що я спеціально під їхніх дільничних оголошу конкурс. Звернулося до мене кілька селищних голів: "Ми готові зробити поліцейську станцію". А в мене до них зустрічне питання – а хто там буде працювати? Вони відповідають, що немає кому. Ну, знайду я зараз поліцейського, він приїде з Закарпаття, наприклад. Що ви можете йому запропонувати? Можете запропонувати ту ж закинуту хату в селі чи гуртожиток? У цій всій системі, окрім керівників Нацполіції має брати участь вся влада.

Спілкувався Олександр Павличук, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook