#

Гідні зарплати лікарям і нова якість медичних послуг: як зміниться українська медицина у 2019 році

15.02.2019 13:43
Гідні зарплати лікарям і нова якість медичних послуг: як зміниться українська медицина у 2019 році
Фото з мережі Інтернет

В Україні третій рік поспіль триває реформування системи охорони здоров'я. У поточному році Кабінет Міністрів впровадить наступний етап докорінних змін. Пояснюємо, про що йдеться

"Система охорони здоров’я в Україні десятиліттями недофінансовувалася та не змінювалася. Ми вже зробили перші кроки. Попереду ще багато роботи", - зазначив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, представляючи зміни в медичній сфері.

Голова Уряду підкреслив, що у 2019 році витрати на охорону здоров'я становитимуть 132 млрд грн - це на 15 млрд більше, ніж торік. Проте сенс змін полягає не просто в збільшенні фінансування - поступово змінюється кожна ланка медичної сфери.

Реформа первинної допомоги

Саме з цієї, найближчої до людей ланки, і було минулого року розпочато зміни у вітчизняній медицині. Відтепер кожен українець може вільно укласти декларацію на обслуговування з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром - причому не за місцем реєстрації, а саме там, де потенційному пацієнту це найбільш зручно. Так само легко можна і змінити лікаря - при укладанні декларації з іншим спеціалістом електронна система сама анулює попередню декларацію після укладання нової.

Від цього нововведення виграють і лікарі, і їх клієнти. Адже тепер гроші в буквальному сенсі ходять за пацієнтом. Чим більше декларацій у лікаря (звичайно, існує граничне навантаження на кожного з них) - тим більше коштів від держави отримає медичний заклад, в якому він працює, відповідно, тим вище і його зарплата. Перевагами нової системи вже скористались майже 25 мільйонів українців, тобто більше половини наших співвітчизників. Як результат - зростання оплати праці медичних працівників. Так, у Центрі первинної медико-санітарної допомоги №2 Дніпровського району Києва, де обслуговуються понад 66 тисяч пацієнтів, зарплати лікарів-лідерів за кількістю підписаних декларацій зросла в два-три рази: лікарі в середньому отримують 15 тисяч грн, а медичні сестри – 9500 грн. Зарплата немедичного персоналу також зросла на 10-20%.

Сімейний лікар Вікторія Вінниченко КДЦ №2 Деснянського району Києва розповідає, що вже за перші місяці після впровадження реформи в 2018 році її зарплата зросла до 17 тисяч грн - при тому, що з нею уклали декларації близько 1800 пацієнтів.

За словами лікарів, медична галузь України вже зачекалася реформи і нині за усі 27 років незалежності вперше сімейного лікаря почали поважати.

"За останній час реформування влада створила масу нових амбулаторій, які територіально найбільше наближені до населення. У багатьох амбулаторіях зроблені ремонти, вони, знову ж вперше за останні роки, отримали нове обладнання: комп’ютери, техніку – те, на що раніше влада абсолютно не звертала увагу. Тут же є можливості для збору аналізів, і хворому не потрібно їхати у лікарню", - говорить сімейний лікар, завідувач 4 терапевтичним відділенням КЗ БМР Білоцерківської міської лікарні №2 Наталія Бігарі.

За її словами, з початку змін в системі охорони здоров’я при нових амбулаторіях у селах будується житло для лікарів. Такого не було протягом усіх років незалежності. Багато амбулаторій обладнані палатами денного стаціонару, які раніше існували лише при лікарнях. Сьогодні пацієнт має можливість записатися на прийом до лікаря, не виходячи із помешкання. Це так звана електронна черга.

"Не потрібно забувати і про програму "Доступні ліки", яка дозволяє забезпечити безкоштовними ліками пацієнтів із певними хворобами. Звичайно, можливо, це не весь перелік препаратів, проте ще не так давно такої програми не існувало взагалі, - говорить Наталія Бігарі й додає: Приємним бонусом для сімейних лікарів, які уклали декларації із необхідною кількістю пацієнтів, є заробітна плата, яка подекуди збільшилася у рази у порівнянні із попередніми роками. Тобто сьогодні нарешті спрацьовує правило: працюєш добре – отримуєш більше. Це призвело до внутрішньої конкуренції між лікарями, вони по-іншому ставляться до пацієнтів, адже розуміють, що від кількості пацієнтів залежить їх заробітна плата і врешті-решт рівень життя".

Безкоштовна діагностика

Ще одна перевага, якою в 2019 році можуть скористатись українці, які уклали декларації про надання первинної медичної допомоги, - отримання безкоштовної діагностики. З 1 липня за направленням сімейного лікаря українці зможуть проходити діагностику безкоштовно. Нововведення стосується понад 80% усіх досліджень. До програми увійдуть 54 медичні послуги від аналізів і флюорографії - до УЗД і ендоскопічних досліджень (включно з ендоскопічним оперуванням). Це, до речі, ще один стимул не відтягувати укладання декларації для тих, хто досі не встиг це зробити.

Забезпечення ліками

Програму "Доступні ліки" було впроваджено Урядом Володимира Гройсмана ще в 2017 році. Мова йде про забезпечення медпрепаратами пацієнтів із хронічними захворюваннями: серцево-судинними, астмою, діабетом 2 типу. Вони можуть отримати життєво необхідні медикаменти безкоштовно (це стосується 59 найбільш поширених препаратів), або за доступною ціною (ще 200 найменувань медикаментів). Перевагами цієї програми вже користується понад 6,6 млн українців.

З квітня цього року їх виписуватимуть за електронним рецептом, що дозволить отримати ліки навіть в аптеці іншої області.

Оновлена екстрена допомога

Понад 1 млрд грн виділив Уряд на модернізацію системи екстреної медичної допомоги у 2019 році. В  першу чергу кошті підуть на закупівлю нових машин "швидкої", обладнаних сучасною апаратурою, додаткове навчання бригад екстреної допомоги та підвищення їх заробітної плати.

Також зміни торкнуться роботи диспетчерської служби та системи логістики: за новими нормативами, бригада екстреної допомоги має прибувати на місце події не пізніше ніж через 10 хвилин після виклику у містах та 20 хвилин - у сільській місцевості.

Щодо столичного регіону: в 2019 році почнеться будівництво лікарні швидкої допомоги на правому березі Києва - до цього на мегаполіс із населення понад 4 млн осіб така була лише одна.

Спеціалізовані лікарні

В поточному році Кабінет Міністрів продовжить і оновлення закладів вторинної, спеціалізованої медичної допомоги, де проблем не менше, ніж у первинній ланці. Так, з 2017 року триває програма із закупівлі ангіографів для центрів кардіо-судинної хірургії: щороку виділяються кошти на придбання 13 таких апаратів - тож до 2020-го в Україні працюватиме 39 осучаснених кардіоцентрів. Кожен пацієнт зможе отримати там допомогу цілодобово, а люди з гострим інфарктом міокарду – безкоштовне обстеження та стентування.

Тривають роботи і з будівництва нових перинатальних центрів для малюків, які народилися передчасно. Також до кінця року буде завершено будівництво другої черги "Охматдиту" - унікального медичного закладу з високоспеціалізованої допомоги матерям та дітям.

Означені зміни - лише початок тривалого процесу реформування української медицини. Проте досвід останніх трьох років свідчить про системність підходу до змін в охороні здоров'я.

Сергій Потапчук для порталу "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook