#

Голова Бориспільської райради Антон Мотрич: Коли в бюджеті нуль, тоді важко працювати

27.04.2023 08:00
Голова Бориспільської райради Антон Мотрич: Коли в бюджеті нуль, тоді важко працювати
Фото "Моєї Київщини"

Про роботу одного з найбільших пристоличних районів "Моя Київщина" поспілкувалася з головою Бориспільської районної ради Антоном Мотричем.


- Які функції сьогодні виконує районна рада?

- Я займаюся політичною діяльністю з 2009 року і добре знаю законодавство. Тому у своїй роботі керуюся статею 43 ЗУ "Про місцеве самоврядування",  у якій чітко регламентовано, які питання мають вирішуватися районними радами. Ніхто цього не скасовува, і ми дійсно діємо згідно з цією статею. Що стосується змін у час воєнного стану, так, дійсно, багато повноважень і функцій передали Бориспільській РДА. До того ж практично всі прибутки, що становили районний бюджет, перейшли в користування ОТГ. Тож замість 1 000 600 грн річного бюджету Бориспільського району в нас 40 000 грн. Надходження до бюджету ми маємо лише від таких платників податків, як-от: місцева аптека та комунальне підприємство "ЗУБР". Щодо інших підприємств, є судові процеси з питань повернення до комунальної власності.

- Які виклики були перед Бориспільською райрадою з початку повномасштабного вторгнення? Як справлялися з ними? Що не вдалося та чому?

- Звичайно, процес роботи був значно порушений через вороже вторгнення, але через певний період нам таки вдалося відновити функціонування, схоже до повноцінного. Ми прийняли відповідні програми підтримки ДФТГ і рекомендували й іншим 11 громадам зробити так само. Перше, про що ми потурбувались, – це надати максимальну фінансову підтримку. Ми проводили закупівлі пального, воєнних обладунків, забезпечували продуктами харчування. Та всі залишки бюджетних коштів із початку року передали в користування нашій військовій адміністрації. Також ми надали для розташування територіальної оборони приміщення районної ради та приміщення ПРАТ "БКБМ", які цілодобово функціонували, та організували всі умови для їх належного перебування. Загалом за цей період ми прийняли більше 80 рішень. Ураховуючи, що на нашій території не було військових дій, то із задачами, що були перед нами ми успішно справилися, були завжди напоготові.

Якою була гуманітарна діяльність Бориспільської райради з 24 лютого 2022 року?

- У нас було дуже багато меценатів. Це депутати різних політичних сил, партії "За майбутнє", "Наш край", зокрема й "Слуги народу»", позапартійним представником якої є я. Разом ми змогли надати досить сильну підтримку. До прикладу, у нас був сформований склад, де фури стояли в черзі для розвантаження гуманітарної допомоги. Через адміністрацію робились заявки на потрібну кількість необхідних речей, а депутати вже забезпечували їх виконання. Ми успішно виконали всі поставлені перед нами задачі від місцевої та обласної адміністрації. Також я приймав звернення від громадян, максимально забезпечуючи їх потреби.

- У лютому під час роботи ППО люди чули значні вибухи на Бориспільщині, розкажіть якими були наслідки?

Мені відомо про ситуацію лише із засобів масової інформації. Але я був на той час в Борисполі і особисто чув, як пролунало три вибухи. Добре, що прямих влучань не було, але уламки збитих ракет пошкодили нерухоме майно, люди не постраждали. Ми завжди разом із мером Борисполя Володимиром Борисенком закликаємо людей не нехтувати сигналами тривоги і дотримуватись правил безпеки. 

- Як на Бориспільщині реалізується проєкт "Містечка незламності"?

Цей проєкт націлений на допомогу людям, які втратили своє житло. Він передбачає встановлення модульних комплексів, у яких люди можуть проживати тимчасово або навіть постійно. Ми взяли участь у цій програмі, оскільки місцевого бюджету для цього не достатньо, а фінансування з боку держави надає нам нові можливості.

- Низка населених пунктів Бориспільської громади потребувала заміни конструкцій систем водопостачання. На це виділили приблизно 200 тисяч гривень. Чи вдалося здійснити задумане?

- У 2020 році ми прийняли рішення щодо передачі всіх об'єктів інфраструктури, що раніше підпорядковувалися районній раді, територіальним громадам. Тому вже три роки відтоді, як ми це питання не контролюємо.

- У Бориспільскій райраді є інформаційний відділ, натомість публікацій про роботу райради мало, у чому причина? 

- Райрада працює сесійно. Ми в основному висвітлюємо сесії, які проводимо один чи два рази в період трьох місяців, як і перебачає закон. Не вистачає в основному ресурсу. Інформативний сайт ми ведемо власними зусиллями. Також кожен із депутатів веде публічну сторінку в соціальних мережах, інформуючи громадян про прийняті на сесіях рішення. 

- Скажіть, наскільки за останні два роки скоротився штат райради?

- Перед реформою, станом на 2020 рік, штат становив 17 працівників. На сьогодні в нас лише 8 працівників, і ця тенденція також йде до скорочення. Ситуція регулюється постановою Кабміну, згідно з якою особовий штатний розпис має містити не більше 8 чоловік. Хотілось би сказати і про низькі заробітні плати, що йдуть із державного бюджету. Маємо досить малий кошторис для районної ради, відповідно дуже малі заробітні плати. Ще складніше питання, як використати цей місячний кошторис. Як результат – люди шукають перспективнішу роботу. Тому ми маємо надію, що в цьому році державні керівні органи не залишать без уваги районні ради, і ми отримаємо більшу субвенцію для того, щоб зберегти штат. Також маємо бажання отримати більші повноваження, до прикладу функції контролю. 

- Про які функції контролю ідеться?

- Хотілося, щоб в нашому районному бюджеті зберігся невеликий відсоток оподаткування. Якщо нам залишать 3% ПДФО, ми будемо нормально функціонувати. Зможемо забезпечити повноцінне функціонування соціально-економічних програм та допомогати реалізовувати, до прикладу, такий соціальний проєкт, як "Містечко незламності". Коли в бюджеті нуль, тоді важко відповідно і працювати.

- Наскільки результативно, на вашу думку, наразі функціонує районна рада? Чи працює ваша структура як єдиний механізм?

- Спочатку цієї канденції була тенденція до розколу. Причиною, як завжди, були різні погляди, а іноді й інтереси. Але із запровадженням воєнного стану усі депутати обєдналися та почали працювати в одному напрямку. Уже не задля публічності виконувати свою роботу, а задля задоволення інтересів громадян. Рішення на сесіях приймали майже одноголосно. Я максимально докладав зусиль для єдності в роботі. Але складнощі виникали навіть, щоб зібрати депутатів. Частина з них пішла захищати державу, частина – взагалі полишила країну. Але все одно функціонуємо. Ті, які пішли служити, приїздять у відрядження і беруть участь у сесійних засіданнях. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Вікторія Салаєва
журналістка