#

Голова Фурсівської сільської ради Микола Фурсенко: Децентралізація має йти знизу доверху, а не навпаки

18.04.2017 09:07
Голова Фурсівської сільської ради Микола Фурсенко: Децентралізація має йти знизу доверху, а не навпаки

«Моя Київщина» поспілкувалася з багаторічним сільським головою села Фурси, що на Білоцерківщині, головою Асоціації сільських та селищних рад України Миколою Фурсенком, який розповів про тиск з боку Білої Церкви щодо об’єднаних територіальних громад

- Зараз у Білій Церкві активно говорять про необхідність об’єднання територіальних громад. Бажання базується на тому, щоб затягнути у своє ОТГ села навколо міста. Зокрема, йдеться й про Фурси. Як Ви ставитеся до цієї ініціативи?

- У нас нещодавно виник конфлікт з Білою Церквою, а точніше – не в нас, а в них. Справа в тому, що наша сільська громада рухається вперед, тоді як у Білій Церкві є проблеми. Біла Церква намагається створити єдину громаду, об'єднавшись із сусідніми селами. Якби мова йшла про депресивні території навколо багатого міста – це було б нормально. Але у нас є свої позитивні тенденції для розвитку громади: створюються робочі місця і навіть покращується демографічна ситуація. Бюджет села складає 10 мільйонів гривень….

Реформа децентралізації має проходити у тісній взаємодії з органами місцевого самоврядування. І не треба давити на громаду. Ви б бачили, як деякими ділками проводяться збори в селах, коли фактично примушують людей підписувати оренду землі на 49 років. Тому моє завдання – домогтися, щоб децентралізація пішла знизу доверху, а не навпаки.

- Чи є у Вас альтернативні варіанти зі створення ОТГ без Білої Церкви?

-  Коли заговорили про об’єднання, до мене прийшли сусіди зі Сквирського району – Трушки, Матюші. Також не проти об’єднатися Глібича та Пилипча та Яблунівка. Питання ускладнюється тим, що в Києві по-своєму дивляться на ці речі зі своєї дзвіниці. От і виходить, що якщо село саме стало на ноги, треба обов'язково йому підніжки підставити.

- Зараз активно обговорюють можливість скасування мораторію на продаж землі. Як Ви оцінюєте, як це позначиться на ситуації в українському селі?

- Перед цим треба провести повну інвентаризацію земель, а також спланувати людські права на ринок землі. Але так просто загнати людей в якийсь анклав та заставити попідписувати ряд документів, щоб не знищити українське село. Тобто ринок має бути після інвентаризації та планування. Зараз поговоримо про ринок землі по паям. У нас на Київщині та зокрема на Білоцерківщині вартість одного гектару паю оцінюється десь в межах 20 - 25 тисяч гривень. В середньому десь вартість цілого паю буде до 100 тисяч грн. Приведу приклад з Польщі. Там вартість паю буде 12 - 15 тисяч євро.

- Як відомо, окрім управлінням Фурсами Ви ще встигаєте керувати Асоціацією сільських та селищних рад України. Ходили чутки про спробу рейдерського захоплення даної громадської ініціативи з боку нардепа від «Батьківщини» Вадима Івченка. Розкажіть цю історію…

- Історія почалася ще тоді, коли він не був нардепом, а депутатом міськради Білої Церкви. Тут варто роз’яснити: я – громадський діяч, і мене головою Асоціації обрали на всеукраїнському з'їзді організації. Окрім цього є виконавче правління. Тоді Івченко, будучи керівником виконавчої дирекції, спробував підім’яти під себе Асоціацію. Він говорив: мовляв, я буду нею керувати, а тому не розхитуйте Асоціацію. І з цього місця він пішов у нардепи. Але захопити цю структуру йому і його політсилі не вдалося.

- Чи відбувається партійний тиск на Асоціацію?

 - Є такі спроби. У квітні цього року виповниться п’ять років, як я очолюю цю Асоціацію. До мене її три роки очолював Богдан Гусак. Ще тоді перед місцевими виборами на нас намагалася впливати Партія Регіонів, Батьківщина і Свобода. Проте ми на правлінні прийняли рішення, що не можна вступати до жодної політичної сили. І в результаті, завжди залишалися поза політикою.

- До речі, якщо говорити не про політику, а про село, то, наскільки відомо, Фурси – це ще й кузня спортивних кадрів…

- Так, дуже приємно, що наша земля не лише славиться працелюбними людьми, але й дала нам славних земляків. Наша землячка-біатлоністка Яна Бондар завоювала низку нагород на універсіадах, виборола бронзові медалі на Чемпіонаті Європи. Трековий велогонщик Володимир Дюдя – семиразовий чемпіон Європи – виступає на міжнародних змаганнях.

Читати "Моя Київщина" у Facebook