#

Голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов: Ми не маємо на меті штрафувати за порушення карантину, але будемо вимушені реагувати

26.06.2020 08:17
Голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов: Ми не маємо на меті штрафувати за порушення карантину, але будемо вимушені реагувати
Андрій Нєбитов

- Поговорімо про найбільш резонансні справи останнього часу. Чи відомо Вам, на якій стадії розслідування у справі про катування та зґвалтування в Кагарлику, яке підслідне Державному бюро розслідувань?

- З самого початку працівниками поліції були затримані особи, які обґрунтовано підозрюються у скоєнні насилля. Якого саме насилля, це визначить слідство після проведення певних слідчих дій, але за фактами порушення законодавства, скоєння злочинів та кримінальних правопорушень саме поліцейські Обухівського відділу поліції, отримавши інформацію від потерпілої, передали її колегам до Кагарлика, і вони самі затримали вказаних осіб. Хочу відмітити, що з 19 години вечора до першої години ночі вказані особи в порядку статті 207, 209 КПК України перебували під контролем поліцейських Кагарлика. Ними було забезпечене зберігання речових доказів, обстановки подій, тобто службових кабінетів. Після першої години ночі вказані особи були передані співробітникам Державного бюро розслідувань, які прибули на місце події.

З того часу ДБР самостійно розслідує це кримінальне провадження, а наші підрозділи Департаменту внутрішньої безпеки забезпечують певний оперативний супровід в рамках тих доручень, які надають безпосередньо слідчі ДБР. Оскільки це підслідність працівників Державного бюро розслідувань, коментувати чи знати, на якій стадії перебуває дане розслідування, можуть тільки вони.

- Які прогнози? Чи варто сподіватись, що злочинці будуть покарані?

- Як юрист можу вам сказати, що безумовно, там були кримінальні порушення, але в якій ступені ми знатимемо під кінець розслідування. Можу сказати лише, що первинна версія, яку озвучували в тому числі і посадові особи ДБР, складалася із показів потерпілої. Зрозуміло, що будуть проведені слідчі дії, експертизи, допитані свідки, відтворення обстановки подій і тоді, коли буде готовий обвинувальний акт, ми вже більш детально можемо казати, чи було насилля, в якому воно було ступені і які конкретно злочинні дії чинили вказані особи. Але факт порушення кримінального законодавства був 100 відсотків.

- Розкажіть про нещодавню зухвалу перестрілку в Броварах. Скільки осіб причетних до стрілянини, притягнуто до відповідальності?

- На даний час притягуємо до відповідальності 45 осіб. З них 40 отримали повідомлення про підозру, 5 отримали підозру, але знаходяться в розшуку. До більшості застосована міра – тримання під вартою, деяким обрали заставу, деякі перебувають на домашньому арешті. Підозри пред’явлені як місцевим жителям, так і тим, які прибули на територію Київщини за ст.. 257 КК (бандитизм), ст.115 (замах на скоєння навмисного вбивства) та ст. 296 ч.4 (хуліганство з використанням вогнепальної зброї). Слідство налаштоване в найкоротші терміни закінчити всі експертизи і направити дане кримінальне провадження до суду. Неприпустимо, щоб у мирному місті могло таке трапитися. Це зухвала поведінка, за яку винні обов’язково будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.

- Чи правда, що у тій стрілянині були задіяні учасники кримінальних груп?

- Дійсно, до перестрілки були задіяні особи, які раніше притягувались до кримінальної відповідальності за скоєння тяжких і особливо тяжких злочинів, а також особи, які скоювали нанесення тілесних ушкоджень та вчиняли хуліганство.

- Деякі пабліки писали, що місцева поліція була в курсі заздалегідь запланованого збройного конфлікту. Чи це правда?

- Я можу відповідати за поліцію Київської області, головне управління і всі ті підрозділи, які є у мене в підпорядкуванні. В наших підрозділах такого не було, але за даним фактом проводилась перевірка Національною поліцією, яка і проводить відповідні перевірки по всіх підрозділах. В Головному управлінні Нацполіції Київської області такої інформації не було, ми реагували по факту і я дуже вдячний працівникам поліції, а саме групам реагування патрульної поліції Броварського ВП.  Із записів камер відео-спостереження ми знаємо, що вказані особи заїжджали на територію Броварів із 6.30 до 7 години ранку. Постріли розпочалися о 7 год 12 хв., а о 7 год 15 хв  ми отримали перший виклик на лінію 102. І вже через хвилину-півтори там був перший наряд, а згодом ще три додаткових, які і почали перші затримання. В подальшому ми ввели поліцейську операцію «Сирена» і затримували вже на території Києва, Житомирської, Вінницької області усіх інших учасників. Така оперативна реакція і співпраця слідчих органів, оперативників, прокуратури Київської області і суду дала нам змогу швидко, жорстко, але в межах чинного законодавства зреагувати на такий зухвалий злочин.

- Днями на сесії Київської обласної ради Ви озвучили звіт в якому згадували проєкт «Поліна», що стартував в Білій Церкві як пілотний проєкт. Розкажіть, що він собою являє?

- Цей проєкт впроваджено на території всієї України і покликаний він здійснювати реагування поліції на факти сімейного насилля. Ми розуміємо, що для реагування на такі факти потрібні знання психології, юриспруденції тощо. Наряди груп реагування патрульної поліції і дільничні інспектори поліції не мають фахових психологічних знань щодо надання допомоги, тому мають бути суттєво і додатково підготовлені для реагування на такі факти. Відповідно з підрозділів превенції відбираються вказані особи, після чого вони проходять навчання і можуть реагувати на такі виклики та надавати закритий цикл послуг: вилучення дитини з родини, залучення соціальних служб, психологів, медиків тощо.

Біла Церква є одним із найбільших міст Київської області і там проведений експеримент щодо реорганізації діяльності груп реагування патрульної поліції саме в структури управління. Тому було вирішено пілотний проєкт випробувати саме в Білій Церкві.

- Судячи з Вашого звіту, в поліції Київської області некомплект кадрів складає 21%. Які посади вакантні і чому не вдається їх закрити?

- Більшість незакритих вакансій у нас в патрулях груп реагування патрульної поліції, а також великий некомплект працівників поліції в ізоляторах тимчасового тримання і в підрозділах конвойної служби. Це клопітка робота, на жаль, не за саму високу зарплатню в поліції, яку доводиться виконувати. Але ми тільки в 2019 році провели 150 конкурсів і добрали майже 400 осіб. З них 358 успішно закінчили навчання та приступили до виконання службових обов’язків.

Конкурси по набору нових співробітників не проводилися в зв’язку із введенням карантину, зокрема, за цей час багато людей звільнилось, хтось вийшов на пенсію, когось звільнили за порушення службової дисципліни. Тому цей некомплект із 16 відсотків виріс до майже 21. Але карантин закінчиться, і ми сподіваємося, що нові конкурси дадуть змогу набрати нових працівників.

- Поговорімо про територіально-адміністративний розподіл. В Київській області створюється 6 районів, тож як зміниться робота обласної поліції?

- Ми також в очікуванні, адже райони змінюються і вони будуть доволі великими. Саме тому ми будемо розглядати можливість створення відповідних управлінь на місцях і включення до їх складу територіальних відділів поліції, які будуть надавати послуги вже безпосередньо по тим містам і селищам, котрі будуть входити до того чи іншого району. Ми маємо особовий склад і можливість структурно змінюватись, тому запевняю громаду Київщини і гостей столиці, що ніхто не залишиться без поліцейських правоохоронних функцій. 

- Скоро місцеві вибори. Чи готова поліція до забезпечення чесного волевиявлення? Чи фіксуються вже якісь порушення – як то підкуп чи гречкосійство? Чи правда, що деякі політики збирають списки виборців для фальшування виборів?

- Ще жодна політична сила, політики або громадські діячі з такими питаннями до поліції Київщини не зверталися. Як і під час президентських виборів поліція Київської області готова забезпечити чесне волевиявлення наших громадян. Наразі виборча кампанія не розпочалась і якихось заяв щодо підкупу виборців немає. Але ми за цим уважно слідкуємо, готуємось. І я впевнений, що і цю виборчу кампанію ми пройдемо гідно і обов’язково забезпечимо вільний і – найголовніше – чесний вибір громадян.

- Карантин триває. Одне з найбільш небезпечних місць - транспорт. Що робить поліція для того, щоб запобігти великому скупченню людей в маршрутках та автобусах? Яка робота проводиться із підприємцями?

- Останнім часом ми спостерігаємо антирекорди фіксування захворюваності на Covid 19, тому відбулась відповідна обласна комісія, де було ухвалено рішення щодо посилення заходів для дотримання суб’єктами підприємницької діяльності протиепідемічних заходів. Наразі створені відповідні групи і проведено відповідну інформаційну кампанію, відповідно ми будемо прискіпливо відноситись до підприємців, які порушують обмеження. Якщо ми дивились на порушення окремими громадянами крізь пальці, то зараз суб’єкти підприємницької діяльності, а саме супермаркети, кафе, ресторани, автомобільні перевізники, які не забезпечуватимуть таких заходів, обов’язково будуть притягнуті до відповідальності.

Хочу наголосити, ми не маємо на меті тільки штрафувати і навіть не хочемо цього робити, але, як правоохоронний орган, будемо вимушені реагувати, наводити лад і примушувати підприємців виконувати ті карантинні правила, які встановлені урядом. Хоча ми не маємо великої смертності, але в нас обмежена кількість ліжок в стаціонарах. Може так статися, що дуже багато людей потребуватиме саме стаціонару, а в нас таких місць не буде, відповідно матимемо велику смертність. Тому прошу всіх підприємців дотримуватися усіх необхідних заходів.

- Востаннє ми з Вами спілкувались рік тому. Як за цей час змінилися показники злочинності і розкриття злочинів по Київській області?

- Можу констатувати, що згідно з офіційною статистикою, кількість скоєних злочинів у нас зменшилась на 11 відсотків. На сьогодні ми маємо 39 вбивств з яких розкрито 38. Одне вбивство в нас залишається на перспективу до розкриття і ми його обов’язково розкриємо в цьому місяці.

З 2016 року ми маємо стабільне щорічне зниження рівня злочинності по окремих основних видах: вбивства, тяжкі тілесні ушкодження, розбійні напади і грабежі. З кінця 2016 року, коли я починав роботу, мені залишилось у спадок 144 нерозкритих розбійних нападів, більшість з них – на будинки мешканців Київщини. З 2017 року і до сьогоднішнього дня ми більш ніж удвічі знизили кількість таких розбійних нападів. На сьогодні за 5 місяців їх скоєно всього 38 і всі вони розкриті. Реалізація і затримання усіх бандформувань за минулий рік, а це 26 ОЗГ, які ми вже розслідували і направили до суду, дало позитивний ефект і ми бачимо, що таких злочинів стає менше.  На жаль, фіксували збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод, які тягнуть за собою смерть. Тому впровадження системи відео-фіксації порушень правил дорожнього руху для нас дуже важливо і ми впевнені, що це знизить аварійність і травматизм на автошляхах. Чому? Тому що майже 23 відсотки – це ДТП, які скоюються через перевищення швидкості. Сподіваємось, що громадяни перестануть перевищувати швидкість по Києву та Київській області і це збереже життя їм та іншим учасникам дорожнього руху.

- З чим Ви пов’язуєте зростання кількості вбивств в Київській області, які відбуваються останнім часом?

- Насправді кількість вбивств знизилось на 10 відсотків. Збільшились злочини, пов’язані з хуліганством і стріляниною. Ми бачили, що під час карантинних заходів дійсно було зниження вуличної злочинності, тобто ми не мали стільки хуліганств, крадіжок, грабежів. Зараз бачимо сплеск якоїсь агресії, але з цим ми впорались, навели лад з першою хвилею і зараз працюємо у посиленому режимі.  Мушу сказати, що оперативна обстановка і криміногенна ситуація дозволяє нам з оптимізмом дивитися у майбутнє.

- Як просувається справа відносно вбивства сина депутата Київської обласної ради Вячеслава Соболєва?

- Кримінальне провадження розслідує Головне слідче управління. За зверненням Соболева, слідчий видав постанову щодо забезпечення охорони, яку на території столиці виконує поліція Києва, а на території Київської області забезпечує поліція Київської області. Тобто ми лише забезпечуємо безпекові заходи депутату обласної ради Соболєву і його родині.

- Що за останній час змінилось в системі реагування? Чи є скарги на невчасне прибуття поліції на виклик?

- Громадяни, коли що трапилось, телефонують на лінію 102. Це диспетчерська служба, яка керується поліцію, але всі виклики приймають цивільні особи. Записи усіх розмов фіксуються, тому будь-яку інформацію можна отримати, підняти, прослухати заново і прийняти рішення щодо правомірності або неправомірності дій. В подальшому заповнена оператором електронна картка передається відповідному черговому або диспетчеру штабу, який призначає відповідний наряд.

Варто відзначити, що призначення такого наряду у 2019 році було 10 хвилин. Ми перебудували вказану роботу, змінили пріоритети і переглянули виконання інших службових завдань. Так, за 5 місяців 2020 року ми змінили цей час і тепер на призначення наряду диспетчер витрачає не більше трьох хвилин. Тобто, ми зменшили час з 20 до 15 хвилин – це середній час прибуття наряду. 

Для нас дуже важливо скорочувати час від звернення заявника до прибуття на місце події. Звичайно, трапляються ситуації, в тому числі технічні несправності з автомобілями, або ж коли надходить багато викликів одночасно, але ми намагаємося створювати додаткові наряди за рахунок дільничних інспекторів поліції та ювенальної превенції, щоб кожна особа максимально швидко отримала допомогу. 

Зокрема, хочеться сказати нашим громадянам, що всі скарги на лінію 102 відносно неправомірних дій поліцейських обов’язково фіксується. Після цього ця інформація у приватний меседжер передається до інспекції з особового складу, яка першою зв’язується з заявником. Так само вказана інформація дублюється персонально керівнику поліції того району або відділення, який  знаходиться в обслуговуванні. Це дозволить нам виявити певних негідників і звільнити їх зі служби у разі порушень. Так само це дає змогу захищати поліцейських від необґрунтованого звинувачення у вчиненні правопорушень.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка