#

Голова села Шамраївка Валентина Левіцька: Не можна з Києва креслити ОТГ циркулем

12.07.2018 05:05
Голова села Шамраївка Валентина Левіцька: Не можна з Києва креслити ОТГ циркулем

Цього разу «Моя Київщина» поспілкувалася з головою сільської ради Шамраївки Валентиною Левіцькою, яка розповіла про ситуацію з об’єднанням громади, конфлікт з Білою Церквою та подальші плани

- Валентина Петрівна, розкажіть яка нині ситуація з ОТГ, до кого плануєте приєднуватися та які настрої серед місцевого населення?

- Два роки тому Шамраївська громада ініціювала створення Шамраївської об’єднаної громади. Нині ми маємо два рішення сусідів – Рудянської та Тарасівської громад, які дали нам рішення що погоджуються приєднатися до Шамраївки. Решта громад, куди ми направляли інформацію з приводу об’єднання, ще думають. Звичайно, наша громада має перевагу: коли об’єднується село до села, тоді й інтереси спільні і бюджети також будуть спільні. Місто село не до кінця зрозуміє. В місті проблем більше і відповідно будуть розвиватися більше міста ніж сільські громади. Я об’їхала всі громади, які є сусідами Шамраївської громади, і мушу сказати що люди – проти. Вони,  на жаль, сьогодні не до кінця довіряють державі, тому що мають приклади з історії… Немає довіри в наших людей.

До того ж навіть на Київщині громади, які об’єдналися, не є самодостатніми. Звичайно, коли б держава віддала нам ПДФО, яке в нас забрали 2 роки тому, то громади б розвивалися краще. А це чимала сума коштів. Відповідно ці кошти будуть повернені, коли вже будуть об’єднані громади.

Що ж стосується жителів Шамраївки, то вони підтримали ініціативу об’єднання. Тут варто сказати що Шамраївці пощастило, адже вона розташована територіально зручно, на трасі Біла Церква – Кременець. І що сусідні села знаходяться дуже близько – у межах 5-7 км. Тому ми ініціювали об’єднання громади з центром Шамраївки. Сусіди поки що думають, можливо скоро буде рішення, чи варто це робити чи ні. Але це має бути самостійним рішенням кожної громади.

- Щодо ОТГ, що ви скажете про територіальні конфлікти з Білою Церквою?

- Мені відомі конфлікти Фурсівської громади. Мушу сказати що дуже гарний керівник Микола Фурсенко, який багато зусиль приклав до того, щоб об’єднати ті громади, які об’єдналися.

Звичайно це знову ж таки політика, про яку я вже згадувала. Коли б сьогодні людей ділили не по тому, до якої партії належить людина, а по конкретним справам, які вона робить, то було б набагато краще. Там конфлікт виник стосовно тих політичних сил, які зайшли в ОТГ. Зайшли люди, які зовсім не знайомі з роботою місцевого самоврядування, а їх обрали і вони вже мають відповідні посади. Я рахую, що має бути досвід роботи в першу чергу. Тому тут відбувається конфлікт інтересів, конфлікт політичних сил. Але буквально днями я спілкувалась з Фурсенком. Зараз він налагоджує стосунки з усіма політичними силами і мені здається, що в нього вдасться. Я добре знаю цю людину і дуже його поважаю, бо він працює для людей. Я в нього вірю!                                                                                                                                                           

- Наскільки самодостатнім є село Шамраївка, які у нього ресурси та який бюджет ви освоїли за минулий рік?

- Що стосується бюджету, то можу сказати, що ми – одна з сильних громад стосовно фінансування в районі. Ми маємо 2,5 мільйони бюджету. На даний час в нас є перевиконання на 132%. Ми кожного року плануємо реконструкцію і поточні ремонти доріг, виготовляємо проекти на будівництво доріг, водогону тощо. В основному ми витрачаємо кошти на різноманітні програми, такі як, наприклад, «Турбота», в рамках якої ми допомагаємо людям. Уже 75 тисяч гривень ми використали для того, щоб допомогти хворим людям. Багато уваги приділяємо на розвиток таких програм як Розвиток фізкультури і спорту. Також у нас є своя футбольна команда, яку ми фінансуємо, коли вони їдуть на різноманітні змагання. Маємо свої тренажерні зали як у школі, так і в будинку культури. Крім цього ми багато працюємо по благоустрою.

Звичайно цих  коштів недостатньо, але ми використовуємо різні бюджети, як свій бюджет так і позабюджетні кошти. Буквально минулого року в нас був рік культури, і ми капітально відремонтували будинок культури. Для цього використали зі свого сільського бюджету 170 тисяч а от 1 млн. 200 тис гривень -  це позабюджетні кошти депутата облради Леоніда Глиняного, який допомагає нам як ремонтувати будинок культури, так і навчальний заклад.  Ми прораховували: коли буде об’єднана громада такого куща, як с. Тарасівка, Руда, Великополовецьке, Чубинці та Дулицьке, спільний бюджет разом з підтримкою держави дозволить нам бути самодостатньою громадою.   

- А хто є основними наповнювачами Шамраївського бюджету і скільки їх?.

- Це ТДВ Шамраївський цукровий завод, підприємство з вироблення бурштину, гранітний кар’єр та інші фізичні особи.

- Які є головні недоліки та проблеми в селі?

- Будь-яка влада – і виконавча, і місцева – має надавати якісні послуги жителям громади. Це найголовніше, над чим працюю я особисто і, мабуть, кожен керівник, який займає ту чи іншу посаду. Ми намагаємось ці послуги надавати якісно. В нас працюють різноманітні служби, які надають інформацію жителям громади, в нас в селі є представник пенсійного фонду, є перукар, є аптека, Укрпошта.

Хоча саме з Укрпоштою зараз виникає величезна проблема через те, що вони перейшли на графік роботи тричі на тиждень та й те до обіду. В селі мають найближчим часом закрити відділення в зв’язку з тим що кількість населення, яке обслуговує Укрпошта недостатня. Хоча громада в нас чимала – 1725 жителів. При чому ця пошта обслуговує сусідні села, про які я вже говорила. Ми занепокоєні з приводу даного питання, тому що будь-які проплати зараз люди проводять саме через Укпошту. Відповідно людям прийдеться  їхати до Сквири, а це час, черги, проїзд…

Величезною проблемою в селі також є вода, адже висихають криниці. Ми розробили документацію на будівництво трьох свердловин. Проекти лежать в департаменті ЖКГ вже три роки, але, на жаль, не фінансуються. Вони коштують 1 млн 200 тис грн. Я спілкувалась із губернатором області, він пообіцяв що посприяє і проект буде втілено в життя. Крім того, проблемою є і будівництво доріг, адже ще дві дороги в Шамраївці залишились не асфальтовані.

- На Вашу думку, яка є ситуація з ОТГ в Київській області загалом?

- Я впродовж трьох років цікавлюся цим питанням, і на мою думку, не потрібно було обласному департаменту архітектури вказувати кому об’єднуватися, а кому – ні, окреслюючи циркулем  територію, як це робили вони. Громади повинні були самі визначитись, як їм краще і з ким жити. 

Спілкувалася Надія Савчук, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook