#

Голова спілки "Громада Щасливого" Ігор Левін: Екологічна катастрофа, влаштована чиновниками Бориспільського району, загрожує Києву

18.06.2020 08:43
Голова спілки "Громада Щасливого" Ігор Левін: Екологічна катастрофа, влаштована чиновниками Бориспільського району, загрожує Києву
Ігор Левін

"Моя Київщина" поспілкувалася з головою Громадської спілки "Громада Щасливого", підприємцем Ігорем Левіним про те, чому в селах під Києвом, які розташовані на території Щасливської сільської ради, сталася екологічна катастрофа, яка загрожує не тільки Бориспільському району, а й усьому Лівому берегу Києва

Ми раніше писали про екологічну катастрофу, що сталася в селах поблизу Києва та штраф за екологічний злочин 207 млн 174 тис грн, який наложили на Вашу громаду. Як це сталося та хто винен у тому, що відбулося?

- Голова Щасливської сільради Микола Шмаюн до квітня 2015 року без жодних дозвільних документів та за готівкові кошти, які не доходили до бюджету, дозволяв зливати селам Бориспільського району в лісовій смузі територіальних меж Щасливської сільради фекальні та побутові відходи.

Крім сіл Чубинське, Безуглівка, Велика та Мала Олександрівки, Гора, Проліски, Щасливе, незаконно зливали підприємства, АЗС, магазини та інші, які розташовані в їхніх межах.

Після того, як завдяки нашому втручанню, ці незаконні дії стали відомі громадськості, щоб уникнути відповідальності,  16 квітня 2015 року Шмаюн  на сесії провів рішення про надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,3908 га в оренду для розміщення та експлуатації комплексу очисних споруд Великоолександрівської сільської ради КП "КУП Олександрівкажитлобудсервіс".

Зараз, крім двох відкритих бетонних резервуарів більш як 1 га площі кожний, які вже багато років заповнені фекальними відходами до країв, з’явилися інші. Перший у 2004 році, а інші три  у 2011-2012 роках. Це незаконні величезні котловани, вириті в ґрунті глибиною 6-8 метрів та заповнені фекаліями й побутовими відходами.  Поруч, у лісі, знаходиться величезна ділянка (більш 3-х га), де асенізаторні машини зливають фекальні відходи сіл Бориспільського району.

- Скільки там цих відходів та речовин?

За оцінкою спеціалістів незаконний злив у ґрунт фекальних відходів коливається від 3-5 тисяч кубів за добу! Це загрожує екологічній безпеці не тільки Бориспільського району, а й Києву, який  розташований лише в 7 кілометрах від цього екологічного лиха.

Крім екологічного злочину, тут діє й економічна схема. Уявіть, скільки сотень тисяч гривень за добу осідає в кишенях корупціонерів-чиновників, які "кришують" цю схему. Вивіз автомашиною відходів із приватного будинку коливається від 300 до 500  гривень і це переважно готівка. Крім цього, злив нечистот здійснюють потужні підприємства, розташовані на територіях Щасливської та Великоолександрівської сільських рад, шляхом незаконної прокладки труб. Усе це, що за кошти населення повинно було відправлятися до Бортницької станції очистки, зараз злочинно зливається у відкриті ґрунти, ліси в адміністративних межах Щасливської сільради.

- Як це відобразилося на здоров’ї та житті місцевих жителів?

- Зараз села Щасливе та Проліски, Чубинське, Велика Олександрівка займають перше місце по онкозахворюваннях у Бориспільському районі, тому що біля цих сіл знаходяться  незаконні фекальні відстійники та незаконне сміттєзвалище.

- Як взагалі з’явилася схема з несанкціонованим скидом сміття і фекалій?

- Щодо незаконного сміттєзвалища, свого часу депутати Щасливської сільради виділили земельну ділянку площею 10,3908 га, на якій зараз знаходиться незаконний смітник, у користування на 49 років приватній компанії ТОВ "ВЕСТ МЕНЕДЖМЕНТ СИСТЕМС". Підприємство збудувало там сміттєсортувальний завод, який обробляв та продавав відходи навіть за кордон. Та після того, як головою сільради став Микола Шмаюн, власникам компанії поставили нові умови, змушуючи ділитися бізнесом.

Коли голова Щасливської сільради Шмаюн та начальник ЖКК "Щасливський" Катасонов отримали від них відмову, вони шляхом підробки документів та рейдерського захвату все ж незаконно заволоділи цією ділянкою. За словами місцевих, із того моменту все й пішло шкереберть. Тобто, сміття за гроші стали звозити зі всієї України та за 2,5 роки на цьому місці (на земельній ділянці більше 10-ти га!) виросли гори сміття висотою 5-10 метрів. Активісти, журналісти та місцеві мешканці неодноразово в ЗМІ та на ТВ показували речові докази цього сміття, яке завозилось туди зі всієї України. Це і львівське сміття, відходи промпідприємств, ртутні люмінесцентні лампи, останки великої рогатої худоби та багато іншого.

Та хоч прокуратурою ще з 2014 року заведено рекордну кількість кримінальних проваджень на цих осіб, за всі ці роки розслідування не рухаються з місця, а "ділки" від місцевої влади продовжують заробляти свої статки на фактично незаконному сміттєвому майданчику. Зараз суди признали незаконність рейдерського захвату головою Щасливської сільради цієї земельної ділянки та вирішили на користь колишніх власників підприємців. На сьогоднішній час заарештоване майно та техніка КП "ЖКК "Щасливський".  

– Як реагує на це громада?

- Жителі сіл Щасливської та Великоолександрівської сільських рад Бориспільського району обіцяють: якщо вчергове рішучих дій прийнято не буде, вони перекриють трасу Київ-Бориспіль і зроблять усе необхідне для того, аби їх нарешті почули.

Зараз, із приходом нового начальника екологічної інспекції столичного округу Сергія Волкова, ця ситуація зрушила з місця.

Державна екологічна інспекція столичного округу згідно з моїм зверненням при перевірці Щасливської сільради та ЖКК "Щасливський" виявила факт несанкціонованого розміщення побутових і будівельних відходів. Сума екологічної шкоди, нанесеної засміченням земельної ділянки склала 207 млн 174 тис грн.

Голова Щасливської сільради Шмаюн та начальник ЖКК "Щасливський" Катасонов, які своїми незаконними діями створили екологічну катастрофу Бориспільському району та Лівому Берегу Києва, повинні бути притягнуті до кримінальної відповідальності згідно з Законом України. Своїми корупційними діями ці два злодії відкинули економічний розвиток наших сіл на кілька років назад тому, а сума штрафу взагалі складає два річних бюджети.

Тобто, зараз ми повинні звернути програму розвитку, а це не тільки соціальні проєкти будівництва, лікарні, школи, інженерні комунікації та розвиток інфраструктури, це наш розвиток та майбутнє.

- Наскільки нам відомо, Ваша активна позиція поширюється не тільки на екологічні, але й економічні земельні, бюджетні та інші питання?

- Так, завдяки нашій активній позиції ГС "Громада Щасливого",  вирішуються не тільки місцеві питання, а й питання Києва та Київської області. Після кількох років судів повернуто до комунальної власності громаді більше 100 га лісу вздовж траси Київ-Бориспіль, більш 15 га лісу села Проліски вздовж траси Київ-Бориспіль, які вже були розподілені між підприємствами та внесені до генплану села.

Уявіть собі, що побачили би мешканці Києва та гості, прибуваючи до столиці нашої країни. Уздовж траси вони бачили б не зелену лісосмугу, а незаконне сміттєзвалище та фекальні відстійники.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Олександр Воронін
журналіст