#

Голова Тетіївської ОТГ Богдан Балагура: проблеми, які накопичувалися роками, вирішити швидко неможливо

15.06.2021 08:47
Голова Тетіївської ОТГ Богдан Балагура: проблеми, які накопичувалися роками, вирішити швидко неможливо
Богдан Балагура

«Моя Київщина» про успіхи та проблеми в Тетіївській громаді поспілкувалася з її очільником Богданом Балагурою.

- Отже, пане Богдане, Ви вже більше ніж півроку, як займаєте крісло голови Тетіївської ТГ. Насамперед хотілося б поговорити про благоустрій. Які відбулись зміни у громаді і які є найболючіші питання, які поки не вдалось вирішити?

- Спершу – трохи про саму структуру. У нас є два підприємства – КП «Благоустрій», яке обслуговувало місто, та КП «Дібрівка Обрій», яке обслуговувало села. На сьогодні наша громада об’єднала всі села колишнього Тетіївського району в одну територіальну громаду, а обслуговування розділила наступним чином: половину населених пунктів обслуговує КП «Благоустрій», а другу половину – КП «Дібрівка Обрій».

Найболючіше питання в Тетіївській ТГ- це полігон  і сміття. Минулого року в нас горіло сміттєзвалище, яке нам вдалося погасити та спільними зусиллями провести його рекультивацію. Для цього, звичайно, були задіяні різні організації, але врешті вдалося вирішити це питання.

Ми поставили перед собою завдання – зробити лінію по сортуванню сміття. За останні роки було зроблено дуже мало, немає навіть електромережі до полігону. А загалом зрозуміло, що ми, як і в багатьох  новостворених громадах, починали все з нуля. У нас є готові підприємства, наразі змінюємо кадри та формуємо команди.

- Які кроки вже зроблено по розробці лінії сортування сміття?

- Проєкт лінії сортування сміття, на жаль, ще не зроблено, бо це дуже дороговартісна робота. Наразі виготовили і подали пакет документів на реалізацію проєкту з під’єднання до електромереж території центрального сміттєзвалища.

Мушу сказати, що ми йшли на вибори з багатьма нагальними питаннями: пошти, ФАПи, аптеки, маршрутне сполучення, дороги, сміттєзвалище та інші. Чесно кажучи, питання благоустрою наразі для мене не настільки важливе, як ситуація з міськими школами №3 та № 4, яким загрожує закриття. А все через те, що в закладах не робилося нічого згідно з приписами ДСНС та була відсутня пожежна сигналізація. Відповідно, була відкрита судова справа. ДСНС виграла суди, апеляцію, і як результат – школи мають бути закритими одразу після прийняття судового  припису.

- Якось можна змінити ситуацію? Які Ваші наміри щодо того, аби школи не закрили?
 Ми створили архітектурне комунальне підприємство «Проєктно-архітектурне бюро», так як  хочемо, щоб гроші не вийшли з міста, а проєкт робився у нас. Зокрема, підібрали фахівця з ліцензією,  який зробить проєкт установки пожежної сигналізації в школах. Річ у тім, що стелю потрібно просочити  вогнезахисним розчином. Ця сировина коштує недешево, тому ми хочемо те, що нам під силу, робити самі.

Я особисто їздив та спілкувався із керівниками ДСНС, які, зокрема, повідомили, що попереднє керівництво громади не йшло  на співпрацю, і ось тепер справа в суді. Ми робимо все для того, щоб усунити недоліки. Наразі вже виготовлено проект та погоджено план заходів для кожного навчального закладу.

- Як просувається справа із земельним аудитом?

- Аграрії є основним локомотивом у нашій громаді.  ПП «Земля», яке проводить геодезійну зйомку,  за допомогою дрона вже зняло кожен розораний метр землі, всі дороги, які є на карті, і яких немає, завдяки чому ми побачили, як використовують землю не за цільовим призначенням. Так в селах Бурківці та Скибинці 70 га землі вийшло з тіні. Тепер за їх використання щороку до громади надходитиме майже 150 тис грн. Всі, хто користувався додатковими гектарами не за цільовим призначенням, погодились компенсувати різницю за минулі роки. Дослідження земель в Тетіївській громаді триватиме й далі. Зараз вже маємо повну топографічну картину з Тетієва та Кашперівки. Проведено фотоаерозйомку в Кошеві, Погребах, Дзвенячому, Михайлівці і частково в Теліжинцях.

- Якщо взяти за приклад Білу Церкву, там міська рада активно взялася за благоустрій, впорядкування парків, скверів. Які плани Тетіївської ОТГ в даному напрямку?

- Поясню різницю: у Білій Церкві не змінювався міський голова, і якщо він має сильну позицію, то продовжить виконання своєї програми.

Коли проводили опитування населення у Тетіївській громаді, то більшість опитуваних відзначили поганий стан доріг. Втім, бюджет міста Тетіїв – дефіцитний і на капітальний ремонт доріг кошти поки що виділити складно. Продовжуємо власними силами робити ямковий ремонт доріг. Для цього в нас є машина, яка заробляє ями спеціальною сумішшю. Наразі зроблено ямковий ремонт центральної та прилеглих доріг міста.

Ще один наш головний біль – Тетіївська об’їзна, де навіть на позашляховику їхати складно, не кажучи вже про інші автомобілі. Там необхідний великий проєкт, адже дорога широка, без обочин і тротуарів, і по затратах не по кишені нашому бюджету. Тому, ми вивчаємо варіанти, і нещодавно після нашого звернення Київська обласна рада прийняла рішення про виділення коштів з обласного бюджету на ремонт об’їзної дороги в Тетієві.

Що ж до інших питань благоустрою, то ми працюємо над встановленням сміттєвих баків, а також хочемо продати старий непрацюючий сміттєвоз та купити новий. Наступна наша проблема – освітлення. В Тетієві планується протягом року зробити нове якісне освітлення. Комунальне підприємство «Благоустрій» нещодавно оголосило тендер на проведення робіт для капітального ремонту мереж вуличного освітлення.

Як відомо, Тетіївська міськрада переглянула роботу комунальних підприємств і деякі з них було ліквідовано…. Чому та що від цього вдалося виграти?

-  Раніше у місті були створені комунальні підприємства «Муніципальна варта» та «Агенція регіонального розвитку». Вони  існували на дотації міськради. Я вважаю, що тримати на роботі чотирьох людей, зарплатня яких становить 1 млн 200 грн на рік, немає сенсу.

З великими потугами  і лише з другого разу  ми ліквідували  КП «Муніципальна варта». Ще одна організація – Агенція регіонального розвитку, яка, до речі, має ті ж самі функції як і КП «Благоустрій». Ліквідувавши Агенцію, ми зменшили видатки на 500-600 тисяч  гривень.

А яка ситуація із аптечними пунктами та поштовими відділеннями, яких не було у низці сіл громади?

- Основна перемога, яка мені дуже до вподоби – у кожному селі, де є ФАПи, повернули аптечні пункти. До цього ми провели не одну зустріч з людьми, адже це більше соціальний проект, аніж комерційний. Вже через місяць мережа аптек «Рецепти життя» та всі ФАПи домовилися про співпрацю. Уже  6  кіосків працює від вищезгаданої мережі і 6 – від «Аптеки 22». Я вважаю, що в умовах пандемії та карантину – це перемога  та неабияка допомога людям.

Ще одним питанням, яке турбує багатьох наших жителів,  є Укрпошта, яка наразі повертає  у села Тетіївської ТГ три стаціонарних відділення. Також є попередня домовленість про відновлення діяльності ще двох. Це теж однозначно перемога, але чекаємо, коли буде здійснено всі необхідні формальності і відділення запрацюють.

Яка ситуація у Тетіївській ОТГ із проектом «Поліцейський офіцер громади»?

- Це, до речі, ще одна важлива перемога. Коли ліквідували «Муніципальну варту», вирішили, що в нас мають бути поліцейські офіцери громади. Ми маємо 5 офіцерів громади по меморандуму та повинні відкрити 3 поліцейські станції. Один офіцер вже пройшов всі конкурсні відбори і зараз навчається у Харкові.

В селі П’ятигори буде відкрита перша станція, де офіцера буде забезпечено оргтехнікою та службовим житлом. Дві кімнати, що вимагаються по протоколу, допомогла  відремонтувати директор місцевого сільгосппідприємства Наталія Мотуз.

Також ми маємо бажання  встановити відеокамери з фіксуванням номерних знаків на в’їзди-виїзди у населені пункти  громади, вартістю 300 000  грн.

Поговорімо про старост. Як вони себе наразі зарекомендували?

- Варто сказати, що чимало жителів громади публічно засудили те нововведення, що в людей забрали право обирати старосту. Коли оголосили конкурс на посаду старост, до мене почали надсилати резюме бажаючі ними стати. Потім провели з ними співбесіди.  

Окрім того, ще окремо велося голосування в інтернеті, про кожного з кандидатів на цю посаду я та мої працівники дізнавались від людей. На основі цього ми зрозуміли, хто міг би бути старостою. Від того, як голосували в інтернеті і нашого опитування, похибка склала менше 10 відсотків.

На співбесідах я ставив питання: як ви бачите можливість накопичення ресурсів, як будете розподіляти кошти, як будете контролювати проблеми зі сміттям тощо. Зокрема, ми вказали на те, що кожен староста має вести публічну сторінку в інтернеті та подавати інформацію в міськраду про роботу в селі.

Наразі є такі старости, які активно висвітлюють свою діяльність, є старости, які впорядкували  села краще, ніж за 20 попередніх років. Але є й такі, що кажуть, що нема часу, нема грошей, хоча я їх попереджав.

- Яка процедура відкликання або переобрання старост сіл та чи є вже такі?

-  Сесія має право як призначити, так і звільнити старост. Мають право звільнитися й за власним бажанням. Якщо старости не достатньо сумлінно виконують свої обов’язки, то їх попереджають, а в майбутньому можливе і звільнення.

- Наскільки відкритою стала місцева влада для населення після виборів?
- Одним із наших досягнень я вважаю відкритість роботи міської ради протягом останнього часу.
 Хоча в мене один прийомний день, але людей я приймаю щодня. Раніше так не було, люди скаржилися, що не можна було потрапити до голови, все було закрито на замки. Ми ж стараємося бути серед людей – чути і позитивні, і негативні моменти. Хоча, інколи думається про замки, коли вам  погрожують гранатою...

- Чи змінилося ставлення до Вас, відколи стали головою, адже раніше ви були підприємцем і спілкувалися з місцевим населенням не як чиновник?

- У кожного керівника є як свої прихильники, так і недоброзичливці.  Хтось прагне власної роботи, хтось – чистої вулиці, а хтось очікує якоїсь преференції чи пільг.  Є такі, що кажуть: краще був би не голосував за тебе.

Наведу приклад з опаленням в лікарні: 14 квітня було оприлюднене розпорядження міського голови про відключення опалення з наступного дня, тобто з 15 квітня. Жодна людина не сказала й слова проти цього рішення. Вже згодом одна з пацієнток лікарні виставила  пост в соцмережі про те, що в лікарні  дуже холодно. Я пішов до лікарні, пройшовся по палатах, поговорив з людьми, зокрема з жінкою, яка писала той пост. Зрештою, прийняв рішення купити в палати обігрівачі, до речі, за власний кошт.

У нас є бажання працювати, але проблеми, які накопичувалися роками, вирішити  швидко неможливо. Люди чекають, що прийде новий керівник і все одразу змінить. Але так не буває.

- Як постраждав місцевий бізнес від локдауну та карантину?

- Постраждали підприємці, які продавали промислові товари, ресторанний бізнес, який частково працював, позачинялися ФОПи. За статистикою, протягом 2021 року 1500 ФОПів на Київщині припинили свою діяльність.

- Міська рада готова виплачувати компенсацію постраждалим підприємцям?

- На жаль, ми не готові виплачувати компенсації. Справа в тому, що у нас є захищені статті витрат: зарплати вчителів, лікарів тощо. Наші видатки в рази перевищують наші доходи. Ми вже вимушені взяти кредит на зарплату і на комунальне підприємство, є кілька програних судів, в результаті чого нам  закрили низку рахунків. Ми співчуваємо підприємцям, але допомогти не можемо. Це, приміром, у Києві є така можливість, але в малих містах такої можливості немає.

- Поговорімо про залучення обласних коштів та програм депутатами, які представляють Тетіївщину в Київській обласній раді.

- У нас є два обласні депутати. Ми подаємо на Київську обласну раду низку проєктів. Приміром, зараз здійснюється класний масштабний проект – реконструкція первинного відділення медичної допомоги, зокрема лікарня вже отримала новий рентгенівський апарат та комп’ютерний томограф. Ремонтні роботи коштували майже 10 млн гривень,  обладнання – 20 млн гривень.

Дякуємо обласній раді та всім причетним до здійснення цього проєкту. Також депутат Віктор Світовенко з області перенаправив кошти на благоустрій кладовища, яке нині заповнене на 95 відсотків.

Планується ремонт з термосанації школи №3. Ціна питання – 12 млн гривень, і протягом року ще одна школа буде утеплена.

Суттєво зв’язують руки судові справи минулих років. Уявіть, що ви сидите в міській раді, а половина першого поверху, а це 140 м.кв., незаконно передана іншій організації і за кошти платників податків зроблено ремонт. Такі речі серйозно гальмують роботу. Те ж стосується і ескізного проєкту на басейн вартістю 700 000 гривень. Ми програли суди, і з нас будуть вимагати гроші. Так само не розрахувалися з  перевізником, який возив школярів, ще за 2018 рік. Але це наша реальність!

Чи з’явились на горизонті інвестори, які готові зайти в громаду?

- Я людей розчарую, бо кажу – поки що  ні. Я реально не бачу, хто може сюди зайти.

У нас є проєкт, за яким ми хочемо в Тетієві створити місце, що буде привабливе для ведення бізнесу та його реєстрації. Тетіїв – місто в центрі України. А кому це цікаво? Станом на сьогодні ми не знайшли, кому цікаві географічні переваги міста.

З позитивного – у нас функціонує  земельний аукціон на с/г землі, і кожен бажаючий може взяти у ньому участь.

Тетіїв може бути містом можливостей. Ми моніторимо суми, які сплачують за землю, - податки  становлять 9-12 відсотків. Але ж деякі компанії платять 4-5 відсотків, і нас це не влаштовує, бо такі громади, як наша, живуть, а точніше, виживають за рахунок ПДФО. Ми маємо бажання встановити чіткі правила для всіх по сплаті податків. Напередодні виборів ми зауважували, що проблеми можуть бути вирішені, якщо усі будуть чесно сплачувати податки.

Чи є Тетіївщина успішною в плані розвитку спорту?

- З бюджету міськради 3,2 млн гривень виділено на спорт, з них 3 млн – заробітна плата працівникам цієї сфери. Але ми не бачимо реальних результатів їхньої роботи.

Тому в мене і в моєї команди завдання – провести реорганізацію спортивних клубів та секцій, а також зменшити об’єм зарплат, адже там люди отримують більші зарплати, ніж міський голова!

Також треба обов’язково закупити інвентар. А в мріях – організувати спортшколу або спортакадемію, відновити змагання по футболу та міні-футболу.

Нині в Тетієві немає жодної футбольної команди. Отож, в наступному році має бути своя команда, яка прийматиме матчі на власному полі, де, до речі, вже три роки не відбувалися футбольні матчі. Зокрема, треба відкрити дві-три секції з інших видів спорту. У кожному з напрямків ми змінюємо керівників. Приходять люди, у яких сяють очі, які хочуть  змінити ситуацію на краще. По спорту поки що не бачу людини-локомотива, яка би змогла це зробити, але ми в пошуках.

Які успіхи є в медицині і чи в даному напрямку також передбачається зміна керівництва?

- Як я вже сказав, у багатьох галузях ми змінюємо керівників. Це  дуже нелегкий довготривалий процес. Питання по медицині відкрите, тому що наше головне завдання – отримати якісні послуги для населення.

Я бачу молодь на керівних посадах, адже виступаю за збалансованість людей з досвідом і молодих спеціалістів. Варто зауважити, що, аби залучити до громади молодих спеціалістів-медиків, ми готові забезпечити їх житлом. Нині в бюджеті закладені гроші на покупку однієї квартири, а протягом п’яти років плануємо придбати 10 квартир для молодих спеціалістів. Думаю, що зміни на краще будуть.  

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка