#

Головний рибпатрульний Київщини Володимир Мухін: Моя позиція – повна детінізація бізнесу

27.10.2021 15:58
Головний рибпатрульний Київщини Володимир Мухін: Моя позиція – повна детінізація бізнесу
Володимир Мухін

"Моя Київщина" поспілкувалася із начальником Управління Державного агентства рибного господарства у Києві та Київській області Володимиром Мухіном. Про осіннє зариблення, осетрову ферму на Трипільщині, скандал із нардепом Івченком, а також способи детінізації рибного бізнесу читайте в сьогоднішньому матеріалі

- Нещодавно відбувалося зариблення річки Дніпро. Розкажіть більш детально про цю подію.

- Насамперед зазначу, що це було щорічне осіннє зариблення, а не разова піаракція якоїсь конкретної компанії чи організації. Проводилося воно за підтримки міжнародної благодійної організації "Фонд охорони навколишнього природного середовища України" і за рахунок приватних коштів, виділених компанією "Навіоніка" (займається торгівлею обладнання для риболовних човнів, зокрема ехолокації та навігації), а також інших приватних організацій та фізичних осіб-рибалок, для яких не байдужі рибні запаси Київщини.

- Чи була якась фінансова підтримка цього зариблення з боку влади?

- Ні. Дійсно, єдине, що негативно вражає: екологічні проблеми вирішуються за кошти бізнесу, а не держави. На це зариблення з боку влади не було виділено ні копійки. Використовувалися лише приватні кошти.

До слова, два роки тому проводилися дослідження проблеми заростання водяного горіху, які фінансувалися компанією "Навіооніка" і благодійною організацією "Фонд охорони навколишнього природного середовища України". Цьогоріч водяний горіх уже вилучений із Червоної книги України. Шкода лише, що питання державного рівня вирішуються завдяки приватним коштам, адже повинні залучатися й органи влади, зокрема КМДА та КОДА. Добре, що рибалки-любителі не стоять осторонь і допомагають, підтримують нас.

- Чим востаннє зариблювали головну водну артерію України?

- У воду було випущено близько 2 тонн риби, що становить приблизно 18 тис екземплярів, із яких майже тисяча – це щуки середньою вагою 500 грам кожна. Усе інше – короп, білий амур та товстолобик. Два останні є природними біоемуляторами для покращення якості водойм, оскільки наразі є тенденція надмірного розростання синьо-зелених водоростей у зв’язку з потраплянням у воду фосфатів.

Щороку всі любителі рибалки просять, аби ми дали їм щуку. Ось вам щука. Зауважу, що це улюблений трофей рибалок-любителів. До того ж 500-грамова щука вже через рік-два буде статево зрілою та даватиме потомство, а відповідно й підвищуватиме рибогосподарську кількість риби і, звісно, біорізноманіття. Завжди кажу, що на те щука у ставку, щоб карась не дрімав.

- Чи планується повторне проведення таких заходів найближчим часом?

- Якщо надалі до нас будуть звертатися із цим питанням організації, то ми обов՚язково підтримаємо будь-яке зариблення. До того ж незабаром річку Дніпро та Київське водосховище планують зариблювати підприємці-промисловці, які здійснюють промисловий вилов риби.

- Поговоримо також про осетрову ферму на Трипільщині. То все-таки, чи є діяльність цього підприємства незаконною?

- Обговорення цього питання вже давно набуло суспільного резонансу, оскільки підприємство обрало таку методику: найкращий захист – це напад. Я готовий вийти та пояснити ситуацію на пресконференції, нараді чи круглому столі, де обов՚язково мають бути присутні провідні науковці, іхтіологи, представники ДФС, Держспоживслужби, а також органів місцевого самоврядування.

Відповідно до Закону України "Про аквакультуру" однією з перших і основних вимог для суб’єктів, які займають частину відкритої водойми, повинен бути договір оренди. Це підприємство працює вже останні 9 років. І весь цей час договір оренди відсутній. На мої запити наданий він не був.

Крім цього, я отримав інформацію та відповідні документи від органів місцевого самоврядування та податкової про відсутність платежів цього підприємства за користування водним об’єктом. Фактично є самозахоплення частини водної ділянки і, звісно, ухилення від обов’язкової сплати податків. Тобто в бюджет кошти не надходять… Наскільки мені відомо прокуратура Обухівського району та Київської області звернулася до Господарського суду з позовом щодо звільнення цієї ділянки

Також є інсайдерська інформація про те, що діяльність цього суб’єкта господарювання може бути пов’язана з прикриттям іншої протиправної діяльності: легалізацією контрабандної ікри, що надходить із Китаю або Росії. Але це вже повноваження інших органів. Зі свого боку ми готові долучитися до розслідувань.

- Ви позиціонуєте себе як борець із рибною мафією. Розкажіть про ймовірну детінізацію бізнесу на цьому прикладі.

- Детінізація рибного бізнесу обговорювалася на спільній нараді всіх працівників правоохоронних органів за участю генпрокурора України. Ішлося й про те, що треба приділити особливу увагу злочинам, пов’язаним із сферою охорони навколишнього природного середовища. Зокрема використання незаконних видів риб. Із 2000 року в нас накладений мораторій на промисловий видобуток усіх осетрових. Використання осетрових видів можливе лише з метою збільшення їх популяції та відповідно до Інституту зоології ім. Шмальгаузена забороняється використовувати червонокнижні види риб (це трактує також і Червона книга України) для комерційної діяльності з метою отримання прибутку.

- На своїй сторінці у Facebook Ви розміщували публікацію щодо пропозиції хабара від компанії «Bester». Прокоментуйте цю ситуацію.

- Справді, цей суб’єкт господарювання запропонував мені 10 тис доларів, аби я закрив очі на його протиправну діяльність. Про хабар відразу повідомив правоохоронні органи. Матеріали були внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань за частиною 3 статті 369 "Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі". Відповідальність передбачена від 4 до 8 років позбавлення волі.

На превеликий жаль, у цю ситуацію втрутилися депутати ВР. Я вважаю, що нардепи передусім повинні сприяти позитивним законодавчим змінам, детінізації бізнесу з метою наповнення держбюджету. У цьому випадку вони виступають на стороні підприємства й у мене складається враження, що лобіюють інтереси останнього.

За останній час мені надійшло 3 скарги, 2 із яких були від нардепа Мар’яна Заблоцького. Я вважаю, що це відбувається тиск на мене у зв’язку з тим, що повідомив про факти корупції. Тому депутати втручаються в роботу державного правоохоронного органу та здійснюють політичний тиск на мене.

- У чому полягав зміст депутатських скарг, скерованих на Вас?

Ішлося про перевищення службових повноважень при перевірці законності діяльності фермерського господарства "Осетр" на Трипільщині. Уже проведена низка заходів та надана відповідь, що порушень із мого боку не було і я діяв відповідно до норм чинного законодавства.

Друга скарга надійшла після того, як я оприлюднив інформацію про пропозицію мені хабара. Вона стосувалася порушення етики державного службовця та Закону України "Про запобігання корупції" у частині "політичної нейтральності".

Хочу зауважити, що я повністю аполітичний. Жодним чином не підтримую якусь політичну партію. Моя заява стосувалася лише того, що народний депутат своїми діями неправильно трактує мої службові обов’язки. А його скарги можуть сприйматися громадськістю як лобіювання інтересів приватного тіньового бізнесу.

Перед цією скаргою у коментарях в моєму дописі Facebook Мар’ян Заблоцький назвав мене "злочинцем". Повідомив, що я займаюся рекетом легального приватного бізнесу. Хочу зауважити, що легальний бізнес хабарів не пропонує, якщо немає порушень. Також зазначив, що я "кришую" незаконний вилов риб і її продаж на території України. Жодних доказів він не надав, тому я думаю, що від мого імені буде надіслана претензія до народного депутата щодо спростування цієї інформації. Надано час відповідно до законодавства. У разі неспростування я буду звертатися до суду із клопотанням про захист честі та гідності.

- Поговоримо на публікацію народного депутата України Вадима Івченка з фотографіями, де зображено ймовірне грубе порушення правил рибальства. Як Ви прокоментуєте цей допис?

- Я не можу однозначно оцінити дії нардепа. По-перше, я із Вадимом Івченком не був знайомий і ніколи раніше з ним не контактував. Ба більше, навіть не знаю, чи є він завзятим рибалкою, чи це була взагалі його перша риболовля.

Що ми бачимо на фотографіях, які опублікував нардеп: два відра з рибою – судаком, а також знаряддя лову. Якщо проаналізувати світлини, то риби скоріш за все більше дозволеної норми, а її вага, цілком імовірно, що перевищує добову норму – 3 кілограми. Але ми не знаємо, коли ця риба виловлена, де ця риба виловлена, за яких обставин. Можливо, це риба інших рибалок...

Якщо дійсно є перевищення добової норми, а риба виловлена способом багріння, то враховуючи її кількість і підвищення такс відповідно до Постанови Кабміну від 6 жовтня (вступила в законну силу 12 жовтня), такі дії можуть розглядатися не в межах адміністративного кодексу, а трактуватися як кримінальне правопорушення за статею 249 «Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом». Відповідальність передбачена до 3 років позбавлення волі.

- Чи нестиме народний обранець відповідальність за свої дії?

- Із практики, зокрема судової практики, у цьому випадку важко однозначно говорити про факт порушення. Скласти протокол лише за фотографією за відсутністю інших фактичних доказів (свідків, знаряддя лову тощо) не можливо. Це не матиме жодної перспективи в суді. Відповідно до законодавства, усі неточності трактуються на користь потенційного правопорушника…

Наразі депутати позбавлені недоторканості. За такі діяння несеться кримінальна або адміністративна відповідальність, але найгірше для депутата – це політична відповідальність. Такими діями може втрачатися рейтинг і довіра виборців, які віддали свій голос і підтримали нардепа.

- Ви на своїй сторінці у Facebook повідомляли громадськість, що запросили Вадима Івченка для дачі пояснень. Чи отримали їх?

- Поки що ні. Справді, депутат вийшов зі мною на зв'язок і сказав, що зараз знаходиться у відряджені у Вашингтоні. Пообіцяв, що по приїзду, а саме 27 жовтня, обов՚язково надасть мені письмове обґрунтоване пояснення з приводу цих подій. Наголосив, що вийде на зв'язок із громадськістю та розповість про цю ситуацію. Також буде звертатися до нашої структури із заявкою про зариблення Київського водосховища. Тобто він за власні кошти виявив бажання таким чином компенсувати цю насамперед матеріальну шкоду, що, на його думку, можливо була завдана.

- Що зі свого боку може зробити Ваша структура, аби ймовірний правопорушник не залишився безкарним?

- Рибоохоронний патруль – це не слідчий орган і в нас немає повноважень проводити слідчі та оперативно-пошукові заходи. Це повноваження органів Національної поліції України. Ми дочекаємося письмових пояснень і вже тоді будемо реагувати відповідно до чинного законодавства.

Безкарність навіть за дрібні правопорушення породжує більш грубі порушення за принципом теорії розбитих вікон. Але ще раз хочу зауважити, що для того, аби скласти протокол, повинні бути інші фактичні докази. Крім фотозвіту, на жаль, поки нічого немає.

- У себе на сторінці у Facebook Ви публікували інформацію про те, що після публікації допису про можливе браконьєрство з боку нардепа Івченка Вам погрожували. Хто та чим залякував?

- Щодня політичний тиск на мене посилюється, оскільки моя робота пов’язана не тільки з нардепом Івченком, а й з так званою рибною мафією. На жаль, є дуже багато зацікавлених осіб, які отримують неконтрольовані державою прибутки від незаконного рибного промислу. Моя позиція – це повна детінізація бізнесу, переведення будь-якого вилову (любительського чи промислового) у легальне поле.

Після публікації про Івченка відбувалося засідання дисциплінарної комісії, де я помітив, що хтось таки впливає на останню. Але нардеп Івченко повідомив у розмові, що тиск із ним не пов'язаний. Більш за все це зумовлено моєю роботою щодо детінізації вилову риби та підприємств, які займаються аквакультурою у сфері вирощування осетрових і виробництва чорної ікри.

- Тобто це дивовижний збіг обставин, що вся "рибна мафія" активізувалася після публікації про Івченка?

- Можливо. Розумію, що всього я не знаю. Із відповідними листами та зверненнями звернувся до Президента України, голови Верховної Ради України, Офісу Президента, Офісу Генерального прокурора, Міністерства внутрішніх справ України та до майже 60 народних депутатів різних фракцій, щоб цю ситуацію взяли на контроль. Я максимально відкритий і готовий до об’єктивного розслідування.

- Із чим пов'язаний тиск на Вас із боку депутатського корпусу?

Я отримав інформацію, що свідчить про явні порушення з боку суб’єктів господарювання та розумію що є корупційна складова у прикритті цієї протиправної діяльності, імовірно, працівниками Держрибагентсва, Держспоживслужби та органів місцевого самоврядування. Тому підключили депутатський корпус для політичного тиску на мене. Хоча народні обранці не мають права втручатися в роботу правоохоронних органів…

- Чи посилюватиметься цей тиск надалі? Якщо так, то як будете з ним справлятися?

Я думаю, що так. На кону в нелегального бізнесу стоїть питання щодо отримання ними неконтрольованого державою прибутку. Я не лобіюю чийсь бізнес і не займаюся рейдерством, сам не маю жодного рибного господарства.

Готовий до будь-яких перевірок і надалі буду добросовісно виконувати свої повноваження. На тиск не зважаю, хоч морально та психологічно це досить важко, але, коли за моєю спиною правда та підтримка свідомої громадськості та десятків тисяч рибалок, це надає певної наснаги, упевненості. Вважаю, що не лише на рівні Київської області, а й на рівні України ми будемо запроваджувати нові реформи щодо детінізації бізнесу з метою покращення благополуччя життя населення та підвищення біорізноманіття та кількості риби в наших водоймах.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст