Готель "Рось" у Білій Церкві: Чи піде привид радянської епохи з молотка
Стара радянська монументальна будівля, де збереглася атмосфера цілковитої совдепії, майорить прямісінько напроти відомої туристичної Мекки - найбільшого ландшафтного парку в Україні Олександрія. При цьому гості міста та туристи не воліють зупинятися в цьому готелі, вигляд якого навіть зовні говорить сам за себе… Начиння готелю всередині не менш красномовне – це, певно, найбюджетніший варіант для, м’яко кажучи, невибагливого постояльця. Тим не менш, готель "Рось" є комунальним велетнем, якому відверто не вистачає "хазяйської руки". Таку руку міська влада почала шукати, подаючи пропозиції до приватизації шляхом продажу на аукціоні. Але на нещодавній 75-ій сесії міської ради ситуація пішла в протилежному напрямку – депутати прийняли рішення про заборону продажу об’єкта комунального майна. Чому місцева влада не вкладає кошти в комунальне підприємство і, разом з тим, не зацікавлена в продажу майнового комплексу дізнавалась "Моя Київщина"
Для довідки: готель "Рось" є цілісним майновим комплексом площею 8 930,8 м кв., до складу якого входить дев’ятиповерхова будівля готелю, 1986 року побудови з прибудованим двоповерховим рестораном. В розпорядженні підприємства є автостоянка площею 6000 м кв., яка нині відведена в тимчасове користування.
Звісно, основна функція готелю збереглась, "Рось" надає послуги по розміщенню гостей у номерах. Окрім прямого призначення, будівля використовується під офісні приміщення приватних фірм та ФОП. Також там розміщені численні комунальні служби міста тощо. Але з огляду на те, що комунальний готель має чималу заборгованість перед КП БМР "Білоцерківтепломережа" (понад 9 мільйонів гривень), то він наразі знаходиться під арештом.
Тільки сліпий не бачив, а ледачий не говорив про стан переважної більшості номерів готелю "Рось", відгуки про котрі можна почитати на будь-якому форумі. "Бруд, відсутність гарячої води, меблі та сантехніка 70-х років, чорно-білий телевізор або ж кольоровий "Електрон" – це все надбання "Рось" за всі часи його існування", - пишуть форумчани.
Що й казати, на численні прохання білоцерківців у 2015 році готель навіть інспектував "Ревізор", який категорично не рекомендував готель "Рось" у Білій Церкві. Нищівна критика, яка спрямовувалась в бік готелю роками, жодним чином не змінювала ситуацію: через нестачу бюджетних коштів та борги підприємства, щоразу відтерміновувався процес реконструкції, що наштовхувало владу на пошук альтернативних варіантів. Одним з таких став продаж майнового комплексу. Таке рішення, а саме, продаж приміщення на аукціоні, хотіли "протягти" на 75 сесії міської ради. Але, як з’ясувалося, до продажу пропонувався готель з рестораном, тобто ліквідний об’єкт, який не має за собою заборгованості. Відповідно, борги підприємства у сумі більше 9 мільйонів гривень автоматично мали б залишитися за комунальним підприємством, тобто за громадою міста. Не став перешкодою для винесення цього питання на розгляд сесії і той факт, що згідно виконавчого провадження в судовій справі по стягненню заборгованості між "Тепломережею" та готельним господарством, майно останнього арештоване, та є заборона на його відчуження. До слова, КП "Тепломережа" наразі переживає далеко не найкращі часи, тому питання про погашення заборгованості підприємству є надактуальне.
Зрозуміло, що довкола проєкту рішення про продаж готелю виникло багато дискусій. Депутатам незрозуміло бачення міського голови щодо подальшої господарської діяльності "Рось". Вони побоюються, якщо зберегти підприємство у своїй власності, а воно рік від року буде нарощувати кредиторську заборгованість, то в решті-решт його просто доведеться віддати за борги. Деякі представники місцевої влади нарікали на черезмірне розбазарювання комунального майна і, як, приклад наводили два будинки культури, які були продані за копійки і відійшли у приватні руки. Приміром, депутат міської ради Андрій Король, котрий не є прибічником відчуження комунального майна вважає, що подібна схема чекає і на готель "Рось":
«Ми з вами бачимо, як місто позбулось будинків культури БК "Сільмаш" та БК "Росава". Жоден з них ми не відстояли і зараз вони в приватних руках. Коли ми звертались до міського голови з вимогою, щоб він від імені громади взяв участь в аукціонах по викупу БК "Росава", то цього зроблено не було. Зрештою, будинок культури був проданий за копійки і відійшов у приватні руки. Я вважаю, що подібна схема чекає і на комунальний готель "Рось".
Відносно недоцільності продажу об’єкту погоджується і депутат Геннадій Джегур, заявивши, що депутатський корпус має отримати від адміністрації комунального готелю чіткий план виведення підприємства з кризи та його розвитку. Тут варто відзначити, що за час своє каденції депутати такого плану в очі не бачили. Тож аби запобігти ризику втратити єдиний комунальний готель міста, депутат Андрій Король вніс пропозицію проголосувати за заборону продажу даного об’єкту на будь-яких аукціонах, в чому отримав підтримку більшості депутатського корпусу.
«Готель "Рось" єдиний комунальний готель, який залишився у місті, тому його продаж - це злочин. Тим паче, цей готель займають 50 відсотків комунальних служб, які надають послуги нашим містянам. Якщо зараз продати готель, то ці комунальні служби просто будуть викинуті надвір. Автоматично постане питання про придбаний ЦНАП, куди терміново треба вкласти ще 50-60 мільйонів аби довести його до робочого стану. Як може бути неприбутковим готель, який знаходиться біля перлини всієї України і Київської області - дендропарку Олександрія? Я вважаю що це просто небажання розбудовувати комунальне господарство, а бажання продати його в чиїхось інтересах. Комунальний готель має право на життя і його можна зробити прибутковим. Дякуючи колегам депутатам, рішення міського голови про продаж на аукціоні за моєї пропозиції проголосували, як заборону продажу даного об’єкту на будь яких аукціонах» - Андрій Король.
Попри чималий відсоток проявленої одностайності, дехто з депутатів міської ради, певно, взагалі сумнівається в спроможності влади довести цей готель до належного стану саме власними силами. Відтак, не проти, аби це зробив інвестор, звісно, за розумну ціну. Таку думку "Моїй Київщині" озвучив депутат Сергій Наконечний:
"Я особисто вважаю, що готель" Рось" давно потрібно продати, тому що міська рада не в змозі його утримувати. Вже скільки років цей готель знаходиться в жалюгідному стані, тому треба знайти інвестора. Готель повинен працювати як готель і мав би заробляти гроші, натомість, там розміщені міські державні та комунальні структури, які займають готель і сидять на пільговій оренді, тобто за 1 гривню на рік. Соромно дивитись, коли у Білій Церкві проводиться маса спортивних змагань, а спортсменам немає де жити. Мова йде не тільки про професійні змагання на рівні чемпіонатів України тощо, а й про любительські змагання. Треба зробити все, хай не депутатам цього скликання,щоб віддати готель в добрі руки. Але, відповідно, за розумну ціну".
Якою при наявності боргу мала б бути ціна готелю "Рось" станом на 2019 невідомо, про те на сайті Управління комунальної власності та концесії БМР цілісний майновий комплекс пропонується до приватизації шляхом продажу на аукціоні за початковою вартістю 20 728 643,00 грн. Втім, це експертна оцінка станом на 2014 рік. Готель "Рось" є і серед інвестиційно-привабливих об’єктів на сайті Агенції стратегічного розвитку Білої Церкви.
Власне, тому "Моя Київщина" вирішила дізнатися у новоспеченого очільника агенції та депутата міськради Володимира Бабенка, за яких умов можливий розвиток КП "Рось" та чи доцільно його наразі продавати. На думку депутата, необхідно знайти механізм, який дозволить "обнулити" борг у 9 млн грн., і тільки тоді, як один з варіантів, є можливість виставляти його на продаж.
Володимир Бабенко, депутат БМР
"Який інвестор буде купувати об’єкт при умові, що він має погасити 9 млн боргу? Тому нам треба знайти механізм обнулення, можливо, збільшувати статутний фонд та виділяти гроші з бюджету, або ж надати безповоротну фінансову допомогу, щоб цей готель вивести без боргів на аукціон. Тоді інвестор знайдеться" - Володимир Бабенко.
Втім, як виявилося, питання фінансування готелю напряму залежить від діяльності його керівника. Але, наразі ж ми можемо говорити скоріше про його бездіяльність, кажуть депутати. Річ в тому, що міська рада фінансує програми розвитку комунальних підприємств, і якраз готель "Рось" є одним з небагатьох КП міста, яке такої програми взагалі не має. Чому ж керівник не зацікавлений в цьому і чи пов’язано це з тим, що зовсім скоро в нього закінчується термін контракту? Про це згодом...
Альтернативні варіанти відносно долі готелю "Рось" таки є, і зациклюватися на його продажу, принаймі, зараз зарано хоча б тому, що на це є дві вагомі причини. Перша з них- це можливість передачі його в концесію.
"Приведення цього готелю до належного технічного стану можливе не тільки за умови продажу. Це також може бути концесія. Зараз Верховна Рада у першому читанні, проголосувала закон про концесію і я думаю, що цей закон буде прийнятий. Але, не дочекавшись прийняття цього закону, хтось негайно вирішив продати готель "Рось". Мабуть, зараз хтось дуже зацікавлений за безцінь купити комунальний готель. І це зрозуміло, адже за умови, що КП винне 9 млн "Тепломережі", механізм дорогого продажу по ринковій ціні буде відсутній», - зазначає Володимир Бабенко.
Другою причиною, чому готель продавати зарано, Володимир Бабенко вважає завершення процесу децентралізації та, відповідно, більші фінансові можливості майбутньої Білоцерківської громади, що, безперечно, дадуть зелене світло для розвитку таких об’єктів.
"У 2020 році буде завершено процес децентралізації, відповідно буде створена нова білоцерківська громада. Зокрема, в рамках проведення адміністративно-територіального переділу, буде утворений дуже великий Білоцерківський район. Зрозуміло, що і бюджет цього району буде інший. Тому, треба залишити цей готель, відновлювати і робити залучення вже з нового бюджету. На мою думку, треба просто почекати, недовго, буквально рік".
Та, схоже, що зволікання не на руку деяким зацікавленим особам, з рештою, як і виведення готелю з кризи. За інсайдерською інформацією, потенційний покупець готелю "Рось" давно відомий в кулуарах. Це знаний на Білоцерківщині депутат облради, бізнесмен та один з найвпливовіших людей міста, що входить то так званої “групи ТЕЦ” Леонід Глиняний. З огляду на наступний коментар, можливо, небезпідставно керівника КП Підприємство готельного господарства "Рось" Володимира Мельничука звинувачують, щонайменше, у бездіяльності:
"Річ у тому, що ще за часів, коли міським головою був Василь Савчук, це КП очолила "своя людина" з групи "ТЕЦ" - Володимир Мельничук. Як відомо, він і донині не представив програму розвитку готелю, адже йому сказали сидіти тихо і нічого не робити. Зрозуміло, що програма розвитку їм не вигідна, аби надалі заганяти підприємство в борги та за безцінь продати Глиняному. А оскільки в очільника цього КП незабаром закінчується термін контракту, вони і заворушились, щоб скоріше продати готель за мізерною ціною. Але чому місто має втрачати такі кошти?" – зазначає наш інсайдер.
Якщо дійсно зацікавленою особою у купівлі готельного комплексу є Леонід Глиняний, а питання продажу готелю різко постало саме наприкінці каденції чинного очільника міста, у багатьох виникає питання, чи не мають вони певних особистих домовленостей відносно купівлі продажу цього об’єкту.
Надія Савчук, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Telegram