#

Громадський активіст Ігор Труба: Вишневим керують кримінальні елементи при апатичному населенні

21.10.2019 05:00
Громадський активіст Ігор Труба: Вишневим керують кримінальні елементи при апатичному населенні

Супутник столиці, місто Вишневе Києво-Святошинського району,попри брак зелених зон відпочинку, об’єктів соціальної інфраструктури, славиться надмірною щільністю забудови багатоповерхівок, періодичними скандалами (чого вартий лише раптово зруйнований дах міського спорткомплексу) та тим, що тут мешкає значна кількість столичних функціонерів. Про сучасну суспільно-політичну ситуацію у місті та психологічну атмосферу серед його мешканців порталу "Моя Київщина" розповів громадський активіст Ігор Труба

- ... Мабуть, трохи несвоєчасним було б називати мене громадським активістом в атмосфері, коли значна кількість колишніх колег відійшла від справ, -  когось купили, когось залякали, а один, точніше два (я і Сергій Сарнавський, за яким зараз відбувається політичне переслідування) як кажуть в полі - не воїни.

- Тим не менш, як би ви охарактеризували той стан, в якому зараз знаходиться місцева громада?

- Проблеми міста мабуть схожі з тими, які є у всієї країни, хіба що тут, поблизу столиці вони виявляються більш рельєфніше. І головна з них – корупція. Фактично містом керують напів-злочинці…

- Давайте виходити з того, що тільки суд може назвати злочинця злочинцем… До того ж ваші оціночні судження мають на чомусь ґрунтуватися?

- Свого часу став надбанням громадськості той факт, що нинішній мер Ілля Діков пропонував хабара колишній виконуючій обов’язки міністра МОЗ Ульяні Супрун у вигляді квартир з власного фонду в мікрорайоні «Акварелі», проти спорудження якого громадські активісти рішуче боролися.

Повну схему оборудки нехай з’ясовують правоохоронці, але з оприлюдненої у соцмережах інформації стало відомо, що натомість міський голова намагався одержати сучасний мамограф. Ніби то на потреби мешканок міста, але є підозра, що вони намагалися його використовувати виключно за комерційними принципами для власного збагачення: щоб закрити питання щодо викраденного мамографа, який дістався нам у 2011 році в подарунок, і частини якого знаходиться досі на складі в міської лікарні. Сама пані Супрун згодом підтвердила факт подібної корупційної пропозиції.

Заслуговує окремої розповіді права рука Дікого - секретар міськради Сергій Пишний. Нещодавно ми давали запит до СБУ: в якому саме стані зараз знаходиться судова справа, за якою йому дали 3,6 роки ув’язнення, а його посібнику  Олександру Медвідю - три роки і три місяці.

- Термін покарання був обраний умовний?

- Ні, цілком реальний, ми були присутніми під час судових засідань та оголошення вироку. Але потім вони подали на апеляцію і згодом ця справа зовсім зникла з реєстру кримінальних впроваджень. СБУ прислало відписку, що ситуацією не володіє.  Отже справи - ніби немає, а рішення першої судової інстанції з мокрою печаткою є…

Таким чином, будь-хто може прийти на сесію міської влади та заявити, що містом керують кримінальні елементи: один ославився на всю країну відео з пропозицією хабара, інший отримав реальний термін ув’язнення, який у дивовижний спосіб був дезавуйований.

До речі, про громаду. Як би ви оцінили її представників у місцевій владі? Маю на увазі депутатський корпус міської ради…

- Якщо у попередньому скликанні було кілька депутатів, які знаходилися в опозиції до керівництва міста й намагалися використовувати свої контрольні повноваження, то серед 34-ти нинішніх немає жодного, хто би наважився на це. Образно кажучи, продалися за безцінь…

- А скажіть, чи можна загалом подолати корупцію? Люди ж не ангели й легко піддаються усілякого роду спокусам

- Абсолютно подолати корупцію, мабуть, неможливо, але суттєво приборкати - цілком реально. Був нещодавно у Литві: там вона - мінімальна і йде на спад, а у нас - просто "зашкалює" і стає гальмом для подальших реформ. У плані боротьби з цим явищем та деолігархізації, думаю, нам хоча б грузинський досвід Михайла Саакашвілі слід вивчити.

- Ну добре, прийшла нова влада, але погодьтесь, окрім переслідування окремих персонажів (які можна розглядати й під кутом політичних репресій) якихось суттєвих змін по подоланню корупції в нас не відчувається…

- Нова влада ще певний період буде працювати під тягарем тих законів, практики і кадрів, які залишилися від попередників, починаючи з часів Кучми…

- До речі, а коли ви особисто стали на стезю боротьби з корупцією та почали брати участь в громадському русі?

- Ще після першого Майдану. Я подружився з одним юристом (на жаль, нині покійним) - Валерієм, якого через відсутність адвокатської ліцензії  можна більше охарактеризувати, як правозахисника, і він допоміг мені оволодівати першими азами громадського життя та боротьби за права громади…

- Суто обивательське уточнення: а воно вам потрібне - брати загальний зайвий клопіт на свої плечі?

- Ну що ж, трохи передісторії. Біля мого будинку на Першотравневій знаходилась зелена зона, де виросло більше триста дорослих дерев – улюблене місце відпочинку людей з усієї округи і ці насадження згодом мали шанс перетворитися на справжній парк. Але одного разу (здається у 2013-му році) сюди приїхав трактор і почалась вирубка дерев. Ясна річ, що для подальшої забудови. Усі ми були здивовані: нас ніхто не ставив до відома, не було жодних громадських слухань.

Пам’ятаю, як на перше стихійне зібрання понад триста чоловік зібралося. Оскільки я найбільш емоційно обурювався, сусіди мені сказали: раз ти такий активний - давай станеш на чолі нашої ініціативної групи.

З’ясувалося, що мова йде не про одиноку споруду, а про спорудження цілого житлового масиву площею у 5,6 гектарів, хоча в цьому мікрорайоні за генпланом мала б бути школа, з прилеглим дитячим садком та стаціонарна лікарня на 210 ліжко-місць, під яку навіть сваї забиті були ще в 90-х роках. До речі, землю 5,6 га з області передали місту саме для добудови лікарні, а на сесії, як тільки прийняли від області, одразу передали комунальному підприємству і почали будівельні роботи, а в наступному - незаконно віддали забудовнику. Якби тут був втілений первинний задум, то це було б зручно для місцевої громади та економно для бюджету, оскільки проєкт спорудження медичного закладу вже був затверджений і погоджений між відомствами та комунальними службами і передбачав, що до лікарні буде прилягати рекреаційна ділянка, площею в п’ять гектарів.

Однак влада розпорядилась за власними інтересами: проєкт лікарні перенесли на інший бік міста де знаходилася автостоянка, з часом і там почали будувати висотки замість лікарні, а тут виділили площу під забудову багатоповерхівок. Тобто, не змінюючи генплану вони замінили зелену зону каскадом житлових будинків…

- Наш портал не раз публікував матеріали з Вишневого про протистояння  між  забудовниками та громадянськими активістами. Приміром,  у травні минулого року, ми констатували: «Учора, 22 травня, у місті Вишневе, невідомі молодики спортивної статури не дали можливості мітингувальникам, які виступають за збереження парку, дістатися до будівельної техніки, щоб зупинити руйнування паркової зони». Цілком природньо, що ваша ініціативна група та ваші однодумці з інших мікрорайонів міста почали писати заяви та скарги у різні правоохоронні інстанції…Якою була їхня реакція?

- Звичайно. Тож я вже звик до такої ситуації, коли раз чи двічі на рік мене викликають до прокуратури (де кадри змінюються регулярно) або по-новому з’ясувати суть наших претензій до влади. І я кожен раз запитую: а де ж адекватна реакція на наші попередні заяви та мої попередні роз’яснення? До речі, за порушеними кримінальним справам процедурно я проходжу як свідок. Якби мав статус постраждалого, то була би змога регулярного доступу до матеріалів розслідування, але хто на це піде?!..

- А що за історія була зі спортивною школою, де раптово дах "поїхав"?

- Це на тому боці міста. Причина? Ясно яка: крадіжки будматеріалів та халтурне виконання і призвело до цієї невеселої пригоди. Добре, що ніхто з дітей не постраждав унаслідок цього завалу…

- Які ще больові точки є на мапі міста?

- За усіма нормами на таку кількість населення потрібно мати як мінімум 35 гектарів парків. Натомість маємо "скверные скверики".

- Скажіть, ваша критика на адресу сумнівних забудовників та корумпованої влади натикалася на опір опонентів?

- Звичайно. Одеський забудовник Сергій Кафтя, який вже декілька років інтенсивно зводить житло на Київщині, подав на мене до суду з компенсацією у 60 тисяч гривень - за ніби-то  порушену честь, гідність та ділову репутацію та за те, що я озвучив інформацію про те, що він дав хабаря екс-губернатору за землю для зведення будівель (у  розмірі двох з половиною мільйонів доларів) та підкреслив те, що у своїй роботі місцеві депутати керуються не стільки інтересами громади, скільки- власними. Але він програв цей судовий процес.

Кафтя якось, за часів колишнього  мера, на сесії розповідав, як він розпочав будівництво в Вишневому, що йому запропонували шість об’єктів для забудови, а він обрав саме Вишневе. Як він заходив сюди? Автобус зі спецназом заїхав на територію першої механізованої колони по вул.Лесі Українки та у рейдерський спосіб викинув усіх з офісу. Одразу розпочали різати на металобрухт все, що є на території ПМК. Його акціонери були в шоці від таких нахабних дій. Один із акціонерів , який все життя пропрацював тут, наклав на себе руки, повісившись на власному крані…

На мою думку, Сергія Кафтю активно підтримував нинишній керівник "Опозиційної платформи" у парламенті Юрій Бойко, який свого часу    спрямував свою довірену особу "добробатівця" Тараса Костанчука на вибори у Вишневе з метою, аби той став мером і серед іншого, захищав інтереси забудовника Кафті.

Костанчуку  на виборах вдалося зайти депутатом у Вишневе, і якось на сесії (де мали розглядати поданую мною заяву) він фактично видав свою заангажованість, захищаючи інтереси забудовника, аби заява не потрапила на розгляд сесії. В своїй заяві я просив надати нашій організації доручення для повернення ділянки 5,6 га місту від незаконного володіння забудовником. В якості аргументу я навіть тезу сформував: «Хлопці, дайте мені довіреність на представництво ваших інтересів, аби я цю землю повернув би місту»…

Констанчук на початку сесії назвав мене заангажованим. Я подав на нього до суду і виграв справу, вимагаючи публічного вибачення, але його так і не було з його боку. Оскільки я публічно вимагав від нього вибачення, йому довелося скласти повноваження депутата , щоб не псувати , і без того вже зіпсований імідж , адже на сесіях я розказав про всі його стосунки з Бойком, гроші у конвертах для підкупу виборців, про нагороди від Януковича, спробу підкупу тощо...

- Добре, скажіть, якщо правда переможе і дійсно боротьба ваша і ваших колег увінчається успіхом і буде визнано, що була таки змова між владою і забудовниками і тут все відбувалося з порушенням закону, - невже ці будинки мають зносити? Але ж постраждають невинні новосели, які мабуть влізли у борги, щоб мати власну оселю?

- Річ йде не тільки про порушення екологічних норм (у цьому сенсі, як мінімум, слід просто не розширювати зону забудови), але й про рейдерське захоплення. Є ж таки принципи справедливості і будь-яку крадіжка та прояв відвертого бандитизму має відчути опір, як з боку державних органів, так і з боку громади, яка тут мешкає.

Врешті-решт, виступаючи на сесіях я не раз підкреслював тезу: рівень довіри людей до комунального підприємства міста, утвореного на базі місцевої громади, є на порядок вищим, ніж до забудовників-"временщиков". А власні інвестори зацікавлені у тому, щоб паралельно з житловим будівництвом не страждала соціалка та екологія. Тому нам не потрібні забудовники зі сторони, а власне комунальне будівельне підприємство, яке не тільки давало б роботу нашим землякам, але й поповнювало б бюджет на мільярди гривень, і тоді у місті були б всі потрібні соціальні об’єкти, місто просто сіяло. Інакше навіщо стільки депутатів і робітників мати? Можно просто фірму будівельну відкрити з назвою "Вишневе" і отримувати надприбутки в інтересах міста, без 35 депутатів-дармоїдів.  

- Чи відчуваєте ви підтримку з боку громад у процесі своєї боротьби за спільні інтереси?

- Здебільшого, з боку постраждалих. Коли ми почали іздити на суди, то перезнайомилися з багатьма людьми, переважно з Києво-Святошинського району, зі схожими проблемами, як у нас, тож пропонуємо принцип взаємної допомоги один одному, в тому числі і на рівні підключення адвокатів.

Річ не тільки у боротьбі з негараздами, але і й у розумних пропозиціях, які б мали полегшити повсякденне життя людей, їхній побут, безпеку на дорогах. У наших умовах йти до мерії за підтримкою - безглуздо, і наші виборці, на мій погляд, мають збиратися і прямувати додому до свого депутата з претензією щодо голосувань за щільні забудови і "дерибан" міста , щоб хоча б, як мінімум, ним перестав керувати мер (на мій погляд -  очільник  банди), щоб вони відчули: що таке громада і що з ними треба рахуватися, і, як мінімум, перестали красти. Лише після цього всі питання стануть вирішуватися за мірою їх надходження…

- Що вас ще засмутило в процесі вашої громадської діяльності?

- Знаєте, не зухвалі забудовники, не криміналізована влада і навіть не аморфний депутатський корпус, але - апатичне населення, яке терплячи сприймає три перші фактори, а більш того, обирає та переобирає негідників у владі, а "терплячка" земляків починає вибухати лише тоді, коли вони вже нічого змінити не можуть.

Кожен свідомий громадянин має дивитися хоча б на крок уперед, щоб запобігати тому неподобству, який ми бачимо скрізь, та давати йому рішучу відсіч. Ось ви зацитували уривок з вашої інформації про боротьбу інших вишневців проти забудовників (у тому мікрорайоні мова загалом про 10 гектарів землі йде). Торік я підходив до їхніх активістів і казав: слід не стільки із забудовниками боротися. Ну перекриєте ви вуличцю на годину-дві - і все. А доцільніше працювати з кожним депутатом індивідуально, аби вони рахувались з громадою,  а не виконували вказівки мера, тоді і юридичний відділ був би не ручним у мера, і не програвав би навмисно суди забудовникам, і не було би кримінального свого секретаря у мера. Коли не даєш красти, зразу налагоджуєтся весь механізм і всі наболілі питання відпадають.

- Водночас зараз ми спостерігаємо намагання влади провести адміністративну реформу та фінансову децентралізацію. Як Ви до цього ставитесь?

- Позитивно. Менше чиновників - більше можливостей для місцевого самоврядування та громад. До того ж, у купі з електроним врядуванням і технологіями блокчейну, - це надає перспективи зменшення державних витрат, а, головне, - корупційної складової у діяльності влади.

Олександр Воронін, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook