#

Гроші в пустоту: чому влада Білої Церкви не хоче відмовлятися від російського програмного забезпечення

05.02.2020 06:00
Гроші в пустоту: чому влада Білої Церкви не хоче відмовлятися від російського програмного забезпечення

Не один рік минув з початку скандалу навколо діяльності Білоцерківської  міської ради, яка уклала договір про встановлення програмного забезпечення для міських камер із фірмою російського походження. Проте, ситуація і донині не змінилася, попри те, що правоохоронні органи вкотре акцентують на необхідності вирішення цього питання

У 2017 році міська рада підписала договір з компанією «АкксонСофт» про встановлення програмного забезпечення для міських відеокамер в рамках програми «Безпечне місто Біла Церква». Попри те, що фірма має українську реєстрацію, а продукцію нібито виготовляє в Німеччині, є вагомі аргументи, які свідчать про приналежність компанії до країни-агресора. Журналісти ще декілька років тому з’ясували, що програмне забезпечення компанії знаходиться у переліку російських продуктів, а правовласником програмного продукту вказана російська комерційна організація ООО «Ай ти ви групп». Проте російське коріння «АкксонСофт» дуже ретельно приховується і підчищається. Приміром на офіційному сайті компанії про російські зв’язки – ані слова, а посилання на сайт виробника, вказане у російському реєстрі  при вході з України, автоматично перенаправляє користувача на україномовний сайт. Виникає логічне питання: чому держава та відповідні структури не звертають увагу на діяльність замаскованих російських компаній на території нашої держави?

Коли 2017 року активісти та журналісти зафіксували дану схему, то стали вимагали розірвання угоди між Білоцерківською міською радою та сумнівною компанією. Втім, реакції з боку місцевої влади не було і згодом питання відійшло на задній план. Про цю компанію згадали у 2019 році, оскільки виявилося, що система відео-фіксації у найбільшому місті Київщини чомусь не працює так як треба.

В результаті, в інтерв’ю з тодішнім очільником Білоцерківської поліції Сергієм Жданом «Моя Київщина» підняла це питання.  Тоді стало відомо, що керівництво поліції направило звернення до міської влади відносно необхідності включення до програми «Безпечне місто» фінансування на заміни програмного забезпечення до міських відеокамер. Обговорювали це питання і на засіданні постійної комісії з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю, оборонної роботи Білоцерківської міськради, де депутати розглянули звернення керівництва Національної поліції України щодо заміни програмного забезпечення AXXON до відеокамер по місту на те, яке пропонує поліція.

Аргументи у правоохоронців однозначні: нинішнє – російське – програмне забезпечення створює загрозу національній безпеці та державному кіберпростору. Окрім того, при використанні існуючого російського софту поліція Білої Церкви бачить ситуацію лише у місті, відповідно є необхідність приєднання до нової платформи, що  дасть змогу бачити, наприклад, пересування автомобіля по Київській області.

Не розвивати, а використовувати лише технічно-апаратну частину існуючого програмного забезпечення запропонував начальник управління зв’язку ГУ Нацполіції в Київській області Микола Коваленко. Він повідомив, що наразі вже створена загальнообласна платформа Київської області до якої порекомендував підключитися, тим паче що це буде вигідно місту, адже не треба купувати новий сервер, бо він обслуговується областю в цілому. Тобто влада має оплатити електроживлення і нове обладнання. Приміром вартість одного вузла відеозв’язку, до якого входить камера з розпізнаванням номерів та оглядова камера, коштують близько 70 тисяч гривень, і це вартість вже з урахуванням установки та програмування. Головна перевага в цьому – можливість бачити ситуацію не лише по місту, а й по Київській області. Наразі до цієї платформи вже приєдналися Бровари, Рокитне та Новопетрівці. Біла Церква ж поки «зависла», незважаючи на те, що на одному із сесійних засідань міської ради, яке відбулось наприкінці минулого року, окремі депутати озвучили міському голові Геннадію Дикому відповідне звернення керівництва Білоцерківського відділу поліції. Втім, міський голова його проігнорував і діалогу не вийшло.

До речі, питання використання санкційних товарів, зокрема у Білій Церкві обговорювалося і в рамках круглого столу  "Безпечна Київщина: міф чи реальність?", який відбувся наприкінці 2019 року в прес-центрі Українські новини. Керівник відділу комунікацій Київського обласного управління Нацполіції Микола Жукович підтвердив, що у Білій Церкві використовується софт, який потрапляє під санкційну заборону на території України, адже є російським.

Але Біла Церква виявилась не єдиним містом, де задіяне таке програмне забезпечення. Як виявилося, у Борисполі така ж проблема. Як зазначив Микола Жукович, через наявну небезпеку витоку інформації не є можливим впустити ці міські камери в єдину обласну систему. Таку пораду, каже речник, отримали і від спецслужб. Тому, власне, Київське обласне управління Нацполіції радить місцевим органам влади змінити системи в своїх містах, і тоді можна буде повністю інтегрувати і Білу Церкву, і Бориспіль. 

Тим часом на одній із січневих сесій депутати Білоцерківської міської ради внесли зміни та розподілили бюджет розвитку, де з-поміж інших напрямків, на програму «Безпечне місто» було виділено 7,15 мільйонів гривень. Але про купівлю нового програмного забезпечення не йдеться. А отже, ці гроші виділені – в пустоту. А точніше – їх можна буде розпихати по кишенях, не запускаючи систему відеоспостереження попри те, що це – життєва необхідність для містян…

Антон Болбочан, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram