#

Хто хазяйнує на Сквирщині: аграрій, ще один аграрій та родина Суслових

12.04.2018 13:25
Хто хазяйнує на Сквирщині: аграрій, ще один аграрій та родина Суслових
Ландшафтний парк у Буках залишається візитною карткою Сквирщини, хоча власники даного проекту поступово втрачають вплив на цей регіон

У силу своєї віддаленості від столиці Сквирський район в інформаційному просторі Київської області перебуває на периферії. Проте, як і в решті районів Київщини там є свої правлячі клани, які переслідують як бізнесові, так і політичні інтереси регіону

Історично так склалося, що Сквирщина намертво асоціюється з родиною Суслових: ландшафтний парк у селі Буки, створений місцевими магнатами, став одним із символів Київської області. Попри це зараз в Сквирському районі є кілька серйозних гравців, чий вплив об’єктивно більший аніж навіть у сім’ї з Буків. Такими є Леонід Глиняний – бізнесмен та за сумісництвом депутат Київської облради та Леонід Центило – найбільший аграрій у цьому регіоні. При цьому, голова Сквирської РДА Василь Галюк та мер Сквири Валерій Скочко, за великим рахунком, не є самостійними фігурами, і орієнтуються на вище згаданих персонажів.

Родина Суслових

Однак все ж таки варто розпочати з Суслових, яких добре знають за межи Сквирщини. Іван Суслов – відомий на Київщині аграрій, є директором ТОВ «Агропромислова корпорація «Сквира» – однієї з найбільших аграрних компаній столичного регіону. Саме Сусловим у рідному селі Буки було збудовано унікальний ландшафтний парк. У ЗМІ писали, що до фінансування даного проекту долучався екс-президент України Леонід Кучма, який є давнім другом Суслова-старшого.

Окрім бізнесу, політики та створення ландшафтного парку, родина Суслових заснувала приватний Дитячий будинок "Центр Розвитку Дитини "7" для дітей сиріт", незмінним директором якого є дружина Івана Суслова Наталія Миколаївна. За багаторічну діяльність у будинку виросли та виховані декілька десятків дітей-сиріт, більшість з яких отримали вищу освіту та всіляко підтримуються родиною Суслових і у дорослому віці.

У 2000 році Іван Суслов поставив свого сина Євгена на посаду директора Шамраївського цукрового заводу, хоча той ще був студентом Київського національного економічного університету. У 2002 році за сприяння батька 21-річний Євген Суслов став наймолодшим мером України, очоливши місто Сквира. На парламентських виборах 2006 і 2007 роках Суслов-молодший двічі ставав нардепом від «Блоку Юлії Тимошенко». У березні 2012 року він «стушкувався», вийшовши з фракції «Батьківщина», після чого опинився у проекті ще однієї втікачки з партії Тимошенко, одіозної «регіоналки» Наталії Королевської. У неї Євген стає заступником голови партії «Україна – Вперед!», а передвиборчий з’їзд навіть був проведений і організований у Буках. Після повного провалу Королевської, вона пішла працювати в уряд Миколи Азарова міністром соціальної політики, а от Суслов-молодший фактично залишився ні з чим. 

Більш того, після приходу до влади «регіоналів» у сім’ї Суслових почалися складнощі. Зокрема, після того як голову «Батьківщини» Юлію Тимошенко посадили в СІЗО, вже на наступний день до будинку Суслових у Буки приїхали працівники УБОЗу.

Зараз бізнесовий та політичний вплив сім’ї Суслових на теренах столичного регіону значно ослаб, проте вони залишаються авторитетними фігурами. Щоправда, депутат облради Леонід Глиняний поступово витискає Суслових з району.

Навесні 2017 року одна з компаній сім’ї Суслових ТОВ «МВ» фігурувала в корупційному скандалі. Тоді голова екологічної комісії Київської облради Максим Запаскін був затриманий під час отримання хабара у розмірі 6 тис доларів. За інформацією прокуратури, дані кошти депутат взяв «за узгодження проекту рішення про надання дозволу на користування надрами, а також за просування цього рішення на сесії обласної ради».

Восени 2017 року Іван Суслов несподівано вніс заставу в розмірі 7,5 млн грн за товариша свого сина – скандально відомого Владислава Каськіва, якого підозрюють у тому, що той, будучи головою Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України, наніс багатомільйонні збитки державі.

Леонід Глиняний

Прізвище Леоніда Глиняного – відоме на Білоцерківщині та Сквирщині. У 2014 році він намагався потрапити до Верховної Ради, але перемогти у Віталія Гудзенка не зміг. Але вже за рік на виборах до обласної ради здобув впевнену перемогу. Згідно з офіційною декларацією, він вважається одним з найбагатших депутатів облради: в 2016 році отримав найбільше доходів серед своїх колег. Його чистий прибуток склав понад 8 млн. грн.

У Білій Церкві його знають як крупного бізнесмена та одного з найвпливовіших людей міста. Глиняний входить то так званої «групи ТЕЦ» та оточення відомого олігарха Костянтина Жеваго, а також підтримує близькі стосунки з головою Нацполіції. Також Глиняний буцімто має дружні стосунки з нинішнім головою Сквирського районного осередку БПП Ігорем Кононенком.

Окрім енергетичної сфери Глиняний активно займається аграрним бізнесом, активно скуповуючи землю. Так, він є головою спостережної ради і фактичним власником ТОВ «Сквирський комбінат хлібопродуктів». Має частку прав власності на ТОВ «Шамраївський цукровий завод», який також знаходиться у Сквирському районі. До слова, голова села Шамраївка Валентина Левіцька вважається людиною Леоніда Глиняного, хоча знаючі люди стверджуть, що у разі чого вона може здійснювати абсолютно самостійну діяльність. Представник «Сквирського КХП» Олександра Флісак є депутатом Сквирської міської ради.

Протягом останніх років на Сквирщині суттєво потіснив місцевих магнатів Суслових. Cквирський комбінат хлібопродуктів, співвласником якого є Глиняний, зараз, по деяким даним, поставляє на закордон 25% всього об’єму подібної продукції серед усіх підприємств України (!).

Леонід Глиняний має благодійний фонд імені самого себе, і, за словами місцевих, його робота останнім часом значно активізувалася. Дехто пов’язує це з майбутніми виборами до ОТГ на Сквирщині, інші – з тим, що Глиняний планує взяти участь у парламентських перегонах у 2019 році, і вже зараз активно працює над цією амбітною задачею.

Леонід Центило

Леонід Центило є, мабуть, найбільшим із землевласників Сквирського району та південної Київщини загалом. Його агрофірма «Колос» базується у селі Пустоварівка.  Основними напрямками ТОВ «Агрофірма «Колос» є рослинництво, тваринництво та переробка продукції власного виробництва.

Ще на початку 2000-х Леонід Центило спробував себе в політиці. Зокрема, він був заступником голови Сквирської РДА та очолював управління з питань сільського господарства, але пізніше повністю пішов у бізнес.

Вплив Центила на життя Сквирського району є надзвичайно серйозним. Враховуючи його статки, масштаби бізнесу та зв’язки з Інститутом сільського господарства НАН України, він вважається одним із монополістів агарної сфери цього регіону. Проте за його власними словами, конкурувати з великими агрохолдингами він поки не в змозі.

Попри це, Центило зберігає чималий вплив на політичне життя району. Так, очільник Сквирської районної ради Василь Гриша за сумісництвом є заступником директора агрофірми «Колос», тобто, самого Леоніда Центила. Має бізнесмен і одного місцевого депутата в обличчі Миколи Паламарчука, який також працює на підприємстві Центила. Крім цього, донька Леоніда Центила керує районним відділом культури Сквирської РДА, а одружена із заступником місцевого начальника відділу поліції. Тобто, по суті, Центило в деякий мірі може впливати і на діяльність правоохоронних органів району. На відміну від Глиняного, який націлився на те, щоб потрапити до Верховної Ради, Центило, схоже, не має настільки серйозних амбіцій.

Роман Шамрай

Щодо правоохоронних органів, то у Сквири є своєрідна особливість – вона є центром так званого куща. Тобто, Сквирському відділу поліції підпорядковуються Тетіївський, Ставищанський та Володарський відділки. Очолює Сквирський відділ поліції Роман Шамрай, тобто, по факту, він керує усією поліцією південної частини Київської області. До слова, очільник Ставищенської поліції, уродженець Сквири Артем Барчуков є колишнім підлеглим Романа Шамрая. Політичного впливу у Шамрая як такого немає, але очільництво силового корпусу цього регіону безумовно робить його впливовою людиною.

Микола Тицький, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram