Імперативний мандат і карантин: як пандемія дала Бондарєву можливість напівтаємно перезавантажити "Батьківщину"
У вівторок, 17-го березня, відбулася позачергова сесія не лише у Верховній Раді, але й у Київській обласній раді. Пандемія та карантин не тільки продиктували порядок денний пленарного засідання цих органів представницької влади, але й вплинули на сам формат проведення. Якщо парламент був у центрі уваги через низку гучних рішень, то облраду майже всі "прогледіли". У результаті серйозні зміни у складі депутатського корпусу облради залишилися фактично непоміченими громадськістю області
Гласність ніколи не була коронним стилем роботи обласної влади, однак спалах коронавірусу дав додатковий формальний привід обласній раді провести свою 34-ту позачергову сесію без участі представників преси. І тут керівництво Ради вирішило бути святіше самого Папи Римського, якщо точніше – своїх колег із парламенту.
В обмежувальному анонсі про проведення пленарного засідання сесії зазначено, що "цього разу воно пройде без представників ЗМІ, громадськості та інших запрошених, як це бувало завжди. Це пов’язано з обмежувальними заходами щодо упередження зараженням коронавірусом. Тому на сесії будуть присутні виключно депутати, керівництво КОДА та працівники апарату КОР, які забезпечуватимуть роботу сесії".
Утім, за усієї суворості карантинних вимог, акредитованим журналістам того дня все ж таки вдалося побувати у стінах парламенту. І тут варто звернути увагу на певну несумісність цифр: на чотири сотні законодавців приходиться значно більше представників ЗМІ, які мають постійну акредитацію у Верховній Раді. В обласній же раді (де чомусь відсутня елементарна практика постійної акредитації) на сім десятків депутатів зазвичай приходиться максимум 7-8 журналістів на сесію.
До того ж, як з’ясувалося згодом, на самій сесії були присутні чимало осіб, які не входили у проанонсований список допущених, зокрема й група підтримки з партії "Батьківщина". Йдеться не лише про керівника обласного осередку Костянтина Бондарєва, котрому статус народного депутата дозволяє бути присутнім скрізь…
Зауважимо, що минулого року, у порядок денний однієї з сесій був включений пункт про більшу гласність та публічність у роботі депутатського корпусу ради та її апарату. Тоді була навіть артикульована рекомендація: проводити онлайн-трансляції із засідань профільних комісій, подібно тому, як це здійснюється під час ознайомлення громадськості та виборців із ходом засідань галузевих комітетів парламенту. Однак задум так і не був реалізований.
Більш того, на відміну від сесій Київської міської ради, немає традиції онлайн-трансляцій сесій облради, а на YouTube потрапляють хіба що якісь аматорські сюжети скандальних інцидентів, що були зафіксовані смартфонами присутніх…
А з обіцяного в анонсі реєстру ознайомчих заходів ("Інформуватимемо вас через сайт, сторінку ФБ, пост-релізи") реалізованим залишився лише коротенький звіт з фотоілюстраціями на порталі облради, де зазначено, що "всім присутнім перед початком сесії вимірювали температуру", а заголовок цього пресрелізу "Для протидії коронавірусу Київщина має 76 мільйонів гривень" розшифровується наступним чином:
"Нинішня сесія була зумовлена необхідністю внесення відповідних змін до комплексної обласної програми "Здоров’я Київщини", які б дозволили спрямувати з обласного бюджету 19 мільйонів гривень на придбання засобів індивідуального захисту для медичних працівників. Ідеться про маски, біокостюми, рукавички тощо. Також відповідно до зазначеної програми медичні заклади Київщини можуть придбати інше необхідне обладнання, зокрема апарати штучної вентиляції легень, ще на 57 мільйонів гривень".
На цьому все. Лаконічність пресслужби облради вражає...
Із медичної тематики, зауважимо також, що позачергова сесія затвердила й генеральних директорів 13 обласних некомерційних комунальних медичних закладів спеціалізованого рівня, які стали переможцями відповідних конкурсів.
Утім, увагу варто було звернути на ще один абзац пресповідомлення.
"Під час сесії було заслухано й інформацію голови Київської обласної виборчої комісії Юліана Волошина, який повідомив, що згідно з постановою № 32 від 06 березня 2020 року, котрій передувало відповідне рішення політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина", відбулося відкликання за народною ініціативою восьми депутатів обласної ради. Їхні місця посіли наступні представники партійного списку. Депутати від ВО "Батьківщина" оголосили про створення своєї фракції в обласній раді».
Жодних персональних подробиць у матеріалі немає. Тож ліквідовуємо брак інформації, тим паче персональне оновлення депутатського корпусу більш ніж на 10 відсотків - подія, дійсно, неординарна.
Отже, новими депутатами облради стали Маріана Римаренко, Сергій Гребень, Олег Сотніков, Богдана Гарбар, Віталій Шаровара, Ігор Кириченко, Олександр Колодій та Олександр Дзюба. Натомість своїх мандатів позбавились Віктор Гринчук, Олександр Нігруца, Владіслав Хахулін, Олександр Волинець, Сергій Будюк, Микола Дворник, Давід Ерікян та Григорій Тищенко.
Більшість із останніх входила до складу нещодавно утвореної депутатської групи "Разом за Київщину", яка виникла на уламках фракції "Батьківщина". Нині, як бачимо, відбувся зворотній процес.
Коментуючи подію дня, лідер обласного осередку "Батьківщини" Костянтин Бондарєв не без пафосу зазначив:
"Сьогодні завершилася процедура очищення Київської обласної ради від тих, хто відверто нехтує своїми зобов'язаннями перед народом. Ці люди обиралися за партійними списками "Батьківщини", але зрадили партію і своїх виборців, загрузли в корупції і продали інтереси громад. Радий, що на їх місце вже прийшли нові гідні претенденти, а фракція "Батьківщина" оновила свій склад і вже приступила до роботи".
А ексдепутат від Фастовського виборчого округу Олександр Волинець так підбив підсумки своєї депутатської роботи:
"Чотири з половиною роки депутатської роботи, сотень депутатських запитів і звернень, десятків зустрічей і контактів, результатом яких стали реалізовані проєкти для Фастова та Фастівщини. Сьогодні на сесії Київської обласної ради оголошено про припинення моїх депутатських повноважень за так званою "народною" ініцативою.
Рішення прийнято не дивлячись на звернення Фастівської районної та міської рад, не дивлячись на те, що на Фастівщині зібрано не більше 150 підписів (при необхідних 7000).
Ігор Валерійович Кириченко від сьогодні є депутатом Київської обласної ради, з чим вітаю усіх земляків. Сподіваюся йому та його команді вдасться більше ніж мені.
Моя громадська приймальня продовжує роботу (про адресу та час прийому повідомимо додатково). Бо мандат для мене - не мета! А Фастівщина - не округ, а Батьківщина!"
Попри сумнівність застосування імперативного мандату та ще за лічені місяці до проведення нових місцевих виборів, тактична перемога "Батьківщини", яка цілком можливо сталася після повернення висуванця "Батьківщини" Юліана Волошина у крісло керівника Обласної виборчої комісії, вносить додаткову інтригу в майбутню партійну боротьбу за голоси виборців регіону, тим паче правляча партія "Слуга народу", яка досі немає свого представництва на рівні регіонів, районів та міст, має намір посунути з органів влади, зокрема представницьких, стару політичну еліту…
До слова, російська версія енциклопедичної статті на Вікіпедії про нашу облраду досі вказує, що її керівником є Ганна Старикова. Може, у Москві знають щось більше за нас?!
Олександр Воронін, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Facebook