#

Депутат Київської облради Наталія Бігарі: Самоізоляція - річ неминуча, інакше масштаби біди були б значно трагічнішими

15.04.2020 12:30
Депутат Київської облради Наталія Бігарі: Самоізоляція - річ неминуча, інакше масштаби біди були б значно трагічнішими

"Моя Київщина" продовжує публікацію серій бесід з тими, хто знаходиться на передовій боротьби з пандемією Covid-19 у нашому регіоні. І сьогоднішній  наш співрозмовник - завідувачка амбулаторії Білоцерківського комунального некомерційного підприємства "Міський центр первинної медико-санітарної допомоги № 2", депутат обласної ради, голова комісії Київської облради з охорони здоров’я Наталія Бігарі

- Наталіє Володимирівно, проанонсовано, що позачергова 34-сесія обласної ради відбудеться у п’ятницю 17 квітня. Попередня сесія пройшла рівно місяць тому - 17-го березня. Можливо, в період пандемії депутатам варто спілкуватися частіше, зокрема, - членам вашої профільної комісії?

- У зв’язку з карантином ми з колегами оперативно спілкуємося переважно у телефонному режимі, тим паче практично усі члени нашої комісії – медики і зараз задіяні в заходах по локалізації епідемії. Та й кожна комісія облради збирається тоді, коли виконавча влада підготує відповідні пропозиції для подальшого їх  затвердження депутатами. А зайвий раз збиратися, аби просто поговорити - немає жодного сенсу.

Відомо, що з двох основних пунктів порядку денного сесії головним буде внесення змін до регіональної комплексної програми "Здоров’я Київщини на 2018-2020 роки". З огляду на те, що днями український парламент зробив корегування держбюджету, відповідні поправки мабуть будуть внесені і до регіональних кошторисів?

- Вочевидь так. Зараз, в цей складний період, усі заговорили про шану та повагу до медиків, але якщо лікарі залишаться без зарплатні- якою буде ціна усім цим компліментам? Нагадаю, що ще наприкінці березня парламент ухвалив закон про додаткові соціальні та економічні гарантії на час епідемії (законопроект № 3275). У ньому серед іншого є також окремий пункт про медпрацівників та інших фахівців медустанов, задіяних у боротьбі з епідемією Covid-19. Але як  це часто у нас буває, є закон і "нормативка", а ось механізм цих виплат, перелік конкретних лікарських спеціальностей, які мають право на доплати - не поспішає за розвитком подій. І доки цього не зробили, є побоювання, що фінансування цих програм можуть традиційно перекласти на місцеву владу.

- Буквально сьогодні  профільний міністр Степанов на брифінгу заспокоїв, що це питання буде розглядатися на засіданні Кабміну 15-го числа. Скажіть, чи вніс коронавірус  свої корективи до графіку запровадження нового етапу медичної реформи?

- Безумовно. Впевнена, що без державного втручання комунальні медичні заклади чекає банкрутство, оскільки карантинні заходи практично звели нанівець госпіталізацію планових хворих, суттєво обмежили звичний прийом відвідувачів медичними закладами області. І  якщо центральна влада на це не відреагує належним чином – то на всі заклади охорони здоров’я регіону можна буде повісити великий амбарний замок, оскільки практично усі вони зараз знаходиться у режимі критичного недофінансування.

- До речі, у зв’язку зі структурними змінами на місцях виникає питання: хто зараз головний в медичних закладах, бо  раніше усі знали, що ключовою фігурою є головний лікар районної чи міської чи якоїсь спеціалізованої лікарні. До нього і зверталися…

- Зараз на чолі реформованих комунальних медичних закладів на місцях стоїть головний  директор, який виконує переважно адміністративно-господарські функції. Тобто він - здебільшого- менеджер. Але є ще й медичний директор (за старою термінологією- начмед), який вирішує суто професійні – медичні питання.

- Чи здатна Україна самостійно подолати нинішню епідемічну загрозу? Може є резон звернутися до наших західних партнерів?

- Як, мабуть,  кожному вітчизняному медику, мені хочеться дати пораду керівникам центральної та й регіональної  влади:  перед тим, як щось просити - потрібно навчитися ефективно розпоряджатися тим, що вже є . Часто-густо з їхнього боку спускаються лише накази і якби не місцева влада, робота волонтерів, благодійні внески спонсорів  навряд чи зараз були помітні якісь зрушення у боротьбі  з вірусом.

- Як Ви вважаєте: чи не занадто суворі карантинні обмеження у нас запроваджені? Адже для того ж бізнесу - зупинка – вірний шлях до банкрутства…

- Як підприємець, мушу погодитися з цією тезою, але як лікар переконана, що тимчасовий режим карантину, де самоізоляція – головний пункт у реєстрі обмежень, - річ неминуча, інакше масштаби біди були б значно трагічнішими.

Олександр Воронін, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook