#

Київщина туристична: найцікавіші місця Білоцерківського району

10.09.2020 08:00
Київщина туристична: найцікавіші місця Білоцерківського району

"Моя Київщина" продовжує серію матеріалів, в яких познайомить читачів з унікальними місцями столичного регіону. Ми пройдемося по кожному району області, щоб показати унікальні місця та красоти Київщини

Має чим похизуватися та здивувати туристів Білоцерківський район, на території якого залишились пам'ятки різних епох. Це городища черняхівської та давньоруської  культур, поховання бронзового періоду та стародавній земляний Зміїв вал уздовж Росі, який був зведений за наказом князя Ярослава Мудрого. Також район пов’язаний з гайдамацьким рухом - Коліївщиною та рухом декабристів. Доволі позитивно на соціально-економічний та культурний розвиток впливали графи Браницькі.

Окрім яскравого історичного життя, район багатий на корисні копалини, котрі мають промислове значення. У більшості випадків видобувають граніти, гнейси, мігматити та пегматити, а також є значна кількість родовищ глин, що дає розвиток цегельно-черепичній промисловості.

Отже, перейдемо до найцікавіших місць Білоцерківського району, які варто відвідати.

Дендрологічний парк «Олександрія»

Парк має площу 400,67 га із загальною довжиною алей і доріжок у понад 20 км. Він є найбільшим архітектурно оформленим ландшафтним парком у нашій країні, а також найстарішим. Його заснували в 1788 році.

Про історію парку можна говорити багато та довго, але варто сказати, що автором цього дива став французький архітектор Мюффо. Пізніше частину своєї праці внесли у «Олександрію» архітектори та садівники Ботані, Станге, Бартецький, Вітт та Єнс.


Щодо рослинності, то її кількість та різноманітність вражає. Видовий склад дерев, кущів та трав'янистих багаторічників складає 2240. Тут є дерева яким більше ніж 300 років. Цікаво, що певні види дерев чи кущів об’єднані у своєрідну групу. Зокрема, усі сорти бузку, кількість яких становить 31, зібрані на ділянках «Сірінгарій» та «Фрутіцетум».


Багато цікавих споруд можна побачити в парку. Біля входу стоїть «Ротонда», яку також називали «Павільйон Потьомкіна» або «Раковина Потьомкіна». Вона представляє собою напівкруглий павільйон з прорізаною в передній стіні напівкруглою аркою.


Унікальною є споруда «Руїни», з-під неї б'є потужний водоспад, а посередині є оглядовий майданчик, з якого відкривається краєвид на річку Рось. Проте сама архітектурна пам’ятка нагадує старовинний зруйнований замок, але це далеко не так, адже за задумом вона має - і добре з цим впоралася - створити ілюзію зруйнованих часом будівель.


Колонада «Луна» має 7 сім метрів у висоту та радіус 16 метрів, а свою назву отримала від добрих акустичних властивостей.


Загалом на території парку знаходиться велика кількість об’єктів, які треба не описувати, а побачити на власні очі.

Також варто додати, що громадський активіст з Білої Церкви Ігор Коча вважає, що місцеві жителі мають право на безкоштовний вхід в дендропарк "Олександрія", а іногородні туристи, тобто з інших міст, платити двічі більшу ціну.

Микільська церква

Найстаріша споруда Білої Церкви, фундамент якої заклали такі відомі історичні особи, як гетьман Іван Мазепа та білоцерківський полковник Костянтин Мокієвський. Церкву почали будувати в 1706 році. Вона за проєктом мала бути величезним храмом, але такі події, як втеча Мазепи з України та передача Білої Церкви Польщі перешкодили завершенню будівництва. В результат вийшла невелика церква, яка в 1799 постраждала від пожежі, а в 1839 Микільська церква припинила своє існування.


Торгові ряди або БРУМ

Цікаву з архітектурної сторони споруду в місті почали зводити і 1809 році та завершили через п’ять років. Поштовхом до її виникнення стало підписання угоди з єврейською громадою.

Автор проєкту Торгових рядів відомий архітектор Луїджі Руска. Він відомий такою роботою, як Гостиний двір в Києві.

До нашого часу Торгові ряди використовуються по своєму призначенню. Тут є кафе та магазини, часто проводяться фестивалі.


Склади Браницьких

Ця будівля також знаходиться в місті Біла Церква та є пам'яткою виробничої архітектури кінця XVIII століття. У ній зберігався резервний запас зерна на випадок неврожаю.
До наших днів 100 метрова у довжину та двоповерхова будівля, збудована у 1788 році, збереглася майже в незмінному вигляді.


Костел святого Івана Хрестителя

Чотири роки на Замковій горі в Білій Церкві тривало будівництво цього костелу. За деякими даними автором цієї пам'ятки класицизму був італійський архітектор Доменіко Ботані. Сама будівля вирізняється пластичністю та є гармонійною.

На сьогоднішній день костел не діє, його використовують, як зал органної музики.


Водонапірна башта

У місті Біла Церква однією з найвищих будівель є 50-метрова водонапірна башта, яка не має жодного звареного елементу, все тримається на гвинтах.

ЇЇ автор Володимир Шухов називав башту гіперболоїд. Варто додати, що Шухов доволі відомий архітектор. Він відомий за такими роботами, як Останкінська та Шанхайська телевежі.

На сьогодні вежа не діє та потребує реконструкції.


Монастир Cвятої Марії Магдалини

Хоч ця споруда  зведена за межами історичного центру Білої Церкви та не входить до реєстру пам’яток архітектури і містобудування України, але являє собою доволі цікаву будівлю. Церква була зведена в 1843 році на кошти Владислава Ксаверійовича Браницького. На жаль, невідомо хто був архітектором та особи,  які виконували розпис церкви.


Водяний млин

Збудований у 19 столітті в Білій Церкві. З нього відкривається вид на річку Рось та Монастир Святої Марії Магдалини. На жаль, млин зараз не працює. залишились тільки будівлі та гребля на річці Рось.


Стара ГЕС Щербаки

Знаходиться неподалік села Щербаки. Довгий час ГЕС не працювала, але зараз вона відновила свою роботу. Також поряд розташована будівля старого млина, але він наразі знаходиться в аварійному стані.


Парк козацької слави та пам'ятник Івану Мазепі

У селі Мазепинці у 1994 році встановили перший в Україні та світі пам’ятник видатному гетьману Івану Мазепі. Також окремою цікавинкою є парк козацької слави, що включає музей етнографії та старожитностей, ландшафтний етнографічний парк. Тут можна побачити курган, козацьку вежу, млин, криницю-журавель та ініші об'єкти.




Пам'ятник Костянтину Паустовському на острові Паустовського та криниця з цілющою водою

Село Городище пов’язане із іменем відомого письменника Костянтина Паустовського, адже тут у власній садибі мешкав його дід та батько. У династії цієї сім’ї була садиба, але її в 1930 роках знищили. На сьогодні там ростуть дерева та знаходиться криниця, яку вдалося відновити. Цікаво, що вода з неї вважається цілющою, тому в це місце приїжджає значна кількість людей.


Підвісний міст

У селі Чмирівка знаходиться підвісний міст через різку Рось. Можливо, він не вражає своєю красою, але фото, зроблені з нього вийдуть чудові.


Спасо-Преображенська церква

Дерев’яна церква у селі Сухоліси діє до нашого часу. Вона є пам'яткою архітектури національного значення попри те, що у 1849 році зазнала доволі серйозної перебудови. На жаль, невідомо хто став ініціатором будівництва.


Варто сказати, що це не всі цікаві місця на Білоцерківщині. Всі неможливо перелічити, адже список буде надзвичайно довгим.

Фото взяті з відкритих джерел. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Єва Басіста
журналістка