#

Київщина туристична: найцікавіші місця Васильківського району

18.08.2020 08:07
Київщина туристична: найцікавіші місця Васильківського району
"Васильківські Карпати"

"Моя Київщина" продовжує серію матеріалів, у яких знайомить читачів із унікальними місцями столичного регіону. Ми пройдемося по кожному району області, щоб показати унікальні місця та красоти Київщини

Якщо поритися в архівних документах, то Васильківський повіт згадується ще в 1782 році при створенні Київської губернії, а археологічні згадки свідчать, що вже в IV—III тис. до н. е. на території району були поселення, які представляли трипільську культуру, що була однією з основних давньоземлеробських культур мідної доби.

Із епохи бронзи біля населених пунктів Застугна, Погреби, Глеваха, Іванковичі, Лосятин, Мар'янівка залишилося чимала кількість історичних пам’яток. Також на території району є рештки поселень та загадкові кургани, а в долині річки Стугни знайдені поселення ранньослов'янських зарубинецької та черняхівської культур. Щодо козацьких часів, то є факти, які підтверджують, що їхні поселення були в селах Рославичі та Лосятин.

На сьогоднішній день район розвивається та має значну кількість туристичних об’єктів, які варто відвідати.

Квітковий годинник "Годинник вічності"

Знаходиться в селі Ковалівка і на тому самому місці, де, за легендою, у 16 столітті засновник села молодий коваль Мина Назаренко поставив свою хату та кузню.

Годинник побудований на землі, але діями керує комп'ютерна програма. Довкола цього артоб'єкту розташовані клумби із квітами та хвойними рослинами. Подібні годинники також можна побачити у Львові, Києві, Харкові, але найбільший знаходиться у Кривому розі.


"Невідомщина" та цілюще джерело

Таку дивну та одночасно загадкову назву має ландшафтний заказник місцевого значення, який розташований на території Малосолтанівської сільської ради. Флора даного урочища нараховує більш ніж 100 видів судинних рослин, деревний ярус представлений грабом із домішками клена гостролистого та дуба. Цікаво, що "Невідомщина" дуже сприятлива для збереження популяцій лісових амфібій, а саме жаби трав’яної та квакші звичайної. Також тут охороняється безнога ящірка зі змієподібним тілом загальною довжиною до 50 см, яка має назву веретінниця.

На території заказника є освячене джерело, вода якого вважається цілющою та лікує від багатьох хвороб.


Меморіальний музей-садиба Івана Семеновича Козловського

Розташований у селі Мар’янівка на території понад 2 га. Музей присвячений життю і творчості видатного українського співака Івана Козловського.

Експозиція відтворює інтер'єр хати Козловських, у якому знайшли своє місце родинні світлини, особисті речі співака (оперні костюми, клавіри, книги з власної бібліотеки) та етнографічний матеріал. Особливе значення має рукописна та музична спадщина.

Цікаво, що в 2007 році музей увійшов до списку 100 претендентів, відібраних для участі у Всеукраїнській акції "Сім чудес України". Також щороку у музеї-садибі відбувається традиційне свято Купала.


Михайлівська церква

Цьому яскравому зразку української дерев'яної архітектури, яка розташована в селі Кожухівка, вже двісті років. Її побудували в 1820 році, а освячена була тільки в 1836 році. Через більше ніж 60 років із благословення архієрея Миколи Янушевського, було проведено реконструкцію храму, а наступна відбулася декілька років тому. Церкву відреставрували, перефарбували у блакитний колір, замінили покрівлю та звели нову огорожу.


"Васильківські Карпати"

Це чарівне місце з незвичним рельєфом знаходиться між містом Васильків та селом Велика Бугаївка. Тут розкинулася ціла мережа ярів, які весною вкриваються травою, а літом – квітами. Із 1999 року ця місцевість стала ландшафтним заказником і отримала назву "Васильківські Карпати".



Собор Антонія і Феодосія

Ця споруда є яскравим зразком українського бароко. Собор був збудований в 1758 році майстром-кріпаком Києво-Печерської лаври С. Д. Ковніром на замовлення лаврського архімандрита. Варто зазначити, що існує легенда, за якою від васильківського собору до лаври прокладений підземний хід, але його існування поки не знайшло підтверджень.

Собор має унікальну архітектуру, де характерною деталлю вважаються фронтони з карнизами подвійної кривини, яку робив скульптор С. Тальянець. В інтер'єрі збереглися розписи В. Бібібкова.


Свято-Миколаївська церква

У Василькові з 1792 стоїть мурована церква, яка є пам’яткою архітектури. Вона поєднує в собі риси архітектури класицизму з елементами, характерними для стилю бароко. Також поруч із церквою знаходиться відкрите Святим Феодосієм джерело, над яким 1832 році збудували каплицю, яку через сто років зруйнували. Відновили її лише в 2001 році. Вода з цього джерела вважається цілющою.


Адміністративний будинок

Пам’ятник архітектури було зведенно в 1809 році в центральній частині міста. Будівлю було збудовано по типовому зразковому проєкту петербурзького архітектора А.В. Захарова.

Із 1824 по 1855 роки в будівлі розміщувався штаб керівників повстання Південного Товариства декабристів на чолі з Бестужевим-Рюміним М.П. та Муравйовим-Апостолом С.І. Варто зазначити, що в одній із камер, яка збереглася в первинному стані до наших днів, тримали арештованих декабристів.


Сьогодні у двох кімнатах будівлі знаходиться філія міського краєзнавчого музею – відділ "Декабристи на Васильківщині".

Церква на честь преподобного Онуфрія Великого

Це найстаріша дерев'яна церква на території Київської області. Вона була збудована в 1705 році на замовлення єпископа Захарія Корниловича та в доволі гарному стані збереглася до наших днів.

Знаходиться ця пам’ятка архітектури національного значення в селі Липовий Скиток.


Фото взяті з мережі Інтернет.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Єва Басіста
журналістка