#

Конкурс очільників РДА чи профанація: чим закінчиться ідея "шпигуна" з Київської ОДА

23.08.2019 07:07
Конкурс очільників РДА чи профанація: чим закінчиться ідея "шпигуна" з Київської ОДА
Михайло Бно-Айріян

У команді Зеленського заговорили про соціальний "Ліфт" – можливість будь-кого, хто має бажання реалізувати президентські ініціативи на рівні районів, подати свою кандидатуру на посаду голови РДА, а їх у Київській області - 25. "Моя Київщина" вирішила проаналізувати ефективність попередніх конкурсів, які проводилися за часів президентства Порошенка

Нещодавно призначений голова Київської ОДА Михайло Бно-Айріян на своїй сторінці у Facebook поширив відео, де запевняє, що незабаром відбудуться відкриті конкурси на посади голів усіх РДА області.

Аналогічні конкурси були оголошені представниками нової влади й у інших областях України, зокрема, Львівській, Луганській, Закарпатській, Івано-Франківській, Житомирській Донецькій. Проте це можна трактувати з різних сторін – або таким чином команда Зеленського бажає створити ілюзію відкритості, або насправді партійна структура в регіонах, якої фактично немає, наразі не готова дати необхідну кількість кадрів. Більшість експертів переконують, що істина насправді знаходиться десь посередині.

Справа у тому, що наближені до Києва райони є "жирними", адже річні бюджети сягають близько мільярда гривень. А це дає можливість поставити свої компанії на найбільш прибуткову сферу – капітальне будівництво. Яскравим прикладом відмивання коштів на побудові об’єктів соціальної інфраструктури можна назвати Васильківський район, де правоохоронці повідомляли про викриття чиновників, які привласнили близько 70 млн грн на побудові шкіл та садочків. Тому призначити випадкових людей у пристоличних районах просто не можуть. Окрім того, уже зараз є прихвостні колишньої команди, які переконують, що вони уже купили собі місця голів РДА у нової влади.

Варто нагадати, що офіційно керувала Київським обласним штабом команди Зеленського Ольга Коваль, яку було включено до списку партії "Слуга народу" та обрано народним депутатом. Проте фактично керував усім процесом її батько – Володимир Коваль, який за часів губернатора Анатолія Присяжнюка був директором Департаменту економічного розвитку і торгівлі Київської обласної державної адміністрації. Офіційно Коваль ніде не числиться, бо аж ніяк не відповідає реноме нової команди, яка повинна триматися подалі від корупціонерів, адже Коваля з КОДА було звільнено за отримання хабара у розмірі 25 тисяч доларів. Кримінальну справу тоді було заведено на одного з підлеглих, а Коваль відбувся звільненням з посади. Окрім того, за неофіційною інформацією, саме Коваль перебував на "касі" перед парламентськими виборами, адже затверджував деяких мажоритарників від Київщини. Подейкують, що через нього також можна вирішити питання по РДА.

Постає логічне питання, а чому новий голова Київської ОДА Михайло Бно-Айріян не був призначений за відкритим конкурсом? Адже одного разу очільника вже призначали за таким принципом. Було це у 2016 році, коли Київщину очолив Олександр Горган-Лялька, на той момент голова Вишгородської РДА. Хоч Горган і був членом БПП-"Солідарність", проте вірно служив своєму наставнику – скандальному нардепу Ярославу Москаленку, який у раді був головою депутатської групи "Воля народу". У конкурсі на посаду голови КОДА головними претендентами були Наталія Баласинович – скандальна голова Васильківської районної ради, яка прославилася перед виборами на всю Україну своєю хамською поведінкою, та селищний голова Немішаєвого Сергій Замідра. Проте учасники конкурсу запевняли про махінації на користь Горгана, який на два роки зайняв крісло голови Київської ОДА…

Призначення Бно-Айріяна навіть у теорії не могло би відбутися за відкритим конкурсом, адже відразу би викликало багато питань у громадськості. Сама ж фігура є досить неоднозначною. Зокрема, варто нагадати, що Михайло Бно-Айріян свого часу навчався у Московському державному інституті міжнародних відносин (МГИМО), а також працював головним спеціалістом у відділі аналітичної інформації "Газпрому" з 2007 по 2009 роки. Депутат Київської облради Іван Ступак переконує, що саме Московський університет та "Газпром" є кузнею кадрів для ФСБ.

Згодом Бно потрапив у посольство України в Росії, де займав посаду третього, а згодом другого секретаря. З 2011 року працював у Міністерстві закордонних справ України, коли його очолював Костянтин Грищенко, який був вірним соратником Януковича. Коли Грищенка призначили віце-прем’єр-міністром, одним із його радників став Бно-Айріян. Після МЗС він з головою занурився у енергетику, де йому довірили посаду начальника управління європейської інтеграції Міненерго. Наступна посада заступника "Укренерго" стала дуже прибутковою для Бно-Айріяна. Окрім того, що офіційна зарплата сягала 300 тис грн у місяць, так він був одним із власників корпоративної карти "Укргазбанку", яка дозволяла на місяць витрачати 200 тис грн. Загалом таких щасливчиків більше 400 у всій структурі, але всі мають різні місячні ліміти. Проте контрольно-ревізійна служба, яка перевіряла роботу "Укренерго" у березні поточного року, виявила нецільове використання коштів з карти Бно-Айріяна і не тільки, адже велика частина з них була витрачена на розваги у нічних клубах. Проте знайшовся вихід із непростої ситуації – призначення головою Київської ОДА, чому посприяв однокурсник по КІМО, майбутній голова Верховної Ради Дмитро Разумков.

У Службі безпеки України добре знають про російський слід Бно-Айріяна, а також про його регулярні вояжі до Москви через Мінськ, що неофіційно підтвердили у прикордонній службі, проте цю інформацію при перевірці перед призначенням вирішили не оприлюднювати на широкий загал, адже можна було поплатитися посадами, тому доки в СБУ не пройдуть головні призначення, вирішили зайняти вичікувальну позицію.

Варто нагадати, що практика призначення голів РДА на Київщині за конкурсом уже була за часів Порошенка. Тоді за такою схемою Обухівську РДА очолив Іван Рудяк. Як і у випадку з Горганом, про його призначення говорили задовго до встановлення офіційних результатів конкурсу. Лобіював тоді цей процес нардеп від БПП Сергій Березенко. Рудяк активно допомагав Березенку отримати депутатський мандат на довиборах до Верховної Ради по 205 окрузі у Чернігові. Також він був причетним до незаконного звільнення голови Києво-Святошинської райради Олександра Тигова, коли разом із депутатом-сепаратистом Київської облради від БПП В’ячеславом Соболєвим "переламав" депкорпус ради і поставив керувати районом Вадима Гедульянова.

Проте "варяг" Рудяк не зумів виконати покладене на нього завдання – утримати район до парламентських виборів і забезпечити результат для Ігоря Кононенка – армійського товариша і бізнес-партнера Петра Порошенка. Зокрема, депутатський корпус Обухівської райради висловив недовіру голові РДА. Це відбулося не без участі "піщаної королеви" району Лариси Ільєнко, яка увійшла в змову з головою райради Костянтином Шушаковим. У результаті Рудяк не виконав покладених на нього завдань, тому був звільнений посади президентом. За даними нашого видання, він уже знайшов собі новий політичний проект, аби повернутися до влади, проте чи з’явиться наступного разу на Київщині – невідомо.

Паралельно з конкурсом на посаду голови Обухівської РДА розпочалися пошуки керівників Баришівського і Таращанського районів. Якщо знайти голову Баришівської РДА тоді вдалося (за результатами відбору переміг Олег Левченко), то пошуки голови Таращанської РДА тривають і по цей час. Проте варто додати, що на конкурсній основі загалом обиралися заступники голів РДА та перші заступники, що в принципі ні на що не впливало, адже призначений "зверху" керівник мав можливість звільняти своїх підопічних. Утім, у 2017 році в гра демократію завершилася і Порошенко відмінив закон, яким проводив конкурси.

Чи варто розцінювати заяву команди Зеленського про Соціальний "Ліфт" як ноу-хау, що дозволить привести до влади незаплямованих корупційними скандалами чиновників – навряд, адже така практика, по-суті, була спаплюжена попередниками. Але варто додати, що заявок буде чимало, але оберуть правильних людей. Адже мало віриться, що конкурси на посади голів РДА пристоличних районів пройдуть чесно, бо віддавати такий ресурс у чужі руки, навіть зі сторони нової команди, було би необачно. Тому вже зараз є чутки, що головою Києво-Святошинської РДА можуть призначити Дмитра Лимара – екс-голову Ставищенської РДА часів Януковича, який перебуває у дуже дружніх стосунках зі згаданим раніше Володимиром Ковалем і допомагав "Слузі народу" отримати бажаний результат у Ставищенському районі.

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram