#

Коронавірус, падіння економіки та спорт: про що розповів очільник Київської ОДА Володін журналістам

09.07.2020 13:27
Коронавірус, падіння економіки та спорт: про що розповів очільник Київської ОДА Володін журналістам
Василь Володін

У середу, 8-го липня,  відбулася прес-конференція очільника Київської обласної державної адміністрації Василя Володіна з журналістами регіону. Журналіст «Моєї Київщини» уважно послухав керівника області і зробив нотатки

Серед пріоритетів своєї команди тезу про те, що «влада має бути ближчою до людей» Василь Володін назвав чи не головною в діяльності обласної влади і запропонував зустрічатися з представниками ЗМІ кожного місяця. Перед тим ,як відповідати на запитання журналістів, у своєму вступному слові губернатор висловив жаль, що через карантин подібне безпосереднє спілкування з пресою, як у приміщенні КОДА, так і на місцях,  було обмежено. Власне пандемія була однією з провідних тем даної комунікації, причому не тільки, як фактор медичної безпеки регіону, але й як об’єктивний чинник, що вплинув на діяльність усіх сфер життя регіону.

Тож для кращого сприйняття сказаного на прес-конференції очільником області, тематично згрупуємо його відповіді.

Як і очікувалось, через коронавірус сталося певне падіння виробництва, але не скрізь.

За підсумками п’яти місяців року, індекс промислового виробництва на Київщині  знаходиться на рівні 89% від здобутків аналогічного проміжку часу 2019-го року. За словами Володіна, це об’єктивно  відбулося «через призупинення діяльності підприємств у зв’язку із запровадженням на території України карантину, пов’язане з обмежувальними заходами скорочення поставок сировини для харчової промисловості та зниження попиту на окремі види продукції, які виробляють провідні підприємства області».

В окремих випадках на це загальне зниження також вплинула довготривалість процесів реконструкції та технічного переоснащення окремих  виробничих потужностей регіону.

Разом з тим, не дивлячись на форс-мажорні обставини, в регіоні в січні-травні 2020 року (в порівнянні з минулим роком) обсяги випуску підприємств добувної промисловості збільшилися на 57,3%.

«Майже на дві третини зросли обсяги виробництва у видобувній промисловості і розроблення кар’єрів, – зазначив очільник Київської ОДА. – Зростання, хоч і невелике, демонструє виготовлення виробів із деревини, паперу та поліграфічної діяльності».

Оскільки наш регіон не тільки промисловий, але й аграрний, не обійшов Василь Володін увагою і статистику АПК. З’ясувалося, що обсяг продукції сільського господарства в усіх категоріях господарств Київської області зменшився лише на 1,1%. Він склав понад 4,8 млрд грн. Це третій результат в країні. Загальну «бронзу» має область і за обсягами виробництва сільгосппродукції із розрахунку на одну особу.

Окремо, говорив губернатор і про будівництво. Як засвідчила регіональна статистика за січень-травень поточного року всього підприємства Київщини виконали будівельних робіт більш як на 3,3 млрд. грн, що майже на 17% більше від минулорічного показника. Обсяг будівництва інженерних споруд збільшився на 47,4%. Тим часом, стали менше зводити нежитлові будівлі – на 9,2% та більше  житлових – на 6,1%.

В окремий блок свого вступного слова Василь Володін включив статистику так званого «Великого будівництва», яке входить до спеціальної програми президента Володимира Зеленського.

«Наразі ступінь будівельної готовності об’єктів «Великого будівництва» на Київщині складає 55%. Загальноосвітні навчальні заклади готові на 55%, дошкільні навчальні заклади – на 66%, стадіони – на 45%. До кінця року всі об‘єкти плануємо завершити. Це один з найвищих показників в Україні», – не без задоволення констатував очільник області, пояснивши журналістам, що об’єкти у переліку визначалися за кількома критеріями:

- Нагальна необхідність для населення;

- Об’єкт не має стати «довгобудом»;

- Можливість співфінансування з місцевого бюджету;

- Наявність проєктно-кошторисної документації.

Класифікуючи вищезгадані об’єкти,  він також повідомив, що в рамках «Великого будівництва» планується реалізація 13 проєктів з модернізації та облаштування приймальних відділень опорних закладів охорони здоров’я.

«Крім того, ми запланували фінансування 29 об’єктів дорожнього господарства, з яких 6 перехідних та 23 нових. Безпека дорожнього руху – один з наших пріоритетів, над яким активно працюємо, тим більше, що саме зараз сезон для проведення дорожніх робіт», – додав Володін.

Зауважив, що у той же день відбулася зустріч губернатора з керівництвом Фонду держмайна України та  Регіонального відділення ФДМ України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях. Представник останньої структури, зазначив, що  Регіональний фонд  підготував до приватизації на Київщині – 57 об’єктів , з них:

– 2 єдині майнові комплекси

– 22 окреме нерухоме майно

– 23 об’єктів незавершеного будівництва

Вісім з перерахованих вже  виставлено на електронні аукціони, а 15 мають бути приватизовані шляхом викупу товариствами, на балансі яких знаходяться.

У свою чергу керівник області запевнив, що влада зробить усе від неї залежне, щоб процес роздержавлення  рухався чисто та прозоро, без зловживань. А також, проконтролює, щоб районні державні адміністрації визначили об’єкти, які також можна включити  до вищезгаданого переліку.

Соціальні виплати та регіональні галузеві програми.

«Ми – треті в країні і за розміром середньомісячної номінальної зарплати. В Київській області вона складає 11123 грн. Це на 8,3% більше за попередній період  та у 5,3 рази вище рівня прожиткового мінімуму на одну працездатну особу», – повідомив журналістам Василь Володін.

«Протягом року планується придбати 95 квартир дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа. З початку року придбано 40 квартир. В червні було придбано 4 квартири. До кінця року планується придбати всі решту», – зазначив Василь Володін.

Також очільник КОДА повідомив, що протягом 6 місяців 2020 року відповідно до Київської обласної комплексної програми соціальної підтримки учасників АТО та членів їх сімей, родин Героїв Небесної Сотні та учасників Революції Гідності сплачено майже 10 млн. грн грошової допомоги.

Допомогли у регіоні за цей період також 20,5 тисячам  інвалідів з дитинства та дітям-інвалідам (всього майже на 42 млн. грн)

Станом на першій день липня у регіоні було нараховано житлових субсидій 94,1 тис домогосподарствам. З них 93,9 тисячі отримують субсидію готівкою; 200 домогосподарств  безготівковою. Всього пільгами по сплаті житлово-комунальних послуг охоплено 201 тисячу 700 мешканців Київщини.

Як відомо, основні джерела наповнення місцевих бюджетів – це податок, збір на доходи фізичних осіб, питома вага якого в доходах загального фонду місцевих бюджетів становить 59,9%. У цифрах за 5 місяців це склало майже 4 млрд гривень, або на 8% більше порівняно з вищезгаданим періодом.

Кошти, які зосереджуються на рівні регіонів та місцевих бюджетів часто виступають як джерело співфінансування до державних програм, тому Василь Володін ретельно зупинився на тому, як виконуються обласні цільові програми, у контексті не тільки трирічної програми розвитку регіону на 2021-2023 роки, але й більш перспективної наступної шестирічної «Стратегії розвитку Київської області на шестирічний період (2021-2027 роки)», яка була затверджена на недавній сесії обласної ради.

За словами Володіна, в КОДА підготували зміни до 20 цільових програм Київщини, додатковий ресурс склав приблизно 603 млн гривень.

35 мільйонів гривень виділено на придбання обладнання для харчоблоків освітніх закладів. 28,9 млн гривень виділено на забезпечення населення області якісною питною водою, централізованим водопостачанням та водовідведенням.

З’ясувалося, що дія програми енергозбереження на 2018-2020 роки в цьому році завершується і тому в КОДА працюють над тим, щоб або її продовжити, або розробити нову програму. Загалом, на наступний рік на розробку або продовження цієї програми передбачено 22 млн гривень.

Під програму будівництва  було виділено 174 млн гривень. Серед цих об’єктів спорудження — садочки, школи, дороги, об'єкти соціальної інфраструктури і т.і.

Екологічні програми  передбачають витрати з обласного кошторису на суму в 37,3 мільйони гривень,  в тому числі і заходи з ліквідації стихійних сміттєзвалищ.

«Це те, що для нашої області є, на моє переконання, великою проблемою і ми спеціально почали виконувати за програмою ці заходи, щоб ліквідувати стихійні сміттєзвалища», — додав Володін.

На обласну цільову комплексну програму «Безпечна Київщина» виділено майже 10 мільйонів гривень на модернізацію інтегрованої комплексної системи відеоспостереження. Це питання відділу аналітики та встановлених на дорогах камер – є конкретні результати, завдяки камерам та відділу аналітики підвищується рівень розкриття злочинів.

Втім, про всі ці програми та уточнення бюджету «Моя Київщина» розповідала у матеріалі про сесію обласної ради. Тут лише нагадаємо, що з вищезгаданого додаткового ресурсу в 603 млн гривень майже половина коштів — 254,3 мільйонів гривень — передбачена на реалізацію комплексної програми «Здоров'я Київщини». Ці кошти були виділені на фінансову підтримку закладів охорони здоров'я в зв’язку із впровадженням другого етапу медичної реформи, а  друга частина «медичного траншу» пішла на закупівлю медичного обладнання.

«Знову ж таки, це питання пов’язане з медичною реформою —  щоб наші обласні лікарні мали можливість протестувати і укладати договір з НСЗУ на пакети на відповідне фінансування. Воно також пов'язане із наявністю відповідного обладнання, тому ці кошти передбачені на обладнання в лікарні. З наступного року заклади ОЗ зможуть підсилитися з фінансової точки зору й отримувати кошти з бюджету», — завірив губернатор.

COVID-19: як з ним борються на Київщині?

«Не секрет, що головна тема останніх чотирьох місяців – протидія епідемії коронавірусу. Інфекція стала викликом не тільки для України – для всього світу. На сьогодні можемо впевнено сказати, що область завдяки вчасно вжитим, хоч і не завжди популярним заходам, гідно витримала цей виклик. Ми не допустили у нас європейського розмаху поширення хвороби», – заявив Володін.

З інформації Василя Володіна стало відомо, що загальна динаміка захворюваності на коронавірус в області знижується, і не в останню чергу завдяки зусиллям місцевих громад.

За даними Київського обласного лабораторного центру, в області станом на ранок 8 липня офіційно підтверджено 2853 випадки захворювання на коронавірус. У тому числі у 238 дітей та у 506 медичних працівників.

Всього за період епідемії у Київській області померло 55 хворих. Це менше 2% від усіх хворих на COVID-19 в Україні.  За добу надійшло повідомлення про летальний випадок у хворої з підтвердженим COVID-19 (померла жінка, 38 років, мешканка с. Демівщина Кагарлицького району).

За період з 14.03.2020 всього до Київського обласного лабораторного центру надійшло 6291 підозра на COVID-19.

Встановлено медичне спостереження за 10721 контактною особою.

За весь період епідемії із загальної кількості підтверджених випадків COVID-19 госпіталізовано та перебувають (перебували) на стаціонарному лікуванні 575 осіб (продовжують лікування 125 осіб), на самоізоляції (під медичним спостереженням) – 2278 осіб.

Одужало 1623 особи, у тому числі 142 дитини віком від 6 міс. до 17 років.

Зараз є 825 ліжок для стаціонарного лікування, вони готові до прийому хворих, якщо в них будуть ускладнення. Тут перебуває 125 осіб.

В червні заклади охорони здоров'я області І-ІІ хвилі отримали 13 аналізаторів газів крові з аналізом електролітів. Приладдя закуплене за кошти обласного бюджету. Також придбано 11 апаратів штучної вентиляції легень середнього класу, лікарські засоби для надання медичної допомоги хворим на covid-19 у повному обсязі згідно тих потреб, які виставляли самі лікарні. Всього в області на сьогодні є 249 апаратів штучної вентиляції легень. Потреба в цих апаратах є низькою — на них перебуває не більше п'яти осіб одночасно.

Щодо тестування, то тут, за словами Володіна, охоплення складає 38,97% за останні 7 днів на 100 тисяч населення; за нормою має бути понад 24%. Відсоток виявлення – 6,45%, має бути менше 11%. Динаміка захворюваності на сьогодні – 0,52%, норма – менше 10%, практично немає спалахів.

Після наведеної статистики губернатор розповів про ті заходи, які застосовують в регіоні для попередження «ковіду».

Влада щоденно моніторить показники динаміки випадків інфікування covid-19, оперативно вживає відповідних заходів. Зокрема, 25 червня, на позачерговому засіданні комісії ТЕБ та НС ухвалили низку рішень щодо посилення протиепідемічних заходів – а саме заборону проведення заходів на більше ніж 50 чоловік. Також діє заборона роботи розважальних закладів після 22 години.

«Тут ми говоримо про нічні клуби. Статистика в інших регіонах України підтверджує, що якщо туди попадає хвора особа, люди між собою контактують і відбувається поширення і спалах хвороби по області», – розшифрував хронологічні обмеження голова КОДА.

За рішенням органів місцевої влади створено постійні мобільні групи із залученням громадських формувань з охорони громадського порядку та муніципальних патрулів для нагляду за дотриманням на об'єктах торгівлі протиепідемічних заходів. До патрулювання залучені працівники ГУНП, головного управління Держпродспоживслужби та інші відповідні контролюючі органи.

Перевірили 22 об'єкти з масовим перебуванням людей та 3360 суб'єктів господарювання, виявлено 1123 правопорушення, складено 85 адміністративних протоколів; поліція задокументувала 523 факти порушення.

«Спільні заходи дають очікуваний результат: на сьогодні ситуація з епідемією в області у нас – ми вважаємо і переконані в цьому – стабілізувалася. Це ми бачимо, в першу чергу, по статистиці», - підсумував він.

Спорт – запорука здоров’я.

За словами Василя Володіна, триває розбудова спортивної інфраструктури Київщини: проведені публічні закупівлі спортивного обладнання та інвентаря для облаштування спортивних майданчиків зі штучним покриттям, тренажерним обладнанням майже на 19 млн грн. Всього область отримає 22 спортмайданчики. Практично кожен тиждень, додає Володін, 1-2 майданчики відкриваються на Київщині.

До кінця липня планується відкрити ще 15 спортивних майданчиків зі штучним покриттям.

Немов упереджаючи гостру полеміку, яка має звучати у четвер, на запланованому круглому столі громадськості з вельми резонансною темою «Розвал спортивної інфраструктури Київщини: безвідповідальність влади та «засилля схемщиків» у спортивній індустрії»,  Василь Володін про розвиток спорту у виступі перед журналістами говорив досить докладно.

Додатково до цього на офіційному порталі КОДА вчора ж була вивішена інформація про тематичні Постанови Кабміну № 550 та 551- про затвердження Порядку та умов надання у 2020 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на завершення розпочатих у попередньому періоді робіт з будівництва/реконструкції, будівництво нових, реконструкцію та капітальний ремонт існуючих спортивних п’ятдесятиметрових і двадцятип’ятиметрових басейнів та на створення на місцях нових, будівельно-ремонтні роботи існуючих палаців спорту та завершення розпочатих у попередньому періоді робіт з будівництва/ реконструкції палаців спорту», де пераховані ключові умови для надання субвенцій.

Серед запитань журналістів найбільше – про нове районування регіону.

Зараз відповідальна пора для майбутніх студентів. З’ясувалося, що очільник адміністрації каже, що приділяє увагу і сам особисто інспектує пункти проведення зовнішнього незалежного оцінювання. За його словами, наразі негативів стосовно його проведення немає, а підвіз абітурієнтів працює на 100%. Не стовідсоткове відвідування зовнішнього незалежного оцінювання пов'язане з небажанням майбутніх студентів, які попередньо записалися, приходити на тестування.

Відповідаючи на запитання колег, що стосується призначень людей на посади голів райдержадміністрацій, Володін пояснив: кандидатури має право подавати лише голова КОДА, а на посаді саме голови, а не виконуючого обов’язки, він нещодавно. Деякі кандидатури вже подано на затвердження, це питання він вважає першочерговим.

Лунало запитання щодо підвозу школярів шкільними автобусами «Наразі кошти, які йшли на фінансування роботи цієї програми, були перерозподілені на боротьбу з коронавірусом. За першої можливості кошти повернуть знову на виконання цієї програми»- сказав Володін.

Відповів губернатор і на моє запитання щодо стану пожежної безпеки в регіоні, в контексті великих пожеж, які в ці дні спостерігаються на Луганщині і тих, які були у зоні ЧАЕС.

«Хіба не щодня — чимало займань на території області через підпал сухої трави», - констатував Володін. Що ж до Чорнобильскої зони, до гасіння пожеж на цій території вимушені були залучати більш ніж 1000 людей особового складу ДСНС.

«Є величезне питання, чому не відбувалося належних заходів з превенції у Зоні Відчуження. Питання також пов’язано з тим, що Зоною опікується спеціальне Державне агентство, це його прерогатива і воно самостійно управляє усіма процесами. Я звертався до РДА, щоб вони за змоги виділяли техніку, тощо. Була проведена велика робота з запобігання поширення загорянь. Ми готові до того, що вони можуть траплятися, але повинні бути проведені певні превентивні заходи, аби вогонь не охопив десятки гектарів”, — констатував Володін.

Але найбільше запитань було від журналістів щодо децентралізації та нової адміністративно-територіальної мапи регіону.

Говорячи про децентралізацію він констатував, що наразі у регіоні утворено 24 об'єднаних територіальних громад, які чекають на призначення перших виборів; це 19,8% відсотка від загальної чисельності населення Київщини. Лідерами щодо охоплення об'єднаними територіальними громадами є Баришівський, Тетіївський, Переяслав-Хмельницький та Броварський райони.

Щодо перспективного плану формування територій громад – Кабмін ще 20 травня затвердив перспективний план, який передбачає створення 69 об'єднаних територіальних громад середнього та високого рівня спроможності. Всі 33 ОТГ, які пройшли шлях добровільного об'єднання, включені до перспективного плану формування територій громад Київської області.

«Якщо громади ухвалювали рішення про добровільне об'єднання, оформили і належним чином подали ці документи, то ми зі свого боку, навіть отримавши таке право по закону, не змінювали їхню конфігурацію, так і залишили у перспективному плані. Тим громадам, які за об'єктивними і суб'єктивними причинами не змогли цього зробити, ми проводили відповідну оцінку їхньої спроможності, максимально враховуючи їх побажання, але наскільки це було можливо – тому що часто в громадах не було повного консенсусу», – додав Василь Володін.

Щодо проблеми районування він зазначив, що від Київської облдержадміністрації у Міністерство розвитку громад та територій України було подано 2 варіанти, один з них – проект із шістьма районами: Бучанський, Фастівський, Обухівський, Білоцерківський, Бориспільський та Переяславський.

На запитання від «Моєї Київщини» щодо перспективи відходу міста енергетиків Славутича до Чернігівської області та податкових втрат регіону від цього він сказав, що, як людина виступає за те, щоб Київщина не зменшилась у розмірах, але, як державний службовець має виконувати рішення центральної влади.

«За місяць ми провели шість нарад з представниками органів місцевого самоврядування щодо визначення центрів районів, результати цих зустрічей передані на розгляд комітету Верховної Ради та профільним міністерствам. Це пов'язано з тим, що наразі у комітеті Верховної Ради розглядається це питання, і ВР прийматиме остаточне рішення щодо конфігурації районів і районних центрів, рішення очікується вже найближчим часом», — підсумував очільник регіону.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст