#

Кримінальні, бізнесмени і політики: хто займається намивом піску на Київщині

13.03.2020 06:22
Кримінальні, бізнесмени і політики: хто займається намивом піску на Київщині

Видобуток піску є неймовірно прибутковим бізнесом. А якщо займатися ним незаконно, то рентабельність зростає в рази. Екологи та експерти стверджують: більше половини цього бізнесу знаходиться у тіні, що приносить шалені економічні збитки, адже бюджет не отримує жодних податків. "Моя Київщина" вирішила розповісти, які компанії добувають пісок у столичному регіоні та хто їхні власники

За даними відкритих джерел, на Київщині щороку законно намивають близько 5-7 млн тонн піску, а кількість незаконно видобутого може бути ще більшою. Саме на такій "дріб’язковій", на перший погляд, темі кожного року заробляють близько 35 млн доларів США, місцеві бюджети залишаються ні з чим. Сьогодні ми розкажемо про найбільші компанії, які працюють у цій сфері на теренах столичного регіону.

ТОВ "Будіндустрія-сервіс ЛТД" займається намивом піску на річці Десна у Броварському районі, поблизу села Рожни. Дозвіл на видобуток корисної копалини виданий Міністерством геології і надр у січні 2020 року (дійсний до 2029 року). Компанією розробляється родовище "Спаське", що знаходиться від 18 до 32 км вверх по течії Десни від місця впадіння у Дніпро. Згідно Спецдозволу на користування надрами, площа родовища становить понад 200 га. Варто додати, що підприємство працює на даній території з 2012 року. До 2017 року компанія сплачувала податки в центральний бюджет, а зараз – у місцевий.

За даними сервісу YouControl, компанія заснована у 2003 році. Бенефіціарним власником та засновником є Ігор Наумець із Житомирщини. У мережі є інформація, що раніше серед засновників була Вікторія Білоножко, проте зараз вона керує ТОВ "Десна с контракт", яка зареєстрована у селі Рожни. У ЗМІ Наумця називають королем граніту, адже його група компаній "Юнігран" займається розробкою трьох гранітних кар’єрів у Житомирській області. Зареєстрована в Росії компанія Наумця "Трансрада" з початку 90-х активно постачає з України нерудні корисні, зокрема щебінь та пісок.

У ЗМІ є інформація, що активісти у серпні 2018 року вимагали зупинити діяльність компанії ТОВ "Будіндустрія-сервіс ЛТД" через порушення екологічного та податкового законодавства.

ТОВ "СОБІ" також займається видобутком піску на Десні, проте в межах двох родовищ – "Деснянське-нижнє" та "Деснянське-верхнє", що знаходяться у Броварському та Вишгородському районах (площі родовищ становлять 57 і 58 га). Варто додати, що дозволи на користування надрами були надані у 2011 році та дійсні до 2027 року.

Засновниками ТОВ "СОБІ" є Сергій Надєєв та Анатолій Шалоплут. Перший був помічником двох нардепів – Віталія Хомутинніка у 5-6 скликаннях і Сергія Соболєва з "БЮТ" у 6 скликанні. Шалоплут був помічником Василя Горбаля (самовисуванець) у 4 скликанні, а також директором ТОВ "Інвес", яка відома зведенням багатоповерхівки в Маріїнському парку біля Верховної Ради.

У Єдиному реєстрі є дві кримінальні справи проти ТОВ "СОБІ" щодо незаконного видобутку піску. Щоправда юрист компанії переконувала, що це було замовленням конкурентів. Активісти "Стоп корупції" також звинувачували компанію "СОБІ" в незаконній діяльності.

ПАТ "Київопорядкомплект" добувало пісок із родовища "Гнідиньске", що поблизу села Гнідин Бориспільського району, протягом 20 років. Їх дозвіл був дійсним до 2017 року. За даними сайту Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України", де оприлюднені дозволи на розробку родовищ, жодна компанія не може добувати пісок на родовищі "Гнідинське".

Акціонерами ПАТ є ТОВ "Ліннея" (49%), ПАТ "Холдингова компанія "Київміськбуд" (10%) і акціонерне товариство "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Аванпост" (24%), кіпрська Newavit Holding and Finance Limited (13,5%) і ТОВ "КУА "Арт-Капітал".

Засновниками ТОВ "Ліннея" значаться Христина Обухівська і Дмитро Гранцев. Останній був помічником нардепів Андрія Портнова у 5-6 скликанні та Володимира Пилипенка у 7 скликанні Верховної Ради. У 2015 році КМДА повідомляла, що пісок на Жуковому острові нелегально добували "Київопорядкомплект" і "Київміськбуд".

Дочірнє підприємство "Агробуд" має дозвіл на розробку родовища "Гнідинське-2" (площа 16 га), який буде дійсний до 2033 року. Кар’єр знаходиться поблизу згаданого вище родовища "Гнідинське". Засновником компанії значиться ПрАТ "Агробудмеханізація", кінцевий бенефіціар останньої – Володимир Шалімов, якому належить 83% акцій ПрАТ, його сину Ігорю Шалімову – 12%. Обоє є депутатами Бориспільської міської ради від "Нашого краю".

ТОВ "УкрБудТрестСервісдобуває пісок у Вишгородському районі – родовище "Осещинське". Їхній дозвіл дійсний до 2030. Власниками ТОВ значаться Роман Олексійчук та В’ячеслав Черепаня.

Раніше дана ТОВ перебувала у власності Тараса Канівця і Богдани Великодної. Тарас Канівець є сином Олега Канівця, народного депутата 7-го скликання від "Батьківщини", який туди потрапив за квотою Анатолія Гриценка. Великодна на чергових місцевих виборах 2015 року балотувалася до Ірпінської міської ради від "Громадянської позиції" того ж Гриценка. Великодна є дочкою Олександра Великодного, який балотувався на виборах 2014 року від "Громадянської позиції". Чоловік був помічником згаданого Олега Канівця, коли той був нардепом.

Ще раніше власниками цієї ТОВ були Вадим Кикоть (до 2012 року) і Ярослав Москаленко (до 2008 року). Кикоть був помічником нардепа 7-8 скликання Ярослава Москаленка, а в 2010 році від "Партії регіонів" став депутатом Вишгородської районної ради.

За даними Судового реєстру, компанія фігурує у кримінальному проваджені як підприємство з ознаками фіктивності. За даними слідства, невстановлені особи створили з метою прикриття незаконної діяльності ТОВ "УкрБудТрестСервіс", чиї реквізити та банківські рахунки використовували для фіктивних операцій з купівлі-продажу річкового піску та бутового каміння.

ПАТ "Київський річковий порт" займається видобутком піску на території родовища "Ново-Українське" у межах Бориспільського та Обухівського районів. Площа родовища становить 737 га, дозвіл на його розробку дійсний до 2036 року.

У даної компанії є два основних власники. 24% акцій ПАТ "Київський річковий порт" належить белізькій фірмі "Aerotrade solutions inc". Її представник Андрій Савчук був фінансовим директором Київського представництва "Торговий дім "Жидачівський паперовий комбінат", а також фінансовим директором концерну "Основа", входить в орбіту Михайла Бродського. ТОВ "Денді-плюс" належить 17,7% акцій ПАТ, а власницею ТОВ значиться Світлана Бродська.

Михайла Бродського, який був головою Держкомітету з питань регуляторної політики та підприємництва за часів Януковича, звинувачують у незаконному зведенні елітного ЖК на території Рибальського півострова у Києві. Ділянка, яку намагаються забудувати, перебуває в оренді ПАТ "Київський річковий порт". Попри скандал та розголос у пресі, будівництво триває.

Нещодавно стало відомо про затримання банди наркоторговців у столиці. У ході спецоперації було вилучено близько 300 кг наркотиків на суму близько 110 млн грн. У поліції повідомили, що до складу угрупування входили люди різного віку, зокрема серед затриманих є сім'я. Скоріш за все, йдеться саме про родину Бродських.

Ще одним власником "Київського річкового порту" називають одіозного народного депутата від партії "Опозиційна платформа - За життя" Нестора Шуфрича. Через компанії ТОВ "Сан гален холдінг" та ТОВ "Сучасне партнерство" Шуфрич володіє половиною акцій компанії. Варто додати, що "Річпорт" не мав ліцензії на видобуток піску з 2016 по 2019 рік, але продовжував свою діяльність. Врешті-решт їм вдалося через суд поновити дозволи, проте нанесені збитки за три роки роботи ніхто компенсувати не збирається.

Цікаво, що розробкою родовища "Ново-Українське" (ділянка східна) займається ТОВ "Бутсайд", яка отримала ліцензію на 20 років (до 2039 року). Площа, де проводиться видобуток піску, також становить 737 га. Варто додати, до компанія була створена Олегом Білоцерківським у листопаді 2018 року, а її статутний капітал складає 1000 грн. Керує компанією житель Луганська Дмитро Лук’янчіков, а належить вона Олегу Білоцерківському. Цікаво, що з ТОВ "Сенд контракт" склалася дзеркальна ситуація: власником є Лук’янчіков, а директором – Білоцерківський.

У мережі є чимало інформації про незаконний видобуток піску ПАТ "Мостобуд" та ТОВ "Мостобуд-Транс". Свою діяльність компанії здійснювали у районі столичної промзони поблизу Видубичів, хоча жодного дозволу на користування надрами ніколи не отримували.

Головою наглядової ради ПАТ "Мостобуд" є Володимир Продивус, проте, подейкують, що піщаний бізнес курує кримінальний авторитет Юрій Єриняк (Молдован). У 2019 році фінансовому директору компанії ПАТ "Мостобуд" Олексію Козловському оголосили підозру, проте за даними ЗМІ, справа гальмується співробітниками Генпрокуратури.

Дуже серйозними гравцями на ринку виступають представники МВС. За даними наших джерел, вони продавали арештований у рамках кримінального провадження пісок у Гнідині Бориспільського району, і навіть впливали на ціноутворення на пісочному ринку. Окрім того, саме від правоохоронців залежить швидкість розслідування проваджень за фактом незаконного видобутку піску, що зазвичай навмисно гальмується.

Раніше "піщаною королевою" називали Ларису Ільєнко – чинну голову Обухівської райради. Її структури незаконно намивали пісок на території Обухівського та Києво-Святошинського районів. За даними ЗМІ, таку діяльність покривав її родич у Генпрокуратурі, проте громадськості його ім’я не відоме. Варто додати, що після перестановок у силовому органі активність видобутку зменшилася, але все одно, за деякими даними, приносила близько 200 тис грн на день.

Епопея з незаконним видобутком піску триватиме до того часу, поки правоохоронці будуть покривати цей бізнес. Його перебування в тіні приносить значні економічні збитки державі та надприбутки тим, хто контролює намив – часто кримінальним елементам. Вони через колосальне збагачення мають можливість потім впливати на контролюючі органи та політичні процеси.

Єдиний логічний вихід із цієї ситуації – переведення бізнесу в законну площину та надійний нагляд контролюючих органів за діяльністю підприємств. Варто додати, що наразі триває реформа Держекоінспекції під керівництвом Єгора Фірсова, якому декілька днів тому спалили авто. Фірсов переконаний, що це помста за багатомільйонні штрафи для підприємств-забруднювачів. Щоправда, поки говорити про великі успіхи екоінспекторів на теренах Київщини говорити не доводиться, що з легкістю можуть підтвердити жителі Узина, Броварів, Обухова, Макарова, Бородянки та інших…

У нинішній ситуації все складається дуже сумно, адже незаконно намитий пісок реалізують за готівку. Гроші гуляють абсолютно безконтрольно. Далі пісок скуповують сумнівні компанії, які виготовляють бетон, адже таким чином можна максимально збільшити маржу. Після цього з будматеріалів сумнівної якості зводяться багатоповерхівки та мости, які можуть обвалитися у будь-який момент та призвести до людських жертв. І винних буде не знайти…

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook