#

Найбільші латифундисти Київщини: "курятники", свинарі та іноземці

06.12.2019 06:00
Найбільші латифундисти Київщини: "курятники", свинарі та іноземці

Не є секретом, що сьогодні сільське господарство є одним із провідних секторів економіки. Про головних гравців аграрного ринку Київської області читайте в аналітичному матеріалі "Моєї Київщини"

Найбільшим латифундистом на Київщині вже чимало років залишається Юрій Косюк, який є головним бенефіціаром великого агро-індустріального холдингу «Миронівський хлібопродукт». У компанії працює більше 30 000 співробітників, а її земельний банк складає 370 000 га. Діяльність «МХП» поширюється на 13 регіонів України. Зокрема, в Київській області холдинг має 11 сільгосппідприємств, серед яких найбільші – це ТОВ «АГРО-С» з площею 22243 га землі, та ПрАТ «Агрофорт», у розпорядженні якого 13352.9 га.

Перше підприємство спеціалізується на вирощуванні сільськогосподарських культур та поширює свою діяльність на Яготинський, Згурівський, Баришівський, Бориспільський та Переяслав-Хмельницький райони. Основні напрямки діяльності «Агрофорту» – це теж вирощування зернових та технічних культур, а також молочне та м’ясне скотарство. Земельні активи підприємства знаходяться у Кагарлицькому, Ставищенському, Таращанському та Рокитнянському районах Київської області.

За роки своєї діяльності воно відзначилося дуже високими показниками врожайності, отримало звання «Лідер 2017 року» і перше місце в рейтингу господарських товариств України за фінансово-економічними показникам. Також «Миронівський хлібопродукт» – найбільший виробник курятини в Україні (представлений торговими марками «Наша Ряба», «Легко», «Бащинский», «ФуаГра» тощо).

Продукція агрохолдингу активно йде на експорт і сьогодні охоплює більше 80 країн світу. Окрім того, «МХП» був першою українською аграрною компанією, яка залучила іноземний акціонерний капітал у ході IPO на Лондонській фондовій біржі. Лідер має виробничі активи в Нідерландах, Словенії, Словаччині, дистрибуційний офіс в ОАЕ, а серед партнерів холдингу з реалізації великих проектів – провідні європейські інституційні інвестори.

Та репутацію холдингу Косюка безхмарною не назвеш. Попри надприбутки, з державного бюджету вона отримала майже 2,5 млрд дотацій, при цьому сплачуючи більшу частину своїх податків до Люксембургу. У ЗМІ писали, що таку допомогу з боку держави холдинг отримував лише завдяки зв’язкам Косюка з Петром Порошенком. Адже, як відомо, у 2014 році аграрний "барон" був заступником голови Адміністрації Петра Порошенка, а пізніше його позаштатним радником.

Проте влада змінилася, і чинний глава держави Володимир Зеленський під час засідання Національної ради з питань антикорупційної політики вже піддав сумніву доцільність такої «бюджетної допомоги». Зацікавився діяльністю групи компаній мільярдера й Антимонопольний комітет – «МХП» підозрюють у зловживанні монопольним становищем на ринку курятини. Варто згадати й те, що минулого року Головна військова прокуратура підозрювала підприємства Косюка у несплаті багатомільярдних податків, однак це швидко затихло. Як і скандальні історії, пов’язані з депутатськими запитами нардепа Віктора Вовка, в яких він звинувачував олігарха в захопленні земель та незаконному будівництві палацового комплексу на території пам’ятки археології «Хотівське городище» та зловживань на території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Феофанія».

Цього року Юрій Косюк активно намагався просувати своїх людей на регіональному рівні. Зокрема, на виборах до ВРУ його «права рука» Олександр Жукотанський балотувався по 93-му виборчому округу, проте перемогу так і не отримав.

Основним конкурентом Косюка є Євген Сігал. Він володіє холдинговою компанією ТОВ "Комплекс Агромарс", яка реалізує продукцію, відому під маркою «Гаврилівські курчата». Підприємство займається вирощуванням зернових культур та птиці, виробництвом комбікормів, переробкою м’яса та його реалізацією. Діяльність «Агромарсу» поширюється на Київську, Харківську та Житомирську області, а його земельний банк складає 35 тис га.

Сьогодні компанія є одним із найбільших виробників курячого м’яса в Україні (під брендом «Гаврилівські курчата» реалізується близько 12% української курятини, значна частина якої йде на експорт) та входить у ТОП-20 найбільших платників податків серед сільськогосподарських підприємств України (у першому півріччі 2019 року нею до державного бюджету було сплачено 61404,65 тис грн). У Київській області вона має 4 сільгосппідприємства та 3 елеватора. ТОВ «Комплекс Агромарс» не раз потрапляло в епіцентр різноманітних скандалів. Зокрема, ще в 2015 році йому було заборонено експортувати продукцію до Білорусі через її неналежну якість, щоправда, пізніше заборону скасували.

Минулого ж року Сігала та його дружину, якій належить частка компанії, було затримано через нехтування правилами утилізації відходів на виробництві. Зокрема, їх звинуватили в тому, що підприємство протягом декількох років закопувало рештки птиці на непризначеній для цього території. Тоді правоохоронці оцінили завдані ним екологічні збитки в суму понад 253 млн грн. Також бізнесмени підозрювалися в тому, що забували заплатити за ліцензію на користування підземними водами. Проте вже в березні цього року прокуратура закрила кримінальні провадження проти власників «Комплексу Агромарс». Ходили чутки, що всі ці історії пов’язані з переділом ринку і спробою Юрія Косюка «прибрати» конкурента.

Не менш відомими та впливовими латифундистами області залишаються Анатолій та Тетяна Засухи. Сім’я володіє одним із найбільших сільськогосподарських підприємств Київщини – ПСП «Агрофірма» Світанок». З 1993 року господарством керує Тетяна Засуха, до цього ж цим займався її чоловік – Анатолій. З 2000 року колективне господарство стало приватним і наразі на 100% належить жінці. Анатолій Засуха відомий як рекордсмен серед губернаторів Київщини за тривалістю перебування на посаді – він очолював КОДА з 1996 по 2005 рік. Його ж дружина тричі була народним депутатом, два з яких – від «Партії регіонів».

Пізніше сім’ї земельних магнатів вдалося знайти спільну мову з кланом Порошенка, і, як повідомляли ЗМІ, на виборах до ВРУ Засухи вже тісно співпрацювали з Ігорем Кононенком. Саме завдяки політичним зв’язкам, сім’ї вдавалося отримувати значні дотації з державного бюджету та розвивати власний бізнес. Наразі земельний банк компанії сягає 80 тис. га. До неї входить 5 підприємств, два з яких знаходяться у Васильківському районі. Вони займаються вирощуванням пшениці, кукурудзи, сої тощо. «Світанок» має також три елеватори (два з них розташовані в Київській області) загальною місткістю одночасного зберігання понад 270 000 тон зернових. Також однією з основних культур, що вирощується на полях господарства, є цукровий буряк, з якого на заводі в селі Саливінки виробляють цукор. Обсяги його виробництва складають близько 5% від усього обсягу цукру, виробленого в Україні.

Окрім того, підприємство спеціалізується на вирощуванні тварин і переробці сировини, виробництві макаронних виробів та випічці хлібобулочних виробів. Варто зазначити, що ПСП «Агрофірма» Світанок» увійшло в топ-10 найбільших платників податків серед компаній АПК України за I півріччя 2019 року.

У першу двадцятку рейтингу потрапила й «Нива Переяславщини», засновником якої є Олександр Мостіпан. Компанія є спільним українсько-британським підприємством, яке займається вирощуванням зернових, виробництвом комбікормів, свинарством, м’ясопереробкою та реалізацією продукції під торговою маркою «П’ятачок». Таку ж назву має і торгова мережа, яка представлена більше, ніж 20 магазинами у різних районах Київської області. Окрім того, підприємство щорічно здійснює експорт зернових у межах 100 000 т. Група компаній працює на території 5 районів Київської області, зокрема Баришівському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському, та має у своєму розпорядженні 23 000 га землі. Також в її складі є елеватор потужністю 143 000 т. За даними Державної фіскальної служби України, «Нива Переяславщини» за I півріччя 2019 року сплатила 63073,19 млн грн до державного бюджету.

Цьогоріч підприємство також отримало кредит на 12,5 млн доларів США від Європейського банку реконструкції та розвитку на будівництво заводу з переробки відходів м'ясного виробництва і скорочення викидів парникових газів. Попри те, що бюджети багатьох населених пунктів наповнюються податками, які сплачені саме компаніями Мостіпана, жителі області не завжди задоволені таким сусідством. Зокрема, влітку жителі Баришівського району перекрили рух траси Київ-Харків у зв’язку з будівництвом свинокомплексу компанії. На той час в районі вже було побудовано три свинокомбінати потужністю 30 000 голів кожен. Мешканці тамтешніх сіл скаржилися на неприємний запах та відсутність очисних споруд. Окрім того, вони просили Генеральну прокуратуру пришвидшити розгляд провадження про підробку та використання сфальсифікованого документа службовими особами «Ниви Переяславщини» з метою отримання позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля. Що ж до політичних уподобань, то останнім часом Мостіпан тяжіє до екс-голови ОДА часів Януковича Анатолія Присяжнюка і, схоже, фінансуватиме "Опозиційну платформу - За Життя".

Має свою частку землі в Київській області й родина власників мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр» Герег. На Київщині вони є досить впливовими підприємцями, та вважаються одними із найзначніших інвесторів регіону, попри те, що найбільшу свою активність зберігають у Хмельницькій області. Варто зазначити, що на цьогорічних виборах до ВРУ, Олександр Герега був обраний народним депутатом від одного з округів Хмельничиини. Бізнесмен та його дружина Галина є власниками компанії «Агрохолдинг 2012» із земельним банком в Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Черкаській та Київській областях, загальним розміром 116 000 га. На Київщині, а саме в Ставищенському районі, холдингу належить ТОВ «Інтерагроінвест». Підприємство займається вирощуванням зернових, бобових та олійних культур і здійснює свою діяльність на території площею 19969,5 га. Наразі директором «Інтерагроінвесту» є колишній голова Ставищенської районної адміністрації Олександр Тертичний.

Ще однією провідною аграрною компанією є ТОВ «Так-Агро». Підприємство належить колишньому депутату Київської облради та екс-голові Тетіївської РДА Руслану Голубу, який вважається найбільшим аграрним бізнесменом Тетіївського району. На цьогорічних виборах до ВРУ найбільший латифундист півдня Київщини виступав одним із основних спонсорів «Аграрної партії», проте, порівняно з попередніми роками, помітно дистанціювався від політсили. Наразі він повністю контролює ситуацію в об’єднаній територіальній громаді – чинного голову ОТГ Руслана Майструка називають ставлеником Голуба, оскільки раніше він був виконавчим директором в «ТАК-Агро». Сьогодні потужне підприємство займається тваринництвом, вирощуванням різноманітних зернових, олійних і бобових культур та обробляє близько 12 тис га землі в регіоні. Окрім того, має елеватор ПрАТ «Тетіївське ХПП» потужністю 56 тис тонн, який більше 70 років виконує функції зернового складу для Державного Аграрного Фонду, господарств та підприємств Тетіївського, Володарського та Ставищенського районів.

Лідером серед виробників сільськогосподарської продукції є і ТОВ «Шамраївський цукровий завод», земельний банк якого складає майже 9 тис га. Воно є найстарішим в Україні підприємством з виробництва цукру, адже заснувала його ще графиня Браницька у 1847 році. Наразі ж компанія на 25% належить Олегу Жеваго, брату власника заводу «Росава» Костянтина Жеваго, а інші 75% порівну між собою розділили Вадим Кушнір, Леонід Шалабай, Валерій Яринко та Леонід Глиняний. Останній є депутатом Київської обласної ради та цього року балотувався на вибори до ВРУ по 92-ому округу. Щоправда, менш, ніж за місяць до дати проведення, зняв свою кандидатуру в підтримку Віталія Гудзенка. «Шамраївський цукровий завод» вирощує зернові та технічні культури, зокрема кукурудзу, горох, ячмінь, пшеницю, сою тощо. Основною ж культурою сільгосппідприємства залишається цукровий буряк. Минулого року заводом було перероблено 307,1 тис тонн даної культури і вироблено 36,8 тис тонн цукру. Варто зазначити, що підприємство успішно займається експортом та реалізує свою продукцію переважно в Ізраїлі.

Ще одним аграрним титаном, який здійснює свою діяльність в столичному регіоні, є холдинг «Агро-регіон». Він розпочав свою господарську діяльність у 2002 році під назвою «Племінний завод «Агро-регіон» і спеціалізувався на тваринництві. Однак пізніше, у 2007 році, в сім’ї екс-міністра аграрної політики Юрія Карасика підприємство викупили акціонери шведського інвестиційного фонду East Capital Holding AB. Дана компанія управляє активами в розмірі 3,5 млрд євро, а її головний офіс знаходиться в Стокгольмі. Наразі кінцевим бенефіціарним власником «Агро-регіону» є Ларс Хаканссон, а основним напрямком роботи холдингу стало вирощування зернових. Агро-компанія є однією з найуспішніших в Україні та входить в ТОП-3 за показниками врожайності та ефективності. В її складі 11 сільгосппідприємств, які діють в Київській, Чернігівській, Хмельницькій та Житомирській областях.  Зокрема, Бориспільський підрозділ обслуговує 8 886 га землі та включає ТОВ «Агро-регіон Бориспіль». Воно займається вирощуванням кукурудзи, сої, пшениці, соняшника та пивоварного ячменю.

Високі показники врожайності показує і «Grain Alliance – Баришівська зернова компанія», яка контролює близько 57 тис га в Київській, Чернігівській, Полтавській та Черкаській областях. Підприємство займається вирощуванням і реалізацією зернових та олійних культур, надає послуги з прийому, первинної обробки та зберігання зерна. Також Grain Alliance має на Київщині три елеватори – у Березані (52 000 тонн), Баришівці (15 000 тонн) та Яготині (54 000 тонн). Штаб-квартира компанії знаходиться в Стокгольмі, але вся операційна діяльність зосереджується в Україні, зокрема й головний офіс розташований в місті Березань. Згідно відкритих джерел, власником 100% акцій українських дочірніх компаній є шведська компанія, а кінцевим бенефіціаром Йоган Клаессон. Цікаво, що компанію заснував Алекс Оронов - родич колишнього адвоката і близького соратника президента США Дональда Трампа - Майкла Коена, який пізніше різко критикував главу Білого дому. У 2017 році Оронов помер в Штатах за досить дивних обставин - в той час, коли його близький друг, скандальний нардеп Андрій Артеменко вирішив запропонувати, так званий, мирний план щодо окупованих Донбасу та Криму.

Більше 5 тис га обробляє і СТОВ «Агросвіт», що знаходиться в Миронівському районі. Підприємство належить Валентині Даниленко – дружині ректора Білоцерківського НАУ, депутата облради та одного із найвпливовіших представників «Радикальної партії» в Київській області Анатолія Даниленко. Компанія займається вирощуванням різноманітних зернових, бобових та насіння олійних культур, а також тваринництвом. Зокрема, приватне підприємство «Агротехспілка «Україна», яке є складовою частиною сільськогосподарського товариства, переробляє та випускає м’ясну продукцію під торговою маркою «Карапишівські ковбаси».

Здійснює свою діяльність на теренах Київщини і компанія «Тас Агро», яка належить одіозному екс-віце-прем'єр-міністру в уряді Азарова Сергію Тігіпку. Вона займається тваринництвом, вирощує пшеницю, сою, кукурудзу, ячмінь, горох та соняшник на 88 тис га землі та має власні сільгосппідприємства та елеватори в Чернігівській, Вінницькій, Волинській, Кіровоградській, Миколаївській, Харківській та Київській областях. У столичному регіоні агрохолдингу належить 5 підприємств у Богуславському районі, «Медвинське ХПП», місткістю 24 200 тонн та Ольшаницький елеватор в Рокитнянському районі, потужністю 36 тис тонн.

Не можна не згадати й про «Агро-холдинг МС», діяльність якого поширюється на Бориспільський, Бородянський та Макарівський райони Київської області. Компанія була створена в 2011 році й займається вирощуванням зернових (пшениці, кукурудзи) та технічних (соняшника) культур. До групи входить три підприємства: ТОВ «Агро-холдинг МС», ТОВ «Торговий дім «Аграрний союз» та «Бородянське ХПП», потужністю 10 тис тонн. Загальний земельний банк компанії становить 29 тис га. Керівником компанії багато років був вже згаданий вище колишній міністр аграрної політики Юрій Карасик, а кінцевими бенефіціарами два його сина – Михайло та Сергій. Однак в грудні минулого року Антимонопольний комітет України дозволив сільськогосподарському холдингу «HarvEast», який належить Рінату Ахметову, придбати «Агро-холдинг МС». Вартість угоди не розголошується.

Хоч основні виробничі потужності ТОВ «Земля і воля» припадають на Чернігівську область, на Київщині воно обробляє теж значну частку землі. Зокрема, в Яготинському районі товариство орендує 32 тисячі 500 гектарів ріллі, де вирощує різноманітні зернові культури. Основною є кукурудза, що займає 92,5% посівних площ, решта – пшениця, ячмінь та інші. Генеральним директором та власником підприємства вже багато років є Леонід Яковишин. На Київщині агроном активності не проявляє, проте свого часу був народним депутатом України 1 скликання, а після того радником прем'єр-міністра.

Євгенія Любомирська, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook