"Мутні схеми" на вирубках: чому знову під прицілом "Київоблагроліс"
Лісова
галузь особливо сильно страждає від корупції чиновників, які вигадують різні
схематози, щоб за готівку продати побільше "лівої" деревини. Якщо замість саджання дерев
займаються лише вирубками, підприємствами керують випадкові люди, а для всіх і
кожного швидко знаходиться "криша" – то таке екстравагантне поєднання породжує хаос, який неможливо
зупинити
Сьогодні "Моя Київщина" проаналізує діяльність держпідприємства "Київоблагроліс", навколо якого останнім часом дуже багато розмов у високих кабінетах, а також ЗМІ. Підприємство, що мало займатися підтриманням нормального санітарного стану та відтворенням лісу, навпаки його активно знищує. Водночас експерти зазначають, що на фоні знищення лісів відновлюються надто малі площі вирубаних ділянок.
Кабмінівська тема "Ліс у смартфоні" себе не виправдала, адже зараз "чорні лісники" навіть не переймаються оформленням "липових" документів на деревину – їх прикривають чиновники у погонах, які мали б документувати незаконні порубки. У результаті десятки тисяч кубометрів кругляка швидко відправляються на приватні пилорами, куди правоохоронці не поспішають навідуватися з обшуками. Як зазначають місцеві жителі, від зміни начальників районних управлінь поліції нічого не змінюється, адже всі дуже швидко підсідають на "жирну" тему.
Активісти нещодавно продемонстрували абсолютну безпорадність працівників поліції, які не змогли зафіксувати наявність незаконної деревини на території приватної пилорами, хоча відповідні відеодокази були в наявності.
І найголовніше, що ця проблема – системна і
повсюдна. По всіх районах області співробітники лісгоспів та їхні родичі
проводять незаконні порубки, швидко продають дрова та кругляк, від чого
страждає екологія та державний бюджет. Але при цьому поліція та прокуратура, у
деяких районах, не особливо активно беруться за розслідування злочинів.
І нічого дивного в тому немає, що незадоволення діями керівників лісгоспів висловлюють громадські активісти. До прикладу, екс-депутат від партії "Свобода" в Іванківській райраді Олег Береговий зафіксував факт незаконної порубки в селі Розважів. Тоді на своїй сторінці у соцмережі він написав наступне:
Прибувши на місце рубки нами було виявлено, що діляночні стовпчики не містять жодних даних, ні номер кварталу, ні номер відділу, ні назву рубки, ні рік проведення, ні площі в га. Крім того, на свіжоспиляній деревині відсутні чіпи, хоча Київоблагроліс прозвітувався ще у лютому, що їхнім підприємством проводиться електронний облік деревини, а отже чіпи мали бути.
Проте наприкінці 2020 року прокуратура Київщини опублікувала пресреліз на офіційному сайті де повідомлялося, що ДП Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс" та 10 лісогосподарських підприємств, що входять до його складу, незаконно рубали дерева, чим завдали збитків на суму 87 млн грн.
Встановлено, що з 1 січня 2017 року по 1 квітня 2019 року посадовцями вказаного держпідприємства систематично здійснювались незаконні вирубки під виглядом формування і оздоровлення лісів.
Варто зауважити, що на той час керівником "Київоблагролісу" був Володимир Горбик, який перебував на посаді саме з січня 2017 року по липень 2020 року. За інформацією джерел, на посаду його протягував тодішній народний депутат Ярослав Москаленко, який зараз є головою обласного осередку партії "За майбутнє" та депутатом Київоблради. Які схеми організовані в "Київоблагролісі" за часів Горбика – невідомо, та запитувати потрібно у правоохоронців.
Горбик нещодавно писав, що зневірився у своїй роботі, адже блогери та нероби називають працівників лісового господарства злодюгами. Але наостанок Горбик додав:
Я розумію, що ті з ким вчився, працював, дружу – залякані. Чекайте, за вами прийдуть...
Утім, Горбик мовчить про те, що стараннями таких як він, галузь, яка мала би приносити прибутки за умови ефективного управління, потроху занепадає. Здебільшого через тих, хто приходить з метою наднаживи і надією, що завдяки "непідкупності" правоохоронної та судової системи вдасться уникнути покарання. Яким чином пояснити котеджі та дорогі автівки, наприклад, ексголови Макарівського лісгоспу Володимира Рижука?
Актуально: Лишитися без "легень", або Хто масово ріже ліси Київщини?
По суті, головною причиною незаконних рубок лісів не тільки на території Київщини, а й України загалом, є відсутність адекватного контролю за діяльністю співробітників лісгоспів. Раніше ми повідомляли, що здійснення правових, лісоохоронних та інших заходів, спрямованих на збереження, розширене відтворення, невиснажливе використання лісових ресурсів покладено на Державну лісову охорону. Але фактично такого органу не існує, адже повноваження покладені на працівників лісових господарств, які просто не можуть притягувати до відповідальності своїх же колег.
Читайте
також: Держлісохорона Київщини, або Як працівники
міфічної структури покривають незаконні вирубки дерев.
Цікаво, що скандали у "Київоблагролісі" були не тільки за часів колишнього керівника Горбика, а спостерігаються й зараз. Нещодавно у ДБР повідомили, що було оголошено про підозру сімом особам за фактом незаконної вирубки лісу на 13 млн грн збитків та попередили вирубку на 1,5 млн грн. Зараз очолює держпідприємство очолює Андрій Борисенко.
Варто зауважити, що він із квітня 2020 по липень 2020 року був першим заступником генерального директора державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс", а після цього очолив держпідприємство. Посаду він отримав завдяки дружбі із колишнім першим заступником голови Київської ОДА, ексголовою облради Олександром Скляровим, який зараз є депутатом Київоблради.
Свого часу говорили, що профільний заступник голови Київської ОДА, який має безпосередній вплив на "Київоблагроліс", знімає щомісячно "касу". За часів губернатора Олександра Горгана його заступник – керівник апарату облдержадміністрації Михайло Царенко буцімто брав данину в розмірі 300 тис грн на місяць.
Але повернемося до Борисенка. До речі, він у лісовій галузі – повний нуль, адже раніше працював у прокуратурі: із липня 2014 року по січень 2015 року був заступником начальника відділу взаємодії з Кабінетом Міністрів України та центральними органами виконавчої влади Апарату Генерального прокурора України. Як повідомляють джерела, не прижився у ГПУ через підлість та любов до різного роду "благ". У районній газеті навіть публікували крилату фразу Борисенка:
Я не умею садить лес, я умею садить людей.
При цьому, за недовгий час перебування на керівній посаді, він витіснив частину досвідчених фахівців, інші – самі пішли, загалом близько 50 людей. Прийшли йому служити ті, кого вигнали за некомпетентність та злодійства. Яскравим прикладом некомпетентної роботи стала загальна заборгованість підприємства, що становить близько 30 млн грн. Напевно причина в тому, що Борисенко не має ні лісової, ні управлінської освіти.
Проте як це не парадоксально, є в цій історії один позитивний момент: джерела у КОДА повідомляють, рішення про звільнення Борисенка з посади було прийнято на комісії облради, а на його місце вже шукають компетентну людину. Головне, щоб правоохоронні органи звернули увагу на діяльність "Київоблагролісу" та тих, хто його кришує. І тоді там можна було б багато чого виправити…
Читати "Моя Київщина" у Telegram