#

"Пісочний спрут": як приватні компанії дістають "золото" із Дніпра на Київщині

06.03.2020 10:20
"Пісочний спрут": як приватні компанії дістають "золото" із Дніпра на Київщині
Промзона поблизу метро "Видубичі"

Проблема видобутку корисних копалин завжди стоїть дуже гостро, адже це одна із тих сфер, де вести точний облік майже неможливо, а отже, на цьому хтось серйозно наживається. На території області щодня намиваються тисячі тонн піску, який везуть до столиці. Але немає ні органів обліку, ні органів контролю... "Моя Київщина" розбиралася у масштабах збитків від діяльності піщаної мафії

Загалом із Дніпра добувається близько 75% усього річкового піску в Україні: точної кількості не знає ніхто, а статисти орієнтуються на дані виданих дозволів на користування надрами. Проте фахівці говорять, що в межах Києва та області з річкового дна дістають третину всього піску в Україні, більшість – нелегально.

Ціна за тонну річкового піску коливається в межах 120-150 грн, саме тому є велика кількість бажаючих його добувати. За різними даними, щодня з родовищ на Київщині ділки намивають від 10 до 20 тис тонн, який згодом відвозиться до столиці. Обсяги тіньового ринку складають від 1,2 до 3 млн грн щодня, а кількість добутого незаконним шляхом піску за рік може сягати 7 млн тонн, що вартує близько 35 млн доларів США. Цікаво, що надходження до бюджету Київщини з рентної плати за легальне користування надрами становили близько 80 млн грн у 2017 році. Якщо припустити, що в тіні знаходиться не менше половини піщаного ринку, то можна підрахувати, скільки держава втрачає щорічно.

Пісок необхідний для будівельної галузі: його використовують безпосередньо при виконанні робіт, а також він є одним із компонентів бетону, яким заливають котловани та формують стіни новобудов. Саме в бетонних виробах його ціна зростає у декілька разів.

Основні піщані родовища розміщені на території Макарівського, Вишгородського, Броварського, Бориспільського, Обухівського, Васильківського та Києво-Святошинського районів. Станом на кінець 2017 року було офіційно зареєстровано 12 річкових родовищ на Київщині (загалом в Україні офіційно дозволено добувати пісок із 593 родовищ).

Варто додати, що дозволи на розробку родовищ надає Державна служба геології та надр України, яка й повинна займатися геологічним контролем діяльності підприємств. Щоправда, причетні до видобутку переконують, що не бояться жодних перевірок, адже отримані прибутки дозволяють відкупитися від будь-якого інспектора. Гучні затримання від правоохоронців – лише капля в морі, адже справжніх браконьєрів ніхто не чіпає: чи то через страх перед посадовцями, які зазвичай є чиновниками у вищих ешелонах влади, чи то через відкати…

Проблема незаконного видобутку піску дуже глобальна, адже це не тільки суттєві економічні збитки у вигляді несплачених податків. Через безконтрольний намив піску серйозно змінюється екологічна ситуація: знищуються дрібні річки, а разом з ними представники флори і фауни. Через дії браконьєрів поглиблюється дно річки Дніпро, але тільки в ділянках кар’єрів, що змінює русло річки. Також через після намивачів піску утворюються піщані терикони, що нагадують пустелі.

Цікаво, що намитий пісок щодня баржами і вантажівками везуть до Києва, де складують для потенційних покупців. Зазвичай його у великих об’ємах купують бетонні комбінати, яких у столиці налічується близько десятка. Звісно, розвантажуватися доводиться поблизу берегів у промзоні – подалі від сторонніх очей. Про одну з таких точок нещодавно повідомила жителька Українки у мережі Facebook. За її словами, вона знаходиться неподалік транспортної розв’язки біля метро "Видубичі" (вулиця Деревообробна, 5).

"На комунальній ділянці розмістилися величезні кургани намитого піску, а також мобільний бетонний завод, який підключають до комунікацій. Об’єми просто жесть, товару на десятки мільйонів лежить просто неба... Вся техніка на території без жодних номерних знаків та логотипів компанії, а робочі просто "німі", - йдеться у дописі авторки.

Джерела у правоохоронних органах повідомили, що комунальну ділянку самовільно зайняла приватна компанія, де дійсно зберігається пісок та облаштовується мінізавод для виготовлення бетону. Проте силовики відмовилися надавати інформацію, хто причетний до цього.

Насправді питання незаконного видобутку піску є дуже серйозним, адже переведення процесу в легальне русло дозволить контролювати цей процес, а також наповнювати місцеві бюджети. Наразі більше половини піску в Україні намивається незаконно, а від цього виграє обмежено коло осіб, яке дуже не хоче, щоб їхні імена фігурували у ЗМІ. Боротися із браконьєрами повинні правоохоронці, які чомусь "вперше" чують про таку проблему. Є підозра, що поборти цей "пісочний спрут" в них не вийде, адже своїх ніхто точно саджати не стане…

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook