#

Начальник Ставищенської поліції Віталій Король: Після укрупнення районів якість роботи значно покращилася

11.06.2021 08:00
Начальник Ставищенської поліції Віталій Король: Після укрупнення районів якість роботи значно покращилася
Віталій Король

"Моя Київщина" поспілкувалася із начальником відділення №5 Білоцерківського районного управління поліції  (Ставищенська громада) Віталієм Королем про роботу поліції після територіально-адміністративної реформи

- Насамперед розкажіть, як давно працюєте у правоохоронних органах і безпосередньо на Ставищанщині?
- Після служби в армії та закінчення вищого навчального закладу в 2006 році, маючи юридичну освіту, я прийшов працювати у Ставищенський районний відділ міліції. Починав із посади дільничного інспектора міліції РВВС. Пропрацювавши 4 роки дільничним, я був призначений на посаду начальника  сектора дільничних інспекторів міліції, а під час реформи став заступником начальника поліції, куратором блоку превенції.

Зазначу, що до  реформи ми входили до Сквирського відділення поліції, а в лютому цього року, після укрупнення районів та реформування підрозділів, нас приєднали до Білоцерківського районного управління поліції. У тому ж таки лютому мене призначили на посаду начальника відділення №5 Білоцерківського районного управління поліції.

- Наскільки Вам як керівнику відділу допомагає в роботі те, досить довго працювали на Ставищенщині?
- Будь-якому співробітнику поліції, який довгий час працює на одній території, орієнтується на ній, знає людей, підобліковий елемент, категорію осіб, які можуть учинити злочин, однозначно легше працювати та знаходити спільну мову з населенням. Я вважаю, що це дуже добре, що маю великий досвід роботи на одному місці.

 - Отже, поговорімо про криміногенну ситуацію та оперативну обстановку в громаді. Яких злочинів поменшало, а яких побільшало?

- Можу сказати, що порівняно з минулим роком зменшилася кількість злочинів проти власності. Тут варто зазначити, що територія нашої громади невелика – 23 населені пункти. Саме селище Ставище, кілька великих сіл, таких як Іванівка, Журавлиха, Гостра Могила, налічують до 1500 тис жителів, в усіх інших максимум – 1000.

Такі злочини, як розбійні напади, грабежі, що вчиняються в Білій Церкві, Вишгороді, Броварах чи Фастові та інших містах, нашій території не притаманні. У цьому район якраз виграє. В основному, здійснюються злочини, пов’язані з крадіжками майна та нанесенням легких  тілесних ушкоджень.

Власне, станом на сьогодні кількість злочинів, учинених проти власності громадян, зменшилася. Наприклад, якщо в минулому році на цей час здійснено було 14 злочинів, то зараз – 10, із них лише три не розкриті. На жаль, працівники карного розшуку та слідчі, згідно з новою реформою, зараз знаходяться в Білій Церкві, але, коли стається резонансний злочин, вони негайно направляються на розкриття справ, і ми вже спільно розшукуємо, розкриваємо. Звичайно, ми надаємо свою допомогу, усю інформацію, що допоможе розкриттю злочину.

- Які ще злочини, окрім крадіжок, найбільш поширені?

- Однозначно, це шахрайство. Уже були випадки, коли телефонні шахраї представлялися співробітниками банків чи інших служб, унаслідок чого шахрайським способом списувалися кошти з рахунків громадян. Траплялися також випадки шахрайства при покупці через Інтернет, коли громадяни перераховували кошти на покупки, надавали передоплату, але не отримували товари.

- Чи багато було таких звернень та чи варто сподіватися потерпілим на розкриття подібних злочинів?
- Звісно, розкриттям таких злочинів має займатися кіберполіція. За останні 5 місяців на території громади було вчинено три таких злочини. Ми зібрали первинні матеріали та відправили за підслідністю, оскільки звернулися наші громадяни, але факт перерахунку стався не на нашій території.

Наразі матеріалів по цих справах та кримінальних проваджень у відділенні немає. Щодо розкриття, то на сайті Національної поліції та Київської області регулярно є інформація про випадки таких злочинних схем та стан розкриття справ.

Нещодавно фігурантів злочинної схеми подібного телефонного шахрайства затримано під час отримання коштів. Так само було затримано злочинців у Таращі, які ошукали громадянку поважного віку. Завдяки оперативності наших працівників злочин було розкрито та частину коштів повернено громадянці, а частину злочинці вже встигли витратити.

Наші працівники націлені на результат, збирають та нотують інформацію, перевіряють автомобілі. Ми тісно співпрацюємо з колегами з інших підрозділів, із інших громад, обмінюємося інформацією, тому що наша основна турбота – надавати потерпілим громадянам допомогу у складних ситуаціях та забезпечувати охорону та правопорядок.

- А чи були тут резонансні злочини останнім часом?

- Ви напевно, чули вже із засобів масової інформації, що в селі Розкішна сталося жахливе вбивство дружини чоловіком. Ця родина була на виду, адже обоє таксували. Дружина Марина була значно молодша за чоловіка. Траплялося, що й конфліктували, бо було зафіксовано звернення дружини до відділку поліції  про нанесення тілесних ушкоджень чоловіком. Але згодом жінка забрала заяву.

До нас звернулася староста села та жителі з тривогою про те, що кілька днів не бачать Марини. Працівники відділку одразу виїхали на місце події. Як виявилося, чоловік теж збирався писати заяву. Коли ми з ним спілкувалися, то помітили, що поводив він себе досить дивно, а згодом один із наших працівників знайшов сліди, схожі на кров. Ми негайно повідомили керівництво Білоцерківського районного управління, на місце виїхали працівники карного розшуку та слідчі. Під час довгих бесід чоловік таки зізнався, що вбив дружину і розчленував. Тоді було знайдено лише останки кісток у грубі, бо він її спалив.

Років вісім тому також був подібний злочин: чоловік їхав із Одеської області та віз значні кошти. Злочинці стежили за ним, а згодом спалили його автомобіль. Поблизу було знайдено й обгорілий труп.  

- А яка у Вас ситуація з ювенальними поліцейськими та як проводиться профілактична робота серед дітей і підлітків?

- На жаль, у штатному розписі чомусь не передбачено посади ювенального поліцейського. На території нашої громади проживає три з половиною тисячі дітей, із якими ми повинні проводити профілактичні бесіди та навчання. Ці функції виконують дільничні офіцери поліції.

Цього року було зафіксовано 2 факти продажу алкоголю та тютюнових виробів неповнолітнім. Справу скеровано на розгляд виконкому селищної ради та ДФС, відповідно підприємців, які продавали неповнолітнім алкогольні та тютюнові вироби, оштрафували на 6800 грн. А ось у минулому році було задокументовано 6 подібних фактів. Зауважу, що одного підприємця позбавлено ліцензії на право продажу алкогольних виробів.

У школах та садках проводяться регулярні профілактичні бесіди з дітьми. Для виїздів до навчальних закладів виділяємо патрульний автомобіль та за допомогою імітованих світлофорів і дорожніх знаків навчаємо та повторюємо правила дорожнього руху.

- Зрозуміло, що з меншими все проходить здебільшого у вигляді гри. А яка робота проводиться з підлітками?

- Зі старшими дітьми говоримо про булінг у школі та його протидію, а також про інші небезпечні дії, що приводять до травм та каліцтв. На таких профілактичних бесідах школярам повідомлюють про адміністративну відповідальність за скоєння тих чи інших протиправних порушень із метою зменшення дитячої злочинності. Можу похвалитися, що за останні 5 місяців цього року неповнолітніми жодних протиправних дій вчинено не було.

- У Київській області діє програма "Безпечна Київщина". Наскільки реалізована ця програма  в Білоцерківському районі та у Ставищенській ОТГ зокрема? Скільки наразі тут є камер та якої кількості не вистачає?

- Поки що місцева влада не готова до продовження фінансування цієї програми. При попередньому керівництві було встановлено 11 відеокамер, але вони без функції розпізнання номерних знаків. Вони є в селищі, на в’їздах та виїздах. Наразі є домовленість із головою ОТГ Леонідом Джужиком про встановлення в кожному населеному пункті якісних сучасних камер відеонагляду, а також на в’їзді в селище. До слова, працівники селищної ради вивчають напрацювання та досвід інших ОТГ у цьому питанні.

Нещодавно представники нашої селищної ради їздили в Київ, вивчали їхній досвід, і їм сподобалася якість вищезазначених камер. За приблизними підрахунками, на території громади має бути близько 80 таких камер у всіх населених пунктах.

- Поки що це тільки плани, адже коштів на це, як нам відомо, немає. Чи місцева влада говорить про конкретні терміни?

- Селищний голова налаштований радикально: передусім встановити камери. Це його основний напрямок роботи,  і наразі вже поставлено завдання старостам сіл, щоб продумали найоптимальніші місця для встановлення. Було звернення й до нас щодо цього питання, тож воно тримається на постійному контролі. Думаємо, що до кінця року все буде зроблено.

-  Оскільки на бюджет надії мало, чи планує допомогти місцевий бізнес у вирішенні питання з камерами?
 - Не володію такою інформацією. Селищний голова не мав із нами розмови щодо фінансування цієї програми. Я сам є членом виконкому, беру участь у сесіях селищної ради, на яких неодноразово були розмови про те, що саме наявність камер сприятиме зниженню злочинності та швидкому розкриттю злочинів. Ми знатимемо, куди їхати, де та який шукати автомобіль. Тим паче, у нас проходить автодорога державного значення, де можна швидко зникнути. Наявність камер майже не дає шансів уникнути покарання порушникам закону. Це значно підвищує відсоток розкриття злочинів.

- Не можемо не спитати про гральний бізнес, бо це велика проблема для Київщини... Чи є на території громади гральні автомати?

- На території селища гральних автоматів немає. Ще при міліції був гральний зал, навіть була відкрита кримінальна справа. Зараз немає таких закладів. По селах недоцільно організовувати такий вид бізнесу: молоді мало, тому нема зиску його відкривати.

- Поговоримо про проєкт "Поліцейський офіцер громади". Коли плануєте приєднатися та які для цього вже зроблені кроки?

- Поки що велися лише розмови. Селищний голова тільки "за", але наразі коштів на цей проєкт немає. Наскільки мені відомо, голова ОТГ планує разом із керівництвом Головного управління поліції обговорити всі аспекти цього питання. Коли я звернувся до Леоніда Джужика з цим питанням, то він зауважив, що не проти, але приступати до його здійснення буде не зараз, а, можливо, у другому півріччі. А ми тим часом моніторимо інформацію по районах, скидаємо на сторінку нашого відділення, і на сторінку селищної ради, аби показати, що  інші райони виділяють кошти та працюють. Принаймні, голова ОТГ не відмовився від участі в цьому проєкті.

- Чи рахували Ви скільки таких офіцерів потрібно на громаду?

-  Ми не рахували, бо нам сказали, що готові поки що утримувати одного. Зараз наш працівник із служби ГРПП (група реагування патрульної поліції, - Ред) проходить навчання в Білій Церкві на базі Білоцерківського районного управління поліції. За ним поїде ще один.

- Чи є проблеми з кадровим забезпеченням Вашої установи?

- По Білоцерківському районному управлінню, у яке входить один відділ і шість відділень поліції, у нас найменший відсоток недокомплектованості. Станом на сьогодні нам не вистачає одного чергового та одного офіцера поліції. Зрозуміло, що той, хто вчиться, деякий час відсутній на роботі, інші ще в процесі переводу, тому трохи тяжко. У підборі кадрів нам допомагає військомат. Ми зі свого боку теж проводимо роз’яснювальну роботу серед населення. Наразі 4-5 осіб самі зареєструвалися як охочі працювати в органах.

- Що  скажете про матеріальне забезпечення та соціальний захист, тобто забезпечення житлом, програму соціальних гарантій?

- Матеріально-технічне забезпечення та соціальний захист у нас задовільні. Але наші працівники не захотіли користуватися соціальними гарантіями. Формою всі працівники забезпечені. Резина, канцелярське приладдя є, комп’ютерну техніку отримуємо регулярно кілька років підряд, тому можна сказати, що десь на 80 відсотків забезпечені всім. За потреби пишемо прохання на Головне управління поліції.

-Що змінилося у Вашій роботі після укрупнення районів? Адже багато поліціянтів зауважує, що суттєвих змін не відбулося...

- Особливо нічого не змінилося. Але варто сказати, що до реформи на весь район було 4 офіцери поліції, і, звісно, була велика завантаженість: у середньому на одного 8600 і на другого  8900 осіб населення. Люди не знали своїх дільничних офіцерів, бо ті фізично не могли навіть об’їхати свою територію. Зараз кількість збільшилася до 8 працівників і, на мою думку, робота стала набагато ефективнішою. На одного припадає 4-5 населених пунктів. Є й маленькі населені пункти, наприклад, із населенням 74 людини як Богатирка чи Любча, але туди теж має бути виїзд. Зрозуміло, що якість роботи значно покращилася. Чомусь у нас немає оперативного працівника та слідчого, хоча в інших відділках району ці посади збереглися, а наших, на жаль, перевели до Білоцерківського районного управління.
- На території громади є птахофабрика ТМ "Ясен світ", яка, за словами мешканців, є дуже проблемною. Що Вам відомо про це?

- Так, люди часто скаржаться, що великогабаритний транспорт птахофабрики розбиває об’їзну дорогу, а також на те, що підприємство використовує багато води, через що її нестача відчувається в районі.

Сама птахофабрика розміщена на в’їзді в Ставище, а корми беруть у Скибині, що на Черкащині, тому відбувається постійний і щоденний рух через селище, що й призводить до знищення доріг.

Але ці скарги скоріше до місцевого керівництва селища, яке могло б залагодити справи з птахофабрикою, а не до нас. Кримінальних проваджень нема, на фабриці працює багато місцевих жителів, усі автомобілі офіційно оформлені.

- А як взагалі між собою ладнає місцевий бізнес?

- Бізнес у громаді не чубиться, рейдерських захоплень землі чи підприємств немає, тобто надто серйозних проблем немає. Основне, що турбує людей, – це побутові питання (ремонт доріг, наприклад). До речі, зараз три підприємства проводять ремонти доріг у громаді.

- Чи є порозуміння місцевої влади з поліцією та наскільки налагоджена співпраця?

- Порозуміння і співпраця є. Підписана спільна програма щодо профілактики злочинності на території ОТГ, що передбачає як співпрацю, так і фінансування, забезпечення запчастинами для нашого транспорту, паливно-мастильним  матеріалом, канцелярським приладдям тощо. Поки що закладено мінімальні суми.

-Чи часто доводиться чути критику на адресу поліції від населення?

- Останнім часом не часто. Навпаки: люди частіше дякують, довіряють, стали більш задоволені нашою роботою. Але є категорія тих, у яких завжди є претензії та не тільки до поліції.

Ми вирішуємо всі питання в межах нашої компетенції. На зустрічах із громадянами я пояснював, а іноді й питав, чому люди звертаються до поліції, коли не вдається залагодити справи в органах самоврядування чи інших, хоча часто й нарікають на поліцію.

Звичайно, що не тільки в нас є певний контингент людей, які завжди та всім не задоволені. Але ми маємо дотримуватися етикету, максимально пояснити, переконати, скерувати, одним словом, добросовісно виконувати свої обов’язки.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка