#

Начальник поліції Білої Церкви Сергій Ждан: Необхідно вносити законодавчі зміни як по оперативній роботі, так і по слідству

19.11.2019 06:07
Начальник поліції Білої Церкви Сергій Ждан: Необхідно вносити законодавчі зміни як по оперативній роботі, так і по слідству
Сергій Ждан

"Моя Київщина" поспілкувалась із Сергієм Жданом, начальником Білоцерківського відділу ГУ НП у Київській області.  Полковник поліції розповів про хід резонансних злочинів, криміногенну ситуацію, міфічних маніяків та недосконалість міських камер відеоспостереження

- Сергію Володимировичу, Ви очолили Білоцерківський відділ поліції після переведення з обласного управління поліції Черкащини. Наскільки суттєво для вас відчувається різниця в роботі між Білою Церквою і попереднім місцем служби?

- Звичайно, це суттєва різниця та дуже великий контраст, починаючи від дрібних злочинів і закінчуючи найтяжчими. 

- Певно, Ви вже можете оцінити рівень криміногенності Білої Церкви у порівнянні з іншими містами Київської області?

- Дійсно, є різниця, навіть між областями. Можу сказати, що в Київській області скоюється більше злочинів ніж там, де я працював раніше, і в основному, це незаконні заволодіння. Якщо говорити про статистику, то загалом злочинність йде на зменшення. Приміром, в 2018 році у Білій Церкві було 42 незаконних заволодіння, а на даний час їх 25. Якщо говорити про інші види злочинів, то у порівнянні з минулим роком зменшилось: зґвалтувань з 4 до 1, крадіжок з 893 до 660, шахрайств з 235 до 211, злочинів пов’язаних з наркотиками з 296 до 165.  Але, разом з тим, в цьому році зросли такі злочини, як нанесення тілесних ушкоджень - з 10 до 16, пограбувань - з 62 до 73, розбійних нападів - з 4 до 5, хуліганств - з 8 до 14, незаконних поводжень зі зброєю - з 14 до 17.

- А які злочини у Білій Церкві все ж відбуваються найчастіше?

- За три місяці роботи я б відзначив незаконні заволодіння, грабежі та розбійні напади. Останній випадок, до речі, був минулого тижня, коли невідомий чоловік підійшов до жінки, встромив в неї ножа та забрав її сумку з грошима і мобільним телефоном. На щастя жінка, на яку скоєно напад, жива. На даний час злочинця затримано в порядку статті 208 КПК України. Ним виявився раніше судимий за скоєння вбивства чоловік із Черкаської області. Триває слідство.

- Близько трьох місяців тому у Білій Церкві стався грандіозний скандал, коли після операції силовиків було затримано злочинне угруповання. Яка наразі доля затриманих? 

- Всі головні члени угруповання зараз знаходяться в слідчому ізоляторі і відносно цих осіб наразі проводяться слідчі дії.

- Наскільки після скандальних звільнень відчувається кадровий голод?

- На даний час у Білоцерківському ВП некомплект особового складу становить близько 10 відсотків. Є люди, які звільняються за вислугою років, але також є люди, які переходять працювати до нас з інших підрозділів. Треба сказати, що такого повального голоду кадрів ми звичайно не відчуваємо, але він є. Здебільшого це стосується поліцейських СРПП (сектор реагування патрульної поліції) та слідства. 

Чи були вже спроби Вас корумпувати? Біла Церква - цікаве місто в цьому відношенні, адже, як відомо, на кожного очільника поліції намагаються вийти, так би мовити, "авторитетні" люди, аби "порішати" свої питання.

- Ні, поки що не було на мене виходу і ніяких пропозицій не надходило. Якщо це станеться, то певні структури будуть про це знати. До речі, вже при мені був випадок, коли на слідчого Білоцерківського ВП вийшли люди щоб, як ви кажете, "порішати" питання по кримінальному провадженню. Про це було повідомлено керівництво Головного управління та відділ внутрішньої безпеки. Відповідно по даному факту зараз відкрито кримінальне провадження і проводиться розслідування.

- Влітку мали місце сутички по вул. Пролетарській, де відбувається скандальне будівництво ТРЦ. Тоді люди звинувачували прибулих працівників поліції у бездіяльності та навіть потуранню забудовникам і приватній охоронній фірмі, яка поводила себе досить зухвало та застосовувала силу до протестувальників. Чи був хтось із Ваших підлеглих покараний за таку поведінку і чи підтвердилась ця інформація взагалі?

- Люди, які протестували, наголошували, що у побитті брали участь працівники поліції. По даних працівниках було проведено службове розслідування, а всі потерпілі, які висловлювали такі заяви, були опитані. Претензій до працівників поліції вони не мають, адже, як виявилося, переплутали поліцейських з приватними охоронцями через схожий формений одяг. Власне тому люди звинувачують у побитті представників охоронної фірми, яка була найнята забудовниками.

Усі представники вищевказаної фірми одразу були встановлені. На даний час по даній забудові за фактом самоправства відкрите кримінальне провадження, зокрема, було звернення до суду на припинення будівництва, але справу ще не розглядали. 

- Поговорімо про нещодавній резонансний випадок у Білій Церкві, коли матір, щойно народивши дитину, викинула її з вікна. Що відомо про породіллю та який термін їй загрожує?

- Це 20-річна дівчина, в котрої на утриманні вже є малолітня дитина. Відомо, що вона самостійно народила вдома, після чого викинула цю дитину із сьомого поверху. Свої дії вона пояснити не може. Через внутрішню кровотечу її було госпіталізовано, тому після виходу з лікарні будуть прийматися міри стосовно обрання міри запобіжного заходу. Згідно з чинним Кримінальним кодексом України, її дії кваліфікують за ст. 117 – умисне вбивство матір’ю своєї новонародженої дитини. Поки що рано говорити про відповідальність, адже згодом буде проведено судово-медичну та психологічну експертизи, після чого суд ухвалить законне рішення.

- Хотілося б дізнатися ще про один жахливий злочин. Рік тому у Білій Церкві троє неповнолітніх вбили безхатченка. Багатьох містян цікавить, чи не залишиться цей злочин безкарним. Яка наразі доля цих неповнолітніх?

- Безкарними вони не залишаться, Феміда прийме об’єктивне рішення по даному злочину.  Їх двоє, адже третій з них проходить як свідок, тому що не здійснював насильницьких дій відносно покійного. Дані особи були затримані і поміщені до ізолятора тимчасового тримання Білоцерківського ВП, після чого були доставлені в суд для обрання міри запобіжного заходу - тримання під вартою. Підозрювані були відпущені під домашній арешт. Зараз вони знаходяться на волі.  Їм інкримінують ст. 121 ч.2 КК України.  Слідство триває, справа знаходиться в суді.

- Якщо ми говоримо про тяжкі злочини, то хотілося б або підтвердити або розвіяти міфи про таємничі вбивства, зґвалтування та навіть розчленування. Адже час від часу містом ширяться чутки про появу маніяків. Це великою мірою стосується і лісопосадки в районі Томилівської, де ніби то ґвалтують та вбивають людей. Яка насправді ситуація?

- Маніяків в нас, дякувати Богу, немає, але таку інформацію дійсно хтось розповсюджує. Відносно Томилівської, то вбитих дівчат не було, на відміну від низки зґвалтувань, які були протягом 2017-2018 років. Поліцейські встановили чоловіка, що скоював ці злочини, затримали, слідчі відносно нього скерували обвинувальний акт до суду для притягнення його до кримінальної відповідальності.

- У соцмережах дійсно часто з’являється інформація про грабежі та розбої. Ви вже озвучили статистику, але цікаво чи причетні до цього неповнолітні?

- Так, є низка грабежів, які здійснюють неповнолітні. Вони б’ють людей, забирають гроші, цінні речі, здають в ломбарди і витрачають кошти на свої потреби. Нападають в основному групами по 2-3 особи. 

- Наскільки відомо, наразі створено спеціальні підрозділи, які займаються виключно справами домашнього насильства. Розкажіть про це детальніше.

- Так, на сьогоднішній день створена мобільна група реагування на факти домашнього насильства в Білій Церкві. На неї покладено своєчасний та якісний збір матеріалів, складання протоколів про адміністративні правопорушення безпосередньо на місці події, а також доставляння кривдників до суду, розгляду та прийняття рішення в найкоротший термін. На даний час для працівників цієї мобільної групи виділений кабінет, щоденно створюються службові завдання на перевірку домашніх насильників. З початку роботи, а саме з червня цього року мобільними групами реагування на факти домашнього насильства здійснено 548 виїздів на повідомлення та випадки вчинення домашнього насильства.  У 228 випадках інформація про домашнє насильство не підтвердилась. Мобільна група досить недавно працює, вона набиває, так би мовити, свою базу. Працівники постійно проходять навчання, я думаю, що в майбутньому це запрацює ефективно і будуть відповідні результати.

- Як змінилась ситуація з вашим приходом відносно діяльності незаконних видів бізнесу?

- На даний час ми займаємось питаннями і насамперед, так званими, розливайками, які знаходяться в Білій Церкві. З серпня місяця по сьогоднішній день складено 7 протоколів про адміністративне правопорушення. Мова йде про продаж алкоголю та тютюнових виробів неповнолітнім. До міської ради подано 4 клопотання про зняття сервітуту з цих незаконних місць продажу алкоголю. Думаю, що депутати підтримають нас і позбавлять їх сервітуту на найближчій сесії.

- А яка робота проводиться відносно гральних закладів? Чи відомо Вам, що в таких залах розповсюджують та вживають наркотики?

- Справа в тому, що ми не можемо впливати на ігрові зали, які являються законними. А більшою мірою їх діяльність, згідно документації, є законною. До незаконних закладів ми здійснюємо рейди та перевірки, збираємо матеріали. По збуту наркотиків також проводиться робота, але поки що похвалитися немає чим, все йде в процесі. В найкоротший термін ми дамо результати по збуту.

- Поговорімо про камери відеоспостереження які під’єднані до єдиної міської системи в рамках впровадження програми "Безпечне місто Біла Церква". Чи функціонує ця система справно?

- По місту діє 36 камер, які підключені в рамках програми "Безпечне місто". Загалом по місту разом з ФОПами є 87 камер, але ж вони не підключені до єдиного серверу і при скоєнні злочину працівникам поліції доводиться бігати по магазинам та просити відео. Тому цю систему треба удосконалювати. Тим паче, що ті 36 камер "Безпечне місто" технічно не може потягнути діючий сервер. З мерією це узгоджено, там пообіцяли вже цього місяця купити новий сервер. Але є ще одна проблема, і полягає вона в тому, що ми не можемо закільцювати відеоспостереження з Київської області, адже в нас є іноземна програма, яка не підходить до інших камер. Для того, щоб поміняти цю програму, треба кошти.

- Майже всі Ваші колеги вважають що законодавство є недосконалим, працює на користь злочинця і його треба змінювати. Яка Ваша думка з цього приводу?

- Цілком погоджуюсь, треба вносити зміни як по оперативній роботі, так і по слідству. Серед позитивних моментів можна виділити той факт, що  раніше слідчий для призначення експертизи звертався з відповідним клопотанням до суду і це затягувало процес розслідування. На даний момент таку процедуру відмінили, що дало змогу слідчому значно прискорити строки проведення досудового розслідування. Крім цього в Кримінальному процесуальному кодексі України відбулися зміни з приводу закриття кримінальних проваджень за строками давності. Завдяки цьому зменшився залишок таких проваджень та відповідно навантаження на слідчого. В такому випадку прокурор має право звернутися з клопотанням до суду про закриття кримінального провадження, якщо вийшли строки давності притягнення до кримінальної відповідальності. Сподіваюсь, що в майбутньому законодавство і надалі буде змінюватись в такому напрямку, що дозволить розвантажити слідчих та допоможе прискорити процес розслідування.

Розмову вела Надія Савчук, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram