#

Начальник Білоцерківського відділу поліції Геннадій Мельниченко: На сьогоднішній день законодавство таке, що працює на захист злочинця

28.11.2018 06:04
Начальник Білоцерківського відділу поліції Геннадій Мельниченко: На сьогоднішній день законодавство таке, що працює на захист злочинця

Кореспондент «Моєї Київщини» поспілкувався з начальником Білоцерківського відділу поліції, підполковником Геннадієм Мельниченком та дізналася про проблеми роботи правоохоронців у найбільшому місті Київщини, криміногенну обстановку, чого не вистачає поліціянтам для ефективної служби та особливості взаємовідносин особового складу. Про це та інше читайте в сьогоднішньому інтерв’ю

- Геннадій Вікторович, вже вісім місяців як Ви на посаді очільника Білоцерківської поліції. Розкажіть про ваші враження від роботи та здобутки.

- За ці вісім місяців я вже звик, навіть є таке відчуття що я тут завжди і працював, попереднє місце роботи вже забулась. Якщо коротко про здобутки, то ми зараз займаємо одні із перших позицій в Київській області. Так звісно є багато різних питань, недопрацювань, а також проблеми по особовому складу. Але комплектуємося, розкриваємо злочини, в принципі жалітися гріх. 

- Як відомо, загалом особовий склад налічує 450 чоловік. Про які саме проблемі йде мова?

- У нас був великий некомплект в групі реагування патрульної поліції в зв’язку з тим, що вводився батальйон управління патрульної поліції Білої Церкви і всі йшли туди через більшу зарплатню. Коли я тільки-но прийшов на посаду, в нас був некомплект більше 40 посад. Зараз ця цифра зменшилась удвічі, набираємо нових працівників. Варто сказати що важко комплектуватися сержантами, тому що посади, які були офіцерські, стали сержантські. Тобто той, хто був офіцером він ще лишається, а тільки-но він йде, посада автоматично стає сержантською. Але ми намагаємося виправити цю ситуацію, беручи списки тих, хто звільняється з військових частин, і проводимо з ними бесіди. Крім цього з молодими,  які йдуть на військову строкову службу, ми проводимо бесіди і агітації. Прийшовши до нас на службу, вони вже можуть не служити в армії. Також ми працюємо із центрами зайнятості, широко проводимо агітацію в громадському транспорті, розклеюємо агітаційні буклети. Особливо це стосується сіл, де молодим хлопцям і дівчатам немає, де працевлаштуватися.

- А багато таких, які воліють не служити в ЗСУ, і одразу йдуть служити в поліцію?

- Багато людей просто не знають, що так можна. Живуть ще по старому принципу, адже раніше перед службою в міліції обов’язково треба було спочатку відслужити в армії. Так само і я розпочинав із сержанта, відслуживши півтора роки в армії. Звільнившись, побачив оголошення про набір в ДСО, пройшов всі комісії, відбір, навчання і почав працювати.

- З нестачею особового складу зрозуміло, а от чого не вистачає власне їм самим?

- Хотілося б звичайно, щоб була більша зарплатня, адже нині ціни ростуть на все. Заробітна плата в 10 тисяч гривень це нібито не мало, але й не багато. А якщо брати сержантський склад, інспекторів, то в них взагалі зарплатня 7000-7800 гривень. Якщо порівнювати з патрульними, то в останніх набагато більша зарплата і графік роботи набагато легший, ніж у нас. Стосовно підвищення, то як ми знаємо з 1 січня 2019 року зарплата зросте, приблизно на три тисячі рядовому складу. Відповідно якщо звичайний рядовий буде отримувати 11 тисяч на місяць це буде нормально. Тому очікується і певний приплив кадрів.

- А чи багато таких людей, які прийшли служити до лав поліції, але виявилися чи то непридатними до роботи, чи то мають певну невідповідність займаній посаді?

- Звичайно такі люди є, вони самі не знають? чого сюди прийшли. То ж багато хто звільняється? бо просто не знаходить себе в поліції. Такого що б їх звільняли за невідповідність останнім часом не траплялося, адже претенденти проходять відбори. Ще на початкових етапах їм потрібно здати комплекс різних заходів, починаючи від тестування з логіки, мислення, специфіки дій в різних ситуаціях, можливості швидко приймати рішення, а вже потім потрібно відбути три місяці в навчальному закладі. Тобто вже той хто приходить – вважається таким, що готовий до служби. 

- Давайте поговоримо про кримінальну Білу Церкву та Білоцерківський район. Яким основним злочинам ви б віддали перше, друге та відповідно третє місце?

- Я ще коли сюди прийшов, казав: спочатку ми повинні максимально побороти майнову злочинність. Дуже багато зараз крадуть і в районі, і в місті, кожного дня маємо щонайменше 5-7 крадіжок. Розкривається в кращому випадку половина - одразу по гарячих слідах. Але я вже можу зробити висновок - специфіка міста така, що тут не так просто розкрити злочин за гарячим слідом. Безпосередньо вуличні злочини такі як грабежі розкриваються на другий-четвертий день. Такі злочини вчиняться здебільшого відносно осіб, які перебувають у нетверезому стані, вночі на них нападають, б’ють та забирають їхні речі. Відповідно такі потерпілі не можуть нам надати чітку інформацію про злочинця. А це є дуже важливо, знати прикмети.Що ж до слабкої статі то в них забирають сумочки, золоті прикраси, та мобільні телефони.

На сьогоднішній день в нас близько 60 грабежів, 48 з яких вже розкриті, а особам повідомлено про підозру. По крадіжках - трохи важко. Співпраця із населенням слабка, бо люди самі лишають своє майно, наприклад автомобілі вітчизняного виробництва, які кидають де попало. Відкрити такі авто та викрасти акумулятор магнітолу неважко. В літній період часу часто крадуть скутери, які також кидають без нагляду. На сьогоднішній день ми щільно працюємо із державним управлінням поліції охорони. По всіх об’єктах, де вчиняються крадіжки, вони пропонують свої послуги охорони. Адже дійсно сигналізація - це 90-95% захисту майна. Якщо така сигналізація є, за три хвилини прибуває наряд і крадіжка майже завжди розкривається.

На другому місці можна відмітити угони транспортних засобів, здебільшого елітних. Це - кваліфіковані угони, де працюють досить серйозні спеціалісти з серйозною технікою, які можуть викрасти авто менш ніж за хвилину. Та на даний час дві групи осіб, які цим промишляли за останній час, вже затримані. Але ви ж розумієте, злочинців усіх не переловиш.

Ну і з рештою, наркоманія також на сьогодні - вкрай серйозна проблема в нас у місті. Зараз популярний тип реалізації наркотичних засобів - так звані «закладки», тобто збут, який важко документувати. Але рано чи пізно будь-який збувач все одно встановлюється та затримується.

- Яка ситуація із ДТП у нетверезому стані. Чи багато водіїв попри величезні штрафи таки сідають за кермо «під мухою»?

- Це вже адмінпрактика, але якщо брати по водінню в нетверезому стані, то п’яного водія ми фіксуємо стабільно раз на добу. Це в середньому, адже буває і набагато більше. Зараз на трасу зайшла патрульна поліція яка має також багато клопоту з цим.

- Наскільки суттєво поліції могли б допомогти відеокамери, якими незабаром мають обладнати вулиці міста?

- Так, проблема в тому що на вулицях міста - мала кількість відеокамер. На сьогоднішній день вже прийнята програма, виділені кошти і вже відеокамери монтуються місцевою владою.  Як обіцяє мер міста Геннадій Дикий, до нового року місто буде повністю забезпечене системами відео-спостереження. А от в селах камер практично немає…. Поки що перекриваємо в’їзди та виїзди з міста, але було б правильніше, щоб камери були на кожній вулиці, перехресті, в’їзді в житлові масиви. Зараз в основному ми користуємося камерами бізнесу - магазинів, банків, кафе тощо. Але ж коли злочин вчиняється вночі чи на вихідних, то зрозуміло що відеозапис отримати одразу неможливо. Якщо ми вже вранці вилучаємо відеозапис, то тут виникає інша проблема – через погану якість камери суттєвих прикмет окрім силуету злочинця розгледіти неможливо. От так і затягується це все на день, два-три, але все ж розкривається.

Тут варто сказати, що ми повинні працювати не тільки на розкриття злочинів, але й на їх профілактику. Звичайно, камери дуже сильно впливають на профілактику злочинів. Та й на саме розкриття це значно вплине, адже ми зможемо швидше реагувати, мати більше інформації та отримати більше доказів.

- Якщо говорити про профілактику, чи ведеться відповідна робота з дітьми?

- Ми намагаємось із дітьми працювати дуже тісно. В школах, наприклад, наші працівники постійно приймають участь у роз’яснювальній роботі різного напрямку, зокрема стосовно безпеки на вулиці та правил дорожнього руху. Так само запрошуємо до нас дітей із шкіл та дитячих садочків, на екскурсії у відділ, показуємо їм наші робочі кабінети, ізолятор тимчасового тримання, транспорт зброю та спецзасоби, щоб вони розуміли як суть нашої роботи, так і те, у що краще не потрапляти.  В плані дозвілля також тісно працюємо з дітьми, влаштовуючи їм різні свята, екскурсії, запрошуємо в парк Олександрія тощо. 

- А якщо торкнутися теми дитячої жорстокості та булінгу, розкажіть про ситуацію в Білій Церкві. Чи правда, що в місті створюються угрупування із злодійськими поняттями, подібні АУЕ («Арештантський уклад єдиний»)?

- Ні, це неправда, такого в Білій Церкві немає. Раніше був "Синій Кит" та інші подібні речі, які поширювались в соцмережах. Я рахую, що взагалі вся проблема лежить в соцмережах, знаю кіберполіція моніторить системи, і саме спеціалісти виявляють такі речі та знищувати їх докорінно. Що ж до булінгу, то ювенальна превенція постійно спілкується з дітьми, моніторимо кожну інформацію про дитячі бійки, і в Білій Церкві такого немає.

- У Вас немалий стаж роботи в органах. Розкажіть, чи легко сьогодні працювати за новим кримінально-процесуальним кодексом.

- Ні, нам однозначно потрібні зміни до законодавства, і я просто про це кричу. На сьогоднішній день законодавство складне і кримінально-процесуальний кодекс працює на захист злочинця, а не на правоохоронця. Як він і для чого приймався я не розумію, але ним просто ускладнили все в рази. Зараз наші слідчі і оперативники просто загнані тим що якийсь звичайний злочин, який не є резонансним, а по ньому потрібно багато разів ходити в суд. Для того аби оперативнику розкрити, а слідчому розслідувати та зібрати доказову базу, потрібно за кожну дрібницю бігти до суду по ухвалу. Кожна дія слідчого потребує ухвали слідчого судді – а це все час. Це просто неправильно.

Раніше крадіжку мобільного телефону ми могли розкрити не виходячи з кабінету, а зараз ми повинні по ньому до місяця збирати різні ухвали та документи. Ми цим самим ускладнюємо роботу і втрачаємо довіру населення. Люди рахують? що все це дуже просто та швидко зробити, і не розуміють скільки безглуздої роботи за цим стоїть через новий процесуально-кримінальний кодекс. Те ж саме, необхідно щоб за кожен тяжкий злочин, якщо законодавство дозволяє, особа має бути поміщена в ізолятор тимчасового тримання. Я взагалі прибічник того, що людина, яка вчинила злочин, повинна відчути, що таке камера. А що ми чуємо «ні, це не безпосереднє переслідування, пройшло більше доби, треба особу відпустити». У таких випадках людина починає думати, що поліція продалась. Люди рахують, що це наша недбалість чи байдужість. Це не правда: в нас просто таке законодавство. І зараз я сподіваюсь, що депутати приймуть зміни до цього законодавства. Його потрібно змінювати швидко і не затягувати цей процес.

Читати "Моя Київщина" у Facebook