#

Наркозалежність: замість репресивної політики – підтримувальна терапія

12.11.2021 08:02
Наркозалежність: замість репресивної політики – підтримувальна терапія
Фото з місця події

Ще з початку 90-х Дніпропетровська область мала недобру славу регіону через один із найвищих рівнів наркозалежності та захворювань на ВІЛ у країні. Однак завдяки медикам-професіоналам, громадським активістам, у тому числі і ВІЛ-позитивних та наркозалежних, тут вдалося зробити суттєвий крок у профілактиці та лікуванні цих та низки інших захворювань. Про це журналісти центральних та регіональних видань країни дізналися під час дводенного прес-туру у Дніпрі. Був серед них і кореспондент "Моєї Київщини"

Натхненником цього інформаційного заходу став Міжнародний благодійний фонд "Альянс громадського здоров’я", який вже 20 років опікується цією проблематикою, а його головною метою було продемонструвати представникам мас-медіа можливі практики профілактики та лікування ВІЛ, туберкульозу, вірусних гепатитів в Україні, а також аргументувати необхідність розширення замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) для наркозалежних людей, кількість яких в регіоні останнім часом суттєво зросла. 

Організатори прес-туру на прикладах закордонної (а з недавнього часу й вітчизняної) статистики і практики переконливо доводили необхідність зміни репресивної наркополітики України та переорієнтації на протидію організованій злочинності, а не криміналізації окремих наркозалежних.

Під час виступу асоційований директор з політики та партнерства "Альянсу громадського здоров'я" Павло Скала охарактеризував місто та область в цілому: 

Із 350 тис людей, які вживають ін'єкційні наркотики в Україні, близько 30 тис – мешканці Дніпропетровщини. Область була серед перших регіонів, де 15 років тому запровадили лікування замісною підтримувальною терапією (ЗПТ). Сьогодні кожен шостий із 16 тисяч пацієнтів цієї терапії в Україні, проживає саме тут.

Згідно з даними, якими вже після візиту до Дніпра поділилися з журналістами представники "Альянсу", з цих 16 тис пацієнтів, які проходять цикл ЗПТ, дві тис приймають бупренорфір, біля п’ятиста – метадон в рідкий формі, решта - матадон у вигляді таблеток. Причому, офіційна закупівля цих препаратів здійснюється переважно на грантові кошти та їхня ціна значно менша від аналогів на нелегальному ринку. Тому фахівці радять наркозалежним людям звертатися за допомогою у захисній терапій до тих сайтів (виявляється цей іменник означає не тільки віртуальний інтернет-ресурс, а й пункти надання ЗПТ, де це роблять кваліфіковано та безкоштовно.

На жаль,  Київщина далеко не лідер в країні за рівнем надання подібних, але легальних послуг. У нас ЗПТ практикують лише у трьох комунальних некомерційних медичних підприємствах регіону: в Білоцерківській міський лікарні № 4 та у ЦРЛ Обухівського та Фастівського районів. 

Традиційно на заходах з подібною проблематикою обговорювали й  “білі плями” сучасної наркополітики нашої держави — систематичне порушення прав наркозалежних та репресивні дії представників правоохоронних органів щодо впровадження програми замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Особливо цей дисонанс чітко помітно на тлі аналізу  найкращих світових практик із профілактики й лікування наркозалежності.

Той же Павло Скала (сам у минулому- офіцер міліції) зауважив, що Україна явно прогресує, в порівнянні з Росією в застосуванні прогресивних методів замісної терапії для наркозалежних, які давно опробуванні на Заході. Однак  у випадку затримання поліцією наркозалежного з наркотичними засобами, в нас мінімальна некримінальна вага наркотиків значно нижча, ніж у сусідів, а значить і шанс- потрапити за грати, але ж далеко не всі затримані є наркокур’єрами!

У ході практичної роботи з наркозалежними особами, які відбули покарання за зберігання наркотичних засобів, та їх вибіркового опитування фахівці дійшли висновку, що кримінальне переслідування осіб, що вживають ПАР, не привело до відмови від нарковживання. Навпаки, репресивне законодавство та перебування у місцях позбавлення волі призвело до збільшення серед наркоспоживачів захворюваності на ВІЛ/СНІД, туберкульоз та інші соціально небезпечні захворювання, а також суттєво вплинуло на загострення соціальної напруженості у суспільстві, формування дискримінаційного ставлення до осіб, хворих на наркоманію.

А загалом, чим більш авторитарною чи тоталітарної є країна, тим менше там можливості боротися за дотримання прав людину, в тому числі й соціально уразливих категорій. Іноді, здається, що суто  репресивні заходи, спрямовані проти них- це той гачок, за допомогою якого чинна влада тримає під контролем тих, хто намагається відстоювати права людини чи боротися за зміну влади через механізм виборів, не кажучи вже про те, що це- суттєве джерело нелегальних прибутків нечистих на руку людей у пагонах…

Також експерти, що виступали перед журналістами, робили в своїх виступах акцент на необхідності забезпечити доступ до державної програми з профілактики ВІЛ/СНІДу та вірусних гепатитів для людей, які вживають психоактивні речовини; підвищити через ЗМІ загальну обізнаність населення щодо профілактики і лікування наркозалежності.

А загалом, близько чверті мільярда людей у всьому світі хоча б раз за своє життя вживали наркотики. 12% з них вже є наркозалежними, вони не в змозі самотужки впоратися з цією проблемою та потребують спеціального лікування. Щорічно від передозування наркотиків, здебільшого – опіоїдів, гинуть щонайменше 190 000 осіб. Зрозуміло, що на тлі нинішньої пандемії Коронавірусу традиційні хвороби суспільства дещо відійшли на другий план, але наявність однієї загрози зовсім не знімає з порядку денного інші. 

Під час проведення 61-ї сесії Комісії з наркотичних засобів при Організації Об'єднаних Націй Генсек ООН Антоніу Гутерріш, звертаючись до учасників комісії, закликав їх намітити "найбільш підходящий і збалансований курс" боротьби з експансією наркотиків: покінчити з організованою злочинністю і забезпечити захист і лікування наркозалежних осіб. А його попередник на посаді керівника Об’єднаних націй  Кофі Аннан колись на аналогічному заході  із сумом констатував: "Наркотики знищили багато життів, але неправильна наркополітика – ще більше!".

Між іншим, за результатами перевірок, проведених у 2017 р. – та у  2018 роках Генеральною прокуратурою України  роботи понад 400 реабілітаційних центрів встановлено, що й тут порушення прав людини і громадянина у цій сфері мають тривалий і поширений характер. При цьому, в Україні вже понад п’ять років існує затверджена урядом Стратегія державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року. Про те, чому більшість з її пунктів досі залишаються «на папері», а Україна пасе задніх за темпами подолання наркоманії.

Але не тільки недостатні зусилля чинної влади  та корумпованість окремих силовиків  робить проблему зменшення наркозалежності наших земляків й досі актуальною. В самому суспільстві існую чимало міфів навколо цієї проблематики та панують дискримінаційні настрої по відношенню до тих, хто мав нещастя стати залежним від наркотиків. Вважається добрим смаком стендап-комікам в телевізійному ефірі пожартувати навколо "нариків". Тож однієї з тем спілкування колег став акцент на необхідності вживання толерантної лексики та поваги до честі і гідності хворих. 

Про особливості запобігання, лікування та профілактики наркозалежності на сучасному етапі журналістам розповів й лікар-нарколог, координатор проекту REACT Леонід Власенко. 

В ході спілкування з фахівцями журналісти дізналися не тільки про те, що «наркоманія та наркозлочинність є суспільно небезпечними явищами» а й те, що вони потребують вжиття комплексних заходів задля мінімізації негативних наслідків, причому відразу за трьома аспектами- правовому, морально-етичному та медико-соціальному.

Окрім теоретичної частини з лекціями експертів, колеги за пером, здійснили низку виїзних «семінарів» туди де на практиці намагаються допомогти хворим на наркотичну залежність, ВІЧ, туберкульоз та вірусний гепатит. 

Зокрема ми познайомилися з ініціативою “Fast Track Cities”, що передбачає світове партнерство міст-мільйонерів у спільному подоланні епідемії ВІЛ. Торік, за підтримки “Альянсу громадського здоров'я” та БО "БТ "100% ЖИТТЯ ДНІПРО", цей обласний центр приєдналося до подолання ВІЛ/СНІДу в рамках активностей  “Fast Track Cities”. Нещодавно у місті було прийнято Міську  програму протидії ВІЛ/СНІДу, що передбачає виділення понад 40 млн гривень на боротьбу з вірусом імунодефіциту людини. Ця програма допоможе врятувати тисячі життів, завдяки своєчасній профілактиці та лікуванню містян, в тому числі з числа вразливих груп населення. Тільки щороку БО "БТ "100% ЖИТТЯ ДНІПРО" своїми послугами, зокрема в рамках “Fast Track Cities”, охоплює понад 5 тис. людей з уразливих груп верств населення.

Під час візиту до КП “Обласний медичний психіатричний центр з лікування залежностей” журналісти дізналися про інноваційні проєкти медзакладу, що фінансує МБФ “Альянс громадського здоров'я”. Йдеться про першу в Україні мобільну амбулаторію, яка зовсім скоро розпочне виїзди у віддалені райони області, де відбуватиметься видача препаратів ЗПТ для громадян, які потребують лікування. Також представники/ці ЗМІ мали змогу отримати відповіді на насущні питання від Наталії Білій, директорки медзакладу, що стосувалися зміни наркосцени, профілактики і лікування наркозалежності, репресивної наркополітики та результатів медичної реформи. Сьогодні понад 2,9 тис. пацієнтів ЗПТ можуть отримати ліки на базі  28 сайтів.

А відвідини КП "Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб" Дніпропетровської обласної ради  дали змогу представникам/цям ЗМІ покращити свої знання про лікування ВІЛ/СНІДу та вірусних гепатитів. Нині у Дніпропетровській області  26 492 людей, які живуть із ВІЛ — це другий найвищий показник в Україні (лідер Одеська область). Станом на початок вересня цього року 23 623 особи отримують антиретровірусну терацію, із них — 499 дітей.  Як повідомила Ірина Мішкой, завідувачка амбулаторно-поліклінічного відділення Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб ДОР, основний шлях інфікування ВІЛ — це гетеросексуальні контакти (58%) та парентеральний: про ін'єкційному введенні наркотичних речовин (38%).

Слід зазначити, що саме особливості лікування гепатиту С стали одним із нових тем прес-візиту. Оскільки зараз у медіа фігурує багато неправдивої інформації, зокрема про відсутність ліків, ефективність препаратів тощо. Щоб розвіяти хибні уявлення, до спілкування були запрошені пацієнти/ки, які вже вилікували хворобу та розповіли про свій досвід.

Лише за 2020-2021 роки недугу в Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб  пролікували понад 300 осіб, приблизно стільки ж отримали лікування за донорський кошт.  Як зазначила Тетяна Шаульська, директорка БФ “Діалог плюс”, соціальним супроводом їхньої організації вже скористалися 388 осіб із числа вразливих груп населення.

Також журналісти країни дізналися про досвід діяльності місцевого ГО «Синергія душ, що спеціалізується на наданні соціальних послуг уразливим верствам населення на місці розташування цього сайту тут окрім іншого здійснюють ще й тестування на ВІЛ, вірусні гепатити та проводять скринінг на туберкульоз. Люб’язними гідами тут стали самі господарки установи-  виконуюча обов’язки директора цього закладу  Ірина Башко та спеціаліст цього закладу Світлана Родік. 

Світлана не стидається публічно зізнатися в тому, що вона- наркозалежна, а примусити її встати на шлях  замісної терапії та активно включитися на допомогу братам та сестрам за нещастям примусило саме життя: «Набридло змінювати наркотики на перебуванні в колоніях».

Відразу по закінченню прес-туру  представниці цієї Громадської організації виступили в ефірі місцевого телебачення та розповіли про свою діяльність. Переглянути відео цієї розмови можна за цим посиланням на Фейсбук організації:

https://www.facebook.com/watch/?v=1531342197197048

Під час дводенного спілкування з експертами, журналісти отримали чимало матеріалів, які можуть їм згодитися при подальшому висвітленні цієї складної, але соціально важливої проблематики. Досить цікавим виявилися й літературно-публіцистичні видання «Мотылёк” та «Не улетай!», які видають наркозалежні автори, що встали на шлях замісної підтримувальної терапії та намагаються охопити цією ідеєю якомога більшу кількість своїх земляків. Дійсно, як писали класики- "Допомога потопаючим — справа рук самих потопаючих".




Читати "Моя Київщина" у Telegram
Олександр Воронін
журналіст