#

Недореформована медицина: хто має право на отримання безкоштовних лікарських послуг

16.08.2019 05:02
Недореформована медицина: хто має право на отримання безкоштовних лікарських послуг
Фото з мережі Інтернет

Для кожного з нас, не зважаючи на соціальний статус, питання власного здоров’я та рідних перебуває на першому місці, тому ми дуже ретельно спостерігаємо за ходом медичної реформи. Перше, що кидається в очі, це традиційний розподіл суспільства на протилежні табори – прихильників та противників реформування системи. Редакція порталу "Моя Київщина" вирішила нагадати про ситуацію в системі первинної медицини, яка скоро має почати повноцінно функціонувати

Під час передвиборчої кампанії при проведенні дебатів нинішній президент України Володимир Зеленський досить радикально висловився щодо ходу медичної реформи в Україні: "Медицина. З приводу реформи. Скажіть мені, будь ласка, якщо ліків якісних немає, доступних цін на ліки немає, нормальних умов у лікарнях немає, нормальних зарплат у лікарів немає, то яка це наф*г реформа?".

Варто додати, що його висловлювання були далеко не безпідставними, адже нарікань на медицину було більш, ніж достатньо. Питання щодо доцільності проведення реформи навіть не стоїть, адже матеріальна база уже давно своє віджила. Медичні заклади області мають не тільки поганенький зовнішній вигляд, а й нікудишнє устаткування, або ж взагалі його відсутність.

Проте є один район Київщини, який дуже відрізняється від інших. Найбільшу кількість медичних закладів за останні роки було реставровано та відкрито у Васильківському районі. Але цьому є цілком логічне пояснення: товариш колишнього президента Петра Порошенка – Ігор Кононенко – дуже хотів стати депутатом Верховної Ради 9 скликання, тому Кабмін через державну субвенцію посилено фінансував 94 округ, куди входить Васильківщина та Обухівщина, де він балотувався. Хоч Кононенко й програв кандидату від "Слуги народу" Олександру Дубінському, проте відремонтовані приміщення уже нікуди не подінуться. Але нагадаємо, що правоохоронці повідомили про відмивання посадовцями Васильківської РДА щонайменше 70 млн грн на ремонтах об’єктів соціальної інфраструктури, у тому чисті ФАПів та лікарень, на відкритті яких піарилися екс-голова Васильківської РДА Владислав Одинець та Ігор Кононенко. Тому залишається здогадуватися, скільки всього можна було б зробити за вкрадені кошти, адже іншим районам області пощастило куди менше.

Окрім "совкових" приміщень та обладнання гостро стоїть кадрове питання. Перехід до первинної медицини мав би забезпечити доступними послугами все населення. Проте виходить не зовсім так, адже мало хто з молодих лікарів у захваті від роботи у віддалених селах не тільки Київської області, а й усієї України: хоча б тому, що обіцяних зарплат у 30 тис грн так ніхто й не побачив.

Саме тому зовсім нещодавно голова Київської ОДА Бно-Айріян у популярній для наступної президентської п’ятирічки манері – через відеозапис – звернувся до громадян у пошуках лікарів для амбулаторії у селі Пії Ржищівської громади. Хоч відео і набрало понад 45 тис переглядів, проте спеціалістів поки не знайшлося… Одним тільки зверненням ця історія не закінчилася, адже голова КОДА зустрівся з в.о. міністра охорони здоров’я України Уляною Супрун, аби обговорити питання медреформи на Київщині, а також проблему нестачі лікарів у сільській місцевості. Адже відсутність лікаря у сільській амбулаторії фактично унеможливлює отримання населенням медичних послуг, бо пенсіонерам буде неймовірно складно дістатися до найближчого ФАПу чи лікарні. Тим паче взимку…

Через те, що останній перепис населення в Україні проводився у 2001 році, ми можемо тільки здогадуватися скільки людей проживає у Київській області, але за приблизними підрахунками - близько 2 млн. За інформацією МОЗу, майже 1,4 млн жителів Київщини уклали декларації з сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами.

При цьому кожен має зрозуміти, що система первинної медицини направлена більше на профілактику розвитку захворювань, а не їх лікування. Лікарі первинної медицини мають на ранніх етапах діагностувати хвороби, що можуть призвести до ранньої смерті людей, зокрема, онкологію.

Варто нагадати для тих, хто ще не встиг підписати декларацію з сімейними лікарями, що громадяни без такої "формальності" позбавлені права на безкоштовне отримання медичних послуг. Кінцевого терміну підписання декларації не існує, її з обраним сімейним лікарем, терапевтом або педіатром можна укласти під час планового візиту. Для цього потрібно взяти з собою паспорт та ідентифікаційний код.

Але варто врахувати, що з липня 2019 року пацієнти, які не обрали свого сімейного лікаря, зможуть отримати безоплатно медичну допомогу на первинному рівні лише у невідкладному стані. Ще один момент - консультації з приводу лікування Ви можете отримати тільки у свого лікаря, навіть якщо перебуваєте у відрядженні чи відпустці, але при наявності гострого стану жоден медик не має права відмовити у наданні допомоги.

А от запуск програми "Безкоштовна діагностика", яка мала розпочати роботу з 1 липня поточного року, наразі відстрочено на невідомий період. До її переліку повинні увійти 54 медичні послуги – аналізи, інструментальні дослідження і послуги вузькопрофільних спеціалістів. Безкоштовними стануть наступні медичні послуги:

  • 12 різних аналізів;
  • мамографія;
  • 5 видів рентгенів (грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і навколоносові пазухи, ехокардіографія);
  • моніторинг ЕКГ;
  • 2 види тестів для визначення патологій серцево-судинної системи;
  • 6 видів УЗД (шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитовидна і молочні залози);
  • 4 види біопсії під контролем УЗД (щитовидної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз);
  • видалення новоутворень (м'яких тканин і шкіри носа, гортані, вуха);
  • ендоскопічні дослідження та операції одного дня (стравоходу, шлунка, дванадцятипалої та товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів). 

Планується, що ці послуги на 100% буде оплачувати Національна служба здоров’я. Однак, їх можна буде отримати безкоштовно тільки за направленням сімейного лікаря. Пацієнт матиме можливість самостійно обирати заклад, де йому буде зручно отримати медичні послуги з переліку програми "Безкоштовна діагностика". Ще одна умова – заклад має бути приєднаним до програми.

Звідси виплаває наступний момент – для того, аби лікувальний заклад приєднався до програми, його мають перетворити на некомерційне комунальне підприємство й укласти договір з Національною службою здоров`я України. Усі лікувальні установи мають час до 1 січня 2020 року, в іншому разі вони не зможуть отримувати фінансування з державного бюджету. За наявною інформацією, у Київській області автономізувалися лише 53 заклади, які отримали за договорами з НЗСУ трохи більше 560 млн гривень. Місцеві чиновники не поспішають з перетворенням закладів у некомерційні підприємства, адже всі розуміють, що після обрання нового парламенту обов’язково зміниться склад Кабінету Міністрів, а місце Супрун займе новий міністр, який може кардинально змінити вектор медреформи. А тому, розмірковує чиновництво, можна перечакати...

Зараз перебудова роботи відбувається на первинному рівні, але вже видно її недоліки та переваги. Наступні етапи з реорганізації вторинної і третинної ланки відбудуться згодом, але вони будуть ще більш складними і затратними. Питання про іншу модель роботи системи охорони здоров’я поки не стоїть - і саме збереження одного вектору в реформі, а не постійне виляння в залежності від зміни керівництва держави дасть змогу нарешті отримати непоганий результат... 

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram