#

"Нова українська школа": Боярська НВК "Гімназія - ЗОШ І ст."

21.06.2018 06:36
"Нова українська школа": Боярська НВК "Гімназія - ЗОШ І ст."

Реформа освіти в рамках концепції "Нова українська школа" набирає обертів по усій країні. Наразі впроваджується пілотний етап, до якого долучилися 100 шкіл України. Не стали виключенням і школи Київської області. Ми ж вирішили дізнатися, як впроваджується нова методика у школах регіону, і першим навчальним закладом, який ми відвідали, став Боярський НВК "Гімназія - ЗОШ І ст."

Заходячи на подвір’я, відразу відчуваєш якусь своєрідну енергетику: може, це від розмірів самої будівлі, або від гордої назви «гімназія», якою в цьому навчальному закладі дійсно пишаються. Хоча історія цього НВК не така вже й тривала.

Як розповідає нам директор Світлана Миколаївна Сушко, цей заклад було створено 1 вересня 1999 року, і з того часу вона є незмінним керівником гімназії.

«До того я була директором Боярської п'ятої школи. Потім ми вирішили, що потрібно щось змінювати. Це були якраз ті часи, коли відновлювалися гімназії, ліцеї. І от ми вирішили створити гімназію», - згадує Світлана Миколаївна.

Світлана Сушко усією душею вболіває за свій начальний заклад

Але сталося так, що власного приміщення гімназія одразу не отримала, і довелося «тіснитися» разом з 5-ою школою. Але вже у 2001 році районна влада посприяла у відновленні місцевого довгобуду, в якому планувалося розмістити 6-у школу. Та час вносив свої корективи, і тепер гімназія має власне приміщення, в якому навчаються 1600 дітей та працюють 117 педагогів.  

«Що стосується педагогів, то в основному «кістяк» перейшов сюди з Боярської п'ятої школи. Спочатку в нас були педагоги-куратори, потім цей інститут за законодавством був ліквідований. Коли ми починали, було 30-35 педагогів, зараз – 117. Тобто колектив зростає», - говорить керівник закладу.

Проблем з кадрами гімназія не має, адже люди працювати сюди йдуть із задоволенням. Дітей для навчання в цьому закладі відбирають, адже не усі можуть потягнути таке навантаження. Але педагоги закладу не зовсім задоволені новим законом «Про освіту», згідно з яким всі діти, які будуть йти в 5 клас, будуть вважатися такими, що йдуть в гімназію. Вчителі вважають, що мають бути і загальноосвітні школи, і гімназії, а подібне зрівняння йде всупереч потребам дітей. І цього року, вперше в історії гімназії, дітей було просто проведено до 5-го класу без складання відповідних іспитів.

«Це спроба знищити спеціалізовану освіту. Тому що, якщо сьогодні всі школи стануть гімназіями, то гімназія втратить свій сенс як заклад для обдарованих та здібних дітей. Не кожній дитині, яка закінчила початкову школу, потрібна гімназія. Тому, якщо ми хочемо мати європейський рівень, треба будувати початкову школу окремо, середню школу, чи то гімназію, чи то загальноосвітню школу. Є ще третій рівень – це вже ліцей», - вважає Світлана Сушко.

Наразі заклад готує документи для того, аби стати ліцеєм і давати дітям профільну освіту після 9-го класу.

Подібної думки заклад і про введення жеребкування для дітей щодо місць у школах.

«Введено жеребкування, хто і як його уявляє? З одного боку, мікрорайон, з іншого - батьки мають право вибрати школу. Всі діти повинні вчитися, тому тут є порушення державної політики. Якщо влада дозволяє будувати забудовнику масив, то він обов'язково має збудувати школу, лікарню, дитсадок. Якщо він цього не робить, то яке може бути жеребкування, треба вчити всіх дітей. І як наслідок - діти нервуються, батьки нервуються. У тій школі місця немає, в тій - немає. Куди батько піде з дитиною? А місць у нас немає масово. Жеребкування не вирішить цієї проблеми, воно лише викличе соціальні конфлікти. Треба було з самого початку вести таку державну політику, щоб місць вистачало всім», - говорить директор гімназії.

Що стосується досягнень школи та її випускників, то вони дійсно вражаючі.

«У нас дуже хороші результати по ЗНО – ми ввійшли в 100 найкращих шкіл України. В нас є стипендіати – 8 дітей, які отримують стипендію від голови районної ради. Але більш важливим є результат кожної дитини, адже сьогодні ми говоримо про особистісно-орієнтований підхід до навчання. Кожна дитина має хороший результат. Для когось не багато вартує зайняти хороше місце на Всеукраїнській олімпіаді, бо він розумний від природи, а другий досяг чогось – і його треба за це похвалити, у нього своя траєкторія», - розповідає Світлана Миколаївна.

Після короткої розмови нам захотілося оглянути саму школу. Компанію нам склала Віра Михайлівна Щеголь - заступник директора з навчально-виховної роботи. Вона працює тут вже 11 років і знає про роботу закладу все. Особливу гордість у школи викликають нові експериментальні класи, навчання в яких відбувається в рамках «Нової української школи».

«У нас в гімназії працює три експериментальні класи, в кожному класі по 30 учнів. Але в Україні було 100 шкіл, які підготували цей проект. Ми це зробили цього року. В класах є все, що потрібно згідно нових вимог, і все це забезпечує міністерство. Є роздатковий матеріал, конструктори, настільні ігри, щоб діти мали можливість грати, нетбуки, мультимедійна дошка, всі початкові класи мають програмне забезпечення "Розумники". Всі дидактичні матеріали – це державне забезпечення. Є можливість працювати дистанційно, адже таке ж програмне забезпечення можна завантажити вдома. Вчитель може бачити, де діти помиляються, які в них проблеми», - розповідає Віра Михайлівна.

Коли виникло питання про те, щоб брати участь в проекті "Нова українська школа", тут задумались над тим, як має виглядати шкільний простір. Зрештою вирішили, що має бути яскраво і гарно не лише в класах, а й по дорозі до них, тому всю початкову школу було оформлено в особливому стилі.

Так, наприклад, виглядає коридор біля класів дошкільної підготовки 

Мультимедійні дошки, проектори, планшети - класи обладнані за останнім словом техніки

У таких локаціях відбуваються "ранкові зустрічі"

На базі гімназії також функціонує Центр дошкільної підготовки дітей, куди ходять діти 4-5 років, які з певних причин не відвідують дитячий садок. Тут вони мають можливість відвідувати різні розвиваючі заняття: англійську мову, ліплення, конструювання тощо. В закладі працює 2-3 групи, до 60 дітей. Вся матеріальна база дошкільного центру створена за рахунок батьків.

Так виглядають класи дошкільної підготовки

Система роботи початкової школи відрізняється від звичайних шкіл тим, що тут після основних уроків, є додаткові розвивальні заняття для дітей. Тому вони всі до 3 години дня зайняті тут. Це логіка, розвиток мовлення, англійська, читання, математика. Вчитель дивиться по контингенту дітей і додає заняття, які потрібні. Також вчителі використовують у роботі конструктор «лего». За їх словами, це дуже корисна річ для дитини, адже розвиває логіку, уяву, мислення та навіть моторику рук.

За словами вчителів, з введенням нової концепції, школа стала набагато живіша, сучасніша, цікавіша. Приємним нововведенням стала «ранкова зустріч».

«Що таке "ранкова зустріч"? За новим державним стандартом рекомендують ранок починати не з уроку, а з ранкової зустрічі. Тобто діти сідають в коло, на пуфики або килимок, і за темою дня чи тижня спілкуються, обговорюють новини. Вчитель керує цим процесом, але діти дійсно вчаться спілкуватися, дружити. Завдяки цьому в них набагато краще проходить період адаптації»,- розповідає заступник директора.

З огляду на тенденцію того, що світ стає цифровим і діти все більше часу проводять в гаджетах, подібний метод роботи дає їм більше живого спілкування. За допомогою «ранкових зустрічей» діти мають змогу озирнутися навколо, зробити один одному комплімент, обійняти. Все це позитивно впливає на формування дитячої особистості.

Ще один клас "Нової української школи"

Уся нова концепція педагогами сприймається позитивно. Єдина проблема, яка існує в нових початкових класах – це переповненість. Наразі в нових експериментальних класах навчається по 30 дітей, а програма набагато краще б реалізовувалася, якби вчитель міг приділяти більше уваги кожній дитини. Також через переповненість виникає проблема організації роботи в групах, але вчителі намагаються дати все необхідне, не дивлячись на ці невеликі негаразди. Загалом кафедра початкової школи в цьому навчальному закладі дуже потужна і налічує аж 22 класи. Результати діти показують хороші, адже всі хочуть навчатися в гімназії.

Так виглядають класи початкової школи, які не беруть участь в концепції "Нова українська школа"

Також вартим уваги в цьому навчальному закладі є експеримент профільної освіти. Ця ідея виникла у 2008 році. В чому вона полягає? Тут в 10-11 класах вже немає класів як таких. Це суцільна паралель, де діти обирають собі профіль, причому цей профіль не один. У всіх є українська мова та література, англійська, а далі вони добирають за принципом того, що здаватимуть на ЗНО. Тобто історію, математику, хімію, біологію та всі інші можливі предмети. У дітей тут, як мінімум, 4 профілі. Працює це наступним чином - у 9 класі проводиться анкетування, де діти обирають, що їм необхідно. Потім ці анкети опрацьовуються, і вже з 10 класу діти розподіляються на групи і заняття відвідують з різними контингентами.

Загалом навчальний заклад залишив по собі дуже приємні враження. Дуже цікаво бачити, що школа еволюціонує, вчителі розвиваються. Та й сама роль вчителя змінилася. Якщо раніше він просто передавав знання, то зараз виступає в ролі своєрідного модератора. Діти це бачать, сприймають його як свого і стають більш сміливішими, висловлюють свою думку, не затиснуті в якісь рамки. Боярський НВК "Гімназія - ЗОШ І ст." дійсно гідний навчальний заклад, який змінюється на краще задля наших дітей.

Олександр Павличук, головред видання "Моя Київщина"

 

Читати "Моя Київщина" у Facebook