#

Новий очільник поліції Київщини: що відомо про Анатолія Щадила

14.09.2023 11:31
Новий очільник поліції Київщини: що відомо про Анатолія Щадила
Фото з мережі "Інтернет"

Днями у правоохоронних органах країни та столичного регіону відбулася дуже важлива ротація кадрів. Керівника поліції Київської області Андрія Нєбитова, як каже мудрий армійський вислів, вигнали на підвищення. Він став заступником голови Національної поліції України. На його ж місце поставили "варяга" Анатолія Щадила. Детальніше про новопризначенця читайте в матеріалі "Моєї Київщини"

Андрій Нєбитов пропрацював керівником Головного управління Національної поліції в Київській області більше чотирьох років - з 17 липня 2019 року. До цього він був заступником начальника обласного управління поліції. 


Нєбитов запровадив в обласній поліції жорстку дисципліну. Із перших днів повномасштабного вторгнення правоохоронці Київщини, на відміну від багатьох своїх колег із Харківщини, Херсонщини чи Запорізької області, залишилися на своїх місцях. Подейкують, що під час окупації в обласній поліції Київщини не було жодного зрадника, оскільки Нєбитова боялись більше, ніж московських вояків та кадирівців.

У 2022 році Нєбитов особисто їздив у населені пункти столичного регіону, де тривали активні бойові дії. Налагоджував контакти з органами місцевого самоврядування, Київською ОВА, ДСНС та Червоним Хрестом, аби спільними зусиллями евакуювати понад 130 тис мирних жителів із окупованих територій.

Працював і над пошуком та встановленням осіб, убитих московитами українців. За керівництва Нєбитова у столичній області знизився загальний рівень злочинності, зокрема кількість розбійних нападів, грабежів, крадіжок, викрадень авто та хуліганств. Ловили також і мародерів, і колаборантів. 

Читайте також: Відбудували після артобстрілів: в Ірпені запрацював новий поліцейський відділ

Після звільнення Київщини правоохоронцям вдалося налагодити зв‘язок із благодійниками та міжнародними організаціями. Вони допомогли відремонтувати пошкоджені росіянами відділки поліції. Передавали також спорядження, зброю та боєприпаси до неї. 

Актуально: Нацполіція отримала зброю завдяки побратимству між містами Ірпінь та Маямі 

Із посади Нєбитов пішов попрощавшись. Зокрема подякував за неймовірний досвід та важливий етап життя. 

Я щиро вдячний кожному, з ким ми пройшли цей шлях, з ким пліч-о-пліч вистояли у найскладніший час повномасштабного вторгнення російської армії в лютому 2022 року, із ким були і лишаємось максимально згуртовані жагою захистити нашу країну і знищити окупанта. 
Вдячний усім органам місцевого самоврядування засприяння та розвиток безпекових проєктів. "Поліцейський офіцер громади", "Безпечна Київщина", "Вихователь безпеки", "Поліцейський — учасник освітнього процесу" – усе це наші спільні досягнення. 

Андрій Нєбитов, зауважив, що й надалі робитиме все, аби Україна перемогла одвічного ворога – росію. І додав: "Щоб не сталося, Київщина назавжди залишиться в моєму серці".


Зважаючи на вдалі кроки Нєбитова на посаді керівника поліції Київщини, логіки в його заміні саме зараз немає. До того ж новий очільник поліції столичного регіону – фігура вкрай одіозна.

"Моя Київщина" звернулися за коментарем до ексзаступника міністра МВС, який від рядового після строкової служби у радянській армії дослужився за 35 років до генерала української міліції. Він прокоментував дуже коротко та красномовно:

Я в поліції не служив жодного дня, тому не цікавлюся процесом її руйнування.

Чому ж руйнування? Справа в тому, що під час представлення нового очільника поліції Київщини голова Національної поліції України Іван Вигівський не навів аргументів, які б адекватно пояснили кадрові рішення. Звучали лише загальні канцелярські фрази, що можна застосувати до будь-кого. Просто замінивши це ім’я на інше. Наведемо приклад:

Анатолій Щадило продовжить позитивні напрацювання та буде далі розбудовувати поліцію Київської області, зокрема й відновлення підрозділів, зруйнованих внаслідок окупації. Перед усім особовим складом поліції продовжують стояти основні завдання: забезпечення безпеки та правопорядку, захист прав і свобод громадян та протидія злочинності.


Ба більше, для багатьох стало несподіванкою, що прислали "варяга", адже давно ходили чутки, що заступник Нєбитова Олег Петренко з команди Яреми піде на його місце. А в Щадила та Київщини зв'язок хіба з нерухомістю, яку він має у столичному регіоні.

Призначення прокоментував і доктор юридичних наук, Президент Української фундації дослідників права Віктор Швець

У мене немає сумніву, що замість колишнього начальника поліції Київщини Нєбитова, на долю якого припав найтяжчий період початку Великої війни, буде призначений такий же професійний і патріотичний керівник. Мені здається потрібно довіряти керівнику поліції України, який ухвалив таке рішення.
Новому начальнику поліції України потрібно побажати  якнайкраще забезпечити правовий порядок і захист прав і свобод українців на території області.

Чи є "професійним та патріотичним" Анатолій Щадило, точно покаже час. А поки що можемо лишень побачити негативну реакцію суспільства на новопризначенця. Ось що пишуть користувачі під дописом Національної поліції України у Київській області про кадрові зміни: "Пристосуванець Щадило в собі сконцентрував найганебніші риси радянської міліції та української поліції"; "Поцікавтеся, як наркоЩадило на Дніпропетровщині працював" та інше. 



Тож ми й поцікавилися. Якщо офіційно, то біографія Анатолія Щадила виглядає так: 56 років, чинний генерал поліції третього рангу. Народився на Хмельниччині. У 1987-1989 роках служив у Збройних силах у складі 201 дивізії, що базувалася у провінції Кундуз в Афганістані.

Закінчив Київський національний університет ім. Тараса Шевченка за спеціальністю "Правознавство" 1996 року. Із 2016 року кандидат юридичних наук (тема дисертації – "Правові та організаційні засади діяльності оперативних підрозділів").

Служить у правоохоронних органах ще з січня 1997 року. Спершу працював оперуповноваженим Старокиївського районного відділу податкової поліції управління податкової поліції Державної податкової адміністрації у Києві.

2013 року Щадило став заступником начальника управління МВС у Волинській області. А вже наступного став заступником начальника столичного управління Міністерства внутрішніх справ України.

До призначення на Київщину очолював Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області. А до цього займав аналогічну посаду на Хмельниччині.

Тоді ж сплила дружба Щадила з власниками торгівельної мережі "Епіцентр" Герегами. Ба більше - новий голова поліції області отримував у них зарплату. У 2018 році Щадило встиг попрацювати в приватному акціонерному товаристві "Нова Лінія", власником якої, як відомо, є Олександр Герега. Згідно з декларацією, там пан Анатолій за рік заробив понад 268 тисяч гривень.

У власності Анатолія Антоновича п’ять земельних ділянок у селі Проців Бориспільського району, придбані у період з 2006 по 2014 рік. Задекларований і водний катер «Silver hawk 540», вартістю, як вказано у деклараціЇ, 50 тисяч гривень.

І хоча у його арсеналі чимало нагород, зокрема медаль "За бойові заслуги" та орден "За заслуги" III ступеня, Щадило неодноразово фігурував у скандалах. Наприклад, у декларації за 2017 рік вказав, що зробив сину Олександру подарунок у вигляді 3 мільйонів 270 тисяч гривень. Зважаючи на те, що жив він фактично на кошти із заробітньої плати, така нечувана щедрість викликала чимало питань.

 Та найгучніші справи, де фігурував Щадило, пов’язані з наркодіяльністю. 

До прикладу, у серпні 2022 року  ексочільник поліції Кам'янського, полковник Нацполіції Сергій Лукашов зробив офіційну заяву, що Анатолій Щадило "кришує" у Кам'янському та сусідніх містах організоване злочинне угруповання з торгілі наркотиками, до якого входять як цивільні люди, так і правоохоронці. Тоді ж були опубліковані й численні відеопідтвердження цьому.

Ще один яскравий скандал був і цьогоріч, коли Щадило працював очільником поліції Дніпропетровської області. У липні СБУ та ДБР у Дніпрі за підозрою у торгівлі наркотиками та "кришуванні" наркоторговців масово затримали керівний склад працівників Національної поліції – до двадцяти поліцейських. Зокрема й підлеглого Щадила – начальника відділення поліції #5 Дніпровського РУП – Олександра Яковченка. Згодом його відпустили. Подейкують, тому що він кум Кирила Тимошенка. 

Як так сталося, що велика кількість підлеглих Щадила засвітилася на зв’язках із наркотиками, а самого керівника поліції просто перевели на аналогічну посаду? Тим паче у столичний регіон. 

Після залізної дисципліни, яку сформував Нєбитов, не факт, що команда буде та захоче так само ефективно працювати при новому керівнику із серйозним шлейфом. Буде досить цікаво спостерігати за тим, як кожен крок Анатолія Щадила будуть порівнювати з тим, як було "при Нєбитові".

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст