#

Новий голова ОДА та "старі" депутати: якими будуть грані співпраці

01.08.2019 05:04
Новий голова ОДА та "старі" депутати: якими будуть грані співпраці

Про те, чого чекати у стосунках між новим очільником Київської облдержадміністрації та депутатським корпусом Київської обласної ради, а також про проблеми, які необхідно вирішувати вже зараз, «Моя Київщина» поспілкувалася з депутатами з різних фракцій в облраді

Наприкінці минулого тижня відбулося перша сесія Київської обласної ради, на якій був присутній новопризначений глава Київської обласної державної адміністрації Михайло Бно-Айріян. У своєму виступі він висловив сподівання на співпрацю між гілками влади столичного регіону.

У контексті затяжного протистояння між ОДА і облрадою, яке завершилося лише у травні після зміни голови останньої, «Моя Київщина» вирішила поцікавитися у представників депутатського корпусу щодо їхнього погляду на ймовірність потенційної співпраці з висуванцем команди нового президента Володимира Зеленського. 

Олег Кищук, позафракційний, член комісії з питань бюджету та фінансів:

Відчувається те, що він націлений продемонструвати не тільки депутатам, але й виборцям, що налаштований на співпрацю. До того ж у своєму виступі він зупинився на актуальних проблемах регіону – боротьбі з корупцією, реалізації галузевих програм соціального розвитку області. Втім, побачимо – як воно буде, бо до цього представниками виконавчої влади озвучувалося чимало добрих намірів, які часто-густо згодом були поховані на стадії відповідних департаментів.

Звичайно, кожен округ, окрім загальноукраїнських проблем має і власні, специфічні. Мене серйозно турбує життєздатність Калитянської ОТГ. Вона була створена, коли функціонував найбільший в Україні свинокомплекс, який звернув свою роботу через спалах епідемії африканської чуми. А оскільки в окрузі це було бюджетоутворююче підприємство, нині тих податків, на які розраховували у громаді – немає, натомість існує борг комунального підприємства в 5 млн грн. Для нього це – непід’ємна сума, внаслідок чого одного разу вже відключали електроенергію і тоді повністю припинялося водопостачання та нормальна робота каналізації у наших п’ятиповерхівках. А це – дві тисячі квартир.

Я вже неодноразово закликав обласну владу – винайти кошти для ліквідації боргу, а паралельно встановити контроль за діяльністю цього підприємства та залучити прокурорську перевірку над раціональним використанням коштів в об’єднаній громаді, адже коли її створювали, людям обіцяли повну підтримку.

Нарешті проблема корупції нікуди не ділася. Візьмемо, приміром,  районний бюджет Броварського району. На рік виділяється 60 млн грн під різні проекти- асфальтування, освітлення вулиць, утеплення шкіл. Але за фактом – десь 60 відсотків йде у кишеню чиновникам. Це – «відкати».

Виступаючи перед новим очільником області, я наголосив: подорожуючи регіоном, він має не тільки дивитися на зовнішню картинку, але за допомогою фахівців з прокуратури та СБУ аналізувати на місцях – що робиться, а при потребі – оперативно відкривати кримінальні справи – і тоді  результат  боротьби з корупції – буде!

Іван Ступак, депутатська фракція «Солідарність», член комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, взаємодії з правоохоронними органами та запобіганню корупції:

Вочевидь, є спроба  навести мости. В облраді – одне бачення ситуації, подивимось, яким вони буде в нового складу облдержадміністрації.

Я представляю в облраді віддалений Поліський район, що межує з Білоруссю. Головна проблема цієї місцевості – повна відсутність будь-якого виробництва після аварії на ЧАЕС. Ми намагаємось змінити статус місцевості, аби якесь виробництво з’явилося в цьому прикордонному куточку. Зараз через село Вільча проходить автодорога на Мозир та діє міждержавний пункт пропуску «Вільча — Олександрівка». Було б добре вдало використати транзитний потенціал, організувати цивілізоване розмітнення  вантажів. Звичайно, це питання неможливо вирішити на обласному рівні, а лише на рівні міжнародної співпраці між Києвом та Мінськом.

У жовтні минулого року екс-президент Петро Порошенко їздив до Мінську і серед низки взаємовигідних проектів обговорювались і питання прикордонної співпраці.  Чи встановиться контакт між Лукашенком і новим українським Президентом – покаже час. Поки що можна констатувати парадокс: маючи занадто високу залежність від Москви та від російських енергоресурсів, Лукашенко, як тільки Кремль робить спроби експорту «руського миру», робить кроки, спрямовані на співпрацю з Києвом.

До речі, переконаний, що перемога  кандидата від «Слуги народу» на нашому окрузі пояснюється не тільки новим брендом політсили, або талантами переможця, а тим, що люди голосували проти Ярослава Москаленка.

Олександр Леляк, фракція «Наш Край», член комісії з питань управління комунальною власністю, приватизації та житлово-комунального господарства та впровадження енергозберігаючих технологій:

Більшість депутатського корпусу вперше побачило нового голову ОДА на сесії. Що сказати? Молодий, амбіційний, освічений, вміє формулювати свою думку. Ним були окреслені п’ять основних напрямків роботи, на яких він планує зосередитися. Вочевидь, акцент буде зроблений не стільки на бюджетному посиленні слабких місць, скільки на створенні умов для самостійного розвитку, зокрема шляхом залучення інвесторів.

Також новопризначений глава облдержадміністрації зазначив, що проаналізує хід фінансової децентралізації в регіоні, для чого відвідає окремі проблемні ОТГ.

Багатьох в регіонах турбує:  чи будуть восени позачергові місцеві вибори, але розмови про це не було. Утім, й правових підстав для проведення позачергових виборів ніби немає. Хоча, на відміну від загальноукраїнських електоральних кампаній,  вибори в кожному регіоні можуть призначатися неодночасно. Втім, виборче законодавство теж не важко змінити, маючи у резерві ледь не конституційну більшість серед законодавців.

Володимир Удовиченко, фракція «Наш край», голова комісії з питань розвитку місцевого самоврядування, децентралізації та адміністративно-територіального устрою:

Більшість рішень виконавчої влади так чи інакше має пройти крізь депутатське голосування. Щодо можливості різних підходів Михайло Бно-Айріян запевнив, що готовий до того, що депутати можуть його переконати у правильності іншого рішення. На мій погляд, головне, аби діалог відбувався постійно.

Щоправда, коли він сказав, що на новому етапі державного управління завдання адміністрацій полягає у тому, щоб не стільки будувати школи, дитячі садочки чи заклади медицини (що відноситься до інфраструктури муніципальної влади), скільки забезпечувати якість надання освітніх та медичних послуг, довелося вступати у полеміку, наполягаючи на тому, що якість навчання залежить і від таких нібито дрібниць, як розташування шкільного туалету. Тому опікуватися інфраструктурою потрібно усім гілкам влади, як і сприяти будівництву об’єктів освіти, медицини й культури.

Оскільки я предметно опікуюсь питаннями фінансової децентралізації органів місцевого самоврядування, цікаво було почути думку нового губернатора щодо процесу утворення та функціонування Об’єднаних територіальних громад. Керманич регіону назвав головною реформою – територіальну організацію влади і запевнив, що буде особисто  на місцях вивчати ситуацію в ОТГ.

А то в окремих районах маємо парадокс:  майже всі населенні пункти готові об’єднати свої ресурси в рамках єдиної ОТГ, але районна влада не випускає зі своїх рук чверть сіл району, аби зберегти свій адміністративно-фінансовий ресурс.

До речі, 29 жовтня, заплановано провести останній тур виборів в новоутворених об’єднаних територіальних громадах, з наступного року об’єднання буде здійснюватися вже централізовано, у відповідності до планів перспективного розвитку регіонів. Незрозуміло, як цей процес буде узгоджуватися з можливою датою проведення позачергових місцевих виборів, про імовірність чого нещодавно говорив президент. Однак лідер партії «Слуга народу» Дмитро Разумков запевнив, що місцеві вибори відбудуться вчасно,  тобто – восени наступного року. Довелося чути рекомендацію європейців: ви спершу завершить процес фінансової децентралізації, а потім – проводьте вибори на рівнях області, району, та міст і селищ. Деякі експерти прогнозують, що цієї осені вибори можуть відбутися переважно у деяких мегаполісах.

Але здається, буквально в ці дні крапку в дискусії щодо дати місцевих виборів поклав керівник Офісу президента України Андрій Богдан (який,  зрозуміло, узгодив свою позицію з думкою Президента) під час тематичного брифінгу.  Отже Андрій Богдан зазначив, що проведення дострокових місцевих виборів неможливо без прийняття відповідного закону. Під час спілкування з журналістами керівник президентського Офісу, як відомо,  серед іншого зупинився й на проблематиці незакінченої реформи місцевого самоврядування. Мовляв, частина виборів в ОТГ відбулася, частина не відбулася. Було б абсолютно логічно закінчити формування ОТГ, а тоді здійснити перевибори, зауважив пан Богдан.

Таким чином будемо сподіватися, що в останню неділю жовтня наші земляки обиратимуть собі керівників та депутатів принаймні ще у п’яти нових ОТГ регіону, зокрема й в Калинівській та Забільський Броварського району, Гостомельській селищній та Боярській міській.

Записав Олександр Воронін, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook