#

Новий сучасний полігон на Ставищенщині: такого на Київщині ще не було

26.06.2019 05:06
Новий сучасний полігон на Ставищенщині: такого на Київщині ще не було

Про те, як на півдні Київщини створили унікальний об’єкт, і чому його будівництво розтягнулося на 14 років, дізнавалася «Моя Київщина»

Питання неналежного санітарного стану населених пунктів Ставищенського району через стихійні сміттєзвалища назрівало вже багато років. Адже поблизу населених пунктів багато років безконтрольно купчилися побутові та будівельні відходи. Щоб зменшити об’єми сміття, його періодично підпалювали – з відомими наслідками для здоров’я оточуючих…

Від так ще в 2005 році була розроблена проектна документація та  розпочато будівництво, яке з рештою затягнулося до 2019 року. За ці роки траплялися проблеми із тендером, фінансуванням, проектною документацією тощо. І з рештою 11 червня у Ставищенському районі таки відкрили довгоочікуваний полігон твердих побутових відходів. Обійшовся він у 18 мільйонів гривень.  На площі 3,7 га облаштували дренажну систему, під’їзні дороги, вагову, освітлення та пожежні резервуари. Також було встановлено огорожу, побутовий вагончик та вагончик для обслуговування.

Тривалість експлуатації полігону становить 20 років. Його вже назвали зразковим проектом, який може служити прикладом для інших територій.

Чому ж так довго зволікали та що ставало перепоною для будівництва? Про це як ніхто знає депутат обласної ради Леонід Джужик, котрий останні декілька років лобіював це питання та приклав максимум зусиль для того щоб на його малій батьківщині сучасний полігон все ж таки добудували. 

За його словами, першопричиною гальмування процесу стала проектна документація яка, як вже зазначалось, була розроблена ще 2005 року. Із плином часу її довелося перероблювати. Про те це виявилася не єдина проблема, через що «застійне» будівництво було вкрай складно розморозити.

«Будучи ще кандидатом в депутати Київоблради, ми зустрічалися та мали розмову з головою ОДА Володимиром Шандрою стосовно цього полігону. Проблема з цим сміттєвим полігоном була вкрай нагальною, адже попереднім депутатським складом було вже проголосовано  виділення коштів, але їх виділено не було і відповідно роботи загальмувалися. Тільки-но я став депутатом облради, то побачив причини, через які полігон не будується. Все виявилося надзвичайно прозаїчно – на саме будівництво не була проведена електрика через застарілий проект, який довелося перероблювати. Я включився в цей процес разом із депутатами облради та  Ставищенським селищним головою. Зрештою ми домоглися переробку документації та початку роботи».

Утім, державна система продовжувала гальмувати й далі. То виникали проблеми з проведенням тендеру, в результаті чого підрядники не встигали освоїти кошти. Доходило до смішного, розповідає Леонід Джужик – підрядник просто відмовлявся проводити електрику на територію полігону.

«Підрядник, який виконував роботи, відмовився підводити електрику та брати на себе відповідальність: мовляв, це робота «Київобленерго». Останнім  відповідно спочатку треба було заплатити гроші, яких не було.  З огляду на це у підрядника, котрий тільки по факту виконаних робіт отримає свої кошти, був острах залишитися ні з чим. Тому я був змушений перерахувати ці кошти зі свого підприємства та  домовитися з «Київобленерго». Загалом двічі виходило так, що я проплачував свої кошти тільки, щоб процес будівництва не спинився», - розповідає депутат.

Хто знає скільки б часу ще залишалося б відкритим це питання, якби не активна участь безпосереднього представника інтересів Ставищанської громади в облраді Леоніда Джужика. «Я доклав максимум зусиль і не опускав руки поки не були виконані всі роботи. Але мова не про те що я «вибив» якісь-там кошти, а про те, що тут потрібен був постійний контроль. Тепер, коли нарешті ми відкрили цей полігон, мені дуже приємно: за останні десять років жодного такого полігону не відкривали не те що в Київській області, а й в усій Україні», - зазначає він. 

Як вже зазначалося, полігон твердих побутових відходів розрахований на два десятиліття. Проте, за словами Леоніда Джужика,  у разі  дотриманні технології його може вистачити й на довший термін.

Не є новиною те, що багато людей вважає, що навіть таке санкціоноване сміттєзвалище є шкідливим для екології, але як кажуть фахівці даний полігон зроблено за новітніми технологіями. Його відмінність від старіших аналогів полягає в оснащенні системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, що забезпечує запобігання негативного впливу відходів на довкілля.

Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram