#

Новий закон про працю: плюси і мінуси

28.01.2020 06:00
Новий закон про працю: плюси і мінуси

Перед новим роком Кабінет міністрів вніс до Верховної Ради України проєкт закону "Про працю", який за три тижні встиг викликати велику хвилю обурень. Тому інформаційний портал "Моя Київщина" вирішив розібратися, що чекати українцям, зокрема жителям Київщини, від цього закону

Уряд прем'єр-міністра Олексія Гончарука 28 грудня 2019 року подав на розгляд у парламент законопроєкт "Про працю". Попрощатися зі старими трудовими нормами нардепи планують через те, що вони є радянськими як за змістом, так і за духом та демонструють яскраво виражену домінацію регулюючої функції патерналістської держави в сфері трудових відносин, яка була притаманною для планової соціалістичної економіки, в умовах якої фактичним роботодавцем у всіх господарських відносинах виступала держава. Варто зазначити, що наразі на території України діє Кодекс законів про працю, який був прийнятий в 1972 році.

Проте більшість експертів та представників профспілок негативно оцінили новий закон. У свою чергу в уряді переконують, що ця законодавча новація непогана, адже вона має підвищити конкурентоспроможність бізнесу та дозволити йому вийти на нові ринки, збільшити приток інвестицій та запровадити сучасні форми трудової зайнятості.

Отже розглянемо основні зміни в законі про працю та розберемося, що вони нам можуть принести.

1) Трудові книжки

Трудові книжки скасовувати не будуть, їх планують використовувати далі, але надалі держава та роботодавці мають орієнтуватимуться на електронні реєстри, зокрема, на Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування, який працює з 2000 року.

Також у законопроєкті зазначено, що роботодавці через три місяці від того, як закон набуде чинності, повинні будуть видати трудові книжки, які зараз зберігаються у відділах кадрів, працівникам.

2) Нові трудові договори

Центром відносин між роботодавцем і працівником стає трудовий договір. Його можна буде укласти як у письмовому, так і в електронному вигляді.

У договорі мають бути прописані права та обов'язки сторін, їхню відповідальність, опис роботи, тривалість робочого часу, відпочинку та оплачуваної відпустки, умови роботи, строки повідомлення про припинення договору, компенсація при звільненні за ініціативою роботодавця.

Окрім цього збільшилася кількість видів договорів:

  • безстрокові;
  • строкові;
  • короткострокові;
  • сезонні;
  • з нефіксованим робочим часом;
  • учнівський трудовий договір;
  • трудовий договір з домашнім працівником.

Строковий трудовий договір може укладатися на визначений строк або на час виконання певної роботи, але не більше ніж на 5 років, а короткостроковий трудовий договір може тривати не більше ніж два місяці.

Що стосується сезоного трудового договіру, то він укладається для виконання робіт, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує восьми місяців підряд.

Новим є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Це особлива форма трудового договору, відповідно до якого обов’язок працівника виконувати роботу виникає виключно за умови надання роботодавцем доступної роботи без гарантій того, що така робота буде надаватися постійно.

Учнівський трудовий договір може укладатися на строк до 6 місяців та передбачає поєднання виконання працівником посадових, робочих обов’язків з навчанням на робочому місці.

Також нововведенням є трудовий договір з домашнім працівником. Він укладається при використанні домашньої праці, тобто роботи, яка виконується з метою обслуговування домашнього господарства.

3) Звільнення

Працівник має право за власною ініціативою розірвати трудовий договір, попередивши про це роботодавця не менше ніж за два тижні.

Одним із приводів для розірвання договору може стати порушення роботодавцем його умов. У такому випадку роботодавець має виплатити працівникові компенсацію. Її мінімальний розмір  становить 50 середньоденних зарплат.

У свою чергу роботодавець має право за власною ініціативою розірвати трудовий договір із працівником, але причиною такого рішення можуть бути виключно підстави, прописані у трудовому договорі.

Також роботодавець повинен попередити робітника про звільненняі :

  • не менше ніж за 15 днів - якщо працівник сумарно пропрацював не більше шести місяців;
  • не менше ніж за 30 днів - якщо працівник сумарно пропрацював більше шести місяців;
  • не менше ніж за 60 днів - якщо працівник сумарно пропрацював понад п'ять років;
  • не менше ніж за 90 днів - якщо працівник сумарно пропрацював більше 10 років.

Окрім того за домовленістю сторін строки попередження, які зазначені вище, можуть бути замінені грошовою компенсацією у розмірі, визначеному трудовим договором, але не менше середньоденного заробітку працівника за кожен робочий день.

4) Робочий час та відпочинок

У новому законопроєкті зазначено, що нормальна тривалість робочого часу буде складати 40 годин протягом кожного семиденного періоду.

Зручним є те, що роботодавець та працівник можуть домовитися про тривалість щоденної зміни, гнучкий робочий графік та дистанційну роботу. Але тут варто враховувати той факт, що перерва між робочими змінами не повинна бути меншою за 12 годин.

Новим у законі є те, що обов'язковий період вихідних скорочується до 24 годин замість нинішніх 48, тобто в таких умовах може існувати шестиденний робочий тиждень.

Мінімальна тривалість щорічної оплачуваної відпустки залишиться незмінною - 24 календарні дні, тривалість відпустки за власним коштом збільшилася з 15 до 30 календарних днів на рік.

5) Оплата праці

Все майже залишається таким, окрім того, що понаднормова робота та робота у святкові дні, яка оплачується зараз у подвійному розмірі,  буде за новим проєктом закону оплачуватися лише у підвищеному розмірі, принаймні на 20% вище за ставку. Так само пропонується доплачувати за роботу в нічний час та роботу у вихідні.

6) Пенсіонери та люди з інвалідністю

У трудовому законі, який наразі діє, є умова, за якою роботодавець обов`язково повинен виділяти не менше 4% робочих місць для людей з інвалідністю. Якщо це не виконується, то роботодавець в обов`язковому порядку сплачує штраф до Фонду соціального захисту інвалідів у розмірі середньорічної заробітної платні на підприємстві.

У новому проєкті закону про це забулися.

7) Дискримінація

Новим законопроєктом передбачено посилений захист від дискримінації працівників.

Запроваджується нова категорія захисту – захист від психологічного насильства та мобінгу, яка охоплюватиме захист від психологічного та економічного тиску, цькування, висміювання, наклепу, ізоляції, приниження гідності, створення ворожої, образливої атмосфери, нестерпних умов праці, умисного, систематичного та необґрунтованого, нерівномірного розподілу навантаження і завдань між працівниками, що виконують аналогічну роботу, нерівної оплати праці за аналогічну працю або працю рівної цінності.

Особи, які вважають, що вони зазнали дискримінації, упередженого ставлення у сфері праці, мобінгу, мають право звернутися до суду із заявою про відновлення порушених прав, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Отже у новому законі про працю присутні, які мінуси так і плюси. Проте більше негативу. Надзвичайно занепокоєні профспілки, адже  законопроєкт про працю ухвалили без консультацій з профспілками. Окрім того у Міжнародній конфедерації профспілок вважають, що даний закон порушує декілька конвенцій МОП та перераховують до яких наслідків може привести його прийняття:

  • понаднормової роботи, яка стане нормою й оплачуватиметься в 5 разів менше, ніж раніше;
  • скасування деяких соціальних гарантій та зниження статусу матерів із маленькими дітьми, що полегшить їхнє звільнення;
  • можливого переведення працівника на інше робоче місце без його згоди;
  • скасування профспілок.

Також хвилю обурення викликало те, що на сайті Верховної ради наразі зареєстровано два альнернативні проєкти закону про працю.

Що буде далі - важко сказати, адже значний скандал, який розгорівся навколо нового закону, може спонукати нардепів до його доопрацювання, або  ж все таки вони його приймуть, опираючись на зазначені плюси, що принесе цей закон економіці.   

Читати "Моя Київщина" у Telegram