#

Начальник відділу освіти Ставищенської РДА Ольга Плахотнюк: Опановували нову форму навчання в "турборежимі"

28.05.2020 08:05
Начальник  відділу освіти Ставищенської РДА Ольга Плахотнюк: Опановували нову форму навчання в "турборежимі"
Ольга Плахотнюк

Про особливості цьогорічного навчального сезону, переваги та недоліки дистанційного навчання, готовність до ЗНО, реакцію на зміни терміну проведення вступної кампанії 2020 року та інші освітні питання «Моя Київщина»  поспілкувалася з начальником відділу освіти Ставищенської РДА Ольгою Плахотнюк

- Нинішній навчальний рік став випробуванням і для вчителів, і для учнів. Всесвітня пандемія внесла серйозні корективи у навчальний процес. Чи вдалося педагогам району опанувати новий стиль роботи? Чи не порушив карантин навчальні плани?

- Намагаюся дивитися завжди в сторону позитивних тенденцій, а тому сказала б «нинішній навчальний рік став не випробуванням»,  а «новим викликом, вимогою сьогодення не лише для вчителів і учнів, а й для батьків та й освіти в цілому».  А тому вкотре хочу подякувати керівникам закладів освіти, учням, вчителям, батькам за терпіння та розуміння. Адже разом проходимо непростий шлях трансформування навчання та спілкування.

Звичайно, непросто дається опанування нового стилю роботи, оскільки відсутній попередній досвід дистанційного навчання, передовий педагогічний досвід використання технологій, не сформовані чіткі накази,  інструкції щодо видів роботи, методичні рекомендації (які тільки напрацьовуються, враховуючи всі зауваження на пропозиції), не забезпечено на законодавчому рівні учасників навчально-виховного процесу матеріально-технічними засобами для впровадження навчання з використанням дистанційних технологій, не всі мають вільний доступ до швидкісного інтернет-ресурсу та багато іншого. Але все ж таки навчальний рік на фінішній прямій і навчальні програми виконуються. А от про якість виконання програм можна буде сказати лише в кінці вересня.

- Учням, як і вчителям, доводиться навчатися та працювати дистанційно. Настільки якісною є така форма навчання та чи не збільшилося невстигаючих учнів? Як проводиться контроль засвоєних знань? 

Для всіх учасників навчально-виховного процесу форма навчання з використанням дистанційних технологій стала викликом. Так, потрібно говорити чесно, ми не були готові до цього. Адже , щоб запровадити таку форму навчання, потрібні не лише володіння дистанційними технологіями, а й наявність відповідного обладнання, доступ до мережі Internet як у вчителів, так і учнів. І опановувати цю форму навчання в «турборежимі»  довелося всім: учням, вчителям, батькам… Ми разом впоралися. Всі, хто мав бажання і можливості долучилися до онлайн-уроків на різних порталах, платформах, через відео конференції, спілкування в чатах, використання електронних журналів та щоденників тощо. Говорити про якість такої форми навчання ще зарано, але те, що  поряд з очною формою роботи вона є необхідною, то це беззаперечно.

Навчальний рік добігає кінця.  Чи  готові учні випускних класів до ЗНО?

- Ще з 2006 року навчальний рік для одинадцятикласників  закінчується  проведенням зовнішнього  незалежного оцінювання. В Ставищенському районі всі випускники 2020 року, їх у нас 168, мали змогу зареєструватися на ЗНО. Відмінністю від попередніх років є лише терміни проведення.  Після зняття карантинних обмежень, дотримуючись чіткого регламенту санітарно-епідеміологічної безпеки, одинадцятикласники, які потребують додаткових роз’яснень з будь-яких навчальних предметів, матимуть змогу отримати консультації. Такі консультації будуть проводитися лише за наявності підтвердження задовільного стану здоров’я учнів та створення відповідних умов (засоби захисту, невеликими групами, забезпечення дистанції).

- Міністерство освіти і науки внесло зміни до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України. Відповідний наказ, підписаний 4 травня 2020 року, пройшов реєстрацію у Міністерстві юстиції. Змін зазнали терміни проведення вступної кампанії у 2020 році – усі дати зсунуто на місяць (серпень) з урахуванням прогнозу розвитку епідеміологічної ситуації. Як відреагували педагоги та й учні на ці зміни, адже не секрет, що дати можуть корегуватися? 

- Будь-яка невизначеність, коливання, нерозуміння  лякає всіх і учнів, і вчителів, і батьків. Але усвідомлення кожним, що життя і здоров’я - найголовніше, пріоритетне , – гальмує паніку, вселяє віру й надію на краще майбутнє, на здоровий глузд і сильну націю.

- Чи розпочато вже набір до перших класів, адже карантинні обмеження не кращим чином впливають і на цю проблему: незакінчені навчання в групах дитсадків, відсутність транспортного сполучення для проходження медоглядів майбутніми першокласниками, не чітко організована робота медперсоналу в цьому випадку та ін. Як вирішуються ці питання в масштабах району?

- Всі заклади освіти на своїх вебсайтах оприлюднили інформацію про терміни прийому документів, перелік документів та способи їхнього подання. Прийом документів для зарахування першокласників до закладів освіти Ставищенського району організований гнучко, це можна зробити онлайн. Завдяки співпраці з керівниками медичних закладів узгоджено чіткий план проходження медичних оглядів майбутніх першокласників, який директори  закладів освіти довели до відома батьків. А тому немає жодних проблем та нарікань з будь-якої сторони щодо проходження медоглядів. Що стосується навчання у групах дитсадків, так воно теж відбувалося з використанням дистанційних технологій, різноманітних платформ, відеочатів, відео конференцій  і  програмовий матеріал опановується дітками, знову ж таки, за підтримки батьків і в тісній співпраці з вихователями.

- Якими засобами сучасної комунікації користуються вчителі району? Що на Вашу думку могло б покращити процес дистанційної роботи та навчання?

Зміст, форми, методи роботи обирає вчитель, заклад освіти, відповідно до потреб учнів, можливостей і вмінь учасників навчального процесу і тому подібне. Відділ освіти не може нав’язувати  своє бачення. Але щовівторка та щоп’ятниці проводимо онлайн-наради на  платформі ZOOM  з керівниками навчальних закладів і допомагаємо розв’язувати проблемні ситуації, які виникають.  Ми живемо в цифровому світі. Кожний має право на власну думку, з якою можна погоджуватися чи не погоджуватися. Але те, що сучасна, якісна освіта без використання різноманітних STEM технологій, мультимедійного, комп’ютерного обладнання не має права на існування, то це факт. Це вимога часу. Комп’ютерна ера має чіткий вектор і цифрова реальність є ознакою відбору в соціум. І ми, педагоги,  маємо всі усвідомити  це і не гальмувати процес, навчитися постійно вчитися - інакше станемо «чужими» для  сучасних учнів. А тому, хто ще не долучився з будь-яких причин до сучасних методик, до технологій дистанційного навчання закликаю: «Зробіть це якнайшвидше!».

- Як на Ваш погляд держава буде вирішувати соціальну пільгу у вигляді відпустки для вчителів, адже графік навчання та канікул порушений?

- Міністерство освіти і науки України надало всі роз’яснення щодо закінчення навчального року: навчання для учнів закладів освіти закінчиться до 31 травня, до 1 липня  закінчиться навчальний рік. До 15 червня вчителі матимуть змогу оформити відповідну документацію (здійснити всі записи до класних журналів, алфавітних книг, особових справ учнів, видати документи про освіту учням 9 класів тощо), розглянути питання на педагогічних радах про переведення учнів до наступних класів,  і  згідно графіків піти у відпустку.  З цим, думаю, проблем не виникне. Принаймні на сьогодні таке бачення…

- Нині в районі функціонують 23 освітні заклади та 9 дитячих садочків. Чи достатньо такої кількості дошкільних закладів для потреб району?

- Мережа закладів дошкільної освіти повністю задовольняє потреби населення, оскільки складається з 9 садочків та ще 14 садочків у складі навчально-виховних комплексів. Тобто у кожному населеному пункті Ставищенщини надається дошкільна освіта. Враховуючи демографічну ситуацію, прогнозування контингенту учнів та вихованців, соціально-економічні умови району передбачено вибір різних типів закладів освіти і форм організації навчального процесу.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Тетяна Іванчук
письменниця