#

Завод, екологія та інтереси громади: на Переяславщині будуватимуть унікальне підприємство

01.07.2019 05:06
Завод, екологія та інтереси громади: на Переяславщині будуватимуть унікальне підприємство
Завод "Farm Food"

"Моя Київщина" побувала на заводі в Данії, який займається переробним виробництвом. Уже найближчим часом аналогічний завод буде збудовано у нас - на Переяславщині. Про те, як можна створювати промислові потужності поруч з будинками, і чому воно нікого не турбуватиме, читайте в цьому матеріалі 

Будь-яке виробництво крім готової кінцевої продукції, яку ми потім споживаємо, має відходи. Їх шкідливість для навколишнього середовища  залежить від продукту, що виробляється. Але у більшості випадків вони токсичні та потребують переробки. Особливо гостро це стосується такої галузі виробництва, як тваринництво, а також всіх її підгалузей. Мало хто з нас, купуючи м'ясо, задумується над тим, куди йдуть відходи від тварин, які не використовуються для харчування чи інших цілей: кістки, шкіра, шлунки, пір’я тощо. А це є вкрай нагальним питанням.

На території України є підприємства, які займаються вирішенням цієї проблеми. Це так звані "костомельні", які крім такої назви запам’ятовуються дуже неприємним запахом, який виникає через застарілі технології виробництва. Та незважаючи на це, такі підприємства потрібні, бо якщо не займатися утилізацією відходів тваринництва, це може призвести до катастрофи, зокрема, розповсюдження небезпечних хвороб від тварин, що захворіли та померли від "сибірки" та інших захворювань.

У Київській області зараз немає заводів, які переробляють відходи від тваринництва, але такий є у планах компанії СП ТОВ "Нива Переяславщини", яка вирощує різноманітні зернові культури, займається виробництвом свинини та комбікормів, а також реалізацією продукції ТМ "П’ятачок" у власній торгівельній мережі та через дистриб’юторів.

Вони хочуть збудувати на Київщині унікальне підприємство з переробки відходів тваринництва за сучасними європейськими технологіями. Цікаво, що подібні заводи можна буде розміщати за 300 метрів від найближчого населеного пункту без шкоди для людського здоров’я.

СП ТОВ "Нива Переяславщини" вже більше року займається розробкою даного проекту. У їхніх планах стоїть задача закрити ланцюг виробництва свинини, щоб рештки тварин не закопувалися, як раніше, в землю, а перероблялися належним чином. За їхнім задумом завод має з’явитися на території Студениківської ОТГ у найближчий рік. А для того, щоб зробити такий специфічний завод безпечним, як уже зазначалося вище, він будуватиметься за новітніми технологіями, а обладнання закуплятиметься у Данії.

Проте важливим важелем у цій справі є думка громадськості. Тому для того, щоб ознайомити людей з такою формою виробництва, була сформована група, яка складалася із різних соціальних категорій. Про ціль даної кампанії розповів директор виробничої переробної  діяльності компанії СП ТОВ "Нива Переяславщини" Олександр Ярощук:

"Мета нашої поїздки полягає в тому, щоб донести до людей, що таке переробка відходів тваринництва. Данію ми обрали через те, що обладнання, яке тут виробляється, знаходиться на високому рівні. І до того ж, чого немає у нашій країні - це переробки відходів. Також на це можна дивитися не тільки, як на переробку, а і як на бізнес. При цьому це є безпечним для довкілля. Тому ми тут".

Ми побували на заводі "Farm Food", який займається переробкою відходів, а потім на "Haarslev Processing Technology" - підприємстві, яке проектує та виготовляє обладнання для переробки відходів тваринництва.

Завод "Farm Food" знаходиться у місті Логстор на березі мальовничого фіорду й, найцікавіше, розташований за 300 метрів від найближчого будинку. Це підприємство функціонує з 1960 року. Все, що залишилося від того часу - це коробка будівлі, а все обладнання давно уже замінене. Модернізація всього заводу відбувається кожні 10-15 років.

Виготовляється три види продукції – це м’ясо-кісткова мука, жир та пульп. Мука та жир ідуть на продаж, і в подальшому використовуються для комбікормів. Пульп призначений для годівлі норок. У рік вони переробляють 130 тисяч тон курячих відходів та 30 тисяч тон свинячих відходів, при цьому проектна потужність становить 220 тисяч тон у рік. 

"Farm Food" обладнаний сучасними технологіями очистки повітря. На ньому встановлено біофільтр, який за годину проганяє близько 130 тис. кубічних метрів повітря. У цьому фільтрі живуть спеціальні бактерії, які "з’їдають" весь запах. Товщина слою бактерій становить один метр! Повітря проходить через них менше, ніж за секунду.

Загалом якщо оцінювати стан повітря на вулиці на нюх поруч з заводом, то неприємних запахів немає. Як прокоментував управляючий заводом:

"У рік до нас приходить максимум дві скарги від жителів, які мешкають поряд. В основному це влітку, бо у приміщені спекотно і робітники відкривають двері. Ну а для того, щоб не було запаху, двері завжди мають бути закриті. Але літом жарко, і тому двері відкривають. Тому для цього ми встановили двері, які закриваються автоматично через дві хвилини, якщо їх ніхто не закрив".

Підприємство "Farm Food" працює цілодобово шість днів на тиждень. На зміні трудиться всього 4 людини, які контролюють усі процеси, які є повністю автоматизованими, починаючи від подачі сировини, завершуючи готовою продукцією. При цьому відбуваються постійні лабораторні дослідження сировини, щоб вона відповідала стандартам якості.

Саме такий завод планує збудувати СП ТОВ "Нива Переяславщини", але він буде спеціалізуватися на кістково-м’ясних відходах від вирощування свиней, а також використовувати більш новітні технології. Тому для цього підприємство почало свою співпрацю із найбільшою компанію із виготовлення обладнання для переробки непотрібних решток тварин "Haarslev Processing Technology", яка має багаторічний досвід роботи. Вони пропонують широкий спектр послуг, починаючи від індивідуального підбору установок до ефективного очищення повітря різними способами.

Ця компанія займає перше місце у світі з установки обладнання. Їх обладнання розраховане на 10-15 років. Але найбільший плюс в їхньому виробництві – те, що вони постійно удосконалюють свою продукцію, а також самостійно встановлюють її.        

"З компанією "Haarslev Processing Technology" ми працюємо вже більше року. Ми маємо з ними контракт", - говорить Олександр Ярощук.

Проектні роботи планують завершити через 5-6 місяців, а потім почнеться будівництво.  

"Щоб не нервувати людей, ми почали інформування на сесіях, на різних заходах, які відбуваються здебільш у громаді. Бо ділянка, на якій ми плануємо та думаємо, що побудуємо завод, знаходиться у Студениківській громаді. Вона відповідає усім вимогам. Але ми хочемо, щоб це було погоджено з людьми, та, звісно, знайдеться певна кількість людей, яка буде проти цього. Це безумовно...

Проектні роботи ми почали на початку червня. Ближче до кінця місяця обговоримо деякі неточності з контрактом. Я думаю, приблизно за 5 – 6 місяців ми звершимо проектні роботи. Також будемо робити розділ оцінку впливу на довкілля, тому з нами до Данії приїхало 16 людей з громади. Ніхто їм не нав’язує думку. Дуже хочеться, щоб вони побачили та самі оцінили, як це все працює", -  зазначив Олександр Ярощук.

Завод, який планують будувати, є повністю безпечним для людей та навколишнього середовища. Крім того, що відходи від тваринництва будуть утилізуватися, готову продукцію можна продавати та отримувати за це великі кошти, значна частина з яких, звісно, оподатковуватиметься.

Позитивно до будівництва заводу ставиться голова Студениківської ОТГ Марія Лях:

"Ми можемо розвиватися тільки тоді, коли до бюджету будуть надходження. А якщо надходжень не буде, ми, звісно, зможемо розвиватися, але не так, як би хотілося. Тому наше завдання в тому, щоб як можна більше залучити інвесторів. Нам пощастило, у нас є "Нива Переяславщини", яка прекрасно співпрацює з нами та переживає за громаду.

Чесно кажучи, за цей проект я була тільки "за", і хотіла, щоб він зайшов у нашу громаду, а не в іншу. Тому ми всіма силами та переконаннями за те, щоб цей проект відбувся. На сьогодні ті очікування від поїздки справдилися. Я вражена, як і члени громади, розвіялися всі сумніви. Я сподіваюся, що цей проект у нашій громаді буде розроблено ще краще, тому що він буде побудований на більш новітніх технологіях. Я дуже вражена. Важливо доносити таку інформацію до людей. І це наша робота - донести громадськості, що це виробництво є безпечним. Ми повинні рівнятися на Європу і туди йти. Ми хочемо, ми будемо і ми зробимо".

Єва Басіста, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook