#

Переяславське князівство Ярем: навіщо скандальний “регіонал” потрібен постмайданному екс-генпрокурору

29.03.2018 05:10
Переяславське князівство Ярем: навіщо скандальний “регіонал” потрібен постмайданному екс-генпрокурору

Схоже, що у новоспеченого заступника голови Київського обласного осередку БПП “Солідарність”, екс-генпрокурора Віталія Яреми всерйоз хочуть взяти під контроль Переяславщину. І цим вбити одразу двох зайців: по-перше, почати підготовку до виборчої кампанії, а по-друге, “навести лад” у земельних питаннях…

Учора стало відомо про те, що Кабінетом Міністрів розглядається питання призначення на вакантну посаду голови Переяслав-Хмельницької РДА Юрія Клименка. Як стало відомо “Моїй Київщині” з низки джерел у владних кабінетах, Клименко став безальтернативним кандидатом на цю посаду. “Його кандидатуру особисто лобіює голова Київської ОДА Олександр Горган і робить він це з подачі Віталія Яреми”, – зазначило джерело у Кабміні. Варто зазначити, що Клименка називають кумом Олександра Яреми – брата екс-генпрокурора Віталія Яреми. “Я не можу сказати, чи вони дійсно хрестили дітей, але те, що Клименко та Олександр Ярема близькі – беззаперечний факт”, – зазначив у коментарі “Моїй Київщині” в.о. голови Переяслав-Хмельницької РДА Юрій Бобровнік.

Переяславщина є давньою вотчиною сімейства Ярем. Сам екс-генпрокурор, разом зі своїм братом народилися і виросли тут. Про аграрний бізнес Олександра Яреми у ЗМІ згадувалося неодноразово. Так, компанія “Земля Переяславщини”, власником якої є Олександр Ярема, фігурувала у скандальній справі, за результатами якої брат екс-генпрокурора зміг приватизувати 62 га землі у Переяслав-Хмельницькому районі. Згідно з даними з відкритих джерел, “Земля Переяславщини” має у своєму розпорядженні близько 4 тисяч га земель, які ділить разом з підприємство “Євро-Нива”.

Але повернемося до пана Клименка. Даний персонаж – добре відомий жителям Переяславщини. Щоправда, в не дуже позитивному світлі. Протягом багатьох років, він був головою апарату райдержадміністрації, після чого працював у Миронівській РДА. За часів президентства Януковича очолював Чорнобаївську РДА на Черкащині і був керівником районного осередку «Партії регіонів», а пізніше – заступником голови Переяслав-Хмельницької РДА. Тут він відзначився підтримкою “Антимайдану”, зокрема, за словами того ж Бобровніка, Клименко був одним із організаторів поїздок місцевих “активістів-тітушок” у Київ. “Тоді зібрали близько 300 людей, яких відвозили на підтримку Януковича”, – розповідає Юрій Бобровнік.

Цілком закономірно, що після Революції Гідності, громада активно виступила за звільнення цього чиновника. Але замість того щоб піти на спочинок, Клименка відправили на підвищення у Згурівський район, де він отримав крісло голови РДА. Але пізніше він таки був звільнений: вочевидь, задля того, щоб уникнути люстраційної перевірки. Справа в тому, що Юрій Клименко підпадає під дію закону “Про очищення влади”, який передбачає заборону на 10 років займати чиновницькі посади особам, які обіймали сукупно не менше одного року посадах голів і заступників голів райдержадміністрацій у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року. Але схоже зараз про цей момент біографії Клименка, його куратори намагаються забути. А тим часом Клименко числиться керуючим справами Переяслав-Хмельницької райради, тоді як Олександр Ярема – депутат райради…

Для чого ж Яремам потрібен Клименко? Тут можна розглядати дві складові: політична і земельна. Почнемо з останньої.

Як розповіли нашому виданню в Переяслав-Хмельницькій РДА, призначення Клименка може бути пов’язане з місцевою “земельною реформою”. Так, в районі є величезна кількість земель запасу, які обробляють деякі місцеві фермери без відповідних дозволів. Нинішнє керівництво РДА ініціювало розпаювання цих земель та передачі їх в оренду, щоб збільшило надходження до бюджету району. Таким чином, фермери б мали можливість і надалі обробляти землі, але законно і сплачуючи відповідні податки.

Відповідне розпорядження вже готове і близько 300 га найближчим часом мають перейти в паї. Але вочевидь це не влаштовує цих самих обробників землі. Це розпорядження є законним і через суд скасувати його неможливо. Але його може скасувати голова РДА. Імовірно, що з цією метою, через високопосадовців і заводять Клименка на цю посаду. Існує ще один момент, який важко прив’язати як до політичного так і до земельного. У 2014 році Переяслав-Хмельницька районна лікарня заключила договір на опалення з компанією “Укрспецтепло”. Останнім часом послуги цієї компанії залишають бажати кращого, адже в лікарні холодно. Нинішнє керівництво району ініціює розірвання договору та переведення лікарні на власні котельні. Але виявляється, що не все так просто.

Клименка називають одним із головних лобістів заключення договору з цією компанію. “Укрспецтепло” є структурним підрозділом компанії “Укртепло”. З цією компанією пов’язані депутати Київської обласної ради Ярослав Добрянський та Олександр Леляк. Останній є директором компанії “Украгротепло” – іншого підрозділу “Укртепла”. Останнім часом, в компанії виникли серйозні труднощі і існує загроза банкрутства. Враховуючи ці обставини, залишитися виконавцем тендеру для “Уртепла” життєво необхідно. Нагадаємо, “Укртепло” пов’язують з російськими інвесторами, які через загрозу відмови від природного газу Україною вирішили зайняти нішу альтернативних джерел енергії.

Що ж до політичного аспекту, то варто пригадати заяву нардепа-мажоритарника Сергія Міщенка, який у соцмережах звинуватив Віталія Ярему у спробі “рейдерського захоплення” виборчого округу №98, у який, зокрема, входить і Переяславський район. За словами Міщенка, його намагалися змусити відмовитися від балотування на цьому окрузі на користь Віталія Яреми. Судячи з намагання Яреми просунути Клименка, конфлікт між Міщенком та екс-генпрокурором навряд чи вичерпано. Зрозуміло, що призначення Клименка дасть змогу Яремі активно використовувати адміністративний ресурс для своїх політичних цілей. І це не обов’язково розрахунок на парламентські вибори, адже варто пам’ятати, що наступною за черговістю йде президентська кампанія. І Ярема – відповідальний за те, щоб у нинішнього президента Петра Порошенка в Київській області, зокрема на Переяславщині, все було добре…

Микола Тицький, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram