#

Підполковник поліції Максим Дьомін: під час війни на Переяславщині поменшало тяжких злочинів

20.03.2023 08:00
Підполковник поліції Максим Дьомін: під час війни на Переяславщині поменшало тяжких злочинів
Максим Дьомін

Про криміногенну ситуацію на Переяславщині «Моя Київщина» поговорила з підполковником Максимом Дьоміним. На момент розмови він був начальником поліції відділу №1 Бориспільського районного управління поліції, але з початку березня він став керівником поліції Обухівщини

- Як змінилась криміногенна ситуація на Переяславщині з початку повномасштабного вторгнення з боку рф на територію України?  

- Якщо говорити про криміногенну обстановку у нашому регіоні – вона пішла на спад. Всі дзвінки, які надходили на лінію 102, стосувались виявлення маячків, підозрілих осіб, авто, дронів та квадрокоптерів, на що поліція оперативно реагувала. Повідомлень щодо злочинів майнового характеру та спричинення тілесних ушкоджень майже не надходило, і так було приблизно протягом першого місяця нападу.

Я думаю, що на криміногенну обстановку також впливала велика кількість блокпостів на території обслуговування населених пунктів, деяка кількість нічних нарядів як з числа працівників поліції так і ДФТГ, місцевих мешканців, добровольців. Зокрема, через комендантську годину злочинність трималась на низькому рівні.

Потім, коли відбулася деокупація частини Київської області і люди оговталися від ситуації, почали проявлятися факти вчинення майнових злочинів. Тобто люди почали розслаблятися, вживати алкоголь, що спричиняло конфлікти, спори, тілесні ушкодження тощо. Але зріст кримінальних правопорушень в порівнянні з позаминулим 2021 роком особливо не помічався.

- Яких злочинів побільшало? Чи є резонансні?  

- Протягом 2022 року в нас було вчинено серію крадіжок, з яких 32 – розкриті, 12 – не розкриті, однак слідчими на даний момент вживаються заходи щодо розкриття вказаних правопорушень. Згідно зі статистикою, злочини майнової спрямованості не зросли. Що стосується злочинів вчинених відносно життя і здоров’я – їх поменшало.

- Розкажіть про ситуацію з безпекою на дорогах. Чи зросла кількість ДТП?

- У нас на території проходить дві автодороги – сполучення Київ-Дніпро та Київ-Харків, де в звязку з погодними умовами трапляються ДТП. Це досить довгі відрізки автодоріг, на яких водій обирає можливо не досить безпечну швидкість для свого руху, не враховує дорожньої обстановки, в результаті чого трапляються ДТП.

Щодо ДТП скоєного в стані алкогольного спяніння, вони також тримаються на рівні з минулими роками.

- Поговорімо про проект «Поліцейський офіцер громади». Скільки наразі налічується станцій і офіцерів, які населені пункти вони обслуговують і чи їх достатньо для ефективності?

- На території обслуговування відділу поліції №1 Бориспільського РУП знаходиться 5 ОТГ. Два поліцейських офіцера громади знаходяться у Студениківській ОТГ. Також у нас відкрита поліцейська станція в Дівичанській громаді, де знаходиться один офіцер і йде підбір ще одного кандидата. На даний момент в проекті приймає участь Переяславська ОТГ, яка вже закупила транспортний засіб, однак наразі там також йде підбір кандидата на посаду поліцейського офіцера громади. Ташанська об’єднана територіальна громада також вже закупила автомобіль і має кандидата, який на даний момент проходить навчання і після складання іспитів очолить поліцейську станцію, яку невдовзі мають відкрити.

Якщо говорити в контексті закриття потреб, то ПОГів для вищезгаданих населених пунктів можливо й вистачить, а для Переяслава і сіл, які увійшли в склад ОТГ, на мою думку, потрібно ще відкрити декілька станцій. На даний момент ми спілкуємося з головою громади, змістовно підходимо до цих питань, тому думаю, в подальшому ми також відкриватимемо ці станції. 

- Розкажіть про камери відеоспостереження, а саме скільки їх вже встановлено на території громади? Як місцева влада сприяє виділенню коштів на цей безпековий проект?

- В минулому році ми встановили та підключили 38 сучасних відеокамер, як номерних так і оглядових. Вони розміщені на території міста: на основних розвилках, на обїзній дорозі. Також оглядові камери встановили у селах, які приєдналися до Переяславської ОТГ на центральних вулицях і розвилках.

На даний момент ми ведемо перемовини з міською радою, щоб збільшувати кількість вказаних відеокамер з метою повного перекриття міста, центральних перехресть, мікрорайонів. Тому залишилося питання виділення коштів і інтеграції вказаних відеокамер в систему «Безпечна Київщина».

- Чи є залучені до бойових дій поліцейські та яким є некомплект кадрів? Якщо так, яких спеціалістів не вистачає?

- З приводу залучення працівників нашого відділу, – до активних бойових дій вони не залучалися. Щодо некомплекту кадрів, - він у підрозділі складає дві особи, що собою становить 2,1%. В нас дуже багато молодих працівників, яких ми поступово всі разом навчаємо і намагаємося виховати з них спеціалістів.

- Чи є працівники, які перевелись на службу зі Східних областей?

- Так, такі є у різних службах: у слідстві, серед дільничних офіцерах поліції, у секторі реагування патрульної поліції. Справляємось, товаришуємо, допомагаємо усім чим необхідно.  

- Для Переяславщини є актуальною проблема – нелегальний видобуток піску. Що робиться для попередження та правового реагування на це? У 2021 році, як відомо, зловмисники примудрилися намити понад мільйон тон піску. Прокоментуйте цю ситуацію.

- Дійсно, працівниками відділу поліції №1 Бориспільського РУПу в позаминулому році було задокументовано вказане кримінальне правопорушення, яке відбувалося на березі річки Дніпро. Працівниками поліції вказаного відділу на підставі ухвали суду було здійснено виїзд на приватну територію, де було задокументовано факт, вилучено знаряддя на яке в подальшому накладено арешт. Із фахівцями різних служб було проведено відповідні заміри, додатково було дореєстровано ще декілька кримінальних правопорушень, які було об’єднано в одне кримінальне провадження і передано до іншого органу досудового розслідування. Що стосується профілактики, у нас в підрозділі є працівники водної поліції, які здійснюють патрулювання як на воді так і на суші. Повідомлень за минулий і за поточний рік як від громадян так і представників поліції про незаконні намиви не надходило.  

- Яка ситуація із вирубкою лісів враховуючи, що багато хто користується зараз дров’яним опаленням?

- З початку активної стадії бойових дій надходило дуже багато повідомлень про те, що в лісі хтось щось пиляє, рубає, вивозить. 85% таких повідомлень закінчувалися тим, що це військові копають бліндажі, риють окопи. Через деякий період часу це переросло в те, що військові буцімто спиляли деревину і везуть до себе. Працівники поліції виїздили разом з в/с, які везли її до себе на котельні.

Зараз голови ОТГ виносять рішення про проведення санітарних рубок, очищення лісосмуг та доріг і таким чином забезпечують потреби населення в цій деревині. Інша сторона медалі це те, що додалося повідомлень від громадян про шахраїв. Люди перераховують кошти за купівлю деревини, яку їм не привозять. В минулому році ми задокументували декілька порубок, де осіб було спіймано прямо на місці, вилучено транспортні засоби та знаряддя, і обвинувальні акти вже скеровано до суду.

- Яка ситуація з наркозлочинами?

- На території обслуговування відділу поліції №1 в 2022 році було повідомлено 58 особі за Ст.309 ч.1,2 – зберігання наркотичних засобів. Частина з них була закрита і відправлена на складання адміністративних матеріалів за Ст..44. Крім цього було задокументовано один факт збуту наркотичних речовин, – особу було затримано в порядку Ст..208 і повідомлено про підозру про збут наркотичних засобів. Орган досудового розслідування звертався до суду з обранням найсуворішого запобіжного заходу, однак суд обрав йому цілодобовий домашній арешт. Якщо я не помиляюсь, зараз вказана особа пішла служити в ЗСУ і кримінальне провадження зупинили. Загалом можу впевнено сказати, що згідно документування вказаного виду правопорушень, рівень злочинності пішов на спад.  

- Чи відбулись якісь зміни у плані підходів до забезпечення безпеки громадян під час воєнного стану?

- Щодо підходів можу сказати, що кількість проведених навчань з особовим складом дійсно збільшилась в рази. Раніше це полягало в проведенні навчальних стрільб підрозділу в тирі і здачі заліків. На даний момент до нас приїздять представники тренінгового центру, представники головного управління Національної поліції в Київській області та фахівці, які доносять особовому складу, як користуватися різними видами зброї. Зокрема навчальні стрільби поводяться на полігоні і не тільки з табельної, а й зі стрілецької та автоматичної зброї, де особовий склад бачить як застосовувати і як споряджати вказану зброю.

В принципі в усіх змінився підхід із початком бойових дій. На мою думку, особовий склад категорично змінив своє відношення до роботи, коли з самого початку війни ніхто взагалі не рахувався зі своїм особистим часом заступаючи з доби на добу. На даний момент з метою забезпечення публічної безпеки та порядку щоденно збільшена кількість нарядів. Люди бачать присутність поліцейських, які можуть пояснити, розяснити, допомогти. Зокрема в підрозділі поліції в нас відкрито пункт підтримки, де завжди є вода, чай, печиво. До речі, в нас деякі вчителі навіть проводили онлайн-заняття так як ми забезпечені безперебійним живленням, cтарлінком.

- Яка наразі ситуація із матеріальним забезпеченням працівників щодо екіпірування, пального, автотранспорту тощо?

- Якщо говорити про ситуацію з початку бойових дій, то працівники відділу поліції забезпечені формою, автоматичною зброєю, касками, броне захистом, світлоповертаючими желетами та пальним. Щодо останнього – було створено резерви як для службового транспорту так і для генератора.

Щодо автотранспорту, то ним забезпечені за допомогою Головного управління, місцевих громад, які також проникають цією проблематикою. Якщо інколи можливо були певні перебої, то на даний момент їх немає.

- Чи є бажаючі долучатись до роботи в поліції? Який механізм працевлаштування та вимоги до майбутнього працівника відділу?

- На даний момент триває набір до штурмової бригади «Лють» на базі Національної поліції України. У центрах надання адміністративних послуг відкриті окремі робочі місця де знаходяться працівники поліції, які роз’ясніють інформацію всім бажаючим, роздають листівки. Після того, людина, якщо виявляє бажання, реєструється і чекає на співбесіду. Якщо на цій співбесіді вона підтверджує своє бажання вступити до даної штурмової бригади, здійснюється перевірка управління внутрішньої безпеки, спецперевірка щодо судимостей тощо. Далі вже проходить процедура відбору.

Що стосується працівників поліції в мирний час, то це має бути кандидат, який досяг 18 років. ГУ Національної поліції оголошується конкурс на вакантні посади після чого бажаючих вступити до лав поліції реєструють. Далі відбувається збір переліку необхідних документів і наступні етапи: здача тестів, фізкультури, проходження військово-лікарської комісії і співбесіда. Якщо особа проходить усі етапи, відповідає нормам здоровя, не має не знятих та непогашених судимостей, вона відправляється на навчання. Після проходження навчання людина прибуває до підрозділу, де продовжує службу.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка